• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Різне
  • Виховна година на тему : «Гілочки вербові сонце зігріває,а душа радіє,а душа співає,бо уже за тиждень буде в нас Великдень!»
До ЗНО з ФІЗИКИ залишилося:
0
5
міс.
1
9
дн.
1
9
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Виховна година на тему : «Гілочки вербові сонце зігріває,а душа радіє,а душа співає,бо уже за тиждень буде в нас Великдень!»

Опис документу:
Вербна неділя - урочистий і світлий день, на час долає зосереджено-скорботний настрій Великого посту та вказує на радість Святої Пасхи. З метою виховання поваги до духовної спадщини українського народу,ознайомлення із традиціями святкування Вербної неділі та особливостями культури українців Гудована Марія Павлівна разом з учнями провела дану виховну годину .

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Оберіть документ з архіву для перегляду:
Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Виховна година на тему : «Гілочки вербові сонце зігріває,а душа радіє,а душа співає,бо уже за тиждень буде в нас Великдень!»

 

Мета: ознайомити учнів із традиціями святкування Вербної неділі; формувати в них уявлення про особливості культури українців; виховувати повагу до духовної спадщини українського народу.

Дійові особи:

Ведучий

Ведуча

Дівчина

Хлопець

Перебіг виховної години

Приміщення ошатно оформлене, стіл застелений вишитою скатертиною, образ Ісуса Христа в рушнику, у вазі пучечок верби.

Слова викладача.

У Квітну неділю всі до церкви йдуть,

Гілочки вербові святити несуть.

Сьогодні святкує моя Україна,

У святій пошані вербова лозина.

Вона сповіщає,що лише за тиждень

Будем святкувати Пресвятий Великдень.

Ведучий.

Шоста неділя перед Великим постом проходить під знаком верби. Це радісне свято переживають християни, як і колись жителі Єрусалима, які зустрічали Ісуса Христа пальмовими гілочками. Вони очікували, що Він стане їх Царем. І вітали Його як тріумфатора з надією, що країна підніметься з Ним, звільниться від загарбників. Свято Входу Господнього в Єрусалим прийшло на Русь у Х столітті, хоча християнська Церква святкує його із середини ІV століття. У народі це свято дотепер називається Вербною неділею. Здавна на Русі святим деревом вважалася верба. Оскільки на наших землях пальма — незнана рослина, то прийнявши християнство, наші предки залучили до обряду місцеве святе дерево.

Хлопець

ВЕРБНА НЕДІЛЯ

Як Господь в Єрусалим

В’їхав на осляті,

Кажуть, біг старий з малим

Господа вітати.

Гілля пальмове несли

З криками «Осанна!»

І була гіллям отим

Вся дорога вбрана.

В Україні не росте

Пальма гордолиця,

Але є у нас зате

Матінка-вербиця —

Листячка стрілчаті,

Котики пухнасті.

Сила від водиці

У вербі таїться —

Від землиці та весни

Вкупі з сонечком ясним.

Дівчина

Тож ідем вітати Бога

Ми з букетиком вербовим.

Всіх вербицею торкаєм,

Веселенько промовляєм:

«Будь здоровий, як вода,

Будь багатий, як земля,

Рости швидко, як верба!»

Світла й добросердна

В нас неділя вербна,

А всього за тиждень

Стрінемо Великдень,

Зовсім недалечко

Писане яєчко!

Ведуча.

Вербна неділя в богослужбових книгах має ще й такі назви: «Цвітна неділя», «Квітна неділя», «Цвітоносна», а в народі зустрічаємо: "неділя Вербниця". Усі ті назви пов'язані із звичаєм благословляти й роздавати того дня в церкві пальмові чи оливкові галузки. Через брак пальмового чи оливкового віття в нашій країні ми маємо прадавній звичай використовувати гілки лози чи верби.

Ведучий.

