Тема. Казки народів світу.
Мета: Систематизувати знання учнів про народні казки, загадки, прислів’я. Вчити визначати головну думку казки. Виховувати любов до народної творчості, книги, на матеріалі казок, виховувати якості вдячності, поваги до співрозмовника, ввічливості, взаємодопомоги, почуття до брата, любові.
Обладнання: Таблиці, слайди, відеофільм, наочний матеріал, дидактичний матеріал.
Тип уроку: Узагальнення знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Орг. момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні у нас урок - у світ казки й фантазії зробимо крок.
Із казкою ми зустрічались не раз,
Та знову вона завітала до нас.
Які поняття на асоціації виникають у вас зі словом «казка»? Чому?
Складання «Асоціативного куща».
матуся добро
бабуся зло
початок казка автор
кінець народ
тварини герої
Ось сьогодні до нас на урок завітала …
Ця дивна країна довкола чудесна,
І все там чарівне скрізь диво – краса.
Подумайте, друзі, промовте, будь ласка,
Яка це країна? Згадали? Це … (казка)
Казка дізналась, що ви дуже любите казки і запрошує вас до країни казок на бал-маскарад, де збереться багато різних казок.
Потрапити до чарівної країни казок допоможе нам стежка осіннього лісу. Пройти по цій стежці допоможуть вірші, які були задані на домашнє завдання.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми вирушаємо країною казок, де знайоме все, що вчили про українські народні казки, чарівні казки та казки світу, продовжимо навчатися читати за особами, відтворювати зміст прочитаного, характеризувати героїв, їхні вчинки. І, звичайно, вчитися самим бути хорошими людьми.
ІV. Мовна розминка.
Скоромовка.
Казав казку – казочку
Приказку – приказочку
Косарикам – косарям
Казкарикам – казкарям
V. Узагальнення та закріплення вивченого матеріалу.
Відгадування загадок.
На нашому шляху багато осінніх листочків. Допоможіть, всі листочки ви зберіть. А щоб далі крокувати, загадки мусите згадати.
(Діти збирають листочки, читають загадки, відгадують, називають казки, в яких зустрічаються ці герої, визначають головну думку казки, читаючи з підручника).
Має клешні й довгі вуса Дивний звірок,
Я і сам його боюся Круглий мов клубок.
Бо щипає, мов гусак Голки стирчать,
Ну, а звуть щипаку… Спробуй узять! Хто це?
Пазуристий він, гривастий,
Як збирається напасти,
Рявкне — ох і лютий рев,
Відгадали? Так, це ...
А тепер разом вирушаємо далі---Галявина «Квіткова».
Ви бачите, що на цій галявині ростуть якісь дивні квіти – у кожній загубилася пелюсточка. Спробуємо врятувати ці квіти. Щоб це зробити, треба згадати прислів’я, які ми вчили.
(Учні читають початок, добирають закінчення прислів’я і прикріплюють потрібну пелюстку. Пояснюють)
Хто багато читає
Добре того вчити
Казки маленькі
(Потім прислів’я на екрані прочитати на одному диханні та з наростаючим темпом)
Вирушаємо далі, де чекають нас казкові герої. Розгляньте ілюстрації. Назвіть до яких вони казок відносяться, розгадайте кросворд.
Самостійна робота.
--В цих казках вам зустрічалися застарілі слова. Перевірте, чи запам’ятали ви, що вони означають?
--Поєднайте слово та його тлумачення олівцем (у кожного картка).
Нива давня одиниця лічби, що дорівнює 60
Борозна засіяне поле
Косовиця довга рівна заглибина в землі, проведена плугом
Копа час коли носять траву
Хорт довга глибока западина
Яр мисливський собака
Тростина головний убір, капюшон
Свита стеблина очерету, комишу
Каптур старовинний верхній довгий одяг з грубого полотна
Перевірте себе. Візьміть зелену ручку, поставте собі оцінку.
--Гра «Тренуємо емоції». (Екран)
--Робота в парах. Читання в особах.
А зараз на вас чекає найважливіше випробування: треба в особах прочитати уривки казок. Прочитайте ці уривки, визначте героїв і самостійно підготуйтесь в парах до читання, правильно інтонуючи речення (уривки казок на партах).
Складання « Павутинки»
- Читаючи казки, ми переконалися, що вони нас навчають робити добрі справи, виховують у собі хороші людські риси, почуття.
Павутинка
Розум Ввічливість Вдячність
Повага Добро Дружба
Допомога
- Хто з героїв був розумний?
- Хто з персонажів проявив ввічливість?
- Які головні герої переконали, що слід жити у дружбі та злагоді?
- Кого можна назвати вдячним?
- Хто з героїв показав, що він може прийти на допомогу?
- Хто переконав вас у тому, що до людей треба відноситись с повагою?
Галявина « Театральна»
Всі труднощі ви здолали, завдання виконали, тому країна Казок відчиняє перед вами свої ворота.
- Чому нас вчать казки?
«Казка вчить як на світі жити»
-Казки нас вчать бути ввічливими, люблячими, вдячними, робити добрі справи.
- Також і в нашому класі висить вислів Л.Костенко, української поетеси, яка закликає своїми словами бути люблячими один до одного, давайте прочитаємо.
- Від цього не тільки душа поповнюється світлом, а і все життя людей.
- До вашої уваги невеличкий фільм про те як виглядає щасливе життя, коли всі живуть в любові та злагоді один з одним.
Чарівне дерево. Гра « Який я є. Яким я хочу бути»
- В нашому лісі є чарівне дерево, але ж воно теж хоче поповнитися світлом, давайте одягнемо його осінніми листочками зі словами, які ви є, якими бути хочете.
VІІ.Підсумок уроку.
-А наш урок підходить до кінця. Тепер ви знаєте , як потрапити у казку.
По-перше: читати. Під шелест сторінок ви опинитесь у казковому світі.
Подивіться як багато нового й невідомого чекає тут на вас.
( Вчитель показує на полицю з виставленими книжки)
По-друге: малювати. Коли ви малюєте, олівець і фарби оживають.
А ще потрапити до казки можна сидячи перед телевізором, бо там казка живе і дихає:












