“Чим дрібніше, тим щільніше”
Заняття для дітей старшої групи з логіко-математичного розвитку з використанням steam-підходу.
Програмовий зміст:
-Формування передумов пошукової діяльності, інтелектуальної ініціативи.
-Розвиток уміння визначати можливі методи вирішення проблеми з допомогою дорослого, а потім і самостійно.
-Навчати дітей основ вимірювальної діяльності.
-Надати більш повне уявлення про навколишню дійсність,
-вдосконалення пізнавальної діяльності, окоміру, вироблення точності та акуратності.
-Познайомити дітей з загальноприйнятим способом вимірювання рідини і літром як одиницею об'єму.
- Розвивати пізнавальну активність, логічне мислення, увагу, пам'ять, вміння викладати результати дослідження.
- Виховати інтерес до природничих наук.
Обладнання: Яблука, кількість не менше двадцяти. Вода. Мірний стаканчик. Літрові банки, не менше чотирьох. Трилітрова банка.
Хід заняття:
Вихователь: -Хто з вас вже бачив ,як матуся консервує яблука? В чому ми будемо консервувати яблука? Яка це банка? з якого вона матеріалу? Чим відрізняються ці дві банки? Так! обсягом! одна містить літр рідини, а друга аж три літри.
Але насамперед , давайте помиємо яблука, адже консервувати потрібно чисті плоди.(діти миють яблука)
Вихователь дає дітям кілька однакових банок: “Давайте консервувати яблука”.
Вихователь: -Як ви гадаєте скільки яблук може поміститися у цю літрову банку?
(Діти спочатку висувають гіпотезу, а потім перевіряють її. )-Давайте перевіримо?
-Так зовсім мало яблук вмістилося, як ви гадаєте:чому?(Відповіді дітей) Вони занадто великі для цієї банки? -Скільки цілих яблук можна помістити в банку? Порахуйте будь ласка! (Діти рахують)-А чи вміститься більше яблук, якщо їх порізати навпіл?
(Діти висловлюють свої гіпотези)-Перевіримо?
Вихователь розрізає яблука. (Діти викладають половинки яблук у банку, потім за допомогою мірного стаканчика заливають все це водою)-Як багато яблук вмістилося зараз у банку? На скільки більше?Чому вмістилося більше? А хто з вас помітив : чи стільки ж води ми змогли добавити у банку? (Відповіді дітей) - Чому так сталося, що цього разу ми змогли так мало додати води? (Відповіді дітей)
Вихователь:-А чи вміститься більше яблук, якщо їх порізати на дрібні частинки?
(Повторювати дослід кілька разів із частинками яблук різного розміру.)
Вихователь розрізає яблука, діти складають їх у банку, наливають воду.
-Чому вмістилося більше?-На скільки більше тепер вмістилося яблук?
(Допомогти дітям зробити висновок, що дрібних шматочків влазить більше.)
У якій банці більше (менше) води? Чому?
Повторити цей дослід із плодами різного розміру.
-Чи залежить результат від розміру плодів? Чому? (Відповіді дітей)
Висновки: Під час заняття діти оволодівають умінням вимірювати обсяг великої ємності мірним стаканчиком; У дітей складеться уявлення про одиниці вимірювання об'єму, стане зрозумілий сенс слова «літр», спосіб визначення місткості, наприклад, літрової банки. Діти набувають знання про те, що кількість рідини, якавміщується в літрову банку, можна визначити вимірюванням та залежить від того на скільки великі, чи маленькі шматочки фруктів наповнюють цю банку.
Якщо під час заняття діти не дійшли до бажаних висновків, вихователь ні в якому разі не робить ці висновки замість дітей, а лише спонукає та навіть провокує на те щоб діти здогадалися самі : чому це так? Надає дітям необхідні для цього інструменти: мірні стаканчики, воду, різного розміру яблука і т.і. Залежно від попередньої підготовки та власних досягнень кожної дитини на це може піти деякий час. Та одне заняття може перетворитись у короткостроковий проект (кілька занять).Поєднуючи практичну і теоретичну діяльність, вимірювання стимулює розвиток наочно-дійового, наочно-образного і логічного мислення дошкільника. Способи і результати вимірювання, виділені зв'язки і відносини виражаються у мовній формі. Все це готує дітей до засвоєння не лише математики, але й інших навчальних предметів у школі, що є пріоритетним завданням для старшої групи.