У євреїв і давніх римлян пальмова гілка була символом перемоги. Тому її несли в руках під час переможного походу. На людних ігрищах переможців також нагороджували пальмою, як символом перемоги. Оливкова галузка є символом миру. У православному требнику, у молитві на благословення верби, це гілля зветься символом воскресіння.

Ведуча.

Вербна неділя - урочистий і світлий день, на час долає зосереджено-скорботний настрій Великого посту та вказує на радість Святої Пасхи. У святі Входу Господнього в Єрусалим яскраво спалахує слава Христа як Всемогутнього Бога, і як Царя, Владики, Якого вітає обраний народ Божий. У цей день Церква згадує, що іудеї, які прийшли на свято Пасхи, вітали Ісуса як месію, як пророка, як великого чудотворця, бо знали, що Він незадовго до цього воскресив чотириденного Лазаря. Дорослі і діти співали і раділи, підкладали під ноги осла, на якому Він їхав, свій одяг, зустрічали Його зеленими гілками і квітами.

Ведучий.

Такий настрій у Єрусалимських жителів тривав недовго, бо за ним, наче тінь, уже йшла зрада Юди, зрада народу, йшла тінь осуду єврейською старшиною, тінь мук, хресної дороги і розп'яття. Ті самі, що сьогодні вигукують: "Осанна!", - за кілька днів кричатимуть: "Розпни Його!".

Ведуча.

Ця неділя показує нам нестійкість людської слави та марність земного щастя. Радість і смуток на землі - це дві нерозлучні сестри. Тож, коли хочемо радіти з Христом у Царстві Його, ми повинні спочатку тут, на Землі, прожити з Ним страсний тиждень і Голгофу. І коли виконаємо це, то увійдемо з Спасителем у Царство Його де вічна радість і воскресіння.

Відео 1.За все тобі я дякую.

Ведучий .

У південних країнах, де росте пальма, святять пальмове гілля. У нас в Україні пальма не росте, а тому довелося нашим предкам обирати якесь інше дерево. І вибрали вербу. По-перше, це дерево першим зацвітає в Україні, сповіщаючи про настання весни. А по-друге, вербу здавна вважали захисницею від злих духів і всіляких бід, вона нібито мала властивість передавати здоров’я, силу та красу людині або тварині.

Дівчина

Свяченою вербою зі словами «не я б’ю, верба б’є» ударяли усіх рідних, а особливо — дітей, що символізувало очищення, звільнення від хвороби. Зміст цієї дії пояснюється в такій приповідці:

Не я б’ю — верба б’є,

За тиждень Великдень,

Недалечко червоне яєчко!

Відео 2.Писанка. Вербна неділя.

Ведуча.

Вербою вдаряли і худобу, щоб запобігти хворобам. Вербу також устромляли в дах, двері хліва. За народним уявленням, свячена верба впливала на родючість землі. Для цього гілки верби розкидали по полях. Освячену вербу можна посадити, і вона довго ставатиме в пригоді людині, бо її кора, листя й гілочки мають цілющі властивості: якщо їх запарити або прокип’ятити. Мабуть тому багато українських сіл потопають у вербах.

Ведучий.

Ця рослина вважалася наділеною особливою силою, тому освячені гілочки ніколи не викидали, а зберігали до наступної Вербної неділі, а в деяких місцевостях — і декілька років. Верба оспівана в українських піснях.

Відео 3.Вербовая дощечка

Вважалося, наприклад, що обкурювання гілочкою верби допоможе від лихоманки; вербу клали у воду, у якій купали хвору дитину. Селяни вірили, що в хату, у якій є верба, не може влучити блискавка.

Ведуча.

Уперше після зимівлі освяченою вербою виганяли на випас худобу. Гілочки верби клали у корм домашнім тваринам, сподіваючись, що ті стануть на заваді хворобам; в літню грозу їх викидали у двір, щоб припинити град і дощ і не пошкодити посівів. У деяких селах освячену вербу спалювали в печі, коли пек­ли паски. Упродовж цього тижня навіть у найтепліші дні не сіяли льону, конопель, овочевих культур. Раніше на Слобожанщині вважалося, що Вербний тиждень — це переважно свято дітей.

