Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Урок:

«Капелюх Чарівника». Чарівність художнього світу твору.

11.06.2021
Опис уроку (учням цей опис не показується):

Туве Янсон. «Капелюх Чарівника». Чарівність художнього світу твору.

Мета: ознайомити учнів із життям та особливостями творчості Туве Ян­сон; переказувати близько до тексту зміст прочитаних розділів повісті «Капе­люх чарівника»; розкрити особливості сюжету; висловлювати власні погляди щодо подій і вчинків героїв;

Обладнання: Презентація «Дитяча письменниця і художниця Туве Янсон», таблиця «Система образів повісті-казки Туве Янсон «Комета прилітає» («Капелюх чарівника», «Зима-чарівниця») . Мультиплікаціні фільми «Муми-тролль и комета»(1978), «Муми-тролль и комета» (2010), «Муми -тролль и комета: Путь домой»(1978) («Волшебная шляпа» або «Шляпа волшебника» (1980-1983), «Волшебница зима»). (Рекомендуємо організувати колективний перегляд мультфільмів про Мумі-тролів на екрані з відеопроектора). Каритини-репродукції.

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми і завдань уроку

ІІІ. Перегляд слайд-презентації «Дитяча письменниця і художниця Туве Янсон». 

 
Дата народження: 9 серпня 1914 року

1.Місце народження: Гельсингфорс, Велике князівство Фінляндське, Російська імперія

2.Батьки: Народилася в богемній родині: мати – відома художниця Сігне Гаммартсен, ілюстратор книг, що приїхала у Фінляндію зі Швеції (по материнській лінії Туве належала до давнього шведського роду Гаммартсенів, з якого вийшло багато видатних державних діячів та відомих людей); батько – визнаний скульптор – Віктор Янсон. Енергійна й талановита тітонька любила ліпити з гіпсу чудернацькі фігурки. Туве була старшою серед трьох дітей. Стала відомою на весь світ письменницею та художницею. Брат Пер-Улоф – відомий фотограф, другий брат Ларс – художник.

3.Освіта:Отримала диплом факультету красних мистецтв Швецької Художньої Академії. Стажувалася в художніх школах Франції, Німеччини, Італії.

4.Професія: Професійна художниця, з 10-річного віку ілюструвала популярний дитячий журнал у Фінляндії. Спеціалізувалася на карикатурі. Першу персональну виставку було відкрито у Гельсінкі у 1943 році.

5.Захоплення: Дуже любила англійську літературу й тому з особливим запалом працювала над ілюстраціями до книг Льюїса Керролла та Рональда Руела Толкієна. Пристрастю Туве Янсон був театр, де з її ініціативи почали йти вистави про Мумі-тролів.

6.Творчий доробок, місце в ньому книг для дітей: Цикл повістей про Мумі-тролів приніс Туве Янсон всесвітню славу. «Дорослі» твори Туве Янсон більше цікавить досвідчених читачів та критиків.

ІV. З’ясування історії створення книг про Мумі-тролів та первинного рівня сприйняття повісті-казки Туве Янссон «Комета прилітає»

1.Що вам відомо про виникнення образу Мумі-тролів? (Одного разу в дитинстві Туве Янсон сперечалася про щось зі своїм братом Ларсом і, передражнюючи його, намалювала на стіні маленького бегемотика. Вона тоді й не знала, що зватимуть його  Мумі-троль, і згодом він стане найвідомішим казковим персонажем. Якось письменниця зізналася, що задовго до того, як Мумі-троль зажив самостійним життям на сторінках її літературних казок, вона зображала його маленьку постать на карикатурах замість власного підпису. На підтвердження виразно прочитайте слова Туве Янсон, взяті за епіграф до уроку. Вперше зображення Мумі-троля було опубліковане в карикатурі у фінському журналі «Garm» у 1940 році. Дослідники вважають , що цей образ виник не раніше 1930 року.)

