Тема. Г.К. Андерсен. «Снігова королева».
Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно – художній зміст казки, зацікавити твором, формувати навички аналізу художнього тексту, роботи з підручником;
розвивати мислення , творчу уяву учнів; допомогти осягнути силу люблячого серця;
виховувати вічні цінності: співчуття, вміння дружити та приходити на допомогу товаришеві в біді.
Методичне забезпечення: портрет Г.К.Андерсена, ілюстрації до казки «Снігова Королева». Епізоди з мультфільму «Снігова королева».
ХІД УРОКУ.
І. Мотивація навчальної діяльності.
Казкар Ганс Крістіан Андерсен зазнав багато лиха — бідність, розчарування, невизнання таланту. Хоч він бува набагато розумніший і здібніший за інших письменників, багато його сучасників не визнавали творів свого земляка, критикували їх або замовчували. І все ж Андерсен не втратив віри в людей, любові до них. Він згадував: «Скільки найкращих благородних людей мого часу пестили мене й відкривали мені свою душу! Моя віра в людей рідко була обманута». Мабуть, тому в андерсенівських казках чітко видно, кого й що автор схвалює, а що засуджує, вважає потворним. Сьогодні ми продовжимо знайомство з казкою «Снігова королева» й спробуємо порівняти свою та авторську позиції стосовно зображуваних подій.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Слово вчителя.
Казки Г. X. Андерсена, якого справедливо називають “Королем казки”, – одне з найвизначніших досягнень світової літератури ХІХ ст. Ганс Хрістіан Андерсен – один із небагатьох письменників, які зуміли відобразити свій час, виразити своє ставлення до речей, свої думки, почуття, свій світогляд не в романах, оповіданнях чи в драмах, а саме в казці. Андерсен був одночасно письменником для дітей і для дорослих. Подвійна форма розповіді (“для дітей і для дорослих”) – характерна андерсенівських казок. Звичайно, казка “Снігова королева”. Ми вже ознайомилися зі змістом казки Г. Андерсена «Снігова Королева». Твір має цікавий, захоплюючий сюжет, містить багато несподіванок, інтриг.
Проведемо експрес вікторину у формі гри «У швидкому темпі»:
1. Куди повинні були потрапити скалки дзеркала тролів, щоб людина стала злою? (В око і серце).
2. Хто був «злючий – презлючий, наче сам чорт»? (Троль)
3. Що Герда обіцяла віддати річці, якщо та поверне їй Кая? (Нові червоні черевички)
4. Що робила стара чаклунка, щоб Герда забула Кая? (Розчісувала їй волосся золотим гребінцем.)
5. У кого « прекрасне, розумне, вродливе обличчя»? ( У Снігової королеви)
6. Що згадав Кай під час подорожі за санами Снігової королеви замість молитви? (Таблиця множення)
7.Що Снігова королева обіцяла подарувати Каю, якщо він складе слово «Вічність» ( Свободу і нові ковзани)
8. Кого з тварин дала в допомогу Герді Маленька Розбійниця? (Північного оленя)
9. Про кого стара фінка каже: «Хіба ти не бачиш, яка велика її сила? Хіба ти не бачиш, що їй підкоряються і люди, і тварини. Не в нас їй позичати сили. Сила — в її серці»? (Герда)
10. Хто допоміг Герді подолати військо Снігової королеви? (Грізні янголи)
11. До якого жанру належить твір «Снігова королева» ( Казка)
12. До якого роду літератури відноситься «Снігова королева» (Епос)
ІІІ. Основний зміст роботи
Слово вчителя.
Сьогодні наша задача вслухатися в авторський голос, зрозуміти, чому казка вчить нас, про що нам хотів розповісти автор. Перший крок ми вже зробили-детально проаналізували характери героїв. Але цього мало. Тепер потрібно простежити, в чому особливості сюжету і композиції тексту. Чи знаєте ви, що таке сюжет і композиція? Звернемося до літературознавчому словнику.
Словникова робота.
