Урок роботи з дитячою книгою з використанням стратегії «Шість капелюхів мислення»

Опис документу:
До вашої уваги пропоную текстовий матеріал до презентації для уроку роботи з дитячою книгою із використанням стратегії «Шість капелюхів мислення» . В основі теорії методу «Шість капелюхів мислення» лежить ідея паралельного мислення. Це конструктивізм мислення, при якому різні погляди не конфліктують, а співіснують. Це досить проста та ефективна система, яка збільшує продуктивність праці на уроці.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти

ім. М.В.Остроградського

Авторська розробка

на тему «Розробка уроку роботи з дитячою книгою з використанням стратегії «Шість капелюхів мислення»

Виконала:

Силка Ольга Петрівна,

вчитель початкових класів

філії «Удовиченківська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів» опорного закладу «Зіньківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1» Зіньківського району

Полтава

2018

Вступ

Інноваційний метод «Шість капелюхів мислення» Едварда де Боно вчить працювати по-новому з текстом, творчо мислити, послідовно порівнювати. А також узагальнювати і класифікувати. Навчає володіти різними способами обробки інформації. Дозволяє навчитися сприймати інших та співпрацювати в команді. Цей метод дає змогу вчителеві зробити урок ефективним.

В основі теорії методу «Шість капелюхів мислення» лежить ідея паралельного мислення. Це конструктивізм мислення, при якому різні погляди не конфліктують, а співіснують. Це досить проста та ефективна система, яка збільшує продуктивність праці на уроці.

Мета: формувати навички свідомого сприймання тексту на слух; розвивати мовлення ті критичне мислення учнів, їхні індивідуальні здібності та навички; навчити визначати власне ставлення до казкових героїв, робити висновки, узагальнювати і доводити свою думку; збагатити словниковий запас першокласників; поповнити їхні знання; прищепити почуття поваги один до одного; формувати вміння робити добрі вчинки, заохотити до навчання.

Обладнання: капелюхи (білий, червоний, чорний, жовтий, зелений, синій), книги для виставки, книжка Ю.Ярмиша «Зайчаткова казочка», портрет Юрія Ярмиша, предметні малюнки зайців, лисиці та вовка, відеоматеріали «Життя зайців», сигнальні картки А і Б, ребус.

Методи і прийоми: ліберальне мислення за допомогою методики «Шість капелюхів мислення», метод «Мозковий штурм».

Тип уроку: робота з дитячою книгою.

Хід уроку

І. Організація класу.

Пролунав уже дзвінок,

Розпочнемо ми урок.

Будем працювать старанно.

Щоб почути у кінці,

Що всі діти в нашім класі

Просто супер молодці!

ІІ. Мовленнєва розминка.

Робота над скоромовкою.

Вовченя і лисеня

Їли ласощі щодня.

В них була велика ложка,

Спорожніло все потрошку

(Промовляємо спочатку тихо і повільно, потім голосно і швидко)

3. Гра «Відгадай ребус» (Слайд №2)

ІІІ. Робота над темою уроку.

1.Оголошення теми і мети уроку.

Сьогодні у нас робота з дитячою книгою. Цікавий і незвичайний урок. Ми будемо міркувати про добрі і погані вчинки. Вчитимемося аналізувати, фантазувати. А щоб дізнатися про кого ми будемо читати, послухайте і відгадайте загадку.

2. «Мозковий штурм».

В лісі, в полі, навкруги –

Всюди в нього вороги.

Часто лізе він у шкоду –

Їсть капусту на городах.

Любить моркву й буряки.

Відгадайте, хто такий?

Молодці. А як ви дізналися, що це зайчик?

3.Бесіда про зайців.

А що їсть зайчик взимку? Взимку зайці об’їдають молоді гілочки дерев. Можуть навіть прискакати в сад і пошкодити дерева. Тому господарі обмотують молоді деревця. А лісники в лісі підгодовують зайців, щоб легше їм було перезимувати. У спеціальні годівнички розкладають сіно, кукурудзяні качани, щоб ласували зайчата та інші дикі тварини.

А якими зображені зайці в казках?

Так, кажуть, що зайці великі боягузи. Але це не зовсім так. Коли на них нападає сокіл чи орел, то вони захищаються. Перевертаються на спину і сильно б’ють своїми лапами по ворогу. Навіть завдають глибоких поранень. (Слайд №3)

А що ви ще знаєте про зайців?