2.Чому твори Туве Янсон про Мумі-тролів називають літературно-казковим серіалом? Які твору входять до цього циклу?
(Літературна серія про Мумі-тролів складається з восьми книг , написаних швецькою мовою (хоча усього книг, в яких описано пригоди жителів Мумі-долу , - тринадцять):

1.«Маленькі тролі і велика повінь».(1938-1945)

2.«Комета прилітає»(1946)

3.«Капелюх чарівника»(1949)

4.«Мемуари Тата Мумі-троля»(1950)

5.«А що буде потім?», книжка з малюнками для малюків (1952)

6.«Небезпечне літо»(1954)

7.«Зима-чарівниця»(1957)

8.«Хто розважить малятко?», книжка з малюнками для малюків (1960)

9.«Невидиме дитятко». Збірка казкових новел (1962)

10.«Тато і море»(1965)

11.«Наприкінці листопада» (1970)

12.«Жахлива подорож», книжка з малюнками для малюків (1977)

13.«Шахрай в будинку Мумі-тролів», книжка з малюнками для малюків
(Примітка: Жирним курсивом виділено книги літературного серіалу про Мумі-тролів.

Не зважаючи на те, що тролі були запозичені Туве Янсон зі швецьких казок, їхній образ був суттєво перероблений , і в цілому можна говорити про те, що фольклор мав незначний вплив на творчість письменниці.Життя мешканців мумі-долу імітує життя родини самої Янсен з точки зору дитини: невідомо, звідки беруться харчі й предмети домашнього побуту, сусіди мумі-тролів хоча й буркотуни, але зазвичай доброзичливі. Згодом герої творів Янсен ніби дорослішають і починають розуміти, що світ насправді інший – жорстокий і байдужий. Але авторка не прагне підштовхувати читача до висновку, що життя в цілому сповнене страхами та муками. Головне – мумі-тролі добрі, співчутливі й вони завжди повертаються до рідної домівки.
Які враження від повісті-казки «Комета прилітає» («Капелюх чарівника» чи «Зима-чарівниця») ви принесли сьогодні на урок? Розкажіть, як читалася книжка? Які почуття ви переживали? Вам більше весело чи страшно?

1.Які епізоди запам’яталися найбільше?

2.Які герої та їхні вчинки вам сподобалися? Чим?

3.Які герої та їхні вчинки вам не сподобалися? Чим?

4.Що видалося химерним та незрозумілим?

5.Чи були в книзі, яку ви читали малюнки Туве Янсон? Якщо були, яке це мало для вас значення під час читання?

6.На які запитання за текстом твору ви хотіли б отримати відповіді?


V. Аналітичне дослідження особливостей художнього світу повісті-казки Туве Янсон «Комета прилітає» («Капелюх чарівника» або «Зима-чарівниця»)

(Примітка: Тут ми подаємо систему завдань і запитань до аналітичного дослідження повісті-казки «Комета прилітає». Орієнтовний план інтерпретації повістей-казок «Капелюх чарівника» та «Зима-чарівниця» дивіться нижче.)

Відзнаки та нагороди: На Туве Янсон посипався «золотий дощ» різноманітних премій та нагород, найголовніша серед яких – Міжнародна золота медаль імені Г. К. Андерсена(1966).

Спробуйте одним реченням сформулювати сюжетну лінію твору. (Учні відповідно дають формулювання тієї сюжетної лінії, який із творів розглядається на уроці.)

- Хто є головним учасником подій, зображених у тексті? З ким із героїв і за яких обставин ми знайомимося першими? Хто вони такі? Чим ці персонажі схожі на героїв народних казок, а чим на тварин чи людей?

- Як ви вважаєте, зображене в творі «Комета прилітає» відбувається в реальному чи уявному світі? Доведіть, що казковий світ має дуже багато спільного з реаліями нашого життя.

- Якими ви собі уявляли Чмиха та Мумі-троля? Знайдіть у тексті цитати, що характеризують цих персонажів. Чим ці істоти схожі на людей?