Композиція побудова, розташування і взаємозв'язок всіх частин, образів, епізодів, сцен твору.
сюжет- система подій в художньому творі, Яка розкриває характери героїв, ставлення письменника до зображуваних подій. Події протікають у часі, відрізняються завершеністю. Звідси елементи сюжету:
експозіція- зображення положення дійових осіб, Обставин і обстановки до початку дії;
завязка- початковий момент розвитку подій, зображених у творі;
розвиток дії- зображення подій після зав'язки і до кульмінації;
кульмінація- вища напруга дії в художньому творі;
развязка- заключний момент у розвитку дії художнього твору.
. Почнемо з композиції. Давайте спробуємо перерахувати всі сцени в тій послідовності, в якій вони викладені. Як автор подбав про нас?
Він розділив казку на частини і назвав кожну з них.
Аналіз композиції. Наше завдання - перерахувати всі глави, які автор назвав казками , Записати авторську назву, а поруч - своє, передає зміст і тлумачення глави.
«Казка перша, в якій йдеться про дзеркало і його уламках ». Вона починається з історії про злом троля і його диявольському дзеркалі, що дозволяє бачити людей, та й весь світ «такими, які вони насправді», і ми розуміємо, що в світі розчинено багато зла. Ця частина начебто ніяк не пов'язана з наступними, так як в подальшому діють тільки осколки диявольського дзеркала.
«Казка друга. Хлопчик і дівчинка ». Ось справжнє початок казки про дружбу Кая і Герди і про те, як заледеніло серце Кая. Кай зникає - з випробування починається перевірка дружби дітей.
«Казка третя. Квітник жінки, вміла чаклувати ». Чаклунка спокушає Герду красою, спокоєм, щасливими снами. Але Герда перемагає спокуса, дружба сильніше - і дівчинка вирушає на пошуки Кая.
«Казка четверта. Принц і принцеса ». Герда зустрічає принца і принцесу, на її шляху знову спокуса: поруч добрі, багаті люди, спокійна обстановка, «вірний шматок хліба», як каже Ворон, але вона вірна дружбі і продовжує шукати Кая.
«Казка п'ята. Маленька розбійниця ». Герда зустрічає норовливу дівчинку, страждає, відчуває страх, але сила її любові перемагає примхливі бажання маленької розбійниці, і Герда продовжує пошуки Кая.
«Казка шоста. Лапландка і фінка ». Нові випробування: Герда зустрічає нових друзів і мудрих помічників, мучиться від холоду і спеки, страху і відчаю.
«Казка сьома. Що було в палатах Снігової Королеви і що трапилося потім ». Ось і щасливий кінець, але мало знайти друга, потрібно пробудити його від байдужості, оживити його серце-і тільки тоді повертатися додому.
Слово вчителя. Чи можемо ми, спираючись на наші висновки, спробувати відповісти на питання.
Чому в казці так багато відступів від основного сюжету - розповіді про пошуки Кая?
Автор хоче показати, як важко досягти мети, як багато перешкод виникає на шляху будь-якої людини, яким послідовним і відважним, мудрим і вміє знаходити спільну мову з різними людьми потрібно бути, щоб домогтися успіху.
Автор вважає: щоб досягти щастя, людина повинна стати його гідний. Він зобов'язаний бути відданим, цілеспрямованим, пройти через всі випробування, подолати всі спокуси, перенести багато страждань - тому що тільки тоді можна перемогти.
Вчитель. Я перерахувала сім казок, а поруч переплутані сюжетні елементи. Наведіть порядок. Розставте їх по місцях.
Аналіз сюжету.
Казка перша - розв'язка Казка перша - експозиція
Казка друга - кульмінація Казка друга-зав'язка
Казка третя-експозиція Казка третя - розвиток дії
Казка четверта -розвиток дії Казка четвертая- розвиток дії
Казка п'ята - розвиток дії Казка п'ята -розвиток дії
Казка шестая- розвиток дії Казка шоста -розвиток дії
Казка сьома -завязка Казка сьома -кульмінація, розв'язка
Хто є головною героїнею казки – Снігова королева чи Герда?Чому?
