Новокиївська спеціальна школа
Херсонської обласної ради
Інтегрований урок - квест
з трудового навчання та СПО для учнів 7 класу
на тему:
«Українські традиції виражені в національному одязі та стравах»
З досвіду роботи вчителя трудового навчання
Левицької В. І.,
вчителя СПО Скрипек Р. П.
Новокиївської спеціальної школи
Херсонської обласної ради
2019 – 2020 н. р.
Інтегрований урок-квест з трудового навчання та СПО
Тема: «Українські традиції виражені в національному одязі та стравах»
Мета: формувати ключові компетентності:
уміння вчитися – викликати інтерес до навчання; формувати почуття відповідальності за виконуване завдання, готовність самостійно працювати, мати власну думку, обґрунтовувати її, навички самоконтролю та самооцінки;
соціальна – вчити налагоджувати взаємодію з іншими дітьми, працювати за правилами у команді;
громадська – розвивати критичне мислення, навички приймати правильне рішення, виявляти громадянську позицію у ставленні до людей та самого себе;
загальнокультурна – вчити толерантності, мовленнєвій культурі;
інформаційно-комунікативна – вдосконалювати вміння добувати, осмислювати, аналізувати та використовувати інформацію з різних джерел, здійснювати комунікацію у групі та колективі;
формувати предметні компетентності:
навчальна - поглибити знання дітей про Україну, вчити правильно висловлюватись, аналізувати, узагальнювати, робити висновки;
розвивальна – розвивати творчі задатки школярів, мовлення, мислення, увагу, спостережливість, бажання стати краще;
виховна – виховувати патріотичні почуття, любов до рідного краю.
Тип уроку: узагальнення і систематизація вивченого матеріалу.
Форма проведення: урок-квест.
Обладнання: ………………
Девіз уроку: Зібратися разом – це початок,
Триматися разом – це прогрес,
Працювати разом – це успіх!
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. - Діти, почнемо наш урок з вірша-загадки.
На землі великій є одна
країна, гарна, неповторна,
красна, як калина.
І живуть тут люди добрі,
працьовиті і скажу, до речі,
ще й талановиті.
Землю засівають і пісні
співають, на бандурі грають
і вірші складають
Про ліси і гори, і про сине море,
про людей і квіти.
То скажіть же, діти, що це за країна?
Славна незалежна наша… (Україна)
Україна – наша земля, наш рідний край. Україна... Найкраще місце на землі! Вона в усьому, що нас оточує. Це і червона калина, що росте на подвір’ї біля хати, і вишитий бабусею рушничок та вишиванка, це і українські традиційні страви, які популярні у всьому світі. І щоб українському роду не було переводу, треба берегти його звичаї та традиції. Це все наша родовідна пам'ять, наша історія та культура, яку ми повинні вивчати на уроках. А одержані знання зберегти на довгі роки, щоб передати наступним поколінням.
П. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація діяльності учнів.
1. Протягом першого півріччя ми вивчали одяг, познайомилися з його видами, навчилися розпізнавати силуети. Отримали багато цікавої нової інформації про продукти, які ми вживаємо, готували різні страви. Тому, сьогодні ми проведемо урок, на якому покажемо, на що ми здатні, і як вміємо застосувати отримані знання. Урок сьогодні у нас буде незвичайний, а урок-квест. Квест – це командна гра – пошук. Тому наш урок пройде у формі пошуку цікавих завдань. У вас на столах лежать конверти з завданнями, по черзі ви їх будете відкривати та виконувати завдання, які пов’язані з національними стравами, сучасним та традиційним одягом українців. Змагатися будуть дві команди «Господарочка» та «Вишиваночка». За кожну правильну відповідь ви будете отримувати квітку, а в кінці уроку з цих квітів зберемо український віночок.
Сьогодні ви повинні бути:
К – кмітливими,
В – веселими,
Е – енергійними,
С – старанними,
Т – творчими.
2. Психологічна розминка.
- Зараз ми проведемо з вами «Хвилинку організованості». Я говорю речення в якому буде завдання, а ви його виконуєте якщо знаєте. І так почали.
- Якщо ви знаєте, що значить самостійно працювати, встаньте.
-Якщо ви вважаєте, що потрібно приймати правильне рішення,
сплесніть у долоні.
-Якщо ви будете вчитись правильно висловлюватись, тупніть ногою.
-Якщо ви будете намагатись працювати за правилами у команді,надавати допомогу іншим, простягніть руки сусідам.
