Головне меню порталу
«Шість капелюхів» – це ігровий навчальний прийом, який дозволяє досліджувати і аналізувати будь-яку проблемну ситуацію з шести незалежних точок зору.
Автор методики – британський психолог і письменник Едвард де Боно. Цей прийом широко практикується багатьма педагогами, зокрема вітчизняними.
Основою цього підходу є концепція різнопланового мислення, більш детально її сенс пояснюється у притчі про 6 синів капелюшника.
Гра дозволяє у незвичному форматі різнобічно оцінити усі переваги і недоліки будь-якої проблемної ситуації та знайти оптимальний шлях для її розв'язання.
Колір капелюха – відповідна стратегія мислення, якій мають слідувати учні-представники кожної з команд:
1. Виноситься на обговорення певна проблемна ситуації. Це може бути запитання, яке не має єдиної правильної відповіді, конфліктна ситуація, спірна подія та інше.
2. Учні класу поєднуються у 6 команд, кожна з яких дотримується обраної стратегії відповідно до узгодженого кольору «капелюха». Розподілити «капелюхи» можна, наприклад, шляхом жеребкування.
3. Підготовка та обговорення учасниками всередині кожної з команд.
4. Регламентовані за часом виступи представників команд у такій послідовності:
5. Рефлексія, в ході якої учні підсумовують результати роботи, визначають переваги та недоліки такої гри та діляться враженнями щодо «примірювання» ролі.
Пропонуємо кілька прикладів розробок уроків від проактивних учителів, які з успіхом використовують цей прийом у своїй роботі.
У бібліотеці «Всеосвіти» містяться напрацювання вчителів початкових класів щодо залучення прийому «Шість капелюхів» при аналізуванні казок.
Цей прийом є універсальним, тому його ефективно використовувати на уроках з будь-яких навчальних дисциплін як з учнями початкових класів, так і зі старшокласниками.
А який досвід використання цього прийому маєте ви? Діліться напрацюваннями, завантажуючи авторські розробки до бібліотеки «Всеосвіти». Приєднуйтесь до спільноти проактивних українських педагогів.
Читайте також:
8 прийомів для рефлексії освітнього процесу
#капелюх #школа #урок #навчальний_прийом
Будь ласка, оцініть новину!
Користувач:
Наливайко Анастасія ЮріївнаВсеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам
Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.
Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.