Мета: розвивати пізнавальний інтерес до навколишнього середовища, вміння не відволікатися від поставленого завдання. Розвивати дрібну моторику рук; розуміти поняття один багато; вчити дітей розуміти та групувати предмети величиною; закріплювати назви кольорів - жовтий, зелений, червоний, білий; розширити знання про властивості води (тепла чи холодна); розвивати пізнавальний та дослідницький інтерес до води; розвивати увагу, мислення, мовлення, спостережливість; виховувати старанність, ініціативність, активність; сприяти розвитку психічних процесів і позитивних емоцій.
Матеріал: іграшки звірят до мультику, листочки різного кольору, макети дерев, будинку, голуба тканина, сліди Маші, лялька Маша.
Хід заняття:
Доброго ранку! Доброго дня!
Хай плещуть долоньки,
Хай тупають ніжки,
Працюють голівки,
І сяють усмішки.
Доброго ранку! Доброго дня!
Бажаєте ви. Бажаю вам я!
Вихователь: Діти, сьогодні вранці я йшла у дитячий садок. І під дверима нашої групи я знайшла мішечок, ось він. Але хто його залишив під дверима не зрозуміло. Дітки, а може ви знаєте, чи може бачили хто його тут залишив? Хто розносить пошту?
Діти: Це напевно листоноша, адже він розносить пошту.
Вихователь: Молодці! Давайте відкриємо і подивимось, що в мішечку є. (Вихователь відкриває мішечок). О, дивіться та тут лист, від Мишка із мультика "Маша та ведмідь". Прочитаймо листа, що Мишко пише.
Лист. "Доброго ранку, любі дітки! Пише вам Мишко з мультика (Маша та ведмідь). Мені дуже потрібна ваша допомога. Маша десь так сховалась, що я її не можу знайти. В листі який я вам прислав є квитки на потяг, якій привезе вас у країну Мульддландію. А також я попросив допомогти детектив Пікачу - це мій друг він допоможе у пошуках Маші. О тож з нетерпінням чекаю на вашу допомогу. З повагою Мишко!"
Вихователь: Ну ж дітки, ми всі любимо цей мультик і знаємо його героїв. Тож давайте часу не гаймо, а сідаймо в потяг але будьте уважними на кожному білеті є цифра і на стільчику також. Нам потрібно знайти цифру на стільчику таку саму, що зображена на білеті. Ну що всі знайшли свої місця тоді вирушаймо на зустріч пригодам.
Діти: Швидше, швидше всі сюди
І беріть свої квитки,
всі на стільчики сідаймо
І у подорож рушаймо.
Один, два, три!
В чарівну країну нас привези.
Вихователь: Дітки, а подивіться у вікно яка краса, що ви там бачите?
Діти: Там дерева вкриті кольоровим листям.
Вихователь: А які дерева ви знаєте?
Діти: Дуб, береза, липа, ялинка, сосна, вишня.
Вихователь: А ви знаєте яка зараз пора року?
Діти: Осінь.
Вихователь: А чому листячко в них кольорове?
Діти: Бо це осінь до нас прийшла і розфарбували листячко.
Вихователь: Так це осінь. Вона усюди господарює куди не глянь. Ось поки ми з вами говорили ми вже приїхали. Дітки, дивіться як красиво опадає листячко, а давайте з найдемо дерева з яких це листя опадає.
Вихователь: Як називається місяць коли падає листя?
Діти: Листопад.
Вихователь: Які ще місяці осені ви знаєте?
Діти: Вересень, Жовтень.
Дидактична гра. "З якого дерева листячко"
Мета гри: Закріпити знання дітей про основні ознаки осені, колір і форму. Вчити підбирати листочки для дерева за кольором. Розвивати увагу, мислення, дрібну моторику рук.
Вихователь: Молодці! Які ви у мене розумні. Діти дивіться, хто це там до нас іде?
Діти: Та це ж детектив Пікачу.
Вихователь: О і справді детектив Пікачу.
Д. Пікачу: Доброго дня діти. Я друг Мишка і він попросив допомогти знайти Машу. Він мам попередити вас у своєму листі.
Вихователь: І тобі доброго дня. Так Мишко нам написав про твій приїзд. Ну що ж тепер ми Машу набагато швидше знайдемо.
Д. Пікачу: Я щось бачу, а хто це там за деревом сховався?
Діти: Те це ж сірий зайчик.
Вихователь: А давайте запитаємо зайчика чи не бачив він Маші. Любий зайчику скажи бут ласка чи не бачив ти тут когось? Може тут дівчинка проходила. Звати її Маша.
Зайчик: Так бачив.
Вихователь: А куди пішла під скажи нам. Бут ласочка.
Зайчик: Піт скажу якщо ви мені, допоможете на зиму капусту і моркву за солити.
