Головне меню порталу
Позаяк мова піде про геометрію, детальніше розповімо про пропорції фігурок танграму. Ця гра у канонічній (давньокитайській) версії містить такі 7 деталей:
На перший погляд іграшка здається примітивною. Насправді її складові, «тани» створені за чіткими математичними закономірностями – відтак їх поєднання дозволяє вирішити безліч геометричних завдань.
Найпростіший приклад: учнів може зацікавити вже те, що кожну фігуру в наборі танграму можна створити поєднанням маленьких трикутників:
Середній трикутник, квадрат і паралелограм утворюються двома маленькими трикутниками, а кожен з найбільших трикутників – чотирма. Звідси виходить ще одна цікава заувага, яку учні 3-4 класів можуть сформулювати й самі: якщо найменший трикутник танграму має площу a, то квадрат, паралелограм і середній трикутник мають площу 2а, великий трикутник має площу 4а, площа всього набору 16а.
Запропонуйте школярам виконати такі завдання:
Ось, до прикладу, квадрат з 7 танів у різні способи:
Для виконання такого завдання можна запропонувати школярам скористатися готовими шаблонами-контурами, як це ми описували для літер.
Або ж дозвольте учням спиратися виключно на власну кмітливість і видумувати конструкції літер самотужки:
Наприклад:
А) Прямокутна трапеція.
Б) Чотирикутник з прямими кутами і рівними протилежними сторонами.
B) Шестикутник з попарно паралельними і попарно рівними сторонами.
Г) Рівнораменна трапеція.
Ґ) Прямокутний ромб, з'єднаний з рівнораменним трикутником в основі висоти, опущеної на основу трикутника.
Використання цієї геометричної головоломки дозволяє збагнути взаємозв'язок між числами і формами, задіявши одночасно знання з арифметики, логіки й геометрії.
Запропонуйте школярам виконати такі типи завдань:
Для унаочнення запропонуйте школярам накреслити квадрат розміром 4х4 та розграфити його на 7 танів за канонічним принципом. Ось так:
Те саме у відсотках:
Запропонуйте школярам утворити, наприклад, трикутник з 2, 5 і 7 танів та обчислити, яку частину від загальної площі займатиме кожен використаний тан.
Запропонуйте учням скласти чи взяти готову тематичну фігуру (цифру, тварину, птаха тощо), утворену з 7 танів, і обчислити її площу або периметр, використовуючи одну відому величину.
Відомою величиною може бути, наприклад, площа тана-паралелограма (після завдань 7 чи 8 цієї статті учні мають згадати, що паралелограм є 1/8 або 12,5% набору 7 танів). Або хай відомою величиною буде довжина гіпотенузи середнього за розміром трикутника тощо.
Тут можна розвивати й логіку: чи здогадаються, скажімо, п’ятикласники, що дві фігури з 7 танів танграму матимуть однакову площу (16 площ маленьких трикутників), хоч би як відрізнялись обриси фігур?
Хочете виграти одну з 50 коробок з пластиковими наборами танграм для кожного учня класу від іспанської компанії Miniland? Тоді запрошуємо взяти участь у дистанційній олімпіаді «Всеосвiта Осінь – 2019».
Окрім розіграшу наборів, кожен учасник олімпіади від «Всеосвіти» гарантовано отримує електронну версію набору з 234-ма схемами обрисів для складання різноманітних танграмів. Кожен з 9 електронних аркушів схем доступний для роздрукування.
Авторка: Анастасія Наливайко
Будь ласка, оцініть новину!
Користувач:
Наливайко Анастасія ЮріївнаВсеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам
Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.
Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.