4. Цікаві факти про життя зайців (Слайд №4)

5. Відео «Життя зайців»

Пропоную до вашої уваги переглянути цікаві відеоматеріали «Життя зайців».

Що вам було цікавого?

6. Фізкультхвилинка.

А зараз ми з вами трішки відпочинемо. (Перегляд відео «Зайчики»). Відпочили, тож працюємо далі. Зайчик є сьогодні символом нашого уроку, так як є головним героєм казки Ю. Ярмиша «Зайчаткова казочка»

7. Біографічна довідка.

Ось подивіться на портрет Ю.Ярмиша. (Слайд № 5). Його книги люблять читати не лише в Україні, але й за кордоном.

8.Знайомство з книгою «Зайчаткова казочка».

Давайте розглянемо виставку дитячих книг (слайд № 6) і знайдемо серед них книгу «Зайчаткова казочка».

Хто зображений на обкладинці?

Де написано ім’я і прізвище автора?

Чим приваблює вас ця книжка?(ілюстраціями)

А хто створює малюнки для книг?(художник- ілюстратор)

9. Словникова робота. (Слайд №7).

Спочатку познайомимося зі словами, які будуть зустрічатися в казці і я поясню вам їх значення.

10. Читання казки вчителем.

А зараз вмощуйтеся зручненько і слухайте уважненько. (Читаю до слів : «Тільки подумало так зайчатко – назустріч …»). Відгадайте загадку та й дізнаєтеся, хто ішов назустріч Зайчаткові.

Довгий хвіст пухнастий має.По лісах, полях гуляє.

Та у курник заглядає.

Хитрувату має звичку.

А зовуть її …(лисичка).(Слайд з малюнком лисички № 8)

Так, правильно, лисичка. Послухайте, що відбуватиметься далі.(Читаю до слів: «А на дорозі…»). Кого ж зустріло Зайчатко далі?

В лісі, в полі він гуляє

І овечок він хапає (Вовк). (Слайд №9)

Послухайте, хто допоможе зайчикові у біді.

(Читаю казку далі.)

11. Бесіда по прочитаному.

Що знайшло Зайчатко в лісі?

Чому воно не прочитало казочку?

Чи змогли її прочитати Лисичка та Вовк? Чому?

А хто прочитав?

12. Тестова робота з сигнальними картками А і Б. (Показую на слайді запитання тесту. Слайд №10.)

13. Фізкультхвилинка.

Дружно зайчикам усім

Побудуєм гарний дім (руки над головою у вигляді даху).

Буде він високий (руки вгору),

Буде він широкий (руки в сторони).

Будуть двері в нас вузенькі.

Поріжок зовсім низенький.

ІV. Закріплення вивченого.

(Робота в групах. Розділяю учнів на 6 груп. Слайд № 11)

Над казкою ми будем працювати за допомогою шести капелюхів. Зараз розділимося на групи. Кожна група обирає колір капелюха. Давайте дізнаємося, як ми повинні будемо мислити, одягаючи капелюшок певного кольору.

Білий капелюх.

Білий дає нам інформацію. А наша казочка це і є інформація. Отже, давайте розкажемо як починається казка спочатку.

А що було потім?

Що відбулося після того, як Лисичка прогнала Зайчатко?

А тоді що далі було?

Яку пораду дав Хлопчик Зайчаткові в кінці казки?

Молодці, білий капелюшок справився зі своїм завданням!

Тож слово надається чорному капелюхові.

Розкажи, будь-ласка, що найприємніше в цій казці.

Як вчинила Лисичка? (Обманула. Не призналася, що не вміє читати. Назвала Зайчатко нікчемним.Прогнала його. І навіть книжку на землю кинула.

Як вчинив Вовк? (Теж обманув Зайчатко. Шпурнув книжку. І пригрозив з’їсти.)

А якої помилки допустився Зайчик? (Довірився незнайомим, першим зустрічним.)

Давайте спробуємо заглянути в майбутнє. Які негативні наслідки могли бути?

Що найстрашніше могло статися із зайчиком?

Отже, завдяки чорному капелюху, ми дізналися, що найнеприємніше в цій казці – це те, що і Лисичка, і Вовк дуже налякали Зайчатко. Але могло і статися гірше. Спробуйте заглянути в майбутнє і скажіть, які наслідки могли б статися? (Вовк і Лисиця могли б з’їсти пухнастого.) Тепер скинемо чорного капелюха і одягнемо червоного.

