Ведення вогню з автомата

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема 5. Ведення вогню з автомата

Стрільбу з автомата (кулемета) розподіляють на:

• приготування до стрільби;

• здійснення стрільби (пострілу);

Приготування до стрільби. Автоматник (кулеметник) готується до стрільби за командою або самостійно. На навчальних заняттях наказ для приготування до стрільби можуть подавати роздільно, наприклад: “На рубіж відкриття вогню, крокомРУШ“, – і потім: “Заряджай“. Якщо потрібно, то перед наказом “заряджай“ вказують положення для стрільби.

Для приготування до стрільби потрібно прийняти положення для стрільби і зарядити автомат (кулемет). Для прийняття положення для стрільби лежачи потрібно: подати праву руку по ременю дещо вгору і, знімаючи автомат з плеча, підхопити його лівою рукою за спускову скобу і ствольну коробку, потім взяти автомат правою рукою за ствольну накладку й цівку дульною частиною вперед. Одночасно з цим зробити повний крок правою ногою вперед і трохи вправо. Схиляючись уперед, опуститися на ліве коліно й поставити ліву руку на землю поперед себе, пальцями вправо; потім, опираючись послідовно на стегно лівої ноги і передпліччя лівої руки, лягти на лівий бік і швидко повернутися на живіт, розкинувши злегка ноги в боки передньою частиною назовні, автомат покласти цівкою на долоню лівої руки.

Для прийняття положення для стрільби з коліна потрібно: взяти автомат у праву руку за ствольну накладку й цівку дульною частиною вперед і одночасно з цим, відставивши праву ногу вперед, опуститися на праве коліно і присісти на каблук; гомілка лівої ноги повинна залишатися у вертикальному положенні, а стегна – утворювати кут, близький до прямого; перекласти автомат за цівку в ліву руку, направивши його в бік цілі.

Для прийняття положення для стрільби стоячи потрібно: повернутися у півоберта праворуч стосовно напрямку на ціль і, не приставляючи лівої ноги, відставити її вліво приблизно на ширину плечей, як зручніше автоматнику, розподіливши при цьому вагу тіла рівномірно на обидві ноги. Одночасно, подаючи праву руку по ременю дещо вгору, зняти автомат із плеча і, підхопивши його лівою рукою знизу за цівку і ствольну накладку, енергійно подати дульною частиною вперед, у бік цілі.

Для заряджання автомата потрібно:

• приєднати до автомата споряджений магазин, якщо він не був до нього приєднаним раніше;

• зняти автомат із запобіжника;

• поставити перевідник на потрібний вид вогню;

• енергійно відвести затворну раму назад до відмови і відпустити її;

• поставити автомат на запобіжник (перевести перевідник у крайнє верхнє положення), якщо не потрібно негайно відкривати вогонь або не поступило наказу “Вогонь“, і перенести праву руку на пістолетну ручку. Якщо перед заряджанням автомата (кулемета) магазин не був спорядженим набоями або патрони були використані повністю під час стрільби, то потрібно спорядити магазин.

Для спорядження магазина набоями потрібно: взяти магазин у ліву руку горловиною вгору і випуклою частиною боку вліво, а у праву руку – патрони кулями до мізинця так, щоб дно гільзи було дещо вище над великим і вказівним пальцями. Утримуючи магазин із невеликим нахилом вліво, натиском великого пальця вкладіть патрони по одному під загини бічних стінок дном гільзи до задньої стінки магазина. Для спорядження магазина набоями з обойми потрібно: взяти магазин у ліву руку, правою рукою приєднати до нього перехідник так, щоб його загини ввійшли у відповідні пази на горловині магазина; тримаючи магазин у лівій руці, правою рукою вставити обойму з набоями в перехідник, патрони мають бути спрямовані кулями вгору; натискаючи вказівним пальцем правої руки на корпус гільзи (біля дна) верхнього набою і пропускаючи обойму між середнім і вказівним пальцями, втопити патрони в магазин: вийняти із перехідника порожню обойму, вставити нову обойму з набоями і доспорядити магазин; зняти з магазина перехідник. Застосування обойми прискорює спорядження магазина патронами. Здійснення пострілу. Вогонь із автомата (кулемета) ведуть за наказами або самостійно залежно від поставленого завдання. Автомат встановлений на запобіжник

У команді на відкриття вогню вказують: кому стріляти, ціль, приціл, цілик і точку прицілювання. Наприклад, автоматнику або кулеметнику: “Рядовому Петренку, по спостерігачу, чотири, під ціль – вогонь!“, “Відділення, по колоні, п’ять, у пояс – вогонь!“

Для здійснення стрільби (пострілу) потрібно:

• встановити приціл і цілик;

• встановити перевідник на потрібний вид вогню;

• прикласти, прицілитись, спустити ку рок;

• утримувати автомат (кулемет) під час стрільби.