Ведучий.

У Лазареву суботу під час вечірньої служби в церкві діти носили вербу, і той, кому припадала найбільша гілка, був дуже щасливим. Коли верба була вже посвяченою, діти, випереджаючи одне одного, намагалися якнайшвидше проковтнути «котика», «щоб горло не боліло». У Вербну неділю теж освячують вербу. Під церкву заздалегідь навозять багато вербового гілля. Зранку на богослужіння сходяться всі — старі й малі, бо «гріх не піти до церкви, як святять вербу».

Ведуча.

Свячена верба завжди була у великій пошані. У жодному разі її не можна топтати ногами, тому навіть найдрібніше гілля, яке залишилося після освячення, обов’язково спалюють, щоб воно не потрапило під ноги.

Ведучий.

Верба опоетизована українським народом і набула, як бачимо, такої шани не випадково. Зростаючи біля ставків, річок, природних джерел, вона ніби є позначкою води на землі. Криницю завжди намагалися копати під вербою. Кажуть: «Де срібліє вербиця — там чиста водиця».

Прикмети

Якщо верба цвіте добре — нива буде врожайною.

На Вербну мороз — уродить ярина.

Прислів’я

Прийде тиждень вербовий, бери віз у дорогу дубовий.

Весна ледачого не любить.

Де верба, там вода.

Верба, як трава лугова: ти її покоси, а вона знов буде рости.

Привітання учнів

Гілочки тоненькі,котики пухнасті,
Хай несуть у хату радість,мир і щастя,
Хай несуть у серце радість воскресіння
Хай направлять наші душі до спасіння.

Гілочки тоненькі,котики вербові,
Всіх благословляють,щоб були здорові,
Щоб жили в любові і достаток мали,
Щоб в молитві й з Богом діточки зростали.

***

Гілочки вербові сонце зігріває,
А душа радіє,а душа співає,
Бо вже близько свято,писанки і паска,
Бо на землю сходить Божа милість й ласка.
Бо уже,за тиждень,буде в нас Великдень.

***

Сьогодні героїня дня
Простенька гілочка вербова,
Несуть її усі зрання
Йдучи у храм по Боже слово.

***

Неділя квітна до нас в гості завітала,
У час коли в зелені шати одіваються ліси,
Розцвіла верба,щоби ми Ісуса зустрічали,
Із побажаннями любові та краси!
І ласка Божа нас торкнеться неодмінно,
Благословить Господь нам неньку Україну,
Щоб ми у радості та щасті довго жили,

Нам Матір Божа дасть усім здоров’я й сили!
***

Відео 4.Привітання з Вербною Неділею.

ВЕРБНА НЕДІЛЯ

Як Господь в Єрусалим

В’їхав на осляті,

Кажуть, біг старий з малим

Господа вітати.

Гілля пальмове несли

З криками «Осанна!»

І була гіллям отим

Вся дорога вбрана.

В Україні не росте

Пальма гордолиця,

Але є у нас зате

Матінка-вербиця —

Листячка стрілчаті,

Котики пухнасті.

Сила від водиці

У вербі таїться —

Від землиці та весни

Вкупі з сонечком ясним.

Дівчина

Тож ідем вітати Бога

Ми з букетиком вербовим.

Всіх вербицею торкаєм,

Веселенько промовляєм:

«Будь здоровий, як вода,

Будь багатий, як земля,

Рости швидко, як верба!»

Світла й добросердна

В нас неділя вербна,

А всього за тиждень

Стрінемо Великдень,

Зовсім недалечко

Писане яєчко!

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Виховна година на тему: «Гілочки вербові сонце зігріває,
а душа радіє,а душа співає, бо уже, за тиждень, буде в нас Великдень.»

Підготувала і провела : Гудована Марія Павлівна

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«ZOO-психологія: як навчитися розуміти тварин»
Левченко Вікторія Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.