ВИХОВНИЙ ПОТЕНЦІАЛ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ РОДИНИ. ШКІЛЬНА ТРІАДА « Школа – дитина – дім»

Опис документу:
У статті розглянуто питання побудови партнерських стосунків між школою, родиною та громадськістю, тобто створення шкільної тріади, вироблені шляхи реалізації з цього питання, авторські підходи до виховання в сучасній українській родині. Ключові слова: тріада, родина, співпраця з батьками, виховний потенціал, традиції, педагогічна культура, нова українська школа.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

ВИХОВНИЙ ПОТЕНЦІАЛ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ РОДИНИ. ШКІЛЬНА ТРІАДА « Школа – дитина – дім»

У статті розглянуто питання побудови партнерських стосунків між школою, родиною та громадськістю, тобто створення шкільної тріади, вироблені шляхи реалізації з цього питання, авторські підходи до виховання в сучасній українській родині.

Ключові слова: тріада, родина, співпраця з батьками, виховний потенціал, традиції, педагогічна культура, нова українська школа.

Виховний потенціал сучасної української родини має базуватися на партнерських стосунках, що є пріоритетними напрямками в концепції Нової української школи. Співпраця родини та школи повинна базуватися на взаємодопомозі, довірі та партнерстві. Класний керівник має бути, з одного боку, сполучною ланкою між школою та сім'єю, а з іншого — організатором підвищення педагогічної культури батьків, а саме за основу покласти фасилітацію.

Фасилітація (від англ. «Facilitate» - полегшувати) - це спеціальні дії, спрямовані на організацію групової роботи. Фасилітатор - людина, що організовує групу таким чином, щоб вона досягла поставленної перед нею мети. (1) А ми розуміємо, що мета школи-вчителя-батьків, єдина – розумні, інтелектуально,творчо розвинені діти, справжні патріоти з чіткою громадянською позицією.

Розуміючи й усвідомлюючи, що взаємини вчителів, батьків і учнів – це замкнутий трикутник. Маємо триєдину модель виховання, таку «Тріаду»

І якщо сторони трикутника збігаються, то це міцна фігура, а розбіжності приводять до погіршення взаємодії і взаєморозуміння всіх "сторін". (3)

Немає єдиного правила виховання для всіх і на всі випадки життя. Кожна дитина унікальна, унікальними є і наші з нею стосунки. Філософ Руссо говорив: «Діти нехай роблять те, що хочуть, а хотіти вони повинні те, чого хоче педагог».(2) Якщо ми хочемо, щоб у наших дітей не виникало проблем з успішністю, не з’являлося небажання вчитися, то не лише вчителі, але й батьки постійно мають удосконалювати знання про свою дитину. Це запорука успіху. Батьки краще від усіх знають свою дитину і швидше можуть прийти на допомогу, якщо у неї з’являться проблеми. Тільки самі батьки, детально проаналізувавши ситуацію, що склалася, зможуть зрозуміти, чим викликане небажання вчитися, або проблеми в поведінці. Батьки віддають дитину до школи з надією, що вона потрапить до рук розумного, гуманного вчителя, який забезпечить їй належне виховання. Та цього мало. Лише за умов спільної, узгодженої діяльності вчителів і батьків можна домогтися успіхів у виховній роботі.

Я думаю, у перші роки навчання вчитель повинен приділяти особливу увагу роботі з батьками. У клас приходять нові діти, нові родини. Вчитель повинний багато чого довідатися, познайомитися з усіма. Батьки повинні побачити, що вчитель з перших днів керується принципом тріади "школа – дитина – дім", щиро цікавиться, запрошує до зустрічі і співробітництва, що приносить користь і важливо для всіх. Тоді в майбутньому у вчителя не буде проблем при організації роботи з батьками.

На першому етапі роботи з сімєю необхідно провести діагностичну роботу з батьками та дітьми та визначити спільні напрямки виховної діяльності.

Ми живемо в час сучасних технологій мережа Інтернет заполонила світ і вже майже 80 % вільного часу діти та батьки проводять за компютерами. Задача педагогів використати це з користю для навчально-виховного процесу.

З цією метою створено:

- персональний сайт вчителя;

- блог;

- сторінка класу, на шкільному сайті;

- створено «Навчальну групу батьків» на сторінках електронної пошти;

- он-лайн вебінари,( на початковому етапі застосовуються лише фрагменти).

Спільна задача школи та батьків убезпечити дитину від негативної інформації. Задача педагога – навчити безпеці роботи в Інтернеті, шляхам перевірки діяльності, яку діти проводять протягом дня, заповнити вільний простів корисними тренажерами.

Важливо, пояснити батькам, що відповіді на запитання вони повинні шукати не на сторінках блогів, а радитись з педагогами-практиками, психологами та спільно відшукувати оптимальні шляхи виховання.

Другий етап – організувати батьків,дітей до тісної інформаційної співпраці. З цією метою необхідно провести консультації для батьків:

* «Майкрософт – для всіх»

* «Як створити презентацію»

* «Безвечні програми для дітей»

Третій етап – узгоджена діяльність.

