Конструктор уроків
Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.
Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.
№1:
Теоретичний блок
Якщо вчуєш жарт,
шукай у ньому приховану правду.
Олександр Довженко
Анкета Ліліпутії:
1. Назва країни: Ліліпутія.
2. Столиця: Мілдендо.
3. Форма правління: монархія.
4. Хто править країною: імператор.
5. Хто підкорявся імператору: придворні.
6. Нижчі верстви населення: народ.
7. Політичні партії: тремексени, слемексени.
8. Грошова одиниця: спрага.
9. Закони: про освіту; про призначення на державну посаду за моральними якостями, а не за здібностями; про рівновагу між нагородою та карою; про невдячність як карний злочин; про донощиків; про шахрайство; про заборону розбивати яйця з тупого кінця.
10. Стосунки з іншими державами: війна з Блефуску.
Засоби комічного:
Іронія (гр.— удавання, глузування) — прихована насмішка, коли про якесь явище чи особу говориться в позитивному чи навіть у захопленому тоні, а мається на увазі зовсім протилежне. Від гумору іронія відрізняється більш гострим, хоч і дещо замаскованим запереченням висміюваного.
Гумор (від лат. — букв, волога) — художні твори різних жанрів, у яких смішне в житті зображується в беззлобно- добродушному, жартівливому тоні.
Пародія (гр.— переробка на смішний лад) — сатиричний або гумористичний твір, який наслідує, імітує творчу манеру письменника або цілого літературного напряму з метою його висміяти. Досягається ця мета шляхом загострення слабких сторін пародійованого твору. Зберігаючи форму оригіналу, пародист вкладає в неї новий, протилежний зміст і тим самим дискредитує його. Пародія може «передражнювати» саму дійсність.
Сатира (лат. від — суміш, всяка всячина) — художні твори різних жанрів, у яких різке викриття зображуваного поєднане з гострим осміянням, глумлінням.
Сарказм (гр. — терзання від— рву м'ясо) — особливо дошкульна викривальна насмішка, вияв крайньої ненависті й презирства до зображувальних явищ і людей. Сарказм близький до фонІЇ, але не має переносного значення, виражається більш прямо. Крім того, для сарказму характерне поєднання сміху з гіркотою і злістю.
Літота (гр. — простота) — в противагу гіперболі це показ з художньою метою ознак якогось предмета чи явища в нарочито зменшеному вигляді.
Приклади комічного:
Іронія — опис зовнішності короля. Маленькі розміри цієї людини, але багато духовної ницості, і велетень був змушений підкорятися.
Пародія — торі та віги, зобразивши їх у вигляді прихильників низьких та високих підборів;
над протестантською та католицькою церквами, змалювавши прибічників кожної як тупоконечників або гостроконечників.
Гумор — акт обвинувачення.
Сатира — кривава війна між Ліліпутією і Блефуску триває через «надзвичайно важливу проблему»: з тупого чи з гострого кінця розбивати яйця.
Сарказм — «Не розважати читача, а будити в ньому злість», — таку мету ставив перед собою Свіфт.
Інші приклади:
Як гадаєте, що в країні вважалося найнебезпечнішим? («Немає нічого найнебезпечнішого, ніж доручати посади талановитим людям».)
Розкажіть, як у Ліліпутії можна було зробити кар'єру? (Головне — танцювати на канаті та пролазити під палицею.)
Якою була система виховання дітей? (Всі батьки, крім селян і робітників, повинні віддавати дітей, де їх виховують до виповнення 20 місяців. Селяни та робітники тримають дітей дома, бо їм доведеться тільки орати та обробляти землю.)
За що і як король нагороджує своїх підданих? (За спритність і вміння пролазити під палицею нагороджує різнокольоровими нитками.)
Як у Ліліпутії забезпечувалося дотримування законів? (Через страх покарання)
№2:
Вільне введення тексту
Виконайте тест, напишіть відповіді
№3:
Завантаження файлу
Запишіть в зошит визначення слів: іронія, гумор, пародія, сатира та сарказм.
Рефлексія від 43 учнів
Сподобався:
Зрозумілий:
Потрібні роз'яснення:
Жанрова своєрідність роману Дж. Свіфта «Мандри Лемюеля Гуллівера» (поєднання реалістичних елементів і соціальної фантастики). Засоби комічного (гумор, іронія, сатира, сарказм). Езопова мова. Урок 7.
Образ Гуллівера як втілення концепції нової людини у творі Дж. Свіфта «Мандри Лемюеля Гуллівера». Урок 6.