Для встановлення прицілу потрібно: наблизивши автомат до себе, великим і вказівним пальцями правої руки стиснути застібку хомутика і пересунути хомути до зміщення його переднього зрізу з рискою (насічкою) під відповідною цифрою на прицільній планці. Встановлення прицілу в кулемета можна здійснювати і за шкалою, нанесеною на зворотній (нижній) частині прицільної планки. Для встановлення цілика потрібно відтягнути маховичок гвинта цілика дещо вправо та обертанням його змістити риску під прорізом гривки з потрібною насічкою. Для встановлення перевідника на потрібний вид вогню потрібно, натискаючи великим пальцем правої руки на виступ перевідника, повернути перевідник униз: до першого клацання – для ведення автоматичного вогню (АВ), до другого – для ведення одиночного вогню (ОД). Для прикладання автомата потрібно: спостерігаючи за ціллю, вперти приклад у плече таким чином, щоб відчувати щільне прилягання до плеча всього затильника; вказівний палець правої руки (першим суглобом) покласти на спусковий гачок: нахилити голову трохи вперед і, не напружуючи шиї, праву щоку притиснути до приклада. Автомат можна утримувати лівою рукою за цівку або за магазин, а правою – за пістолетну ручку. Лікті під час прикладання потрібно поставити на землю у найбільш зручне положення (приблизно на ширину плечей із положення лежачи та з окопу стоячи або з коліна). Для прицілювання потрібно заплющити ліве око (якщо ведучим є праве око), а правим дивитися через проріз прицілу на мушку так, щоб вона опинилась посередині прорізу, а вершина її була нарівні з верхніми краями гривки прицільної планки, тобто взяти “рівну мушку“.

“Рівна мушка“.

Затримуючи дихання на видиху, переміщенням ліктів, а якщо потрібно, корпуса і ніг, підвести рівну мушку до точки прицілювання, одночасно з цим натискаючи на спусковий гачок, першим суглобом вказівного пальця правої руки. Під час прицілювання потрібно слідкувати за тим, щоб гривка прицільної планки займала горизонтальне положення. Для спуску курка потрібно, міцно утримуючи автомат і затамувавши дихання, продовжувати плавно натискати на спусковий гачок доти, доки курок непомітно для автоматника (кулеметника) не спуститься з бойового взведення, тобто поки не прозвучить постріл. Якщо під час прицілювання “рівна мушка“ значно відхилилася від точки прицілювання, потрібно, не підсилюючи і не послаблюючи натиску на спусковий гачок, уточнити наведення і знову збільшити натиск на спусковий гачок. Під час спускання курка не потрібно надавати значення легким коливанням “рівної мушки“ біля точки прицілювання. Бажання дотиснути спусковий гачок у момент найкращого зміщення рівної мушки з точкою прицілювання, як правило, приводить до смикання за спусковий гачок і до неточного пострілу. Якщо автоматник, натискаючи на спусковий гачок, відчує, що він не може більше не дихати, потрібно, не збільшуючи і не зменшуючи натиску пальцем на спусковий гачок, поновити дихання, знову затримавши його на видиху, уточнити наводку і продовжувати натискати на спусковий гачок. Під час ведення вогню, особливо чергами, потрібно міцно утримувати приклад притиснутим до плеча, не змінюючи положення ліктів і зберігаючи “рівну мушку“ під точкою прицілювання. Після кожної черги (пострілу) потрібно швидко поновити правильність прицілювання. Під час стрільби з положення лежачи автомат можна впирати магазином у ґрунт. Під час стрільби безперервним вогнем по широкій цілі потрібно плавно переміщувати рівну мушку з одного флангу цілі до іншого. Припинення стрільби. Припинення стрільби може бути тимчасовим і повним. Для тимчасового припинення стрільби подають команду “Стій“, а під час стрільби у русі – “Припинити вогонь“. Після цих команд автоматник (кулеметник) припиняє натискати на спусковий гачок, ставить автомат на запобіжник і, якщо потрібно, змінює магазин. Для зміни магазина потрібно:

• від’єднати від автомата магазин;

• приєднати споряджений магазин.

