Взяти участь
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень 2.0».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »
  • Всеосвіта
  • Бібліотека
  • «ВИКОРИСТАННЯ ІГРОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ У НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОМУ ПРОЦЕСІ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ»

«ВИКОРИСТАННЯ ІГРОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ У НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОМУ ПРОЦЕСІ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ»

Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі Blogger»
Левченко Ірина Михайлівна
36 годин
1400 грн
290 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №KF713672
За публікацію цієї методичної розробки Жарик Олеся Миколаївна отримав(ла) свідоцтво №KF713672
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Досвід роботи

вчителя початкових класів

Соснівськоі ЗОШ I- IIІ ст.-ДНЗ»

Конотпського району

Сумської області

Жарик Олеся Миколаївна

2015 рік

Розділ 1. Опис власного педагогічного досвіду

Учитель готується до гарного уроку все життя...

Така духовна і філософська основа нашого

фаху і технологія нашої праці.

В.О. Сухомлинський

Мета : розвивати індивідуальні творчі особливості учнів, вчити мислити і користуватися різними джерелами інформації, самоудосконалювати особистість учня, рух вперед через перешкоди, суперечності, формування активної життєвої позиції та зміцнення здоров’я дітей

Працюю над реалізацією завдань

  • запалити в дитячому серці вогник допитливості;

  • розвивати різні види пам’яті, уяву і фантазію, увагу, спостережливість, творче мислення;

  • формувати мовленнєві вміння, комунікативно-творчі здібності;

  •  пробуджувати інтерес до навчання, робити його цікавим, пізнавальним, розвивальним.

Зерна педагогічної творчості:

  • різноманітні форми уроків: урок–гра, урок- подорож, урок- казка, урок -змагання, урок- свято, уроки – мислення серед природи.

  • ігровий матеріал,  казкові сюжети і герої.

  • Інтерактивні методи і форми навчання.

  • Інтегровані уроки.

  • Розвивати творчість: означає виховувати у дітей інтерес до знань, самостійність у навчанні. Маленький учень добре вчиться лише тоді, коли він переживає успіх, хоча б невеликий.

Актуальність досвіду: постійно зростаючі вимоги до змісту й організації навчання та виховання потребують упровадження ефективних педагогічних підходів:

  • забезпечує умови для розвитку творчої особистості учня;

  • розвитку дослідницького мислення, інтерактивних технологій:

  • підбір новітніх методів і прийомів навчання

Сутність досвіду полягає в гармонійному поєднанні навчальної та ігрової діяльності молодших школярів. Реалізація творчих ідей дозволяє підвищити якість педагогічного процесу, рівень навчальних досягнень, забезпечує комфортність, емоційну задоволеність.

Практична значущість досвіду полягає у використанні вчителем різних інтерактивних методів і прийомів на уроках. Я шукаю ефективні методи та прийоми навчання, творчо використовую їх у своїй роботі.

Інноваційна значущість полягає в тому, що в ігровій діяльності освітня, розвиваюча й виховна функції діють у тісному взаємозв’язку.

Життєвий досвід (автобіографія)

Жарик Олеся Миколаївна

вчитель початкових класів,

голова шкільного методобєднання вчителів початкових класів,

вчитель І категорії,

Дата народження : 11 травня 1980 р.

Домашня адреса :

Сумська область

Конотопський район

село Соснівка

вулиця Набережне, 22

Закінчила : Глухівський педагогічний університет ім.Довженка

Педагогічний стаж : 15 років

Педагогічне кредо:

,,Учитель як фахівець живе доти, доки вчиться”.(К. Д. Ушинський)

Девіз : Від творчості вчителя – до творчості учня.

Ідея педагогічного досвіду :

,, Через казку, фантазію, гру, через неповторну дитячу творчість вірна стежка до серця дитини”. (В. О. Сухомлинський)

Педагогічна проблема :

Використання ігрових технологій на уроках у початкових класах

Працюючи з 2000 року, використовую у своїй роботі творчу спадщину В. О.Сухомлинського. Кожен урок проводжу під девізом : ,, Жодного відстаючого поруч!”. Враховую можливості кожного учня і почуття відповідальності перед класом. Я піклуюся про те, щоб навчально–виховний процес містив у собі ,,ситуацію успіху”.

Люблю дітей, люблю людей, люблю працювати в нашій школі. Намагаюся створювати комфортні умови навчання, щоб бажання вчитися не згасло впродовж всього шкільного життя.

Останні два роки особливу увагу приділяю інтерактивним методам навчання в початковій школі.

