Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Реалізація особистісного потенціалу сучасного педагога: шляхи самоорганізації
»
Взяти участь Всі події
0400ufwl-cf9b.jpg
Новини
52
18 серпня 2021 о 12:25
pdf Роздрукувати

Найважливіші реформи в освіті за 30 років Незалежності

Українська освіта протягом декількох років зазнала численних змін.

За останні 30 років в Україні відбулося багато змін, які вплинули на освіту. Наразі в країні якість освіти відрізняється від попередніх років, методики викладання та підходи до навчання теж змінились.

У яких напрямках та як розвивалась українська освіта протягом 30-ти років Незалежності, розповіло РБК-Україна.

Закон «Про освіту»

Верховна Рада ухвалила 5 вересня 2017 року перший закон «Про освіту», який став основою для реформи освіти наступних років. Новий закон відрізнявся рядом нововведень, зокрема: терміном освіти у 12 років, більшою автономією шкіл, збільшенням оплати вчителям, зміною правил атестації вчителів та правил підвищення їх кваліфікації.

Система оцінювання

До 2000-х років учнів оцінювали за 5-бальною шкалою, однак згодом вони почали отримувати за свої досягнення дванадцятки. Така інновація різко скоротила кількість учнів, яких залишали навчатись на другий рік – з 40 тисяч до 5 тисяч дітей.

Натомість цьогоріч у МОН запропонували з 1 вересня 2021 року учнів 1-4 класів оцінювати за допомогою вербальної оцінки. Зокрема, у міністерстві розповідають, що відповідне оцінювання буде демонструвати ріст та вдосконалення дитини, адже оцінка тільки констатує наскільки школяр виконує план предмета.

Реформа ЗНО

В Україні вперше Зовнішнє незалежне оцінювання відбулося 2005 року з української мови, а з 2008 року випускники вже здавали ЗНО з української мови та літератури.

Таке тестування допомогло покращити якість шкільної освіти в України. Також це позитивно вплинуло на боротьбу з корупцією й водночас покращився рівень освіченості школярів.

Наразі максимальна кількість екзаменів зі ЗНО збільшена до 5 і зовнішнє незалежне оцінювання з української мови та літератури набуло деяких змін. На відміну від попередніх років, іспит складатиметься з двох рівнів: 1)українська мова, 2)українська мова та література.

Болонська система освіти

До Болонської системи освіти Україна приєдналася у 2005 році. Відповідна система передбачає нарахування кредитів – кількісної оцінки навчальних досягнень студента. Зокрема, щоб здобути диплом бакалавра, студент за всі роки навчання повинен отримати 180 або 240 кредитів, різниця залежить від терміну навчання і додаткових предметів на вибір.

На основі цього вже введено незалежне тестування для школярів, спрощено систему рівнів випускників та запроваджено єдину систему оцінювання.

Крім того, через ці зміни відбувся поділ вищої освіти на бакалаврат і магістратуру. Перший – це загальна вища освіта, яка тривала від трьох років. Друга – вища спеціалізована освіта.

Вища освіта в Україні

З кожним роком в освіті відбуваються реформи. Так, заклади вищої освіти України набули права, які допомагають їм впроваджувати наукові та освітні програми. Крім того, вони можуть вільно розпоряджатися власними доходами.

Також 1 липня 2014 році було скасовано ступінь «спеціаліст», згідно з Законом «Про вищу освіту». У 2016 році виші України провели останні набір на цей рівень.

Відтепер є тільки п’ять освітньо-кваліфікаційних рівнів: молодший бакалавр, бакалавр, магістр, доктор філософії, доктор наук.

Реформа НУШ

Нова українська школа (НУШ) – реформа шкільництва Міністерства освіти та науки, яка передбачає створення школи, де діти будуть навчатися через діяльність, «у якій буде приємно навчатись і яка даватиме учням не тільки знання, а й вміння застосовувати їх у житті».

Зокрема, з 2017–2018 навчального року 100 шкіл тестували новий стандарт, з 2018– 2019 року усі перші класи навчаються за ним. Важливим аспектом є те, що навчання триватиме 12 років, як заведено у більшості розвинених країн.

Початкова школа триває чотири роки й поділяється на два цикли (1-2 класи – адаптаційно-ігровий, 3-4 класи – основний).

Базова середня освіта – п'ять років і поділяється на два цикли (5-6 класи – адаптаційний, 7-9 класи – базове предметне навчання).

Закон про державну мову та новий правопис

З третього червня 2019 року розпочав діяти новий Український правопис. Згідно з яким правила нової редакції правопису варто застосовувати в усіх сферах суспільного життя. Більшість змін стосується слів іноземного походження – змінюється варіативність їхнього відтворення українською.

Також відповідно до нового закону про державну мову, держслужбовці повинні скласти іспит з володіння українською мовою перед початком роботи. Після цього вони отримають сертифікат з відповідним рівнем.

Втім 11 травня 2021 року шостий апеляційний адміністративний суд скасував рішення Окружного адміністративного суду про новий правопис української мови.

Крім того, 3 вересня 2020 року в усіх школах країни навчання дітей відбувається тільки української мовою.

Шкільне харчування

Перша леді України Олена #Зеленська та шеф-кухар Євген #Клопотенко у 2019 році розпочали реформу системи шкільного харчування. Сьогодні вже оновлений Санітарний регламент і нові гігієнічні вимоги.

Наразі вже розроблено нове шкільне 4-тижневе меню для учнів, яке складається зі 160 страв, яке включає популярні страви кухонь світу. До слова, у раціоні збільшилась кількість фруктів та м'яса.

Збільшення зарплати вчителів

З 1 січня 2021 року зарплати українських вчителів зросли на 20%. Наразі мінімальна заробітна плата вчителя становить 4 859 гривень. Стільки отримують освітяни-початківці, які не мають досвіду роботи, проте у педагогів вищої категорії зарплати трохи більші. Згідно з рішенням влади, уже з грудня 2021 року вчителям знову піднімуть зарплату на 8,3%

Дистанційне навчання

12 березня 2020 року можна вважати датою офіційного початку запровадження дистанційного навчання в Україні. У зв'язку з пандемією коронавірусу усі школи закрили на карантин і навчання відбувалося переважно на онлайн-платформі ZOOM. А вже у квітні відкрилась «Всеукраїнська школа онлайн». Де для школярів з 1 по 11 клас записували уроки 40 вчителів, зірки, ведучі, співаки, актори, акторки, блогери та спортсмени.

Нагадаємо, МОН готує зміни у правилах прийому до закладів професійної освіти.

Також вас може зацікавити матеріал: У МОН заявили, що інформація про скасування навчання з 1 вересня – фейк

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.