ДОШКІЛЬНИЙ СТРУКТУРНИЙ ПІДРОЗДІЛ
Гімназії №17
Ніжинської міської ради Чернігівської області
Конспект інтегрованого заняття для дітей середнього дошкільного віку
Тема: «Подорож до Школи під Голубим Небом»
(за творчістю В.О. Сухомлинського)
Підготувала вихователь Корман В.І.
Ніжин 2025
Тема: Подорож до Школи під Голубим Небом.
Мета: розвивати спостережливість, увагу, уяву,зв'язне мовлення, зорову та сенсорну пам'ять; закріплювати знання дітей про твори В.О. Сухомлинського та їх мудрість; вчити дітей помічати красу оточуючого світу, берегти та примножувати її; вчити створювати діалоги та міні-розповіді від імені об'єктів природи, заучувати невеличкі твори на пам'ять; диференціювати листя дерев, плоди та квіти; прищеплювати правила морально-етичної поведінки як в природі, так і серед однолітків; спонукати театралізувати знайомі казки; виховувати працелюбність, охайність і наполегливість під час праці в природі; дружні взаємини, приязнь один до одного.
Матеріал: іграшкові їжак та гадюка, ємкості для насіння; атрибути до театралізації твору «Дуб під вікном»; скринька для листя; листя дерев та їх плоди; зображення дерев;атрибути до гри «Екологічний ланцюжок».
Словник: різновиди слів подяки.
Попередня робота: читання оповідання В.О.Сухомлинського «Байдужий пеньок», «Чому Оля не зірвала квітку?», «Дуб під вікном», складання розповідей від імені живих та неживих істот; дидактична гра «Екологічний ланцюжок».
Методи і прийоми: прийом віта генного натхнення; бесіда за змістом; заучування напам'ять; театралізація твору; дидактична гра; читання художнього твору;праця в природі; введення нових слів в словник дитини.
Хід заняття.
Організація дітей зграйкою біля центрального входу дитсадка.
Вихователь: Вітаю всіх вас, малята. Сьогодні ми з вами підемо в школу. Ви хочете до школи? Але це незвичайна школа, а Школа під Голубим Небом. Як ви думаєте, хто в ній навчається?
Звірі- в хащах лісових,
Риби – в водах річкових,
Птиці поміж віток
Учать своїх діток.
А людина виростає-
Їздить, плаває, літає,
Відкриває, пізнає
Геть усе , що в світі є. (Василь Фетисов)
Погляньте навкруги. Все, що нас оточує – все живе і хоче радіти життю так як і ми. Для цього необхідно дотримуватися правил в Школі під Голубим Небом, так само як в будь якій школі.
Правила Школи під Голубим Небом.
1.Не руш, не вбий, не загуби!
2.Побач красу в усьому!
3.Хай світом править доброта!
Отже, вирушаємо в путь. Погляньте, яка навколо краса, як гарно усе прибрано, як розмалювала осінь листя на деревах!
Урок 1. Байдужий пеньок.
(Діти підходять до пенька, біля якого маленький їжачок)
Вихователь: А хто це нам зустрівся по дорозі?
Це не просто пеньок, це байдужий пеньок. Про нього нам розказав Василь Олександрович Сухомлинський, який вчив діток у Школі під Голубим Небом.
Бесіда за твором
-Про кого розповідається в казці?
-З ким домовився про дружбу пеньок?
-Чи захищав він своїх друзів?
-Чи можна дружити з таким другом?
-Як можна назвати його?
-А серед вас є такі друзі?
-Як ви допомагаєте друзям, які посварилися?
Розучування мирилки та примирення гадюки і їжака.
Вихователь: Насправді наш їжак не вбив, а лише поранив нашу гадюку. Адже , гадюка теж необхідна в нашій природі. Давайте їх помиримо.
Озирнися навкруги:
Дружать річки береги,
Вітерець голубить квіти,
Бавляться довкола діти.
Помирімося!