Шляхи удосконалення техніки читання молодших школярів

Сьогодні діти тягнуться до комп’ютерних технологій, як свого часу старше покоління до книги, а середнє до телебачення, проте не слід забувати про високу культуру читання.

Без високої культури читання, наголошував В. О. Сухомлинський, немає ні школи, ні справжньої розумової праці. Читання є основою опанування всіх наук, розвитку людського інтелекту.

Шляхи удосконалення техніки читання молодших школярів – ця проблема хвилює багатьох вчителів початкових класів.

В ході роботи я зіткнулася ще з одною проблемою – формування високої культури читання. Адже видів читання є дуже багато і кожен з них потребує вмінь, навиків, вправляння. Я намагаюся творчо підходити до вирішення цієї проблеми . На уроці читання діти із задоволенням виконують такі види роботи: ,, Читаночки – з’єдналочки”, ,,Сходи - читаночки”, ,,Ланцюжки”, ,,Криптограми”, ,,Дослідники”, ,,Читаночки - переставлялочки”, ,,Чарівні квадрати”, ,,Котигорошко” та інші види роботи. Згодом пари обєднують в групи.

В.О. Сухомлинський наголошував : ,,Навчіть у початкових класах всіх дітей читати так, щоб вони вміли читаючи думати й, думаючи, читати’’.

Для досягнення поставленої мети крім традиційних методів і прийомів роботи застосовую такі технології та методики:

  • Інтерактивні технології: робота в парах, в малих міні - групах;

  • Інтерактивні технології групового навчання : мікрофон, мозковий штурм, асоціативний кущ, незакінчені речення;

  • Технології ігрового навчання : сюжетні ігри, розігрування ролей;

  • Проектна технологія;

  • Технології критичного мислення (дискусія, займи позицію);

  • Нестандартні форми уроку: урок – дослідження, урок – подорож, урок – казка, урок – гра, урок – конкурс, урок - екскурсія та інші.

Діти перестають думати, коли перестають читати. ( Д. Дідро)

Дітям подобаються такі вправи, вони із задоволенням їх виконують і продовжують цю роботу вдома.

1.Читання тексту ,,Бджілка.

Вчитель говорить: ,,Бджілки у вулику.Діти читають тихенько. Коли кажу:,,Бджілки вилетіли!” - читають голосно.

2.,, Дощик

Дощик накрапає. ( Читають тихенько).

Дощик сильнішає. ( Голосніше).

Злива. ( Голосно).

Дощ затих. ( Замовкають).

3. Гра ,, Ану, наздожени або ,,Вовк і заєць

Беруть участь двоє учнів. Перший починає читати, а другий продовжує після того, як перший прочитає перше речення і намагається його наздогнати.

4.,,Хвиля

Діти читають текст і за сигналом вчителя змінюють швидкість.( ,,Повільно , ,,Швидше, ,,Блискавка).

5.Гра ,,Незнайко’’

Один учень (або вчитель) читає текст, а інший плескає в долоні на помилку.

6.Гра ,, Сніжинка

Читає той учень, на парту якого впала сніжинка.

7.Гра ,,Хвостик

Вчитель читає речення, а учні відшукують і вставляють слово, якого не вистачає.

8. Гра ,,Плутанка

9.,,Розвідники”. Після того, як діти прочитали текст, учитель дає завдання скільки разів у тексті зустрічається якесь слово. Учні читають текст мовчки і дають відповідь.

10.,,Засічка – кидок При слові кидок всі починають читати для фіксування часу; коли пролунає засічка – школярі зупиняються, помічаючи останнє засвоєне слово. Відводять погляд. Відпочинок 10 – 20 сек.

11.,,Буксир”. Спочатку веде учитель, беручи на буксир весь клас. Потім сильніший учень – слабших товаришів. Тривалість 2 – 3 хв. – повторювати 3 – 4 рази за урок.

12. ,,Блискавка”. Вправи спрямовані на прискорення сприйняття тексту. Школярі читають різні тексти у звичайному для себе темпі. При слові блискавка вмикається метроном найвищої швидкості. Діти квапляться дочитати. після вимикання метронома переказують опановане.

13. “Віконце”. Класовод використовує прямокутник 10Х20 см. з прорізом на рядок чи абзац. Діти читають однакові тексти на час. Далі переказують зміст або відповідають на контрольні запитання.

14. ,,Розсипані склади”. З поданих складів утворюються слова.

15. ,,Луна”. Один школяр сильніший веде, а другий, як луна, повторює читання першого.

16. ,,Диктор телебачення’’. Дитина читає текст, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.

