Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Використання електронних освітніх інструментів у процесі інтерактивного навчання: дошка Jamboard
»
Взяти участь Всі події
Новини
951
22 жовтня 2019 о 18:28
pdf Роздрукувати

Карти Проппа: ефективний інструмент для розвитку зв'язного мовлення і творчого мислення

Цікава методика для аналізу казок і створення тематичного сторітелінгу. 

Вигадування історій – цікавий навчальний прийом. З його допомогою будь-який сухий зміст навчальної теорії можна подати у захопливому казковому форматі. В якості опорних підказок для створення сюжету можна використовувати спеціальні ілюстровані карти – карти Проппа. 

Карти Проппа – це своєрідний конструктор казки, що складається з окремих карток, на яких схематично позначені події та епізоди пригод. З їхньою допомогою можна навчити дошкільнят і школярів аналізувати зміст будь-якого оповідання, переказувати сюжет і вигадувати власні історії. 

 

Принцип карт Проппа

Вивчаючи фольклор, Юрій Яковлевич Пропп – всесвітньо відомий російський лінгвіст-казкар – помітив, що казки будь-якого народу світу мають схожу структуру. Зміст кожної з них можна передати за допомогою 5-8 ключових складових. Тому будь-яку казку можна розбити на окремі функції, а потім зібрати як конструктор. Наприклад, ось так:

На основі дослідження казок Юрій Пропп розробив 28 сюжетних карток, на  кожній з яких схематично позначено зміст певної функції (наприклад, зачин у стилі «жили-були», особливі обставини, які створюють умови для розгортання сюжету, наприклад, «сонце зникло з небосхилу» та інше). 

Кожна карта має універсальне схематичне позначення, сенс якого цілком зрозуміють навіть дошкільнята. Приклади сюжетних карт Проппа:

Хоча цю методику створено ще на початку ХХ століття, вона залишається ефективним інструментом для розвитку зв'язного мовлення та креативного мислення і в наш час. Адже комбінуючи карти між собою, можна переказати зміст або вигадати будь-яку історію у жанрі казки. 

Українськомовну версію карт Проппа, а також їхнє тлумачення можна завантажити у бібліотеці «Всеосвіти».

Як працювати з картами Проппа

1 етап: Познайомте учнів з казкою, як жанром літературного твору. Поясніть її загальну структуру, а також ключові відмінності від інших форм літературних творів.

2 етап: Супроводжуйте читання казки викладанням карт Проппа із зображенням відповідних подій. 

3 етап: Запропонуйте школярам, прочитавши казку, обрати відповідні сюжетні карти і, спираючись на них, переказати її зміст.

4 етап: Створіть разом з учнями власний сюжет казки з використанням карт Проппа. Для цього необхідно обрати 5-8 карт, вигадати дійових осіб, обрати головного героя, його помічників і тих, хто буде йому шкодити, створюючи перепони на шляху до мети.

Ідеї використання карт Проппа

Що цікаво, карти Проппа є універсальним інструментом. Їх можна використовувати у роботі як з дошкільнятами, так і зі школярами старших класів. Вони стануть у пригоді як учителю початкових класів, так і учителю-предметнику та навіть психологу. 

Пропонуємо такі ідеї використання карток:

  • Вихователям і вчителям початкових класів

За допомогою опорних карток-схем навчить дітей ділити текст на частини, переказувати зміст оповідання і вигадувати власні казки з простим сюжетом, у тому числі тематичні. 

Наприклад, на уроках математики, вивчаючи додавання і віднімання запропонуйте за допомогою карт Проппа створити історію про взаємини цифр (як вони сваряться і миряться, відповідно, з прикладами віднімання і додавання).

На уроках природознавства запропонуйте вигадати історію, про «суперсилу», якою володіє їхня улюблена рослина чи тварина.

  • Учителю-предметнику

На уроках з фізики, хімії чи математики запропонуйте школярам створити власну версію історії про те, як було здійснене всесвітньо відоме відкриття (наприклад, альтернативну версію того, як Ньютон відкрив закон всесвітнього тяжіння). Або казку чи канву сценарію про невдалі спроби експериментів, які передували всесвітньовідомим відкриттям чи розробці винаходів, які врятували людство. 

На уроках географії запропонуйте школярам вигадати казку, наприклад, про Країну умовних знаків, або про мандрівку певною країною, містом чи у межах природної зони. 

На уроках української мови за допомогою карток Проппа можна запропонувати створити альтернативну версію загальновідомої казки. Або вигадати історію з використанням слів на певну тему (наприклад, слова з кількома значеннями).

На уроках літератури учням цікаво буде скласти казку, сюжет якої має чітко відповідати тим епізодом пригод, які зображені на картах Проппа (учні отримують картки, наприклад, жеребкуванням). 

  • Психологу

Карти Проппа стануть у пригоді для сумісного вигадування казки, в якій головний герой переживає подібну життєву ситуацію, що є актуальною для дитини чи підлітка. 

Обігрування життєвих ситуацій дозволяє дитині розкритися і розповісти про те, що її насправді турбує. Також, скерувавши за допомогою карток сюжет історії у потрібний бік, спеціаліст може у невимушеному форматі провести бесіду і допомогти дитині вирішити складну для неї ситуації або психологічно підготувати її до сприйняття певних обставин.


Читайте також: Добірка творчих прийомів та вправ на уроках навчання грамоти

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.