( Снігова королева)
(Герда)
Безперечно, і Герда, і Снігова королева – обидві сильні особистості.
У чому сила кожної з них? Давайте порівняємо їх, визначимо спільні та відмінні риси характеру. Складемо Круги Вена. (учні мали випереджальне завдання. Перша група мала вписати на сердечках риси характеру Герди, друга група – на сніжинках риси характеру Снігової королеви, третя – відмітити спільні риси.)
Маленька розбійниця, побачивши Кая, сказала: “От, пройдисвіт!... Не знаю чи ти вартий того, щоб за тобою бігали аж на край світу ”
А й справді, чи вартий Кай того, щоб заради нього пройти стільки випробувань? Зверніть увагу на епіграф до уроку.
(Аргументуйте свою відповідь)
Фантастичний світ, зображений Г.К.Андерсеном в казці “Снігова королева” – не просто вигадка. Він виник зі спостережень над життям людей. Впевнена, що і діти і дорослі можуть щоразу по-новому відкривати для себе таємниці казок
письменника. А наша незвичайна подорож завершується.
Отже, не достатньо бути гарним зовні. Краса визначається вчинками людини, рисами характеру, зокрема такими як милосердя, доброта, людяність, повага, чемність, щирість, співчуття, бажання прийти на допомогу, вміння пожертвувати собою заради іншого. Саме це ми називаємо внутрішньою красою.
ІV. Закріплення знань, умінь і навичок.
Снігова королева могутня і сильна, але їй ніколи не мати того, що є у Герди – доброго серця, зігрітого любов’ю до Кая. Сила Снігової королеви в її багатстві. Сила ж Герди – в її доброті, мужності, вірі в себе, вмінні долати будь - які перепони. А ще – в її вірності, бо це головне для людини, як говорить азербайджанське прислів’я, котре є епіграфом уроку. Наша маленька героїня хоче дати вам деякі поради. Якщо ви їх добре запам’ятаєте і будете жити за ними, то ви ніколи не будете самотніми. А коли трапиться вам якесь лихо, ваші вірні друзі прийдуть завжди вам на допомогу.
Літературний диктант : відповіді на питання письмово.
1) Де жили герої казки Кай і Герда? (У великому місті, в дешевих квартирах — у мансардах).
2) Чим розважалися діти? (Читали книжки, доглядали за квітами)
3) Які незвичайні властивості мало дзеркало троля? (Усе красиве зображувало потворним)
4) Хто розважався зі дзеркалом троля, доки воно не розбилося? (Учні троля)
5) Якого лиха завдавали людям скалки із дивного дзеркала? (Робили їх злими)
6) Що трапилося з Каєм, коли якось вони з Гердою читали книжку? (Скалка троля потрапила через око до серця хлопчика, зробивши його крижаним.)
7) Як змінився Кай? (Став злим і насмішкуватим, неслухняним)
8) Скільки разів Кай зустрічався зі Сніговою королевою? (Двічі)
9) Як Снігова королева забрала Кая? (Він, розважаючись, прив’язав свої санчата до її саней.)
10) Про кого це: «Була вона дивовижно гарна й ніжна… її очі блищали, як дві ясні зірки, проте не було в них ані лагідності, ані тепла»? (Про Снігову королеву)
11) У кого перетворилися сніжинки, які летіли разом зі Сніговою королевою та Каєм? (У величезних білих курей)
12) Чим стала для Кая краса Снігової королеви? (Взірцем досконалості)
V. Етап проектування
На уроці ми спробуємо уявити себе на місці головних героїв, підберемо влучні епітети до образів, переглянемо епізоди з мультфільму «Снігова королева» та порівняємо їх з текстом, складемо опорну схему, яка допоможе нам підвести висновки..
VІ. Домашня завдання
Написати міні – твір «Чи варта людина того, щоб за неї боротися?»