-Якщо ви знаєте, що один до одного потрібно ставитись доброзичливо, посміхніться один одному.
ПІ. Основна частина уроку.
Завдання «Відгадування загадок».
І так, почнемо наші змагання. Вам потрібно знайти конверт з першим завданням. Назва конверту пов’язана зі словами «гадати», «думати», «вгадувати». (Діти шукають конверт).
Так, вірно. Це конверт з назвою «Українські загадки».
В конверті написано 6 загадок: 3 загадки про одяг і 3 загадки про страви, які ви повинні загадати суперникам, а ті повинні відгадати загадку та знайти малюнок який відповідає відгадці (малюнки-відгадки знаходяться теж в конвертах). За правильно відгадані загадки ви отримуєте квітку для віночка.
Прочитайте загадки суперникам, слідкуйте, щоб відповідали правильно.
«Господарочка»
Не вдягають їх хлоп’ята, мов принцеси в них дівчата (сукня)
Комірець і рукави, більш для хлопчиків вони (сорочка)
Що то за сорочка – рукави ніврочку?
І чомусь на ноги вбрали ту сорочку. (штани)
Без нього не сідають їсти. Печуть в печі з м’якого тіста. (Хліб)
Перша страва. З буряком. Добрий з м’ясом й часником. (Борщ)
Наліпили, поварили, з різною начинкою страву зробили. (Вареники)
«Вишиваночка»
Я на блискавці буваю,
У негоду захищаю. (куртка)
Я не ціла, як плаття,
Тільки половинка.
Вузька, широка,
А буваю довга. (спідниця)
Рятуючись від спеки,
Одягають не штани а … (шорти)
Ходить гарбуз по городу та вихваляється своєму роду: «З мене вийде гарна страва, якщо додасте приправу!» (Гарбузова каша)
На капустяному листі розмістились молодці. Усміхнулись, загорнулись, заховались в казанці. (Голубці)
Де б не прийшлося мандрувати, його шматочок треба мати. Їдять з хлібом, часником і солоним огірком. (Сало)
Підсумок 1 завдання
Молодці, діти, зпершим завданням справились.
Завдання « Знайти та виписати з вірша складові українського костюму».
Треба зауважити, що в основному український національний одяг має однакові складові. Але весь одяг відрізнявся в залежно від пори року (літній і зимовий), був одяг для багатих і для бідних, для міського населення і селян, святковим і на кожен день. Одяг відрізнявся також за місцем проживання українців. Відрізнявся він вишивкою, кольорами, елементами одягу.
Ви вже мабуть догадались, що наступне завдання лежить в конверті, назва якого пов'язана з українським національним костюмом.
Так, вірно. Вам потрібен конверт з назвою «Народний одяг».
Завдання: знайдіть та випишіть з вірша складові українського костюму.
/Підсумок 2 завдання/
Завдання «Одягни україночку».
Наступне завдання в конверті, назва якого пов’язана з наступним віршем
Я – маленька українка!
Де ще стрінете таку?
В мене вишита кофтинка,
Гарні квіти у вінку.
Я співаю пісню дзвінко,
Я кружляю у танку…
Я - маленька українка!
Де ще стрінете таку?
Про кого цей вірш? (про українку). Який конверт візьмете? Правильно, з назвою «Одягни україночку».
Виберіть одяг та одягніть україночку. Одягаючи треба розповідати, що вдягаєш, описати фасон виробу і до якого виду, за способом ношення, належить одяг.
Що таке фасон?
Чим оздоблена сорочка?
Який виріз горловини має?
Якого вона крою?
Як пошито рукави?
Якого крою спідниця?
Завдання «Вибрати одяг поясного виду та плечового виду».
Наступне завдання в конверті, а в якому вам підкаже загадка:
Всі його вдягають
Він буває різний,
Взимку він теплий,
Влітку легкий
Буває святковій,
Буває робочий,
Є домашній, навіть спортивній.
То як назвати все, що вдягають одним словом
(Одяг)
Так, вірно. Вам потрібно відкрити конверт «Види одягу».
В конвертах у вас знаходяться малюнки з одягом, вам треба розділити весь одяг за способом ношення, поясні види одягу в одну колонку розмістити, а плечові в іншу.
Завдання «Відповісти на запитання».
Наступне завдання в конверті, назву якого вам підкаже знову загадка:
У гаю, на лузі, в полі –
Скільки там квіток!