17. Гра ,,Друкарі’’. Друкують слово за таблицею.

18. Гра ,,Актори’’. Учитель дає завдання прочитати: здивовано, докірливо, з гнівом, з жалем, з радістю…

Вчитися легко, коли вчитись доступно та цікаво
Кооперативне навчання

Робота в парах:

  • Розвиток критичного мислення, вміння переконувати й вести дискусію.

  • Сприяє розвитку навичок спілкування.

  • Всі діти мають можливість говорити, висловлюватись.

  • Дає учням час подумати, обмінятись ідеями, а потім озвучити думки перед класом.

Робота в міні-групах:

  • Сприяє опрацюванню змісту матеріалу.

  • Для вирішення складних проблем, що потребують колективного розуму.

За допомогою - до В. О. Сухомлинського

  • Під час читання казок і оповідань діти дають характеристику героям, висловлюють свої переживання, вчаться відрізняти добро від зла, тобто вчу дітей мислити, як вчив В.О.Сухомлинський.

  • Тому я прихильник нестандартних форм проведення уроків. Мої уроки – казки, уроки – дослідження, уроки – екскурсії, уроки - мислення серед природи , уроки – мандрівки та інші дають можливість урізноманітнити процес навчання.

Подорож до світу маленьких казок В. О. Сухомлинського

,,Людина, - любив повторювати педагог, - народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною порошиною. Людина народжується, щоб залишити після себе слід вічний”.

Мої діти із великим задоволенням слухають казки цього видатного педагога , які читаємо колективно із збірки ,,Чиста криниця” та ,,Казки під голубим небом”. Всі ці казки користуються заслуженою любов’ю юного читача, адже в них розкривається світ пізнання, допомагають дітям пробудити у їхніх душах благородні почуття, людську гідність, безмежну любов до рідної землі.

Адже той, хто робить добро змалку, робитиме його все життя.

Діти і самі складають казки, малюють малюнки до їх змісту. Весь цей матеріал зберігаємо в папках ,,Творчі роботи учнів

Гра - це елемент створення успіху

  • В. О Сухомлинський писав :,,У грі немає людей серйозніших, ніж малі діти.

  • Гра супроводжує людину протягом всього життя. А для дитини 1 класу - це основний вид діяльності, за допомогою якого вона пізнає навколишній світ. Використання ігор на уроці активізує психічні процеси діяльності учнів це : сприймання, мислення, уяву, увагу та пам’ять. Використання дидактичних ігор та ігрових моментів робить урок цікавим, створює у дітей бадьорий настрій, полегшує засвоєння навчального матеріалу, створює ситуацію успіху. Працюючи над вирішенням даних питань, неодноразово звертаюсь до творчих надбань В. О. Сухомлинського.

Уроки мислення серед природи

Вчу дітей висловлювати свої думки на основі власних спостережень про те, що вони бачать у довкіллі, знаходять образи якісь в природі та складають про них казки та оповідання.

Розвиваю творче мислення дітей, фантазію, збагачую звязне мовлення. Виховую естетичні почуття від спостереження за явищами в природі, Розвиваю вміння робити висновки, аналізувати, спираючись на власний досвід. Використовую ігрові завдання. Наприклад: уявіть себе деревом, кущем, небом, хмаринкою, осіннім листочком …

Виховую любов до природи, гуманні почуття.

Використовую педагогічну спадщину В. О. Сухомлинського для екологічного виховання дітей, адже відомий педагог радив використовувати для всебічного розвитку дітей прогулянки та екскурсії на природу, своєрідні ,, подорожі” для складання творчих розповідей.

В. О. Сухомлинський у книжці ,, Школа радості радив складати казки на лоні природи під час спостереження ,,подорожей сонця,

,, подорожей хмар, ,, подорожей вітру.

Використання педагогічних технологій, інноваційних форм, методів, прийомів

п/пр

Етапи уроку

Види робіт

I.

Організаційний момент.

Повідомлення цілей, задач.

Створення проблемної ситуації. Вправи ,,Мікрофон’’, ,,Мозковий штурм’’, ,,Асоціативний кущ’’.

II.

Актуалізація опорних знань, умінь.

Робота в парі, бліц – опитування, гра, діалог, метод дискусії.

III.

Мотивація навчальної діяльності.

Створення проблемної ситуації, дискусія.

IY.

Засвоєння нових знань.

Дослідницька робота, пошук розв’язання проблеми, робота в парах, групах, інсценізація.

Y.

Закріплення, повторення, узагальнення.

Творчі завдання, змагання, робота в парах, групах, індивідуальна робота, ігрові методи, тестування.

