26 грудня 2019 о 10:00
81 1

Інтерактивний прийом «Фішбоун»

Навчіть школярів візуалізувати будь-яке проблемне питання та знаходити причинно-наслідкові зв'язки в ньому!

«Фішбоун» (з англійської «риб'яча кістка») – прийом критичного мислення, сенс якого полягає у встановленні причинно-наслідкових зв'язків між об'єктом аналізу і факторами, які на нього впливають. 

В основі прийому – схематична діаграма у формі риб'ячого скелета, що дозволяє наочно продемонструвати причини конкретних подій, явищ і проблем, а також їхні наслідки та зробити узагальнення і відповідні висновки. Цей прийом універсальний, його можна використовувати під час вивчення будь-якої навчальної дисципліни.

Прийом «Фішбоун» надає можливість:

  • візуалізувати взаємозв'язки між причинами і наслідками;
  • ранжувати фактори за ступенем їх значущості;
  • розвивати критичне мислення;
  • організувати роботу учасників в парах або групах.

Сенс складових «Риб'ячого скелету» 

«Риб'ячий скелет» включає 4 блоки інформації:

  • голова – проблемна ситуація чи запитання;
  • верхні кістки скелету – ключові причини, що зумовили виникнення певної події чи явища, яке аналізується;
  • нижні кістки скелету – факти, що підтверджують наявність зазначених причин;
  • хвіст – відповідь на поставлене запитання, висновки та узагальнення.

Як працювати з прийомом

Цей прийом найефективніше застосовувати під час уроків узагальнення та систематизації, коли учні вже добре засвоїли навчальний матеріал, при цьому всі відомості ще необхідно звести в єдину систему.

При роботі з прийомом дотримуйтесь наступного порядку дій.

  1. Ознайомлення школярів з правилами: поясніть зміст складових «риб'ячого скелету» та зазначте, що чим важливіші фактори, тим ближче до голови вони мають розташовуватись.
  2. Об`єднання учнів за певним принципом: цей прийом можна впроваджувати як для індивідуальної, парної, так і групової роботи. Груповий формат – найцікавіший, адже передбачає поєднання декількох точок зору в процесі аналізування проблемного питання. При цьому для максимальної ефективності такого формату роботи кількість учасників у групі не має перевищувати 5 осіб.
  3. Заповнення відповідного бланку. Для роботи з прийомом учитель має попередньо роздрукувати бланки із зображенням риб'ячого скелету, на якому учні записуватимуть власні судження щодо проблемного питання. Або ж учні можуть накреслити таку схему власноруч. 
  4. Презентація проєктів. За результатами роботи учні доповідають перед класом, аргументуючи свої висновки та відповідаючи на питання однокласників.

Ідеї використання прийому на уроках

  • Початкова школа. Познайомити з цим прийомом наймолодших школярів можна на прикладі створення поробок. Обговоріть з учнями, які матеріали потрібні та отримання кінцевого результату. 

Також за допомогою схематичної діаграми учням буде просто пояснити, що будь-яка ситуація має свої причини і наслідки. 

У бібліотеці «Всеосвіти» міститься розробка учителя початкових класів Коноваленко В.Ф., в якій запропонована ідея презентації проєкту «Створення маски для чарівниці Осені», а також фрагмент уроку щодо причин потрапляння тварин до Червоної книги України. Також радимо переглянути розробку уроку від учителя Стекачової А.М. щодо бережного ставлення до водних ресурсів.

  • Історія. За допомогою такого прийому можна якрайшвидше збагнути причини будь-яких визначних подій, наприклад, війн чи конфліктів.

У бібліотеці «Всеосвіти» міститься розробка вчителя історії Яворської К.А., в якій наведено приклади робіт учнів щодо аналізу причин і наслідків Столітньої війни, Війни Червоної і Білої Троянд, козацько-селянських повстань у 20-30 роках XVII ст. та інші.

  • Українська література. За допомогою цього прийому можна піднімати будь-які питання щодо причин поведінки чи дій головних героїв будь-яких творів.

У бібліотеці «Всеосвіти» можна переглянути розробку вчителя української літератури Громової Ю.О. щодо твору Емми Андрієвської «Казка про янн».

  • Спецдисципліни. «Фішбон» – універсальний прийом, з його допомогою можна розглядати як будь-які широкі, так і вузькопрофільні проблемні питання.

У бібліотеці «Всеосвіти» міститься розробка викладача Марчук Т.М. з прикладами застосування цього прийому для вирішення вузькопрофільних питань: як приготувати якісний глиняний розчин для мурування печей, як вибрати покриття для підлоги, як виконувати ремонт штукатурки та інше.

Залучайте прийом «Фішбоун» під час уроків! Він дозволяє структурувати причини і фактори, що лежать в основі певної проблемної ситуації та наочно побачити причинно-наслідкові зв'язки в ній. 


Читайте також: 

RAFT-технологія – універсальний прийом критичного мислення

Прийом «Плакат думок»: навчіть учнів дискутувати мовчки

Практичний прийом «Комікс»: ненудний спосіб перевірити знання учнів

#критичне_мислення #перевірка_знань #історія #українська_література #прийом