Тепер наші звірі помирилися, а нам час вирушати далі.
Урок 2. Чому Оля не зірвала квітки?
Діти з вихователем підходять до клумби.
Вихователь: Погляньте, скільки осінніх, барвистих квітів росте на клумбі. Можна нарвати величезний букет. Але що потім стане з квітами? Чи пам'ятаєте ви оповідання Василя Олександровича Сухомлинського про дівчинку і квітку?
Бесіда за твором
-Кого зустріла Оля по дорозі?
-Що хотіла зробити Оля?
-Що побачила дівчинка незвичного?
-Чому Оля не зірвала квітку?
-Як ми можемо примножувати красу довкола?
Вихователь: Якщо посадити багато квітів, то ними будуть милуватися не тільки люди, але й комахи будуть тамувати спрагу солодким нектаром. Тож давайте ми зберемо насіння сухих квітів і навесні насадимо красу.
Праця в природі: збирання насіння сухих квітів, їх сортування.
Урок 3.Дуб під вікном.
Діти підходять до дуба на майданчику.
Вихователь: Що за велетень нам зустрівся на шляху? Так, це наймогутніше дерево і найміцніше. А ви знаєте оповідання про дуб? Так, це «Дуб під вікном»
Бесіда за твором
-Яке дерево посадив лісник?
-Що сталось з дубом за багато часу?
-Як дідусь-лісник вирішив проблему з дубом?
-Як би вчинили ви?
Театралізація казки «Дуб під вікном»
Вихователь: А зараз я пропоную вам перенестись у цю казку і пригадати її. (вихователь одягає головні убори відповідно до ролей)
Урок 4. Розмова берізок
Вихователь: Діти, а ви чуєте, хтось шепочеться? Та це ж берізки розпустили свої коси і тихесенько шепочуться одна з одною. А хто з вас підслухав про що ж вони розмовляють?
(Прийоми вітагенного натхнення)
Вихователь: А я почула, як одна берізка іншій говорила, що не хочу зими,бо дуже не хоче втратити своє красиве золоте листя. А інша її заспокоювала, що навесні, після зимового сну, вона отримає ще гарніші коси та прекрасні сережки. Берізко-красуне, подаруй нам свого золотого листячка, ми створимо з нього чудові картинки. (Збирання опалого листя)
Дидактична гра «Листочки до плодів»
Мета: закріпити назви дерев за листям та плодами, розвивати зорову та сенсорну пам'ять.
Матеріал: листя дуба, берези, клена, липи, ясена, та їх насіння.
Хід гри.
Вихователь показує дітям дерево та називає його, а діти на столі відшукують листя та плід цього дерева.
Давайте подякуємо нашим берізкам.
Словникова вправа: Гречно дякую! Уклінно дякую! Красно дякую! Файно дякую!Щиро дякую! Щиро вдячний! Сердечно дякую! Дуже дякую!
Урок 5. Екологічний ланцюжок
Вихователь: А зараз я пропоную пограти в таку гру яка покаже важливість всього живого на землі.
Дидактична гра «Екологічний ланцюжок»
Мета: закріпити поняття про взаємозв'язок в природі, про важливість всього живого на землі.
Матеріал: наголовники(дерево, білка,комашка, пташка, жабка,гриб, людина, квітка,черв'як, травичка, лось, їжак), пояс зі стрічками
Хід гри.
Вихователь за бажанням дітей чи попередньо домовившись роздає дітям ролі та наголовники. Дитина-дерево одягає пояс та стає посередині. Решта дітей беруть стрічку і стають по колу.
Дерево: Я –дуб. На мені багато гілочок і листочків. В моєму стовбурі білки роблять собі дупло. Моїми плодами харчуються тварини.
Білка: Я-білка. Якщо загинуть дерева, мені не буде де жити і нічим буде харчуватися, бо я живу на дереві.
Комашка: Я- комашка. Якщо загинуть дерева, мені не буде де жити, бо я живу в корі дерев, і нічого буде їсти.