- Яка подія зав’язує сюжетну інтригу? (Чмих знайшов «цілком нову незнану стежину» й запропонував Мумі-тролеві «разом розвідати новий шлях».) Яку роль в житті людей відіграють нові «стежини» й «шляхи»? Скільки мандрівок здійснюють головні герої твору «Комета прилітає»? Куди саме? (Перша мандрівка, коротка, за незвіданою стежиною Чмиха, друга – до обсерваторії у зв’язку з наближенням комети, довготривала.)

- Де і коли відбуваються події, зображені у казці «Комета прилітає» («Капелюх чарівника», «Зима-чарівниця»)? . («Долинa, в якій вони мешкaли, булa дуже гaрною. Її нaселяли щaсливі мaленькі істоти тa великі зелені деревa. Левaдaми протікaлa Річкa, робилa зaкрут нaвколо блaкитного будиночкa Мумі-тролів і біглa собі дaлі, в інші долини, де тaкож мешкaли мaленькі істоти, дивуючись, звідкіля це вонa береться.»)

- Розглянемо більш детально першу мандрівку героїв.Прокоментуйте слова Чмиха"Дивнa річ - дороги тa річки, дивишся їм услід - і відрaзу стрaшенно кортить опинитися деінде, піти зa ними, aби побaчити, де вони зaкінчуються…" Як такі думки характеризують героя? Чи можна прагнення героя вважати художнім втіленням одвічного прагнення людини, й, передовсім, дитини до розширення горизонтів пізнання світу? Аргументуйте свої відповіді.

- Як ви думаєте,чому Мумі-троля цікавить, чи досить небезпечна нова стежина? В чому полягає небезпека? (Усе незвідане видається нам небезпечним і таємничим.)

- Як відреагувала Мумі-мама на повідомлення сина, що вони (тобто Мумі-троль з Чмихом) сьогодні не обідатимуть вдома? («Он як! Чудово.») Чому вона не турбується й не питає, куди йдуть Мумі-троль з Чмихом, а просто збирає для них кошика? Порівняйте дії Мумі-мами з реакцією мами Дмитрика з оповідання Оксани Сенатович «Малий віз».(Обидві мами виховують чоловіків, а не мамусиних синків!)

- Знайдіть у тексті цитати, в яких йдеться про те, як поводяться мандрівники на новому шляху. Як це їх характеризує? Які висловлювання героїв можна вважати філософськими афоризмами? («Ворог позaду нaбaгaто стрaшніший, ніж той, що виходить нaзустріч.» «Стежкa мусить кудись вести, - мовив Мумі-троль. - Щось тут не тaк. Вонa не може отaк просто собі урвaтися »)

- Як змінюється ландшафт під час першої, короткої, мандрівки героїв? (Долина, річка ліс-праліс, море.) Поміркуйте, чи можна вважати море частиною Мумі-долу? Знайдіть аргументи в тексті.

- Як ставляться до моря Мумі-троль та Чмих? Чим ви можете пояснити різницю в їхньому сприйнятті? Чому Мумі не звертає уваги на пересторогу Чмиха?(«Море - моя стихія».)

- Яку роль у житті героїв відіграє «таємниця»? Чому кожен з них так прагне її мати? Виразно прочитаєте «клятву» Чмиха про нерозголошення Мумі-тролевої таємниці. Що вона вам нагадує?

- «Я стану шукачем перлів!» - повідомляє Чмихові Мумі. Розкажіть про видобування перлів з моря Мумі-тролем. Доведіть, що гра є основою поведінки цих персонажів.

- Як вплинула на подальший розвиток подій зустріч Чмиха з кошеням? Чи відгукнулося кошеня на пропозицію Чмиха потоваришувати?

- Розкажіть, як Чмих знайшов печеру. Які почуття його охопили й чому?Яку роль ця печера відіграє у всьому творі?

VІ. Підсумок уроку

- Зробіть висновок, щодо результатів першої мандрівки головних героїв. Запишіть їх у робочі зошити.(Під час перевірки виконання завдання коригується.)

(Висновок: Результати першої мандрівки Мумі-троля й Чмиха Мумі-долом:

1.Герої-діти продовжують відкривати для себе оточуючий світ через гру (мандрівка новою, незвіданою стежиною).