Ми нарвали їх на волі,
Потім посідали в полі,
Щоб сплести ……..(вінок)
Ви вірно вибрали конверт з назвою «Вікторина».
Завдання: треба відповісти на запитання, з відгаданого слова вибрати потрібну літеру та записати її в ваш ребус.
Команда «Господарочка»
(Вінок)
Як називається українська національна блузка? в слові відгадки п’ята літера (вишиванка)
Чим можна обробити верхній зріз горловини? в слові відгадки четверта літера (коміром )
Як можна назвати одним словом - голку, ножиці, швейну машинку? в слові відгадки друга літера (інструменти)
Як назвати одним словом – спідниця, сукня, штани, комбінезон? в слові відгадки перша літера (одяг)
З волокон за допомогою скручування виготовляють? в слові відгадки четверта літера (нитки)
Команда «Вишиваночка»
Завдання: треба відповісти на запитання, з відгаданого слова вибрати відповідну літеру та скласти слово. (Квіти)
Як можна назвати спідниці напівсонцекльош та сонцекльош? (кльошеві) в слові відгадки перша літера
Як називається вид оздоблення, який виконується хрестоподібними стібками. в слові відгадки п’ята літера (вишивка)
Що носили молоді українські дівчата на голові. (вінок) в слові відгадки друга літера
Як в давнину називали ляльку, яка була оберегом. (мотанка) в слові відгадки третя літера
На що кладуть хлібину коли зустрічають поважних гостей, або молодят.
(рушник) в слові відгадки п’ята літера.
6. Завдання «Відгадати страву за зовнішнім виглядом».
- Вам потрібно знайти конверт з наступним завданням. Назву конверту вам підкаже загадка:
З головою він накритий,
Несуть йому їсти й пити.
Що дають - він все збирає,
А хтось інший поїдає. (Стіл)
Так, це конверт «Що сьогодні на обідньому столі?
- Україна здавна славиться своєю гостинністю, багатою і смачною кухнею. Борщ та пампушки, паляниці й галушки, вареники й ковбаси, печеня й напої з фруктів і меду відомі далеко за межами України. Наша національна кулінарія нараховує сотні рецептів.
- За зовнішнім виглядом вгадати українську національну страву.
Завдання команди «Господарочка»
Галушки Пампушки Гарбузова каша
Борщ Голубці Ліниві вареники
Чому ліниві вареники називаються лінивими?
Що означає слово борщ?
Завдання команди «Вишиваночка»
Печеня Деруни Холодець
Вареники Кров’яна ковбаса Крученики м’ясні
В чому секрет приготування холодцю?
Яким способом теплової обробки готується печеня?
7. Завдання «Скласти рецепт».
- Назва конверту пов’язана з інструкцією, як приготувати страву, які продукти потрібні.
Так, це конверт «Кулінарний рецепт»
Завдання команди «Господарочка»
Підберіть продукти для приготування «Голубців» .
Завдання команди «Вишиваночка»
Підберіть продукти для приготування «Дерунів».
Якою може бути начинка голубців?(Мясною, овочевою або рибною).
Яким способом теплової обробки готують голубці? (Варінням, тушкуванням)
Традиційно голубці готують з використанням фаршу з яловичини, змішаного з рисом. Проте начинку можна вибирати, виходячи зі своїх смакових переваг. У різних будинках можна зустріти голубці з куркою, бараниною, овочами, картоплею або рибою. Хтось вважає за краще просто відварити ці "кишеньки з капусти" в підсоленій воді, хтось тушкує їх в томатному соусі з додаванням моркви і болгарського перцю. Який би рецепт приготування ви не вибрали, варто прислухатися до кулінарних порад, ефективність яких перевірена часом. Так ваші голубці вийдуть акуратними і смачними.
Яку картоплю потрібно брати для дерунів – сиру чи варену? (Сиру).
- Що можна додати до дерунів? (Гриби, сир, фарш).
Якщо хочете потішити своїх близьких незвичайним блюдом, приготуйте їм смачні деруни. Це рум'яні і пишні картопляні оладки, які зверху покриті хрусткою скоринкою. А всередині вони соковиті й ніжні. Їх швидко і легко готувати. Традиційно ця страва готується з тертої сирої картоплі з додаванням цибулі, часнику і яєць. Існують різні рецепти – з грибами, сиром і фаршем. Головне, що технологія приготування дуже проста: натерти картоплю і перемішати всі інгредієнти.
8. Завдання «Підібрати страву до свята».
