Статті
5450
11 березня 17:19

Що таке інтелект-карти та як їх ефективно використовувати вчителю

Зручний інструмент для упорядкування будь-яких відомостей

Кожен із нас щодня стикається з неймовірною кількістю інформації, яку потрібно якось переосмислити, відфільтрувати та запам'ятати. Як «розкласти все по полицях»? Пропонуємо зручний інструмент для вдалого структурування та візуалізації будь-яких відомостей, ідей та завдань.

Що це

Інтелект-карта (Mind maps) – блок-схема, що наочно демонструє головну думку (завдання), ключові елементи та взаємозв'язки між ними. Це відмінний інструмент для впорядкування та запам'ятовування великих об'ємів інформації та генерації ідей.

За допомогою таких схем можна створювати яскраві конспекти, планувати втілення певних ідей, реалізацію навчальних проєктів та інше.

Автор ідеї – британский психолог Тоні Бьюзен. Методика з успіхом використовується зарубіжними фахівцями з 70-х років минулого століття, останні роки стає все більш популярною і в нас.

Головні переваги інтелект-карт

 • Під час роботи над побудовою інтелект-карти активізується процес мислення та генерації нових ідей, відповідно, розвивається логічне та креативне мислення.

 • Під час створення такої схеми мозок переосмислює та структурує інформацію у більш зручному для себе форматі, відповідно, її легше усвідомити та запам'ятати.

 • Відображення будь-яких відомостей у форматі інтелект-карти впорядковує усі ключові питання та структурні елементи, а також дозволяє побачити одночасно ключові причинно-наслідкові зв'язки щодо певного питання у межах єдиної картини.

 • При ознайомленні з новою інформацією, що відображена у форматі інтелект-карти, мозку легше її відокремлювати та сприймати з яскравої схеми, ніж із суцільного тексту.

Як створити вдалу інтелект-карту

Такі схеми можна створювати, як за допомогою сучасних онлайн-інструментів, так і власноруч. При цьому, коли схема будується вручну, то мозку простіше упорядкувати та запам'ятати її зміст.

 1. У центрі розмістіть ключове слово, чому присвячено проєкт, а навколо нього запишіть складові (категорії).

 2. Категорії першого рівня запишіть більш крупним чи жирним шрифтом, щоб підкреслити їх важливість. Кожну з них розфарбуйте окремим кольором.

 3. Щоб показати зв'язки між елементами, використовуйте гілки та фарбуйте їх тим же кольором, що ї блок відповідної категорії. Дотримуйтесь радіальної структури.

 4. Враховуйте, що людське око не може швидко сприймати та опрацьовувати інформацію понад 8 кольорів одночасно.

 5. Щоб уникнути ускладнення сприйняття змісту, дотримуйтесь ієрархії, розміщуйте підкатегорії інтелект-карти чітко на своєму рівні та намагайтесь залишати достатньо місця між окремими елементами.

 6. Пишіть лаконічно. Ідеально, якщо у кожному блоці буде не більше трьох слів. Зменшувати розмір букв від центру до периферії схеми, це допоможе наочно показати головні та другорядні поняття.

 7. Щоб зробити інтелект-карту більш наочною, використовуйте світлини, малюнки та ілюстрації.

 8. Не включайте в інтелект-карту понад 5 рівнів.

Де вчитель може використовувати інтелект-карти

Такий підхід для впорядкування інформації є універсальним. Його можна використовувати як для візуалізації та осмислення навчального матеріалу під час уроків, так і для організації будь-якої іншої професійної діяльності. Наприклад:

 • розробка уроку: тема, завдання, організаційний етап, перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань, робота з новим матеріалом, підсумок, домашнє завдання;

 • подання навчального матеріалу в форматі інтелект-карти;

 • портфоліо: методичні розробки, курси, публікації, творчі проєкти, досягнення;

 • методична розробка: тема, завдання, критерії, реалізація, аналіз, рефлексія;

 • стаття: тема, вступ, основна частина, висновок, джерела;

 • самоосвіта та підвищення кваліфікації: що вивчати, як, де, коли;

 • планування: тематичний план, план виховної роботи, план підвищення кваліфікації, плани уроків.

Інтелект-карта може стати креативною альтернативою типовому конспекту, покроковим яскравим планом, змістовним доповненням до будь-якого уроку чи оригінальним способом перевірки знань школярів. Головне правило при створенні – зберігати зрозумілу структуру. У всьому іншому – необмежений простір для творчості.

Читайте також:

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.