Китайська народна казка “Пензлик Маляна”, уславлення образу митця в казці.
Мета уроку: «фантастика»; вчити називати фантастичні елементи казки; формувати вміння давати характеристику персонажам казки; розвивати самостійне усне мовлення; виховувати доброту та безкорисливість.
Обладнання: мультфільм «Чарівний пензлик», «Сходинки», ілюстрації до казки, картки з назвами фантастичних елементів казки та рис характеру людей.
Хід уроку
I.Оголошення теми й мети уроку.
- Що ми будемо робити на уроці?
-Будемо читати казку «Пензлик Маляна».
-Правильно, але спочатку ми пригадаємо художні засоби, які роблять казки цікавими. Після цього переглянемо мультфільм «Чарівний пензлик», а потім, прочитавши казку, назвемо риси характеру головних персонажів.
III. Актуалізація і корекція опорних знань.
-Назвіть художні засоби казок. (Робота за таблицею «Художні засоби»).
Доповніть речення:
Антитеза – це _______ думок та образів.
Алегорія – це інакомовлення, у якому узагальнене поняття передається за
допомогою _____, конкретного ___ або ____.
Фантастика – це здатність ____ набувати неймовірні образи, яких _____ в дійсності.
[Подпись: Маляна допомагав бідним селянам. Поміщик та імператор мріяли тільки про своє збагачення.] [Подпись: Зображення бажання імператора стати багатшим: золото перетворюється на каміння; ланцюг золотих цеглин перетворився на величезного удава.] Установіть відповідність між художнім засобом та прикладами з казки.
[Подпись: антитеза] [Подпись: алегорія]
IV.Засвоєння нових знань
-Переглядаючи мультфільм «Чарівний пензлик», зверніть увагу на фантастичні речі. (https://www.youtube.com/watch?v=xQQE3m4NwrU «Волшебная кисточка»)
- Назвіть фантастичні (чарівні) речі, що допомагають головному герою казки.
1)______________________________(чарівник); 2)____________________________(чарівний пензлик); 3)______________________________(живі малюнки).
-Прочитайте мовчки казку і доберіть речення до поданих ілюстрацій.
-Коментар вчителя:
«У казках відображається світогляд людей. Наприклад, живі малюнки – це витвори
мистецтва, які довго живуть своїм життям. Художник у картини вкладає свою душу і
сподівається, що вони будуть належити відважним, добрим, працелюбним, щедрим, безкорисливим людям. Тому і герой казки – хлопчик Маляна не хотів дарувати свої картини жорстоким, жадібним, ледачим людям».
(Під час коментаря вчитель демонструє ілюстрації до понять «художник», «працелюбний», «безкорисливість», «щедрість», «корисливість», «жадібність».)
Мультфильм Волшебная кисточка Китайская сказка мультфильм волшебная кисточка китайская сказка пензлик маляна смотреть онлайн.
Робота біля дошки. «Будемо складати таблицю про добрі і погані риси характеру людини".
Учні колективно складають таблицю про моральні риси в характері людини. Кожна дитина має картки з назвами рис характеру, які коментував вчитель. Картки по черзі виставляються до набірного полотна і до кожного слова підбираються антоніми.
- Порівняйте риси характеру Маляна та імператора.
-Запис у зошитах рис характеру, які притаманні образу митця.
V.Усвідомлення вивченого матеріалу.
- Доповніть речення
- Як тільки Малян отримав пензлика, одразу намалював _________(птаха).
["Жги-гуляй" - Алиса, К. Кинчев / Music / смотреть видео на Nirvana.FM бесплатно онлайн]
-Малян чарівним пензликом допомагав______________(бідним селянам).
- Малян відповів поміщикові, що він йому___________(не буде малювати).
- Купа золота, яку намалював імператор перотворилася на______(каміння).
- Для імператора Малян намалював______________(море, корабель, вітер).
- Море заревіло і перекинуло_______________________________(корабель).
-Бесіда з учнями.
За що Малян отримав фантастичну винагороду – чарівний пензлик?
Чому, на вашу думку, все, що створює Малян, починає жити своїм життям?
Щоб ви заборонили малювати Маляну? Чому?
VI.Підсумок уроку.
-Прийом «Сходинок». Звертається увага учнів на плакат зі сходинками
- Учитель: «Ми з вами усі разом на початку уроку були на першій сходинці. А де кожний з вас зараз? Розташуйтеся на сходинках».
VII.Домашнє завдання
-Уявіть, що у вас є чарівний пензлик тільки для одного малюнка. Намалюйте те, що потрібне вам або комусь.
-Учні називають предмети, які потрібні їхнім батькам, знайомим у яких важке становище, друзям, однокласникам, українським воїнам.
