Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Інтелектуальна власність у професійній діяльності педагога: розбір практичних кейсів
»
Взяти участь Всі події
Урок:

Протидія торгівлі людьми

18.10.2023
0 0
Вміст уроку:
1

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

“Протидія торгівлі людьми”

МЕТА: надати інформацію про торгівлю людьми, зовнішні та внутрішні причини виникнення проблеми; про те, які права порушуються в ситуації торгівлі людьми. Сформувати навички обачної поведінки та вміння захищати власну гідність; виховувати толерантне ставлення до потерпілих від торгівлі людьми та негативне ставлення до цього явища як жорстокого порушення прав людини.

Хід заняття:

І. Торгівля людьми як соціальна проблема сучасності

Законом України «Про протидію торгівлі людьми» визначено, що «торгівля людьми» — це здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.
Також, подібне тлумачення даного поняття міститься у ст. 149 Кримінального кодексу України - торгівля людьми або здійснення іншої незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи, — караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

До зовнішніх причин торгівлі людьми належать:


- існування попиту на дешеву робочу силу;
- розвиток секс-індустрії та секс-туризму;
- дефіцит органів у донорській системі;
- наявність війн чи збройних конфліктів;
- відкриття кордонів та падіння «залізної завіси»;
- недосконалість системи протидії торгівлі людьми (невідповідність міжнародної нормативно-правової бази щодо запобігання торгівлі людьми та захисту постраждалих реальним умовам, брак механізмів реалізації законів, мінімальний ризик настання негативних наслідків для самих торговців, неузгодженість міграційної політики з реаліями ринку праці в країнах, лояльність законодавства багатьох країн світу до занять проституцією);
- зростання різниці між багатими і бідними країнами;
- формування міжнародних кримінальних об’єднань, інтернаціоналізація тіньової економіки.

  • Внутрішні чинники :
    - відкриття кордонів, що спрощує можливості для туризму і пошуку
    роботи;
    - економічні (економічна нестабільність у державі, наявність тіньової економіки, високий рівень безробіття, обмеженість можливостей працевлаштування, низький рівень доходів більшої частини населення, насамперед молоді ;

    - соціальні (порушення принципів соціальної справедливості, поглиблення прірви між верхами та абсолютною більшістю населення, несприятливі побутові умови, особливо у молоді, невіра в позитивні зміни в країні);
    - інформаційні (погана обізнаність українських громадян щодо можливостей працевлаштування та перебування за кордоном та їхні наслідки, публікації багатообіцяючої реклами в пресі та «агітація», низька обізнаність стосовно своїх прав);
    - правові (відсутність належної системи захисту потерпілих, недостатня
    захищеність українських громадян від рук «торгівців людьми» як в
    Україні, так і за її межами, недостатнє покарання злочинців, посилення
    загальної криміналізації суспільства, у т. ч. міграційних процесів, відсутність закону про соціальний захист українських громадян за кордоном).

  • Причини, пов’язані з людським фактором:

  • ( несформованість позитивного образу «Я», зависока або занизька самооцінка, відсутність системи цінностей, амбіційність, бажання зробити запаморочливу кар'єру, швидко без зайвих зусиль заробити великі гроші, жага до «красивого життя», надмірна схильність до ризикованої поведінки, зайва довірливість);

  • складні стосунки в сім’ї;

  • низький рівень освіти, слабкі професійні навички;

  • психологічні та поведінкові особливості психофізіологічного та соціального розвитку сучасних підлітків (підвищена пізнавальна активність, жага до подорожування, пізнання нового, незнайомого, екстремального; пришвидшене

  • дорослішання, примірювання на себе стереотипів дорослої поведінки;

  • бажання бути матеріально незалежними від батьків);

  • інформаційні (поверхові уявлення про легкість життя в західних країнах, необізнаність щодо існування проблеми, реклама сексу тощо).

