Значення ігор у відображенні дитячого світобачення

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Підготувала:

Луценко Ірина

3-ДО(2)

Значення ігор у відображенні дитячого світобачення

Гра – велика і важлива частина життя маленької людини. За допомогою гри дитина отримує нові знання. Особлива роль у цьому належить розвиваючим іграм.

Упродовж життя людина грає ту чи іншу соціальну роль, що відведена їй у суспільстві. За життя людина програє багато ролей і до виконання кожної із них готується сама або її готує суспільство.

У дитячі роки гра є основним видом діяльності людини. За її допомогою діти пізнають світ. Без гри дітям жити нудно, нецікаво. Буденність життя може викликати у них захворювання. В грі діти й підліток перевіряють свою силу і спритність, у них виникають бажання фантазувати, відкривати таємниці і прагнути чогось прекрасного. За вмілого відокремлення гра може стати незамінимим помічником педагога.

Гра дарує щохвилинну радість, задовольняє актуальні невідкладні потреби, а ще – спрямована в майбутнє, бо під час гри у дітей формуються чи закріплюються властивості, вміння, здібності, необхідні їм для виконання соціальних, професійних, творчих функцій у майбутньому. І скрізь, де є гра, панує здоров’я, радість дитячого життя.

В. Сухомлинський писав: “В грі розкривається перед дітьми світ, розкриваються творчі можливості особистості. Без гри немає і не може бути повноцінного розумового розвитку. Гра – величезне світле вікно, через яке в духовний світ дитини вливається життєдайний потік уявлень, понять про навколишній світ. Гра – це іскра, що запалює вогник допитливості і любові до знань.

Гpa виявляє особисті риси людини, яка грає, – винахідливість, наполегливість, комунікабельність і навіть чесність. Яким би не було сильним бажання перемогти, людина не повинна грати не за правилами. Правила визначають не тільки зміст ситуації, обмеженої грою, а й формують поведінку людини. Порушення правил часто призводить до вилучення з гри. Діти оцінюють спробу зіграти не за правилами як недотримання добрих міжособистісних взаємовідносин.

Гра, хоч і відбувається в межах правил, створює простір для фантазії, імпровізації. У грі можна виявити й ті позитивні риси, що у повсякденному житті непомітні. Гра вибирається організатором на рівні можливостей дітей, і тому кожен може досягти майстерності і успіху, тоді як у навчальній діяльності успіх і визнання приходять не завжди.

Гру можна віднести до опосередкованих методів виховного впливу. Тобто дитина не відчуває себе об'єктом впливу педагога, а повноправним суб'єктом діяльності. Гра – це той засіб, де виховання переходить у самовиховання.

У грі всі її учасники постійно взаємодіють, спілкуються між собою, що потребує дотримання певних правил і норм. Таким чином, у дитини нагромаджується соціальний досвід поведінки. Якщо ігрова діяльність займає багато часу в житті молодших школярів, то це сприяє виробленню у них звички поводитися культурно. З іншого боку, оптимістичний тон спілкування під час гри, позитивний емоційний настрій, а також знайома ігрова діяльність зумовлюють природність дій та вчинків дитини, що дає змогу вчителеві судити про рівень сформованості культури поведінки учня та бачити недоліки.

Виділяють такі функції гри в процесі формування культури поведінки: моделюючу, інформуючу, формуючу, коригуючу, стимулюючу.

Моделююча – полягає в ознайомленні дітей з різноманітними видами діяльності людей та стосунками, які виникають між ними. Це сприяє підготовці дітей до майбутнього соціального розвитку.

Інформуюча – передбачає ознайомлення дітей з правилами та нормами поведінки, формування знань, понять і уявлень про етичні норми, форми та способи поведінки, про суспільне визнані моральні якості особистості.

Формуюча – в процесі гри нагромаджується досвід культурної поведінки, а після багаторазового повторення формується звичка поводитися культурно. Гра сприяє розвитку моральних якостей особистості. Значна емоційна напруга будь-якої цікавої, правильно організованої гри - запорука формування стійких знань про норми та вимоги суспільної моралі, що сприяє розвитку інтелектуального компонента культури поведінки.

Коригуюча – дає змогу виявити рівень сформованості культурної поведінки, виділити недоліки, що визначає вибір учителем тем занять, форм і прийомів роботи, а також засобів виховного впливу для кожного окремого учня.

Стимулююча функція забезпечує оптимістичний тон спілкування, створює позитивний емоційний настрій.

Таким чином, гра – вкрай необхідне явище в житті дитини, оскільки вона є проявом природної потреби в діяльності, у якій дитина пізнає і перетворює навколишню дійсність, світ речей, людей, саму себе, одночасно розвиваючи свої здібності.

Залежно від віку, вид і характер ігор для дітей дошкільного віку повинні бути різними . А саме:

- для дітей до 1,5 року - предметна гра. Іграшкою для дітей цього віку може служити будь-який предмет, що потрапив в руки. Ходьба, біг і кидання є основними ігровими операціями.

- для дітей від 1,5 до 4 років - сенсорно-моторні гри. Малюк доторкається до предметів, переміщує їх, вчиться проводити різні операції, отримує тактильні відчуття. За часту, в чотири роки малюк вже грає в хованки і наздоганяли, вміє кататися на гойдалках, велосипеді.

- для дітей від 3 до 5 років - ігри з перевтіленням. До цього віку дитина повинна навчитися переносити різні властивості предметів один на одного. Дитина може уявити себе будь-яким предметом, взявши дві іграшки, може розподілити їм ролі, наприклад, одна буде мамою, а друга - татом. У цьому віці також виявляється і такий різновид гри як "імітація", коли малюки наслідують і передражнюють тих, хто їх оточує. Це часом викликає злість у батьків, однак цей процес є неминучим етапом у розвитку будь-якої дитини, при цьому ігри з перевтіленням змінюються соціальними.

