ЕПІГРАФ
Велика сила, братці, гроші,
Грошима й дурні прехороші,
Є в дурня гроші — він і пан.
Є в нього золотий жупан...
Л.І. Глібов
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності
Забезпечення емоційної готовності
Актуалізація суб'єктного досвіду
Вислови відомих людей про Карпенка- Карого
- Людина, з якою ми сьогодні познайомимось, так визначила своє кредо:
«Сцена- мій кумир, театр- священний храм для мене»
Передбачення теми уроку
Слово вчителя
- Так, сьогодні ми будемо говорити про Івана Карпенка- Карого. Ви
почули багато хороших слів про цю людину. Тому, напевно, нам варто
познайомитись із цією особистістю. Ми повинні знати талановитих
людей нашої України.

Слово вчителя.
Хто ж такий Іван Карпенко-Карий? Детально ви познайомитеся з його біографією, прочитавши статтю підручника.
с.88
А тепер — лише найцікавіші факти.
• Народився письменник в сім’ї панського економа Карпа Адамовича Тобілевича та колишньої кріпачки Євдокії Зіновіївни Садовської (батько викупив на волю дівчину й одружився з нею).
• Мати була неписьменною, але знала напам’ять п’єсу І. Котляревського «Наталка Полтавка», часто співала пісні з цього твору.
• Справжнє прізвище його — Тобілевич. Псевдонім узяв від імені батька та від прізвища улюбленого персонажа п’єси Т. Шевченка «Назар Стодоля» Гната Карого. Своїх дітей назвав на честь героїв цього ж твору — Назар та Галя.
• У чотирнадцять років почав працювати писарчуком у канцелярії пристава в містечку Мала Виска, а через шість років уже був столоначальником повітового поліцейського управління, потім — секретарем міської поліції.
• Родина Тобілевичів дала українському театрові чотирьох великих артистів: Івана Карпенка-Карого, Миколу Садовського, Панаса Саксаганського і співачку Марію Садовську-Барілотті.
• І. Карпенко-Карий був письменником-драматургом, артистом, режисером, вихователем артистичної молоді й організатором театральної справи. Коли його вислали в Новочеркаськ за «політичну неблагонадійність», довелося працювати в кузні, бути палітурником. Як згадувала його дружина Софія Тобілевич, «приїхавши в село, Іван Карпович скидав з себе міську одежу, одягав просту, робочу, і брався до плуга, коси чи грабель, що були на черзі, разом із робітниками свого батька, з одної миски з ними їв і поруч спав, відмовившись від усіх вигод і звичаїв панського стану…
Спочатку селяни якось чудно дивилися на ту роботу, як на скороминущу панську примху, і не раз посміхались за плечима: „Чи скоро, мовляв, панові доведеться кинути косу і йти в холодок одпочивати?”. Та побачивши, що робота була справжня, нарівні зо всіма, перестали сміятись. Вони вміли цінить в людині працьовитість і витриманість».
• Написав 18 п’єс, серед них «Сто тисяч», «Хазяїн», «Мартин Боруля», «Суєта», «Сава Чалий», які й донині не сходять із наших театральних сцен.
• Заклав хутір Надія на честь першої дружини Надії Карлівни Тарковської. Тепер там літературно-меморіальний музей І. Карпенка-Карого.

П’єса "Сто тисяч"

Читання за ролями
від с. 90
ІV. Рефлексивно- оцінювальний етап
СЕНКАН
Карпенко- Карий
Інтерактивна вправа "Мікрофон". — Продовжіть речення.
"Мені найбільше запам'яталося ..."
Висновок. Таким чином, у п'єсі "Сто тисяч" І. Карпенко-Карий утверджує
ідею духовності як основи людського життя. Насамкінець буде доречним
навести слова Ісуса Христа: "Не збирайте скарбів на землі". Адже душа —
дорожче.
Я дякую вам за цікаву й плідну роботу, хочу висловити впевненість у тому,
що здобуті на сьогоднішньому уроці знання допоможуть вам обрати у житті
істинні цінності, бути чесними, справедливими, духовно багатими та
порядними людьми.
Оцінювання