Пташка: Я-пташка. Якщо загинуть дерева, то загинуть і комахи, а мені нічого буде їсти.
Жабка: Я- жабка. Я харчуюсь комашками, якщо вони зникнуть, то зникну і я.
Гриб: Я- грибок. Якщо зникнуть дерева, то і мені ніде буде рости, бо я росту під деревами.
Людина: Я – людина. Якщо зникнуть дерева, то не буде свіжого повітря, я буду хворіти і загину.
Квітка: Я – квітка. Якщо зникнуть комахи, нікому буде опилювати мої квіточки і я загину.
Черв'як: Я-черв'як. Я живу в корінні дерев. Якщо зникнуть дерева- зникну і я.
Травичка: Я- травичка. Дерева захищають мене від сонця. Якщо зникнуть дерева, тоя пожовкну й засохну.
Лось: Я- лось. Якщо зникнуть дерева, то зникнуть і грибочки, якими я лікуюсь. Зникну і я.
Їжак: Я- їжак. Якщо зникнуть дерева, то зникнуть і жабки, миші, вужі, якими я харчуюсь. Тоді зникну і я.
Вихователь: Отже, чи є істоти, які не потрібні в природі? Бо все в природі взаємопов'язане. В природі всі істоти живуть один біля одного і не можуть жити інакше.
Підсумок.
Вихователь: Отже, сьогодні наша Школа під Голубим Небом дала нам безліч уроків, навчила нас багато корисного. Що найбільше запам'яталось вам? Які твори Василя Олександровича запам'ятали? Чого вчать ці казочки?
Повернення в групу.
Додаток
Байдужий пеньок
Стоїть у лісі старий-престарий пеньок. Мохом обріс, гріється на сонечку. Поселився під пеньком їжак. Клопочеться собі у нірці, пеньок мружиться, крекче, гріється на сонечку.
-Будемо з тобою дружно жити, добре?- питає раз його їжак. – Добре, відповідає байдужно пеньок. Він замружив очі, позіхнув і гріється собі на сонечку.
По другий бік під пеньком поселилася гадюка. – Будемо з тобою дружно жити, добре?- питає раз вона. – Добре, -відповідає байдужно пеньок. Він замружив очі, позіхнув і гріється на сонечку.
Та якось їжак побачив, що поруч із ним живе гадюка. Напав на неї і в кривавій сутичці переміг. Виповз, ліг на пеньок.Відпочиває.
-Що це у вас там за шум був?-питає пеньок. –Це я гадюку вбив, - відповідає їжак. – Добре,- каже байдужо пеньок. Він замружив очі, позіхнув і гріється собі на сонечку.
Чому Оля не зірвала квітку?
Уранці першокласниця Оля йшла до школи. Біля дороги вона побачила ромашку.
Ой, яка красива квітка! Оля вже простягнула руку, щоб зірвати квітку і понести її до школи. Та раптом побачила на пелюсточці краплинку роси. А в краплинці горитт сонечко, і блакитне небо, й зелена нива, й висока тополя – все в краплинці.
Задивилася Оля на краплинку роси й не зірвала квітку.
Дуб під вікном
Молодий лісник побудував у лісі велику кам'яну хату і посадив дуба під вікном. Минали роки, виростали у лісника діти, розростався дубок, старів лісник.
І ось через багато літ, коли лісник став дідусем, дуб розрісся так, що заступив вікно. Стало темно в кімнаті, а в ній жила красуня –лісникова внучка.
Зрубай дуба, дідусю,- просить онучка, - темно в кімнаті.
Завтра вранці почнемо… - відповів дідусь.
Настав ранок. Покликав дідусь трьох синів і дев'ятьох онуків, покликав онучку-красуню й сказав:
-Будемо хату переносити в інше місце.
І пішов з лопатою копати рівчак під фундамент. За ним пішли три сини, дев'ять онуків і красуня- внучка.

