Користуючись ресурсами мережі Інтернет, працюючи на сайті класу, відвідуючи блог батькам та педагогам потрібно дотримуватись принципа постійності. Тобто, як вчитель, так і самі батьки, повинні привчитись до постійної інформаційної роботи, а вже на наступному етапі залучити дітей.

Для цього на сторінках блогу є «ПАРТА ДЛЯ БАТЬКІВ». Матеріали на якій оновлюються протягом тижня:

- тести;

-завдання;

-література;

- поради;

- бюлетні;

- пам ‘ятки;

- запитання.

Однак, важливо не забувати про живе спілкування батьків та педагогів. Традиційною формою є батьківські збори, але нетрадиційним є їх проведення.

Що стосується батьківських зборів, то вони мають відповідати таким педагогічним вимогам:

• сприяти формуванню згуртованого батьківського колективу, наголошувати на соціально-правовій відповідальності батьків за виховання дітей;

• забезпечувати наступність у розв'язанні виховних завдань;

• забезпечувати оптимальні умови для здобуття батьками психолого-педагогічних знань в галузі сімейного виховання;

• сприяти забезпеченню єдності виховних впливів школи та сім'ї на вихованців;

• забезпечувати формування узгодженої колективної думки, яка позитивно впливала б на процес виховання;

• сприяти підвищенню авторитету вчителів-вихователів і батьків(4)

Щоб вдало провести будь-які батьківськи збори потрібно налаштувати батьків на працю, зацікавити, тому в своїй практиці я використовую наступні форми та методи.

«Родинне намисто»

На території України з давніх-давен намисто називали по різному – добре намисто, щире намисто, розумне намисто, бо під час його створення вкладали певні властивості. Всім відомо, що намисто – дуже гарна прикраса,яка знаходиться близько до серця. Та головною її особливістю є те, що всі намистиночки щільно тримаються одна одної, так само, як діти своїх батьків.

Тому на виховних заходах, спільних батьківських зборах можна використати технологію «плетіння» намиста, бо класний колектив – теж ВЕЛИКА та ДРУЖНЯ РОДИНА.

(За основу береться кольорові нитки. Робимо основу-коло. Далі нарізаємо різнокольорові ниточки батькам, дітям. Кожен учасник, відповідно до обраної теми, виходить, завязує свою ниточку на основі та відповідає на певне питання. В результаті ми отримуємо Родинне Намисто-оберіг, яке можна залишити в класі, а можна виготовити для кожного з батьків окремо.)

Дійсно, якщо ми будемо постійно вкладати «золоті крупинки» добра, вихованості, чуйності, милосердя, то наша дитина засяє, як найкоштовніша перлина.

До батьківських зборів мають готуватися й учні. Організовано і зацікавлено проходять збори, на яких батьки можуть бачити результати діяльності вихованців (щоденники, зошити, твори, малюнки, та ін.). На сучасному етапі всі матеріали класний керівник може представити у відео звіті та відправити на електронну скриньку батькам, створити відео фрагмент, презентацію, використавши не лише документи, а й фотографії з різних заходів. Це своєрідні звіти педагога перед батьками про результати виховної роботи з їхніми дітьми. При цьому важливо, щоб у підготовці відеозвіту, у творчих звітах брали участь усі учні класу. Це, по-перше, активізує колективну творчу роботу безпосередньо учнів і, по-друге, викликає особливий інтерес батьків. Досвід роботи показує, що на такі збори приходять обоє батьків учня, як на сімейне свято.

Важливо визначити (і погодити з батьками) час проведення зборів з урахуванням їх зайнятості. Доцільно на весь навчальний рік визначити постійний день (наприклад, остання п'ятниця чи субота місяця) і час проведення зборів. Це дає змогу батькам планувати свій час.

«Відеоблог»

Підготовча робота.

Діти відповідають вчителю на запитання, відповідно до теми зборів, записуються коротеньки фрагменти відео.

Другий етап.

Батькам пропонуються розглянути такі самі запитання та дати письмову відповідь, потім демонструються відео сюжети, йде обговорення.

Педагоги і батьки – союзники в цій роботі. Шкільна «Тріада» - міцний грунт формування нової сучасної родини. Сподіватимемося, що наші спільні зусилля дадуть необхідний результат, а успіхи у вихованні позитивно вплинуть на успішність дітей. Давайте вчитися бути гарними батьками та вихователями!

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

1.Покроєва Л. Д., Вороніна Г. Л. Шкільна тріада. – Х., 2008. – 76 с.

2.Рацул А. В. О. Сухомлинський про сімейно-шкільне та родинне виховання // Наукові записки. – Випуск 78 (1). – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВВ ДПУ ім. В. Винниченка, 2008. – 276 с.

3. Електронні статті. Сайт Освіта. Розділ «Робота з батьками» http://osvita.ua/school/lessons_summary/family/

4. Концепція Нової української школи.

5. Грібенщиков І. В. Школа і сім’я, вид.Київ, 2004 р – 204 с.

6. Бувають обдаровані діти. Н. Лейтес. Сім’ я і школа, №3 1990г.

стр. 33. Класний керівник- першокласник -батьки – учень.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«ZOO-психологія: як навчитися розуміти тварин»
Левченко Вікторія Володимирівна
36 годин
590 грн
590 грн