- Назва конверту пов’язана з церковно-слов’янським словом «празник» (день, вільний від праці), коли вірні зобов'язані утримуватися, як і у неділі, від робіт.
- Це конверт «Свята та страви народного календаря».
- Підберіть до кожного свята традиційну страву
Маковія Різдво
Великдень Масляна
«Великдень».
Що першим ставили на великодній стіл? (Крашені яйця та паски).
Скільки страв подавали заможні господарі? (Сорок вісім за кількістю днів минулого поста).
На стіл, вкритий скатертиною, ставили крашені яйця, паски, освячені в церкві. Пасхальний стіл відрізнявся від святкового пишністю, був смачним, багатим і дуже красивим. У заможних господарів подавали 48 різних страв за кількістю днів минулого поста.
«Різдво».
Скільки страв повинно бути на різдвяному столі? (Дванадцять).
З чого починалася святкова трапеза? (З прийому куті).
Не зникла у віках особлива традиція різдвяного столу, на якому має бути 12 страв — по кількості Христових Апостолів.
У православних християн святкова трапеза повинна розпочинатися з прийому куті.
Раніше кутя займала почесне місце на різдвяному столі, який вкривали білою скатертиною. В деяких регіонах у різдвяний Свят-вечір горщик з кутею ставили в червоний кут разом з необмолоченим снопом жита. Частину куті, що залишалася після вечері, діти розносили по будинках бідняків.
«Масляна».
З чим асоціюється це свято? (З смачними печеними млинцями та веселими гуляннями).
Яка мета була свята? (Розбудити від сну весну і прогнати зиму).
У народі це свято асоціюється з смачними печеними млинцями та веселими гуляннями. Мета таких гамірних масових заходів полягала в тому, щоб розбудити весну від сну і прогнати геть зиму. Млинці асоціювалися у людей з сонцем.
«Маковія».
Коли вживали в їжу маковий рулет чи млинчики з маком, що потрібно було зробити? (Загадати бажання).
Яким повинне бути бажання? (Духовним, а не матеріальним).
В цей день, під час вживання в їжу макового рулету або млинчика з маком, з першим укусом необхідно загадати бажання, і воно збудиться. Але це має бути не матеріальне бажання, а духовне. Не тільки на Маковія, але і на всі інші релігійні свята слід загадувати бажання, не пов'язані з грошима. Це повинні бути бажання, присвячені здоров'ю, мріям, особистим відкриттям. Традиційно, релігійне свято Маковія відзначається 14 серпня.
Це було наше останнє завдання, за кожне завдання ви сьогодні отримали квітку і з цих квітів ми зараз з вами зробимо український вінок.
(Діти складають вінок з квітів)
Вінок належить до українських національних символів-оберегів. Українські дівчата влітку ходили з непокритою головою, обвиваючи її стрічкою, а на свята надягали вінок. Вважалося, що вінок з живих квітів захищає дівчину від напасників і лихого ока. Народ вірив, що дівчина, маючи на своїй голові вінок, володіє чарами. А ще вінок на голові і для здоров’я , тому є квіти які потрібно обов’язково вплести. До українського віночку вплітали різноманітні квіти, а всього в одному вінку могло бути до 12 різних квіток.
ІV. Підсумок уроку.
Діти про що сьогодні йшла мова на нашому уроці ?
(Про Україну, про український національний костюм, про українські традиційні страви)
Так вірно сьогодні ми з вами говорили про українські традиційні страви та національний одяг українців. Сподіваюсь, що ми вдало працювали і ви зрозуміли, що наша батьківщина Україна найкраща, і традиції нашого народу ми повинні шанувати і оберігати. Бо це історія нашого народу яку ми повинні вивчати та передавати з покоління в покоління. В майбутньому наша Україна стане однією з найкращих держав Європи. А ви - її майбутнє. Завжди пам’ятайте про це! Адже без минулого немає сучасного.
Додаткове завдання
«Пазл»
Діти отримують конверт з імпровізованими паперовими пазлами, з яких потрібно скласти зображення вишиванки, спідниці. Хто швидше складе і назве до якого виду за способом ношення належить одяг, той і виграв.
До якого виду за способом ношення належить вишиванка? (плечового)
Яким швом обробляють низ виробу? ( упідгин)
Чим оздоблена вишиванка? (вишивкою)
Які мірки діляться навпіл? (обхватів)
Волокно бавовника, якого походження? (рослинного)
