2.Мумі-троль та Чмих відкривають для себе простір лісу та моря.

3.Чмих знаходить печеру, яка в майбутньому стане місцем порятунку родини Мумі-тролів та їхніх друзів.

4.У цій мандрівці перевіряються характери та можливості героїв. Відбувається випробування їхньої дружби новими пригодами. Прагнення розширювати коло друзів (Чмих- Кошеня).


- Що ви можете сказати про Мумі-дол в цілому? У чому, по-вашому, полягає особливість і чарівність художнього світу повісті-казки Туве Янсон «Комета прилітає»? Аргументуйте свої відповіді. ( Основою художнього світу Туве Янсен є:

1) образ рідної домівки – будиночка, в якому завжди горить світло, на тебе чекають рідні, готова смачна їжа та тепле ліжко. Це непорушна цитадель безпеки й любові, одна думка про яку дозволяє долати будь-які випробування й негаразди, це місце, куди можна завжди повернутися. ( Мумі-мама спокійно чекає кінця Великої Мандрівки за накритим столом, незважаючи на загальну паніку в Мумі-долі;

2) другий важливий мотив як усієї творчості Туве Янсон, так і художнього світу повісті-казки «Комета-прилітає» - це мотив свободи, внутрішньої свободи героїв, свободи їхнього вибору. Кожен має право на власне творче самовираження, оскільки вільною є у всіх своїх проявах сама природа, увесь оточуючий світ. Обмежити свободу дій персонаж може тільки сам згідно з власними уявленнями про обов’язок, але не має права нав’язувати ці переконання іншим;

3) безперечно, однією із наріжних тем художнього світу Туве Янсон є тема самотності (герої міркують про самотність комети, особливо відчутна ця тема в «Зимі-чарівниці»: самотній Мумі-троль, самотній Нюхмумрик , багато інших персонажів також у глибині душі дуже самотні. Фізичним втіленням самотності став образ Морри: безкінечно самотньої, крижаної, незрозумілої, здатної налякати будь-кого у перших книгах про Мумі-тролів та «відтала» в останніх. З часом і Мумі-троль, подорослішавши, навчиться бути насамоті.)

Варто відмітити такі особливості художнього світу твору, що створюють атмосферу чарівності, як постійний потяг до пригод, прагнення мати таємницю, долати перешкоди, здатність героїв дивуватись та захоплюватись довкіллям. Чарівності надає й постійний рух героїв, випробування їхніх характерів та взаємин. Крім того, у творі, як і у всіх інших творах для дітей Туве Янсон, надзвичайно потужним фактором для створення казкового світу є авторська творча уява, що спирається на особливості дитячого світосприйняття та світовідкриття. Створені нею образи персонажів твору, що поєднують у собі творчу вигадку автора з фольклорно-літературними традиціями та реальним життям, є також однією із специфічних рис художнього світу її казок. Не так часто зустрічається у світовій літературі ситуація, коли письменник є професійним художником та ілюстратором власних творів. Таке унікальне поєднання творчих обдаровань Туве Янсон є ще однією специфічною рисою у створенні чарівного художнього світу її казок.)

- Уважно подивіться на карту Мумі-долу, створену Туве Янсон. Прослідкуйте за нею шлях героїв твору «Комета прилітає» у другій, довготривалій, мандрівці (або «Капелюх чарівника» чи «Зима-чарівниця»).

- Скажіть, що для героїв щоразу у їхніх подорожах є точкою відліку? (Це домівка. Це місце, де на тебе завжди чекають мама й тато.) Наскільки далеко від домівки опинилися Мумі-троль та його друзі Чмих і Нюхмумрик цього разу? Скільки тривала друга мандрівка в часовому вимірі?

VІІ. Мотивація учнів на успішну роботу на наступному уроці. Домашнє завдання:

Вчитель: Яким був цей шлях , легким чи важким? Які пригоди трапилися з друзями під час другої мандрівки? З якою метою їх зобразила у своїй повісті-казці мудра й дотепна Туве Янсон, ми з вами дізнаємося наступного уроку.