Якщо в магазині були вистріляні всі патрони, то після приєднання спорядженого магазина до автомата (кулемета) потрібно зняти його із запобіжника, відвести затворну раму за ручку назад до відмови, відпустити її і знову поставити автомат (кулемет) на запобіжник. Для повного припинення стрільби після команди “Стій“ або “Припинити вогонь“ подають команду “Розряджай“. За цим наказом, автоматник (кулеметник) ставить зброю на запобіжник, відтягує хомутик назад, встановлюючи в автомата приціл на “П“, у кулемета – приціл на 1 і цілик на 0, розряджає автомат, а в автомата зі складним прикладом складає приклад. Під час стрільби з положення лежачи спускає приклад (задню частину ствольної коробки) на землю, а дульну частину автомата кладе на передпліччя лівої руки і далі діє згідно з обстановкою. Під час стрільби з окопу автомат після розряджання можна покласти на бруствер окопу ручкою затворної рами вниз.

Для розряджання автомата потрібно:

• від’єднати магазин;

• зняти автомат із запобіжника;

• повільно відвести затворну раму за ручку назад, вийняти патрон із патронника і відпустити затворну раму;

• натиснути на спусковий гачок (спустити курок із бойового взведення);

• поставити автомат на запобіжник, взяти його “на ремінь“, якщо стрільба велась із положення стоячи, або покласти на землю, якщо стрільба велась із положення лежачи;

• вийняти патрони з магазина і приєднати його до автомата;

• підібрати патрон, який був вийнятий із патронника (якщо він випав).

Для виймання патронів із магазина потрібно взяти магазин у ліву руку горловиною вгору, опорним виступом до себе, правою рукою за допомогою набою, зсовуючи патрони по одному від себе, вийняти їх із магазина. Після розряджання, якщо потрібно, командир подає команду: “Зброю – до огляду“. За цією командою потрібно:

• у положенні лежачи: від’єднати магазин і покласти його біля автомата (кулемета) горловиною до себе, зняти зброю із запобіжника, відвести за ручку затворну раму назад і повернути автомат (кулемет) дещо вліво; після огляду командиром патронника і магазина відпустити затворну раму вперед, спустити курок із бойового взведення (натиснути на спусковий гачок), поставити на запобіжник і приєднати магазин до автомата (кулемета); • у положенні стоячи (з коліна): утримуючи автомат (кулемет) лівою рукою знизу за цівку, правою від’єднати магазин і перекласти його в ліву руку подавачем догори (випуклою частиною від себе), пальцями лівої руки притиснути магазин до цівки автомата (кулемета), зняти із запобіжника, відвести затворну раму назад і повернути автомат (кулемет) дещо вліво. Після огляду командиром патронника і магазина потрібно відпустити затворну раму вперед, спустити курок із бойового взведення (натиснути на спусковий гачок), поставити автомат (кулемет) на запобіжник, приєднати магазин і взяти автомат у положення “на ремінь“.

Запитання для перевірки знань

1. Назвіть порядок підготовки автомата до стрільби.

2. Який порядок приготування до стрільби?

3. Який порядок здійснення пострілу?

4. Які дії повинен виконувати військовослужбовець після припинення стрільби, під час розряджання зброї?

5. Який порядок дій за командою: “Зброю до огляду“?

Тема 6. Заходи безпеки під час поводження з автоматом і патронами

Загальні положення. Під час поводження з автоматом потрібно суворо дотримуватись вимог безпеки. Перед початком занять перевірте, чи не заряджений автомат. Оглядаючи автомат, спорядження і розрядку магазина, проявіть обережність, дотримуйтесь послідовності дій. Перед спуском курка ударно-спускового механізму автомата з бойового взведення додається кут піднесення. Категорично заборонено скеровувати автомат на людей, незалежно від того, заряджений він чи ні. Після занять автомат ставлять на запобіжник. Під час спорядження магазина навчальними патронами потрібно переконатися, чи немає серед них бойових. Не допускайте ударів по капсулю патрона. Заборонено використовувати патрони з осічкою з навчальною метою. Вимоги безпеки під час проведення стрільб зі стрілецької зброї та гранатометів.