  • Основні шляхи потрапляння в тенета зовнішньої торгівлі людьми є:

  • Обман/фальшиві обіцянки працевлаштування; викрадення; вплив однолітків чи знайомих; фіктивний шлюб; туризм; мережа Інтернет; навчання; молодіжна програма Au-pair (вивчення мови та культури іноземної країни протягом року молодою особою, яка натомість допомагає сім'ї, у якій проживає, доглядати за дітьми та виконувати роботу по господарству); запрошення випадкових знайомих, усиновлення/удочеріння, оздоровлення, запрошення по гостьовій візі тощо.

  • Форми торгівлі людьми:

  • торгівля людьми з метою сексуальної експлуатації;

  • торгівля людьми з метою трудової експлуатації;

  • торгівля людьми з метою використання у жебрацтві;

  • торгівля людьми з метою використання у виготовленні порнопродукції;

  • торгівля людьми з метою вилучення органів.


    Класична схема (механізм) діяльності злочинних груп, які займаються
    торгівлею людьми, виглядає так:

  • вербування;

  • переміщення;

  • передача людини;

  • одержання людини;

  • експлуатація.

  • Вербування:

  • через оголошення про працевлаштування або навчання за кордоном у ЗМІ чи Інтернеті;

  • через туристичні, шлюбні, модельні агенції, фірми з працевлаштування за кордоном;

  • через запрошення за програмою AU PAIR;

  • через листування («наречена поштою»);

  • через спеціалізовані сайти;

  • через фізичних осіб-вербувальників (свах, колишніх постраждалих від торгівлі людьми, «випадкових» знайомих);

  • через близьке оточення (друзів, родичів, знайомих, сусідів).

  • Переміщення:

Це зміна місця перебування шляхом перевезення та іншого переміщення як через державний кордон країни, так і в межах території країни. Воно може бути відкритим чи таємним, примусовим чи добровільним, легальним чи нелегальним. Переміщення відбувається за маршрутами, які визначаються попитом та пропозицією. Нерідко жертв перед переміщенням переховують (у спеціальних приміщеннях, не випускаючи за територію, змінюють їхню зовнішність)

  • Передача людини і отримання:

здійснюється акт купівлі – продажу у результаті якого жертва переходить у власність іншої людини

  • Експлуатація:

Вилучають документи, тримають у борговій кабалі (жертва повинна відпрацьовувати «витрачені» на неї гроші, сплачувати за житло, їжу), обкладають великими штрафами, застосовують фізичне насилля, катують, погрожують, шантажують (наприклад, депортацією для нелегальних мігрантів, розголошенням інформації про зайняття проституцією і т. ін.), обмежують свободу пересування та спілкування тощо

  • Наслідки торгівлі людьми:

  • С причиняє соціальну руйнацію

  • фінансує організовану злочинність

  • позбавляє країни людських ресурсів

  • підриває громадське здоров’я.

  • Наслідки для постраждалого

  • Наслідки для сім'ї постраждалого

  • Наслідки для суспільства

  • Наслідки для держави

  • Нові тенденції в торгівлі людьми:

  • потерпілими від торгівлі людьми стають чоловіки ;

  • збільшується кількість фактів торгівлі дітьми :

  • торгівці висувають більше вимог до «якості товару»;

  • усе більше з'являється потерпілих від торгівлі людьми, які використовувалися не в секс-бізнесі, а в домашньому господарстві,

  • нові місця пошуку товару (торгівці переходять до вербування у сільську місцевість);

  • більш завуальованим та законспірованим стало вербування ( вони знаходять людей, самостійно оформляють їм документи, самі перевозять їх через кордон і передають у руки покупцю за кордоном, одержуючи відразу гроші. )

  • поширюється внутрішня торгівля, змінюються форми торгівлі людьми, шляхи вивезення, зростають масштаби проблеми.

  • Деякі міфи про торгівлю людьми:

  • Міф перший: зі мною такого не станеться. Я ніколи не стану жертвою експлуатації, торгівлі людьми.

  • Міф другий: друзі та родичі не можуть бути причетними до торгівлі людьми

  • Міф третій: торгівля людьми обов’язково передбачає перетин державного кордону.