Домашнє завданнє:

1. Ще раз уважно переглянути ту частину казки, в якій іде мова про другу мандрівку головних героїв та їхнє повернення додому.

2. Спробувати знайти в тексті цитати, що пояснюють мету мандрівки героїв.

3.Туве Янсон належать такі слова: «Світ дітей — це пейзаж, намальований яскравими фарбами, де добро і зло нероздільні…». Спираючись на текст повісті-казки «Комета прилітає», будьте готові підтвердити цю думку письменниці.

4. Вдома онлайн перегляньте мультиплікаційні версії книги «Комета прилітає» («Муми- тролль и комета» та «Муми-тролль и комета: Путь домой»). Порівняйте свої читацькі враження від твору та глядацькі враження від мультфільмів.

Вміст уроку:

Завдання №1:

Тестування

Завдання №2:

Теоретичний блок

Евристична бесіда

- Що незвичайного в такому початку історії? (У першому розділі всі персонажі засинають.)

- Як ви вважаєте, Долина Мумі-тролів – чарівна країна? Що в ній казкового, а що зображено реалістично?

- Пригадайте чарівні країни з творів інших письменників. Чи легко було б жити Вам у Смарагдовому місті, в Сонячному місті, в Бажані країні? (Біля Смарагдового міста завжди чатують злі чаклунки, для Сонячного міста ми завеликі, в Бажані країні є лицар Като – всюди чекають випробовування.)

- Розгляньте план блакитного будиночка. Чи є в ньому ознаки чарівного помешкання? (Звичайний двоповерховий будинок, зручності на вулиці, дровітня, стежка, грядки.)

-Яким є світ цієї книги? Чарівним чи реальним? (Чарівними є лише персонажі. А світ – цілком людський, зручний для людей, добрий до всіх, затишний. Це і є справжнє диво.)

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0 0

Зрозумілий:

0 0

Потрібні роз'яснення:

0 0
Рекомендуємо

Діана Вінн Джонс «Мандрівний Замок Хаула». Поєднання елементів казки та детективу у творі. Образ Софі, світ її мрій, бажань, жахів. Значення художнього прийому чаклунства у творі.

Діана Вінн Джонс «Мандрівний Замок Хаула». Поєднання елементів казки та детективу у творі. Образ Софі, світ її мрій, бажань, жахів. Значення художнього прийому чаклунства у творі.

740

Зарубіжна література
7 клас

50 грн

Художні особливості твору. Мова персонажів. (за повістю "Климко" Г.Тютюнника)

Художні особливості твору. Мова персонажів. (за повістю "Климко" Г.Тютюнника)

149

Українська література
7 клас та змішані

41 грн

"ЛАБІРИНТАМИ ХУДОЖНЬОЇ АБСТРАКЦІЇ"

"ЛАБІРИНТАМИ  ХУДОЖНЬОЇ  АБСТРАКЦІЇ"

398

38 грн

"У ПОШУКАХ ХУДОЖНЬОЇ ЕКСПРЕСІЇ"

"У ПОШУКАХ ХУДОЖНЬОЇ ЕКСПРЕСІЇ"

376

38 грн

Проблема духовного випробування людини та її моральної стійкості у вірші Р. Кіплінга «Якщо…». Сюжет і композиція вірша. Художні особливості твору, його провідна ідея.

Проблема духовного випробування людини та її моральної стійкості у вірші Р. Кіплінга «Якщо…». Сюжет і композиція вірша. Художні особливості твору, його провідна ідея.

1228

Зарубіжна література
7 клас

20 грн

Схожі уроки

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

Абсолютизація творчості та творчої особистості у романі "Портрет Доріана Грея"

453

Зарубіжна література
1 клас та 10 клас

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

М. Гоголь. "Ревізор" Історія п"єси. Образи чиновників.

296

Зарубіжна література
9 клас

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».

3798

Зарубіжна література
10 клас

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

М.Гоголь "Шинель". Образ Башмачкіна

732

Зарубіжна література
9 клас

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

"Ревізор".Творча історія пєси.Образи чиновників.

653

Зарубіжна література
9 клас