YI.

Контроль знань, умінь, навичок.

Робота в парах, ,,Аукціон знань ’’, самоконтроль, взаємоперевірка.

YII.

Підсумок уроку.

Рефлексія, ,,Асоціативний кущ’’, ,,Мікрофон’’, тест – опитування, самооцінка, рольова гра, диференціація домашнього завдання

  • Мозковий штурм.

Спонукає учнів проявляти творчість, дає можливість вільно висловлювати свої думки.

Мікрофон. На початку роботи вчитель визначає одним словом тему, над якою буде проводитися робота, а учні згадують все, що виникає в памяті стосовно цього слова.

  • Використовую таку інтерактивну вправу під час актуалізації опорних знань. Діти чітко висловлюють свою думку за 1 – 2 хвилини, передаючи ,,уявний мікрофон ланцюжком по рядах. Кращі думки записую на дошці.

  • Наприклад. Справжній друг …

Уміти дружити - це означає … .

  • Можна також цю роботу провести в групах. Представник іншої групи, взявши «мікрофон», має сказати чи погоджується з відповіддю свого попередника, якщо ні, то обґрунтовує чому і пропонує інший шлях розв’язання.

Дає можливість кожному сказати щось швидко, по черзі, відповідаючи на запитання.

,,Асоціативний кущ’’

На початку роботи вчитель визначає одним словом тему, над якою буде проводитися робота, а учні згадують все, що виникає в памяті стосовно цього слова.

,,Коло знань”. Незакінчені речення.

Дає можливість вільніше висловлюватися щодо запропонованих тем.

Рефлексія (підсумок).

- Що стимулювало вас виявити творчість? Що заважало? Я знаю … . Я вмію… Очікування.

Що кожен з вас очікує від сьогоднішнього уроку? …

Групова дослідницька робота (спільні проекти).

Дискусія ,,за’’ і ,,проти’’. ,,Займи позицію” (перехід з однієї групи в іншу).

Індивідуальний та диференційований підхід до навчання

В.О. Сухомлинський писав ,, Для того, щоб діти добре навчалися, треба навчити їх вчитися’’. Тому, використовую індивідуальний підхід до навчання всіх дітей без винятку, тому завдання на уроці дітки отримують диференційовано. Добираю вправи для одночасної роботи всього класу :

  • для здібних учнів завдання з поступовим ускладненням, а для слабших – з поступовим зменшення міри допомоги.

  • Тобто, здібні учні удосконалюють і поглиблюють знання з даної теми, виконуючи ряд творчих завдань після основного, а слабші – крок за кроком йдуть до виконання основного завдання .Є місце обов’язковій перевірці і висновку, де беруть участь усі учні класу. За потреби, я допомагаю школярикам, які виконували другий варіант, тому що учні класу навчаються за одним і тими ж підручниками, то моє завдання – використовувати матеріал підручника для диференційованого навчання.

  • В. О. Сухомлинський писав : ,, Якщо учень не зробив самостійно хоча б маленького кроку по шляху до оволодіння знаннями - це пропащий для нього урок’’. Тому не використовую ,,сіру зрівнялівку’’ і дбаю про кожну дитину, бо вчити всіх однаково неможливо.

Кожен клас – різний рівень знань, тому поряд з інтерактивними технологіями навчання ми не маємо права забувати про індивідуалізацію і диференціацію знань. Вивчаю методичні рекомендації Світлани Панасівни Логачевської.

Висновки

Читання - це головне уміння людини в житті, без якого він не може повноцінно пізнати навколишній світ. І тому цьому настільки необхідному умінню дитину учить вчитель початкової школи.

Як зробити щоб це вчення не перетворилося на гіркі тортури? Що придумати, щоб урок читання став найулюбленішим? Як учити читанню, щоб діти полюбили книгу, адже книга, прочитана в дитинстві, залишається в пам'яті на все життя і впливає на подальший їх розвиток?

Ці питання завжди хвилювали мене, примушували шукати, пробувати і накопичувати нове в своєму досвіді.

Всі методи хороші, якщо вони приносять добрий результат і виправдовують мету. І кожен вчитель повинен вибрати свій, враховуючи при цьому і досвід інших вчителів.

Робота вчителя в будь-якому напрямі повинна бути систематичною і регулярною, тільки тоді вона може дати якийсь результат.

Я протягом всіх чотирьох років початкової школи прагну привити інтерес до читання, всіма силами намагаюся їм показати, що ці знання одержують з книг, привчаю дітей користуватися довідковою літературою.

