Урок:

Луїс де Гонгора-і-Арготе "Галерник"

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Луїс де Гонгора-ї-Арготе «Галерник».

Мета:

навчальний компонент: вчити учнів визначати особливості розвитку сюжету, виявляти провідні теми, мотив, ідею поетичного твору; вчити визначати провідні ознаки бароко як художнього напряму в мистецьких творах;

розвивальний компонент: розвивати навички виразного читання віршованого твору; збагачувати словниковий запас учнів;

виховний компонент: сприяти вихованню любові до ближнього, почуття власної гідності, волелюбності, неприйняття будь-якого насилля над людьми, різного роду несправедливості.

Обладнання: портретне зображення Луїса де Гонгори-і-Арготе, презентація, зображення палаців Петергофа, Ермітажу у Петербурзі, тексти вірша «Галерник», учнівські презентації, мультимедійне обладнання, ілюстрації архітектури бароко, аудіо записи музики Баха.

Тип уроку: засвоєння нового матеріалу на основі здобутих умінь і навичок.

Епіграфи: Спасіння – у добрі, спасіння – у любові,

І це стосується, напевно, нас усіх. В. Крищенко

В моїй душі, як в океані,

Надій розбитих скарб лежить. М. Лермонтов

Поки рабство буде захищати закон, доти і будуть жорстоке поводження і зневаження прав, даних Богом усім без винятку людям. Гаррієт Бічер-Стоу

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань.

Буктрейлер. Зимовий царський палац у Петербурзі, Петергоф.

Бесіда.

Що поєднує ці архітектурні споруди? Чи помітили ви їх схожість?

Чи можна припустити, що їх будував один архітектор? (Вони були побудовані у стилі бароко відомим архітектором італійського походження Франческо Бартоломео Растреллі.)

Повідомлення про Растреллі (презентація).

Вступне слово вчителя.

Філософи переконували, що Бог подарував людині розум і серце. Людина повинна осягнути навколишній світ,такий загадковий і прекрасний. І людина захотіла зрозуміти закони світобудови,покластися на власний досвід. В історії людства розпочалася нова доба,сповнена протиріч,суперечливих думок та почуттів-бароко.

Бесіда.

Що таке бароко?

Якими є характерні особливості доби бароко?

Якими є визначальні ознаки епохи бароко?

Якими були загальні прояви стилю бароко в культурі?

У чому полягають особливості проявів стилю бароко в літературі?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Робота з епіграфами.

Учитель звертає увагу на епіграфи, просить учнів виокремити ключові слова, пояснити власне розуміння епіграфів.

Повідомлення теми й мети уроку. Вступне сово вчителя.

Сьогодні ми продовжуємо розкривати світоглядні позиції діячів бароко. Вивчаючи твори цієї доби, дивлячись на твори високого мистецтва, які здатні вплинути на життя людини, зробити її мужньою і благородною, ми сприймаємо мистецтво з трепетною душею та бажанням пізнати його закони. Ми ознайомимося з постаттю відомого представника барокової літератури. Це іспанський поет Луїс де Гонгора-і-Арготе.

Перегляд презентації.

Інтерактивна вправа «Літературна мозаїка».

Питання різного рівня складності, розміщені на кольорових смужках: зеленій (початковий та середній), жовтій (достатній), червоній (високий). Учні мають самостійно обрати для себе смужку певного кольору і дати відповідь.

На зеленій смужці:

У якій країні народився та жив Луїс де Гонгора-і-Арготе?

Що було улюбленою справою митця?

На жовтій смужці:

Про що писав у своїх творах автор? Назвіть відомі твори митця.

На червоній смужці:

Чи вважав він себе щасливою людиною? Чому?

Як використовує автор такі барокові засоби створення ліричного образу, як заглиблення у внутрішній світ?

Робота з текстом вірша. Читання вірша учнем.