Червоний капелюх

В червоному капелюхові говорять тільки про почуття й емоції, які виникли під час прослуховування казки.

Які почуття й емоції у вас виникли під час зустрічі Лисиці й Зайчатка?

Що ви відчували, коли Зайчик зустрівся з Вовком?

А які почуття були при зустрічі Зайчика з Хлопчиком?

Коли все закінчилося, що ви відчули?

Жовтий капелюх

Ви розповіли про те, що відбулося за допомогою білого капелюха. Згадали вже про неприємні речі. За допомогою чорного капелюха передбачили негативні наслідки. Червоний капелюх допоміг відтворити почуття і емоції. Та в будь-чому можна завжди знайти позитивні сторони. Саме вони і допоможуть нам довідатися про можливості жовтого капелюха.

Отже, що хорошого в цій казцівідбулося? (Добре те, що Зайчик знайшов казочку, що Лисичка і Вовк не з’їли його. І те, що Зайчатко зустріло Хлопчика, який погладив його і прочитав книжечку, і дав хорошу пораду – вступити до лісової школи та навчитися читати.)

Що хорошого ми побачили в Зайчаткові?

Отже, в житті не буває тільки поганих або тільки хороших ситуацій. Іноді буває погано, тоді потрібно надіти жовтий капелюшок. І у ньому ти маєш побачити хороше. Бо якщо одягаємо жовтий капелюшок, то ніби одягаємо рожеві окуляри і вчимо свій розум та свою душу бачити тільки хороше.

Зелений капелюх

Зелений капелюх – це капелюх творчості. У ньому ми відправимося в країну фантазій. Вигадаємо продовження цієї казки. Хто придумає кінець, той і буде молодець! (Діти надягають зелений капелюшок і фантазують.)

Як бачите, діти, тільки-но ви одягли зелений капелюх, як поринули у світ фантазій.

Синій капелюх

Ми з вами приміряли майже всі капелюшки. Ми розглянули хороші і погані сторони. Тож який життєвий урок ми отримали?

Які прислів’я були б гарною порадою для Лисички і Вовка:

1)Вчитися ніколи не пізно.

2)Потрібно вчиться – завжди пригодиться.

Яке прислів’я найбільше відображає зміст казки?

1)Чого навчишся, того за плечами не носити.

2)Мудрим ніхто не вродився, а навчився.

3)Розум не позичиш.

Який герой казки вам найбільше сподобався? Чому?

V. Підсумок. Слайд №12

Ви просто молодці! Дуже гарно сьогодні попрацювали.

ВИСНОВОК.

Використовуючи метод «Шість капелюхів мислення» можна не лише надати дитині змогу послухати, узагальнити нову інформацію, а й навчити її приймати рішення в житті не за допомогою емоцій, а завдяки прийомам логічного мислення. Також цей метод дозволяє креативно мислити, відмежовувати негатив і позитив в результаті «повнокольорового мислення».  Якщо ми віримо в те, що навчання – це не лише передача знань, а й творчий процесс людських взаємин, то створюючи в груп і атмосферу визнання іпідтримки, таким чином формуємо у дітей позитивнее ставлення до навчання.

ВИКОРИСТАНІ ДЖЕРЕЛА:

1. Читаю сам. Комплект дитячих книг для позакласного читання/ Упор. Мартиненко В.О. АВДІ, 2010;

2.Основи критичного мислення. Методичний посібник для вчителів. І. Сущенко, О. Пометун, К. Ліра, 2016 – 156 с;

3.Типові програми для закладів загальної середньої освіти 1-2 клас – К: ТД «Освіта – Центр», 2018 – 240 с;

4. Уроки позакласного читання в 1 класі. Посібник для вчителів. Смаліна Л.Н. Суми ВВП «Мрія-1» 2004;

5. Технологія розвитку критичного мислення. www.critikalthinking.expert/.../knyga-amerykanskyh-pedago

6. Цікаві факти про зайців. https://clout.com.ua/

7.http://nachobuch.ucoz.ua/publ/pedagogika/metodi_navchannja/metod_shesti_kapeljukhiv/7-1-0-13,

8.https://abetkaland.in.ua/yu-yarmysh-zajchatkova-kazochka/

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
4
міс.
2
2
дн.
0
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!