Тема уроку: Р. Кіплінг «Якщо …» Проблема духовного випробування людини та її моральної стійкості . Сюжет і композиція вірша.
Навчальна мета: ознайомити учнів з віршем «Якщо...», поняттями «анафора», «антитеза»; допомогти усвідомити ідейно-художню цінність твору Р. Кіплінга.
Розвивальна мета: розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, уміння
аналізувати й порівнювати поетичні твори.
Виховна мета: виховувати пошану до Р. Кіплінга, його творчої спадщини,
стійкість, упевненість, наполегливість.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. робота з розв’язування кросворда
Учитель. Я хочу, щоб ви згадали одну чудову казку, яку ми читали й обговорювали минулого року. Я пропоную вам кросворд про героїв цієї казки.
Кросворд
1) Людина, яку усиновили джунглі і яка стала повноправним членом вовчої зграї. (Мауглі)
2) Спритна й красива кішка, яке понад усе цінувала особисту свободу і поважала свободу інших. (Багіра)
3) Ватажок вовчої зграї, який вмів обстоювати свої принципи і друзів. (Акела)
4) Той, хто навчав великого закону: «Ми з тобою однієї крові». (Балу)
5) Втілення мудрості й таємничої сили. (Каа)
Коли кросворд буде розгадано, за опорними літерами у центральних клітинках назвати автора цієї казки.
2. Повідомлення про Редьярда Кіплінга (додаткове завдання)
II. Мотивація пізнавальної діяльності учнів
Учитель. Як ви думаєте, навіщо ми звернулися до казки Кіплінга? Що було головним для Мауглі та для інших героїв казки? (Не поступатися принципами, не кидати друзів у небезпеці, не поступатися переконаннями, не віддавати перевагу матеріальним цінностям, допомагати слабким.)
Мешканці джунглів постають перед нами кращими, ніж мешканці селища. Значить, право носити високе ім’я Людини визначає не просто приналежність до певної біологічної категорії, а щось інше.
Спробуємо обговорити цю проблему з допомогою вірша Р. Кіплінга «Якщо...»
III. Формування нових знань, умінь та навичок учнів
1. Робота над текстологичним аналізом твору.
Вірш Р. Кіплінга «If…» перекладали з англійської мови багато поетів. Ми використовували переклад С. Маршака.
Земля — твоє, мій мальчик, надбання! И більш того, ти — людина!
2. Робота над виразним читаннєм вірша.
3. Робота по групам — текстологічний аналіз окремих строф.
4. Використання прийому «Вільний мікрофон»
5. Робота зі словником літературознавчих термінів
6. Порівняльна робота над різними перекладами вірша (за групами)
IV. Підбиття підсумків уроку Вчитель. Погодьтеся з цими судженнями або відкиньте їх. • Література — як відображення дійсності, а й засіб впливу дійсність, формування особистості.
• Письменники і позти, борючись за краще в людині, ідейним змістом та художньою формою своїх творів створюють для людини певну програму життя, ніби запалюють для неї дороговказу.
V. Домашнє завдання
Відповідь на питання:
Які риси характеру поет утверджує як необхідні якості сильної Людини? Чи погоджуєтеся ви з його думкою?