  • Міф четвертий: торгівля людьми – це, як правило, ситуації, пов’язані із сексуальною експлуатацією.

  • Міф п’ятий: торгівля людьми обов’язково передбачає застосування фізичної сили.

ІІ. Практична частина.

Створення емблеми або плакату на тему протидії торгівлі людьми

ІІІ. Зворотній зв'язок.

Прохання до учнів оцінити актуальність та змістовність заняття та виразити власні враження та думки після роботи.

Перевірте свої знання. Пройдіть за посиланням та надай відповіді на запитання опитувальника.

https://vseosvita.ua/u.23rua

ІV. Посилання на відеоматеріали :

1.Торгівля людьми: Питання та відповіді

https:/www.youtube.com/watch?v=WkbOUdrQPRQ

2.Торгівля людьми, трудова та сексуальна експлуатація в умовах війни

https://www.youtube.com/watch?v=Ci4LraiZcDw&t=2s

3.Торгівля людьми - статистика

https://www.youtube.com/watch?v=cz031C9WV2k

4.Всесвітній день протидії торгівлі людьми. "Дитина - не товар"

https://www.youtube.com/watch?v=0RK-U55J96E

5.Торгівля людьми - це злочин, від якого може постраждати будь-хто

https://www.youtube.com/watch?v=O4Jcge2u0pI

6.Протидія торгівлі людьми. Як вберегти себе від злочинців при перетині кордону?

https://www.youtube.com/watch?v=wtfQ9yK-l9U

7.Дві маленькі дівчинки

https://www.youtube.com/watch?v=qTtMWtXhS1g

8.Правова допомога постраждалим від торгівлі людьми

https://www.youtube.com/watch?v=lR1Q6eDe8qA

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Ремесло і торгівля у Cередземномор’ї

Ремесло і торгівля у Cередземномор’ї

185

Аватар профіля Кобернік Людмила Василівна
Історія: Україна і світ
7 клас

25 грн

Торгівля у добу Київської Русі

Торгівля у добу Київської Русі

313

Аватар профіля Шмига Віолета Семенівна
Історія України
7 клас

25 грн

IT-армія України та протидія кіберзагрозам

IT-армія України та протидія кіберзагрозам

121

Аватар профіля Андрієнко Мар`ян Андрійович
Інформатика
11 клас

25 грн

Розвиток господарства і торгівлі в Україні за козацьких часів

Розвиток господарства і торгівлі в Україні за козацьких часів

114

Аватар профіля Шмига Віолета Семенівна
Історія України
8 клас

25 грн

Розвиток ремісництва та торгівлі у Великому Князівстві Литовському

Розвиток ремісництва та торгівлі у Великому Князівстві Литовському

177

Аватар профіля Шмига Віолета Семенівна
Історія України
7 клас

25 грн

Практичне заняття: Приклади пропаганди: аналіз та протидія.

Практичне заняття: Приклади пропаганди: аналіз та протидія.

94

Аватар профіля Ніколаєвська Ілона Валеріївна
Громадянська освіта
10 клас

36 грн

Схожі уроки

День оптиміста

День оптиміста

1462

Аватар профіля Дирда Валентина Олександрівна
Виховна робота
9—12 клас та дорослі

Бактерії друзі чи вороги людині?

Бактерії друзі чи вороги людині?

536

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Виховна робота
2 клас

Ура ! Канікули!

Ура ! Канікули!

37

Аватар профіля Талпа Людмила Миколаївна
Виховна робота
6 клас

Чому олімпійські ігри особливі змагання

Чому олімпійські ігри особливі змагання

183

Аватар профіля Ковач Оксана Михайлівна
Виховна робота
1 клас

Виховання дітей

Виховання дітей

53

Аватар профіля Талпа Людмила Миколаївна
Виховна робота
6 клас

Які риси характеру розвиває спорт

Які риси характеру розвиває спорт

89

Аватар профіля Ковач Оксана Михайлівна
Виховна робота
1 клас