На галері, на турецькій

І до лави там прикутий,

Руки на весло поклавши,

Очі втупивши додолу,

Він, драгутівський невільник,

Біля узбереж Марбельї

Нарікав під звук суворий

Ланцюга й весла своїх:

«О святе іспанське море,

Славний береже і чистий,

Коне, де незмірна безліч

Сталася нещадь на морських!

Ти ж бо є те саме море,

Що прибоями цілує

Краю батьківського мури,

Короновані і горді.

Про дружину принеси ти

Вістку і скажи,чи щирі

Плач її і всі зітхання,

Що мені і тут лунають.

Бо якщо полон мій справді

Ще оплакує, як легко

Ти могло б південні води

Перлами перевершити!

Дай же, о криваве море,

Відповідь; тобі не тяжко

Це вчинити, якщо правда,

Що і води мають мову.

Але ти німуй, о море,

Якщо смерть її забрала;

Хоч цього не сміє статись,

Бо живу я поза нею,

Бо прожив я десять років

Без свободи і без неї

В вічній каторзі при веслах

Не вбиває сум нікого».

Враз потужно розгорнулось

Шестеро вітрил галерних,

І звелів йому наглядач

Всю свою ужити силу.

Словникова робота.

Галерник – невільник, що веслує на галері.

Бесіда за змістом прочитаного.

Яким голосом і з якою інтонацією варто читати цей вірш?

З яким настроєм потрібно прочитати твір?

Що означає вислів «суворе життя»? (Тяжке, несправедливе, бідне, злиденне…)

Що потрібно робити, аби воно таким не було? (Не падати духом, любити життя…)

Повторне самостійне читання вірша учнями.

Аналіз вірша за планом

Тема вірша (драматизм духовного життя, людина і доля, блукання людини у Всесвіті).

Жанр (ліричний вірш).

Художні засоби: епітети (звук суворий, славний і чистий), метафори («Ти могло б південні води перлами перевернути»), порівняння (перлами).

Поетичні образи (Галерник, ліричний герой, наглядач, море).

Настрій, почуття, переживання ліричного героя (настрій сумний, герой стурбований суворим життям).

Тон вірша (пригнічений та сумний).

Головна думка.

Ваші враження від поезії. (Завдання для груп.)

Бесіда.

Композиція вірша:

На скільки частин умовно можна поділити вірш «Галерник»? (На три.)

Які? Чому?

Про що йдеться в першій частині? Про яку драму? (Про галерника на турецькому човні.)

До кого чи до чого герой звертається у другій частині вірша? (До моря.) Чому?

Яке воно для героя? (Святе.) Чому? (Прибоями цілує краю батьківського мури.)

Що важливе для героя? (Звістка про дружину.)

За якою умовою це важливе? (Якщо полон мій справді ще оплакує.)

Про що розповідається в третій частині? (Звелів йому наглядач всю свою ужити силу.)

Які ноти переважають у вірші: оптимістичні чи песимістичні? Чому? Доведіть.

Обговорення змісту епіграфів до уроку (Висловити власне розуміння.)

Складання сенканів. Робота в парах.

Галерник

Бароко

Сміливий, працелюбний

Несподіване, непередбачуване

Сумує, любить, просить

Вражає, дивує, стверджує

Він кохає свою дружину

Почуття в стані афекту

Невільник

Перлин

  1. Бесіда.

    Що є ознакою бароко? (Контрастність.)

    Що є характерним для поезії бароко? (Звернення до фігурної поезії, створення віршів у формі серця, хреста, зірки, колон, ромба тощо.)

    Які асоціації виникають у вас зі словом «воля»? (Радість, щасливе сімейне життя, гарні плани на майбутнє, сміх, право на повноцінне життя, найбільший Божий дар.)

    Які асоціації виникають у вас зі словом «неволя»? (Рабство, відчай, це потворне, жахливе, бездушне; неволя нищить, розлучає, мучить, відбирає життя.)

