Життєвий і творчий шлях письменниці. Аналіз новели.
Конструктор уроків
Життєвий і творчий шлях письменниці. Аналіз новели.
1
Загальнолюдська ідея гуманізму й толерантності. Особливості художніх засобів новели (роль деталей, поєднання різних часових площин тощо). ТЛ: новела
МЕТА:
Предметні компетентності : розуміє значення понять «толерантність», «гуманізм»; уважно читає новелу; пояснює головну думку; коментує власне розуміння закінчення твору; висловлює судження про роль гуманізму, толерантності в розвитку людства і духовності кожної людини.
Ключові компетентності : усвідомлює важливість міжкультурного діалогу; висловлює судження про порушені у творі проблеми.
НЛ–1,2,3,4
Емоційно-ціннісне ставлення: усвідомлення ролі й значення гуманізму, толерантності в розвитку людства і духовності кожної людини
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: підручник Л.Коваленко "Українська література 7 клас", зошит, інтерактивні ігри, qr-code, аудіокнига, тести
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент (тема, мета)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності (мотиваційна карта побажань)
ІІІ. Актуалізація опорних знань :
Асоціативний кущ - "Війна"
"Доброі зло в сучасному світі" - qr-code
ІV. Сприйняття і усвідомлення фактичного матеріалу:
Біографічні відомості про письменницю - робота з підручником - скласти схему грон "Л.Пономаренко"
Новела - запис в зошити
Читання новели "Гер переможений" - робота з текстом по підручнику
V. Осмислення зв'язків між елементами виучуваного:
Аналіз прочитаної новели - тема, ідея, питання після тексту
Характеристика героя - полоненого Фрідріха
VІ. Узагальнення та систематизація:
Інтерактивна гра "Встанови послідовність твору"
Інтерактивна гра "Пазли"Характеристика Фрідріха"
Тести за покликанням.
VІІ. Підсумки уроку:
рефлексія - однохвилинне есе "Бути толерантним - це сила чи слабкість людини" -qr-code
оцінювання
Домашнє завдання.
перечитати матеріал бографії та новелу, знати зміст, характеристику головного героя записати у таблицю в зошитах.
2

Актуалізація опорних знань "Добро і зло в середині нас"
3
4
Фрідріх – полонений німець. Фрідріх виділяється з групи полонених, він хворий на сухоти.
Зовнішність Фрідріха
«…Був худий, гнилозубий і брудний…»
Риси характеру Фрідріха
Добрий,
щирий,
чуйний,
поважно ставиться до дітей,
жінок;
працьовитий,
майстер виробів з цегли, будівельної справи;
цінує красу. (Фрідріх скопав маленьку грядочку, обгородив її камінням і посіяв (нагідки)
Фрідріх навіть в полоні намагався підтримувати любов до природи. Тому «коли протала земля» він копав грядочку та садив там квіти. Та діти розбивали грядку, розкидали каміння, кидали у них землею. Але герой не сердився. Він намагається розважити жорстоких дітей, пестить їх, співає їм пісні, робить прикраси з цеглин.
Діти любили ціляти в нього грудками, любили, коли він саджав їх на коліна та співав своїх дурних німецьких пісеньок.
Фрідріх дивував жінок «…Робив тільки прикраси зі шматочків цегли — сонце і квіти, він чіпляв їх понад вікнами другого поверху…»
Так, він переможений, але він — живий, він не втратив снаги до життя, уміння бачити красу в дрібницях. У нього була фотокартка, якою він любив хизуватися. На ній були двоє дівчаток у білих сукенках і білих черевиках. Це були його доньки. Думаю, що хворий німець жив надією, що колись повернеться додому, обійме та поцілує власних дітей. На жаль, повернутися додому герою не судилося.
Коли туга за батьківщиною стає нестерпною, а хвороба виснажує, Фрідріх кінчає життя самогубством (повісився). Через багато років у стіні будинку, який зводили полонені, знаходять рукавицю з фотокарткою, із якої дивляться дві дівчинки, доньки Фрідріха, і немов запитують: «Ви не знаєте, де наш тато?»
5
Логічний ланцюжок подій новели "Гер переможений"
6
Складіть характеристику головного героя за допомогою пазлів.
7
Пройдіть тетування та дізнайтесь свій рівень засвоєння матеріалу.
Тулінова Ірина Олександрівна
Тулінова Ірина Олександрівна
8
"Бути толерантним - це сила чи слабкість людини"
9
Рефлексія від 1 учня
Сподобався:
Так: 1
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 1
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 1
Так: 0