"Психологи стверджують, що на успішність учня впливає більше 200 чинників. Природно, що всі їх врахувати просто неможливо. Але навіть якщо з 200 взяти тільки 40 і досліджувати їх дію на успішність учня, то опиниться, що чинником № 1 є все-таки уміння швидко і правильно читати ".

Читання повинне стати стежкою, що веде до вершин розумового, морального і естетичного виховання. Тому, інтерес до нього виховую не тільки для того, щоб діти стали грамотними людьми, а головним чином для того, щоб росли вони добрими, відкритими, уміли розуміти іншу людину, співчувати йому, допомагати.

Розділ 2. ,,Погляд на себе і в майбутнє’’

Мої цінності й ідеали

1.Вчу дітей бути добрими, чуйними, справедливими, любити свій рідний край. Сама вивчаю основи християнської моралі.

2.Намагаюся перетворити кожен урок на урок – мислення, урок – диспут, урок – спілкування. Допомагаю розкрити здібності своїх учнів, формую інтелектуально розвинену особистість. Любимо творити добр. Вчимося бути милосердними, любити ближнього. Кожен із школяриків прагне створити мозаїку добрих справ. Перемагає той, в кого набереться більше добрих справ.

3.Вчу дітей логічно, самостійно міркувати.

4.Створюю атмосферу добра і краси, щоб діти відчули себе комфортно і з великим бажанням йшли до школи.

5.На моїх уроках діти виступають у ролі дослідників, винахідників, розкривають для себе нові властивості знайомих речей, довкілля, висловлюють власну думку.

6.Кожне завдання, яке даю дітям потребує творчої роботи:

  • Подумай

  • Знайди

  • Порівняй

  • Перевір

  • Склади програму дій.

Діяльність учителя не закінчується із дзвоником з уроку. Для розвитку життєвих компетенцій учнів залучаю до участі у позакласній діяльності :

  • Шкільних святах.

  • Предметних тижнях

  • Конкурси: імені Петра Яцика, ,,Кенгуру’’.

  • Шкільних, районних конкурсах

  • Шевченківських днях

  • Усних журналах

Мій ідеал :розроблена В.О.Сухомлинським педагогічна система актуальна й тепер. Тож спадщина педагога – гуманіста була і залишається невичерпною скарбницею педагогічного досвіду і мудрості.

На творах Василя Олександровича можна і вчити, і виховувати, адже це – невичерпна криниця пізнання світу і себе. Також вивчаю методичні рекомендації Олександри Яківни Савченко доктора педагогічних наук, професора, заслуженого працівника освіти щодо методики читання в початкових класах.

Розділ 3. ,, Я у світі людей’’

Хобі, інтереси

  • Люблю вивчати історичне минуле нашого краю, подорожувати по містах, фотографувати і систематизувати цей матеріал.

  • Люблю вирощувати квіти.

  • Люблю співати.

На старті ,,Пошуку!’’

Самоосвіта

,,Учитель як фахівець живе доти, доки вчиться”. (К.Д. Ушинський)

  • Участь у шкільних, районних методобєднаннях.

  • Виписка фахових журналів.

  • Опрацювання науково – методичної літератури.

  • Свою діяльність я основую на практичних ідеях В.А.Сухомлинського, Ш.А.Амонашвілі, С.П.Логачевської, таблиці Шульца, методику Олександри Яківни Савченко ,, Методика читання в початкових класах’’.

  • Вивчення передових освітніх технологій.

Напрямки подальшого вдосконалення.
Не варто боятися помилок, варто швидко їх виправити

Скільки б не працювала, труднощів в моїй роботі не зникають, лише

змінюється їх характер. Намагаюся й надалі перетворювати клас у справжню робочу майстерню.

Продовжую працювати під девізом : ,,На старті пошуку ”, вивчаю із задоволенням інші передові досвіди із педагогічних журналів, вибираю ,,родзинку” для душі і впроваджую у свою роботу , проводячи спостереження та дослідження в своєму класі, аналізуючи досвід попередніх років, роблю висновки, які допомагають почуватися впевнено в різних життєвих ситуаціях.

17

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
досвід роботи
  • Додано
    22.02.2018
  • Розділ
    Різне
  • Тип
    Інші методичні матеріали
  • Переглядів
    7901
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    1
  • Номер матеріала
    KF713672
  • Вподобань
    0
Курс:«Протидія шкільному насильству»
Черниш Олена Степанівна
72 години
2700 грн
390 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №KF713672
За публікацію цієї методичної розробки Жарик Олеся Миколаївна отримав(ла) свідоцтво №KF713672
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Зима – 2018-2019»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти