«Фішбоун» (з англійської «риб'яча кістка») – прийом критичного мислення, сенс якого полягає у встановленні причинно-наслідкових зв'язків між об'єктом аналізу і факторами, які на нього впливають.
В основі прийому – схематична діаграма у формі риб'ячого скелета, що дозволяє наочно продемонструвати причини конкретних подій, явищ і проблем, а також їхні наслідки та зробити узагальнення і відповідні висновки. Цей прийом універсальний, його можна використовувати під час вивчення будь-якої навчальної дисципліни.
Прийом «Фішбоун» надає можливість:
Сенс складових «Риб'ячого скелету»
«Риб'ячий скелет» включає 4 блоки інформації:
Цей прийом найефективніше застосовувати під час уроків узагальнення та систематизації, коли учні вже добре засвоїли навчальний матеріал, при цьому всі відомості ще необхідно звести в єдину систему.
При роботі з прийомом дотримуйтесь наступного порядку дій.
Також за допомогою схематичної діаграми учням буде просто пояснити, що будь-яка ситуація має свої причини і наслідки.
У бібліотеці «Всеосвіти» міститься розробка учителя початкових класів Коноваленко В.Ф., в якій запропонована ідея презентації проєкту «Створення маски для чарівниці Осені», а також фрагмент уроку щодо причин потрапляння тварин до Червоної книги України. Також радимо переглянути розробку уроку від учителя Стекачової А.М. щодо бережного ставлення до водних ресурсів.
У бібліотеці «Всеосвіти» міститься розробка вчителя історії Яворської К.А., в якій наведено приклади робіт учнів щодо аналізу причин і наслідків Столітньої війни, Війни Червоної і Білої Троянд, козацько-селянських повстань у 20-30 роках XVII ст. та інші.
У бібліотеці «Всеосвіти» можна переглянути розробку вчителя української літератури Громової Ю.О. щодо твору Емми Андрієвської «Казка про янн».
У бібліотеці «Всеосвіти» міститься розробка викладача Марчук Т.М. з прикладами застосування цього прийому для вирішення вузькопрофільних питань: як приготувати якісний глиняний розчин для мурування печей, як вибрати покриття для підлоги, як виконувати ремонт штукатурки та інше.
Залучайте прийом «Фішбоун» під час уроків! Він дозволяє структурувати причини і фактори, що лежать в основі певної проблемної ситуації та наочно побачити причинно-наслідкові зв'язки в ній.
Читайте також:
RAFT-технологія – універсальний прийом критичного мислення
Прийом «Плакат думок»: навчіть учнів дискутувати мовчки
Практичний прийом «Комікс»: ненудний спосіб перевірити знання учнів
#критичне_мислення #перевірка_знань #історія #українська_література #прийом