Висновок: у країні, де закони виправдовують існування невільників, господарі можуть, скориставшись своїми правами, робити жахливі з точки зору нормальної людини, речі: розлучати рідних, руйнувати щасливе сімейне життя в одну мить.

ІІІ. Домашнє завдання:

Опрацювати матеріал підручника.

Намалювати ілюстрацію до твору (за бажанням).

Написати твір-мініатюру «Шляхи до волі галерника».

Скласти ейдос-конспект за змістом вірша «Що живить людину?» (індивідуальне завдання).

Знайти у тексті вірша та виписати художні тропи: метафори, епітети, уособлення.

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Луїс де Гонгора-і-Арготе "Галерник"
16 березня 2022
7 0
1 2
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Луїс де Гонгора-і-Арготе народився 1561 р. в м. Кордові (Іспанія), де й прожив більшу частину життя....
Зарубіжна література
8 клас
92 10 151 30 1351 0

2

  1. Коли і де народився Луїс де Гонгора-і-Арготе? (11 липня 1561 році в місті Кордові, Іспанія)

  2. В якому віці Луїс де Гонгора-і-Арготе відправився навчатися до Саламанського університету? (у 15 років )

  3. За що Луїса де Гонгора-і-Арготе звільнили з посади ключника? (за безтурботне й веселе життя, відвідування боїв биків, легковажні вірші)

  4. 4.Коли вийшла перша збірка віршів поета? ( у рік смерті поета)

  5. Яким народно-поетичним жанрам віддавав перевагу Луїс де Гонгора-і-Арготе? (романсам і летрильям)

  6. Який стиль і напрямок започаткував Луїс де Гонгора в іспанській поезії? («гонгоризм»)

  7. Скільки років тривала літературна діяльність поета? (40 років)

  8. Хто був наставником лірики епохи Відродження Луїса де Гонгора-і-Арготе? ( Ф. Петрарка)

  9. Яку почесну посаду займав поет при дворі короля Франції Філіппа ІІІ ? (почесний капелан)

  10. Де і коли помер Луїс де Гонгора-і-Арготе ? (23 травня 1627 року у Кордові)

  11. Після смерті Луїса де Гонгора-і-Арготе він був названий…? (іспанським Гомером)

  12. Якими художніми тропами прикрашає традиційні жанри народної поезії Гонгора-і-Арготе? (метафорами, антитезами, гіперболами)

Рефлексія від 1 учня

Сподобався:

0

Так: 1

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 1

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 1

Так: 0

Рекомендуємо

Луїс де Гонгора-і-Арготе "Галерник"

Луїс де Гонгора-і-Арготе "Галерник"

245

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

25 грн

Бароко і Класицизм

Бароко і Класицизм

206

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

25 грн

Софокл "Антігона"

Софокл "Антігона"

308

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

50 грн

Джованні Бокаччо "Декамерон".

Джованні Бокаччо "Декамерон".

358

Аватар профіля Пилипчук Олександр Миколайович
Зарубіжна література
8 клас

50 грн

Урок-гра "Архівна справа". Дослідження листування відомих особистостей до друзів та коханих

Урок-гра "Архівна справа". Дослідження листування відомих особистостей до друзів та коханих

231

Аватар профіля Балабан Олег Костянтинович
Зарубіжна література
7 клас

71 грн

Вірші зарубіжних поетів про дружбу і кохання:

Вірші зарубіжних поетів про дружбу і кохання:

336

Аватар профіля Балабан Олег Костянтинович
Зарубіжна література
7 клас

53 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

831

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

661

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

8403

Аватар профіля Свинаренко Наталія Леонідівна
Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

1284

Аватар профіля Бабенко Ольга Миколаївна
Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

1522

Аватар профіля Пальок Марія Іванівна
Зарубіжна література
9 клас

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

Шарль Бодлер (1821 – 1867) – пізній романтик і зачинатель модернізму. Збірка «Квіти зла» (загальна характеристика). Сонет «Альбатрос»

3145

Аватар профіля Плитус Любов Іванівна
Зарубіжна література
10 клас