Категорично заборонено:

заряджати зброю бойовими та холостими набоями, а також бойовими та інертними гранатами до сигналу “Вогонь“ (команди керівника, командира);

скеровувати зброю на людей, у бік або в тил стрільбища, незалежно від того, заряджена вона чи ні;

відкривати та вести вогонь: з несправної зброї, несправними боєприпасами або боєприпасами, які не передбачені таблицями стрільби для цієї системи; за межі небезпечних напрямків стрільби; якщо піднятий білий прапор на командному (дільничному) пункті та укриттях (бліндажах): по бліндажах, незалежно від того, перебувають у них люди чи ні, а також по інших спорудах (вишках, тригонометричних пунктах та декоративному обладнанню); після утикання гармати у ґрунт або перешкоду;

залишати де-небудь заряджену зброю або передавати її іншим особам; залишати на вогневій позиції (місці для стрільби) індивідуальну зброю без команди керівника (командира);

перебувати людям та розміщувати боєприпаси, горючі й вибухові речовини позаду РПГ та СПГ у секторі 90 та ближче 30 м;

упирати казенний зріз ствола гранатомета в будь-які предмети або у ґрунт; використовувати гранати, які мають зовнішні пошкодження;

знімати запобіжний ковпачок із головної частини підривника бойової гранати під час стрільби, коли йде дощ або сильний сніг;

розташовувати під час стрільби з окопу казенний зріз ствола РПГ ближче 2 м, а СПГ – 7 м від задньої стінки окопу.

Стрільбу негайно припиняють, за командою керівника або самостійно кожен екіпаж (який стріляє), якщо:

• з’явилися люди, тварини і машини на мішеневому полі, низьколітні апарати, вертольоти над районом стрільби;

• впали снаряди (гранати) за межами безпечної зони або поблизу бліндажа, у якому перебувають люди, та втрачений зв’язок із бліндажем;

надійшов встановлений сигнал з поста оточення про небезпеку продовження стрільби;

піднятий білий прапор (ВСП, ліхтарі) на командному пункті;

виникла пожежа на мішеневому полі та на території полігона;

той, хто стріляє, втратив орієнтування.

Малокаліберна гвинтівка ТОЗ-8М Загальна будова та бойові властивості ТОЗ-8М.

Малокаліберна гвинтівка Тульського збройового заводу ТОЗ-8М призначена для початкового навчання стрільбі й тренування стрільців.

Загальна будова малокаліберної гвинтівки ТОЗ-8: 1 – ствол; 2 – ствольна коробка; 3 – затвор; 4 – спусковий гачок; 5 – прицільний пристрій; 6 – тильна кришка; 7 – приклад.

Тактико-технічна характеристика ТОЗ-8М Калібр ствола, мм 5,6 Довжина гвинтівки, мм 1113 Довжина ствола, мм 640 Довжина прицільної лінії, мм 587 Прицільна дальність, м 250 Найбільша дальність польоту кулі, м 1200 Убивча сила, м 800 Початкова швидкість польоту кулі, м/c 280 Швидкострільність, постр. на хв 10 Число нарізів 4 Вага, кг 3,12 Тип прицілу Відкритий секторний

Призначення частин та механізмів гвинтівки.

Ствол призначений для спрямування польоту кулі.

Ствольна коробка призначена для розміщення затвора та спускового механізму.

Затвор використовують для того, щоб надсилати патрон у патронник, закривати канал ствола, здійснювати постріл, викидати стріляну гільзу.

Спусковим механізмом здійснюють спуск курка з бойового взведення.

Прицільний пристрій слугує для спрямування гвинтівки в ціль і надання їй потрібного кута прицілювання.

Тильна кришка захищає очі стрілка від опіку, якщо відбувася прорив газу під час стрільби.

Приклад з’єднує усі частини гвинтівки, слугує для зручності під час стрільби; має шийку, цівку.

Зарядження гвинтівки:

правою рукою відкрийте затвор і відведіть його назад;

візьміть патрон за головку великим і вказівним пальцями правої руки і проштовхніть його вперед, щоб закраїна гільзи наштовхнулася на торець ствола;

закрийте затвор.

Будова малокаліберного патрона.

Для стрільби з малокаліберної гвинтівки використовують так звані унітарні патрони. У них усі потрібні для стрільби елементи об’єднані в єдине ціле. Унітарний патрон складається з кулі для безпосереднього ураження цілі, порохового заряду, що є джерелом енергії, необхідної для випускання кулі зі ствола із визначеною швидкістю, капсуля-запальника для запалення пороху, гільзи, що є корпусом і об’єднує всі елементи патрона.

Запитання для перевірки знань

1. Яке призначення малокаліберної гвинтівки?

2. Назвіть бойові властивості малокаліберної гвинтівки.

3. Яка загальна будова малокаліберної гвинтівки?

4. Назвіть порядок заряджання малокаліберної гвинтівки.

5. Які основні заходи безпеки під час поводження з автоматом і патронами?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
1
2
дн.
1
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!