«Ніч перед Різдвом». Микола Васильович Гоголь.
Мета: повідомити про історію створення повісті; розглянути сюжет і композицію; поглиблено працювати з текстом; розвивати критичне мислення, творчі здібності, навички виразного читання, уважність; формувати життєві компетентності шестикласників; викликати інтерес до національної культури, виховувати любов і повагу до рідної землі, до свого народу.
Обладнання: портрет письменника, технічні засоби для перегляду фрагментів фільму.
ХІД УРОКУ :
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань Демонструється фрагмент мультфільму (момент колядок) «Ніч перед Різдвом» (1951 р., режисери Валентина та Зінаїда Брумберг ) - Ми тільки що переглянули фрагмент мультфільму, знятого за дуже відомим твором. Ви впізнали його? Так, це чудова повість Миколи Васильовича Гоголя, що вводить нас у радісну і таємничу атмосферу різдвяного свята в Україні. Любов до рідної природи і народу, до якого він належить і серед якого він виріс, не можуть не захоплювати читачів.
ІІІ.Оголошення теми, формулювання разом із учнями мети уроку.
Слово вчителя: - Давайте визначимо, яких результатів кожен із вас очікує від уроку. Інтерактивна вправа «Мікрофон» Починати свою відповідь можна словами: - Цей урок навчить мене… - Я очікую від цього уроку… - Цей урок допоможе мені… - Цей урок познайомить мене … Робота в зошитах. (Запис дати та теми уроку)
Продовжуючи світлу тему Різдва, ми з вами вирушаємо до українського села Диканьки, де творяться дива, де зірки та місяць наздзвичайно яскраво світять на різдвяному небі. Сьогодні нас чекає зустріч з письменником, чия творчість є гордістю як українського, так і російського народів – Миколою Васильовичем Гоголем. Ми маємо розпочати роботу над змістом тексту повісті «Ніч перед Різдвом». Наше завдання – з’ясувати, яку мету ставив автор, створюючи повість, який художній світ постає перед читачем, яке місце героїв у цьому світі; дізнатися більше про традиції і звичаї нашого народу.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні ми доторкнемось до незвичайних подій: загадкових, фантастичних і, безперечно, романтичних, адже тільки з піднесеним настроєм можна читати «Вечори на хуторі біля Диканьки». Розглянемо структуру збірки «Вечори на хуторі біля Диканьки», дізнаємося, хто з вас найкраще знає сюжет повісті «Ніч перед Різдвом» і був найуважнішим глядачем фільму та знайшов найбільше відмінностей.
V. Сприйняття і засвоєння нових знань
1. Повідомлення учня „Вечори на хуторі біля Диканьки” Учень. У вересні 1831 року вийшла з друку перша, а у березні 1832 року – друга частина збірки „Вечори на хуторі біля Диканьки”. Саме вона поставила Гоголя в один ряд із найвідомішими письменниками. У збірку ввійшли дві передмови та вісім повістей („Сорочинський ярмарок”, „Вечір проти Івана Купала”, „Майська ніч, або Утоплена”, „Втрачена грамота”, „Ніч перед Різдвом”, „Страшна помста”, „Іван Федорович Шпонька та його тітонька”, „Зачароване місце”). У повістях є оповідач – пасічник Рудий Панько, весела, дотепна і розумна людина. Оповідач— той, від чийого імені ведеться розповідь у літературному творі. Чому Рудий Панько? Діда Гоголя звали Панас Дем’янович – по- вуличному «Панько». А Рудий - натяк на колір волосся Миколи Васильовича.
2. «Кіновікторина»: учні першої групи виразно читають літературний портрет персонажа повісті, учасники другої називають героя; якщо відповідь правильна, на інтерактивній дошці з’являється зображення кіногероя. - А як ви знаєте інших героїв твору?
3. Розминка «Літературні пазли»: учні знаходять логічну пару героєві, предметові чи явищу. Солоха – …; чорт –…; Оксана– …; Пацюк – …; Різдво –…; Петербург –…; Вакула – …; Чуб – … . Довідник : Мітла, зорі; місяць; черевички; вареники; колядки; цариця; мішки; нагайка. Учні визначають кращих знавців тексту повісті.
4. Робота з підручником. Як побудована повість «Ніч перед Різдвом», ми з вами дізнаємось із підручника ( Волощук Є. Світова література. 6 клас.) - Як побудовано сюжет повісті «Ніч перед Різдвом»? ( У сюжеті «Ночі перед Різдвом» переплітаються три лінії: перша – лінія чорта; друга – лінія залицяльників Солохи; третя – лінія Вакули й Оксани. А об`єднує їх образ чорта, який поволі перетворюється на «чарівного помічника» коваля.).Яка основна думка повісті? (Основна думка твору - перемога добра над злом: мрії - над дійсністю (кохання Вакули - над байдужістю Оксани), світлих сил над темрявою (чистої душі коваля - над чортом).) Учитель. А тепер нас цікавить конкретна назва містечка Диканька, де відбуваються події твору.
VІ. Підведення підсумків уроку. Бесіда - Що більше сподобалося: літературний твір чи його екранізація? Аргументуйте відповідь. - Що дає перегляд фільму після прочитання літературного твору? - А чи можна обмежитися тільки переглядом кінофільму, адже це набагато легше? - Чи співпадає сюжет повісті «Ніч перед Різдвом» і однойменного кінофільму?
VІІ. Домашнє завдання. Учитель. Гоголь у своїй повісті зумів у жартівливій формі розповісти про звичаї і традиції українського народу. Але це тема наступного уроку. Щоб він пройшов цікаво, необхідно виконати такі завдання (на вибір):
1. Комунікативно-ситуативна вправа: Розкажіть своїм друзям-іноземцям, які збираються читати повість, про народні традиції та звичаї, описані у творі «Ніч перед Різдвом».
2. Створіть власний журнал «Українські традиції», присвячений різдвяним звичаям.