Вихователь: Ну що дітки допоможемо зайчикові?
Діти: Так допоможемо.
Вихователь: Але спочатку потрібно розім'яти наші пальчики.
Пальчикова розминка:
"Ми капусту ріжемо - ріжемо,
Ми моркву тремо - тремо
Ми капусту, солимо - солимо
Ми капусту, жмемо - жмемо."
Вихователь: А тепер , до роботи.
(Роздатковий матеріал: У кожного є по смужці на ній зображено два кольори зелений - кладемо капусту, оранжевий - моркву).
Вихователь: Дітки ви закінчили тоді давайте порахуємо скільки всього моркви і капусти ви засолили. ( По черзі рахують скільки всього моркви і капусти засолено).
Зайчик: Дякую вам за допомогу, ото у мене запасів буде на цілу зиму.
Д. Пікачу: Ми тобі допомогли. А тепер ти нам допоможи.
Зайчик: Ходімо зі мною я покажу. Я бачив Машу на тім березі річки вона гралася з жабками із річки.
Д. Пікачу: Дякую за допомогу.
Вихователь: Ой дітки дивіться які чудові мешканці цієї річки.
Дидактична гра. "Мешканці прісного водойми".
Мета: Познайомити дітей, з прісним водоймищем як спільнотою, з різноманітні мешканців прісного водойми.
Завдання: Розкрити і пояснити зв'язок між членами спільноти прісного водойми. Дати уявлення про різні види риб, що мешкають у водоймах, їх зовнішні особливості і відмінності, забарвленням, де живуть чим харчуються.
Вихователь: Як ви гадаєте хто ще може мешкати в прісноводних водоймах?
Діти: Риби, жаби, видри, раки.
Які рослини ростуть у воді?
Діти: водорості, комиш.
Вихователь: Так. Які ви розумні. Діти, дивіться які цікаві цеглинки. Дітки, як ви гадаєте чим вони відрізняються один від одного?
Діти: Кольором, розміром.
Вихователь: А давайте побудуємо місток, і зможемо перейти на той берег. (Діти діляться на три команди. І на перегонки роблять містки, підбираючи правильні цеглинки).
Вихователь: Я бачу всі справились із завданням. Але ж хто перший?
Д. Пікачу: Я слідкував за всіма і можу сказати, що переможці усі.
Вихователь: Це означає, що перемогла дружба. Ну той добре адже ми всі добре постарались. А тепер давайте перейдемо на інший берег. (Усі переходять на інший берег річки).
Д. Пікачу: Здається я знайшов слід. Але вони чомусь дивно виглядають. Одні більше, а інші менші і що за знаки на слідах?
Вихователь: нам також цікаво, що тут трапилось.
Д. Пікачу: Я все зрозумів. Сліди не схожі між собою тому, що Маша перезувалася з великих чоботів у маленькі. А ось ці знаки і зовсім не знаки, а геометричні фігури.
Дидактична гра "геометричні фігури"
Мета: Вчити дітей розрізняти і називати геометричні фігури - квадрат, овал, коло, квадрат і трикутник, вчити співвідносити сенсорні еталони з предметами навколишнього світу; Розвивати вміння аналізувати, порівнювати, класифікувати предмети за формою, розвивати вміння знаходити і на дотик визначати форму предмета.
Вихователь: Молодці дітки, а тепер давайте підемо по цих слідах. Я думаю ми так знайдемо нашу пропажу. Але давайте щоб нам було цікаво йти по цих слідах будемо рахувати, скільки кроків і в якому напрямку, а ще якій тут пройшовся великий чи маленький.
Дидактична гра "Більше - менше"
Мета: Вчити дітей порівнювати предмети за величиною (розмір, довжина, ширина); розвивати вміння аналізувати, порівнювати, класифікувати предмети за величиною.
Вихователь: Молодці дітки. А тепер давайте порахуємо.
5-кроків в перед,
4-кроки вліво,
2-кроки назад,
3-кроки вправо,
1-вперед.
Д. Пікачу: Я думаю, що десь тут заховалась Маша. Давайте її пошукаємо.
Діти: Знайшли, знайшли.
Вихователь: Які ви молодці, усі завдання виконали, зайчику допомогли і Машу знайшли. Тож давайте вирушати у наш садок ось і наш потяг. Тож скоріш у потяг і Машу до мишка відвеземо.
Д. Пікачу: Ну що ж і я також поїду дякую вам друзі за таку цікаву пригоду. До зустрічі.
Вихователь: Дякуємо і тобі за допомогу до побачення. Ну що ж ми і приїхали назад в садок. Сподобалась вам пригода? А що більше запам'яталось? Кого ми бачили? А кому допомогли? Ну що ж пора прощатись з нашими гостями. До зустрічі.