- для дітей старше 5 років - багатозначні та всебічні гри, які повинні включати елементи фантазії, творчості, уяви, носити структурний і організований характер.

Гра сприяє всебічному розвитку дитини, тому що:

  • зміст самої гри визначає навколишнє життя – діти відображають те, що бачать, повторюють ті дії, ті стосунки, які спостерігають навколо себе;

  • гра заохочує спостереження малюків за життям інших людей та оцінку їх дій, що позитивно відображається на розумовому розвитку;

  • у грі відбувається засвоєння норм і правил життя людей, що розвиває моральну сферу;

  • отриманий у грі досвід допомагає дітям виробляти певні форми поведінки;

  • у грі діти виявляють свої емоції та почуття з приводу захоплення чи незадоволення грою, партнерами або результатами самої гри, що розвиває емоційну сферу;

  • необхідність дотримуватися правил, виявляти ініціативу та самостійність розвиває волю дитини;

  • у переважній більшості ігор необхідно здійснювати велику кількість рухів, що сприяє фізичному розвитку.

Гра, що приносить дітям задоволення – це невимушена, вільна діяльність, яка всебічно розвиває малюків.

ЛЕКСИЧНІ ТА МОВЛЕННЄВІ ВПРАВИ

ЗАВДАННЯ: дібрати близькі за значенням слова (синоніми) до слів

занедужала — ...(захворіла)

одказує —... (відповідає)

тюпати —... (ходити)

палав — ... (горів)

канючити —... (просити)

теревенити—...(розмовляти)

рипнули —... (скрипнули)

говорити —... (промовляти)

плакати —... (ридати)

приголубити —... (пригорнути)

вештатися —... (бродити)

волає — ... (кричить)

ЗАВДАННЯ: замінити вираз близьким за значенням словом

Сильна метелиця — ... (хуртовина)

Велике нещастя — ... (горе)

Сильний дощ — ... (злива]

Повісити носа— ... (розстроїтися)

Стукнуло в голову – (пригадав)

Плутатися під ногами – (заважати)

Корчити дурника – (прикидатися)

Повісити носа – (розстроїтися)

ЗАВДАННЯ: завершити порівняння (метафору)

Небо синє, наче ... (море)

Повітря тепле, наче ... (парне молоко)

Сніг пухкий, наче ... (пух)

Річка блищить, наче ... (дзеркало)

Дівча гарне, наче ... (калина)

Ведмедик м'який, наче ... (подушка)

Плаття оранжеве, наче ... (апельсин)

Сік холодний, наче ... (лід)

ЗАВДАННЯ: сказати інакше

Срібні хмари — ... (сизі хмари)

Безхмарне дитинство —... (щасливе дитинство)

Срібне волосся — ... (сиве волосся)

Волошкові очі — ... (сині очі)

Щедрий урожай — ... (багатий урожай)

Золоте серце — ... (добре серце)

Золоті руки — ... (умілі руки)

Замилювати очі — ... (хитрувати)

Пекти раки — ... (червоніти від сорому)

Упасти з неба —... (несподівано з'явитися)

Язик свербить — ... (хочеться сказати)

Ані пари з уст — ... (мовчати)

Водити за ніс — ... (обманювати)

Клювати носом — ... (дрімати)

ЗАВДАННЯ: «відгадати» слова

пухнастий, пречистий, іскристий, холодний ... (сніг)

лютий, пекучий, тріскучий ... (мороз)

морозяний, сонячний, свіжий, короткий ... (день)

чисте, блакитне, безмежне... (небо)

прозора, джерельна, чиста... (вода)

чорна, снігова, важка, велика ... (хмара)

запашний, білий, смачний ... (хліб)

червоне, солодке, соковите ... (яблуко)

милозвучна, мелодійна, багата, рідна ... (мова)

ЗАВДАННЯ: «розфарбувати» слова:

весна— ... (зелена, блідо-голуба) :

ніч— ... (чорна, фіолетова, срібна)

метелик— ... (райдужний, червоний)

дощ — ... (срібний, прозорий)

троянда— ... (червона, оксамитова)

небо — ... (синє, блакитне, насуплено-сіре)

світанок — ... (ніжно-рожевий, прозоро-червоний, тремтливий, туманний)

сонце — ... (золоте, жовтогаряче, сліпучо-червоне, осяйно-блискуче)

ялинка— ... (зелена, смарагдова) ;

калина— ... (вогняна, соковито-червона)

ніч — ... (оксамитово-чорна, зоряно-синя, загадково-фіолетова) підсніжник — ... (молочно-білий, весняно-світлий, тендітно-жовтоокий)

Вправа «Творці краси»

ЗАВДАННЯ: перетворити непоширені речення на поширені

Прилинула (на крилах) весна (весна-чарівниця). Махнула рукавом — і потекли (дзвінкі, жваві, веселі) струмки з-під снігу. Все прокидається від (зимового, глибокого, тривалого, міцного) сну. Паростки тягнуться до (ясного, золотого, теплого, весняного) сонця. (Весняні, веселі, кохані) Квіти підводять (тендітні) голівки. А сонце у (синьому, бездонному, глибокому, безхмарному) небі сміється. І цілує (зелену, молоду, несміливу) травичку та

(ніжні, духмяні, чарівні) квіти. А квіти й розцвіли, (засміялися, моргнули сонцю).

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з НІМЕЦЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
1
2
дн.
1
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!