Заняття з розвитку мовлення.
Тема. Зимонька-зима в гості завітала.
Мета: учити правильно узгоджувати слова у реченні, вживати відмінкові закінчення в словах; формувати вміння будувати різні за типом речення (розповідні, питальні), за складністю (прості, складні); збагачувати словник дітей словами: зима, сніжинка, ліс, сніг, тварина, завірюха, холодно, весело; розвивати розуміння дітьми мови інших людей та активізувати мовлення дітей як засіб спілкування; виховувати захоплення зимовою порою.
Обладнання: конверт, малюнки до ігор,схема складання вірша, корзинка,сніжки.
Хід заняття:
І. Організаційний момент.
Психогімнастика «Привітаймося».
Ви сьогодні рано встали,
У садочок поспішали.
Одне одному посміхніться,
Тепер на мене подивіться.
Загадка.
Вихователь загадує дітям загадку.
Стало біло навкруги.
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди.
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я —... (зима).
— Правильно, діти, це зима. Діти, у мене до вас є лист .Давайте глянемо хто ж нам написав.
З и м а. Добрий день, діти, я Зима. Замела я ліси і поля, і ніхто до мене не приходить, ніхто не розмовляє. А мені так хочеться з кимось поспілкуватися та пограти. Можливо, ви зі мною пограєте?
В и х о в а т е л ь. Дітки, а ви любите грати?
Д і т и. Так!
— Тож розвеселімо зиму і пограймо з нею.
II. Основна частина.
Бесіда про зимову пору року.
— Взимку холодно чи тепло?
— Що лежить на землі?
— Чи можна взимку гратися?
Дидактична вправа «Підбери комплімент для зими».
Правила гри. Вихователь пропонує дітям взяти сніжок і кинути його у відерце, сказавши при цьому комплімент зимі. Ця вправа вчить дітей правильно узгоджувати слова в реченні.
— Зима яка? (Холодна, морозна, сніжна, весела, святкова, білолиця, казкова, чарівна, дивовижна, гарна, біла)
Дихальна вправа «Сніжинки полетіли».
Опис вправи. Вихователь пропонує дітям пограти зі сніжинками та навчитися правильно дмухати на них. Педагог наголошує дітям, що спочатку вони набирають повітря носиком, а потім видихають його ротом. Діти виконують вправу 3–4 рази.
Фізкультхвилинка «Підемо у двір гуляти».
Діти виконують рухи відповідно до тексту.
Підемо у двір гуляти —
Тра-ля-ля, ля-ля-ля.
Зиму піснею вітати, —
Тра-ля-ля, ля-ля-ля.
(Діти йдуть по колу дрібним кроком.)
Плесь, плесь, плесь — не стій,
Швидко рученята грій.
(Вправа «Тарілочка»)
Туп, туп, туп — мороз,
Наші ніжки не морозь.
(Тупають ніжками.)
Ми доріжки промели —
Тра-ля-ля, ля-ля-ля.
(Імітують підмітання.)
Стільки снігу намели —
Тра-ля-ля, ля-ля-ля.
(Тупають, піднімаючи і опускаючи руки.)
З снігу зліпимо сніжки —
Тра-ля-ля, ля-ля-ля.
(Ліплять «сніжки».)
Люблять зиму малюки —
Тра-ля-ля, ля-ля-ля.
(Роблять «пружинку».)
Дидактична гра «Утвори пестливі слова»
Правила гри. Вихователь пропонує дітям навчитися говорити пестливі слова.
— До кого сніжинка в руки попаде, той пестливе слово хай назве.
Приклад для вихователя: Зима — зимонька, сніг — сніжок, мороз —морозець, вітер — вітерець, ялинка — ялиночка, шапка — шапочка, гора —гірочка, сані — санчата, будинок — будиночок, вітер — вітерець.
Звуконаслідувальна вправа «Зимовий вітер».
Я вію, і мету, і дму. — У-у-у! У-у-у!
Запам’ятайте зиму цю. — У-у-у! У-у-у!
Стоять холодні дуже дні. — І-і-і! І-і-і!
Мої потоки крижані. — І-і-і! І-і-і!
Несу дорогами сніги. — И-и-и! И-и-и!
Все замітаю навкруги. — И-и-и! И-и-и!
І краю віхолі нема. — А-а-а! А-а-а!
Тепла чекаєте? Дарма! — А-а-а! А-а-а!
Малята можуть змахувати руками, імітуючи вітер.
ІІІ. Підсумок.
— Де ми з вами були?
— Хто приходив до нас у гості? Що ми з гостею робили?
Вже скінчилась наша гра,
Нам прощатися пора,
Побажаємо усім
Щастя, миру і добра!

