Тема: Об’ємна іграшка із текстильних матеріалів. Лялька – мотанка.
Тип уроку: узагальнення знань, вмінь і навичок.
Основні терміни і поняття: лялька-мотанка, очіпок, традиції, обряди, сакральний хрест.
Міжпредметні зв’язки: народознавство (народні традиції, обереги, народне мистецтво, культура), історія, екультурологія, етика.
Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, випереджаючі завдання (презентація)
Методи навчання: стимулювання до навчання (створення ситуації успіху), наочні, проблемно-пошукові, «мікрофон», практична робота, індивідуальний, репродуктивний.
Мета: - ознайомлення учнів з історичними витоками національної іграшки,
послідовністю виготовлення об’ємної іграшки; розширення уявлення
учнів про народні традиції, використання природних матеріалів для
виготовлення іграшок-оберегів; ознайомлення з технологією роботи з
даним матеріалом: розширення й поглиблення знань про значення
оберегової символіки в народному мистецтві;
удосконалення навичок виконання ручних робіт;
формування художнього смаку; навичок роботи в групах;
розвиток творчих здібностей учнів під час складання композицій, навичок зв’язного мовлення, логічного мислення; розвиток комунікативних якостей, естетичного смаку, уяви, фантазії, уваги;
виховання любові до традицій українського народу, поваги до культурної спадщини, любові до прекрасного, охайності.
Наочні посібники, інструменти й матеріали: презентація «Народна іграшка», шматки тканини, нитки, ножиці, карти інструкційні по виготовлення ляльки, пшениця, копійки.
Моя лялька – мотанка
Ниточкою – змотана,
Оберіг мій на землі,
Талісман мені в житті
Хід уроку
І. Організаційний момент
Перевірка присутності учнів і готовності їх до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Як ви розумієте слова відомого українського письменника Максима Рильського: «Той, хто не знає свого минулого, не вартий майбутнього»
Так вірно, діти, лише той народ має майбутнє, який знає і цінує свою історію, традиції та обряди свого народу.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Як ви думаєте, що означає слово «лялька»?
Який образ виникає у вас в свідомості при слові «лялька»?
Так, діти, ви вірно сказали, що лялька це – іграшка. Скільки пам’ятають себе люди, завжди – у дитинстві були іграшки.
Іграшки – це найдорожче, що є в дитини. Це найвірніші друзі. Їм діти довіряють свої таємниці, із ними пізнають навколишній світ, живуть у прекрасному образному світі дитинства. Іграшки були слухняними пацієнтами, коли ви гралися в лікаря, зразковими учнями на ваших уроках, саме для них ви виготовили свої перші колекції одягу.
То ж можемо зробити висновок, що іграшки (чи то великі м’які, чи то маленькі сувенірні) завжди живуть поруч. Зараз, в наш час у дітей є безліч різноманітних іграшок, а раніше в давнину іграшки робили самі. Дівчаткам, наприклад, мама або бабуся мотали ляльку - мотанку, яка виконувала роль як оберега так і іграшки. Передавалася мотанка від матері до дитини, як символ жіночої мудрості, родинний оберіг, зв'язок між поколіннями. Це одна з найдревніших іграшок, якій тисячі й тисячі років. Скільки існує людство, стільки років цій іграшці, яка повинна була дитину заспокоїти, нагодувати і зберегти. Бо мати, залишаючи дитя, замотувала фрукти чи хліб у шматочок тканини, прив’язувала палички і давала, як іграшку, тому в основі ляльки – хрест.
Виготовляючи цей сакральний (священний) предмет, жінки вкладали у неї свою енергію, певні думки і побажання, Ляльку – мотанку передавала мати дочці, коли віддавала до іншого роду, а дочка, у свою чергу, своїй дитині. Це ніби ниточка, яка зв’язувала увесь рід.
Усі елементи одягу мотанки є символічними: спідниця уособлює землю; сорочка – три часи: минулий, теперішній і майбутній; головний убір – очіпок, стрічка чи хустка – зв'язок із небом .
Власноруч зроблена лялька – мотанка має чарівну силу. Вона не лише береже родинне вогнище, але й має здатність здійснювати бажання.
ІV. Повторення вивченого.
Давайте перевіримо, як ви мене слухали і що запам’ятали з сказаного мною. Проведемо тест. Я задаю питання і читаю дві-три відповіді ви повинні вибрати правильну відповідь.
1. В давнину іграшки:
а) купляли;
б) робили самі.
2. Яку роль виконувала колись давно лялька – мотанка:
а) була товаром, який можна було продати, купити;
б) була іграшкою;
3. Ляльку – мотанку можна було:
а) продати, купити;
б) передавалася від матері до дитини.
4. Чому немає обличчя у ляльки – мотанки?
а) не вміли зробити гарне обличчя;
б) так краще;
в) боялися, що в ляльку вселиться дух іншої людини.
5. Чому ляльки спалювалися?
а) тому, що вже ставала старою;
б) із спалюванням ляльки знищувалися хвороби, зло.
6. Лялька – мотанка
а) шиється;
б) мотається;
в) в’яжеться.
7. Що є в основі ляльки?
а) паличка;
б) круг;
в) хрест.
8. Яка з ляльок давала господарям здоров’я?
а) травниця;
б) крупяниця;
в) вузлова.
V.Оголошення теми та мети уроку
Отже, сьогодні на уроці ми навчимося робити ляльку – мотанку із текстильних матеріалів, познайомимося з історичними витоками національної іграшки, розширимо своє уявлення про народні традиції, навчимося використовувати природний матеріал для виготовлення іграшок-оберегів.
Розгортаємо зошити, записуємо число, класна робота і тему уроку: «Лялька – мотанка»
Словник: Берегиня, очіпок, сакральний хрест.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Сьогодні на уроці ми з вами зробимо ляльку – мотанку яка називається Берегинею. Чому Берегиня? Бо вона оберігала всю сім’ю від хвороб, злиднів і всіляких негараздів.
V. Інструктаж з охорони праці.
На уроці ми будемо користуватися тільки ножицями, тому повторимо техніку безпеки з ножицями.
VІ. Майстер –клас.
Перед початком роботи треба налаштуватися на те, що зараз робитимемо щось дуже важливе.
Як перед якоюсь значущою подією у вашому житті. Скоро свято Стрітення, це коли весна зустрічатиметься із зимою, а весна це початок нового життя, тому ви будете задавати йому рух – вкладатимете в ляльку силу.
Відкиньте всі погані думки, що відволікають вас. Це найкращий стан для створення ляльки Берегині. Для настрою запалимо свічку так робили в давнину (запалювали свічку або піч, щоб відігнати злих духів)
Інструкційна картка по виготовленню ляльки Берегині.
Взяти саму більшу тканину згорнути в качалочку і примотати ниткою (це буде тулуб).
Покласти в синдипон зерно пшениці, копійку, згорнуть приказуючи: «На здоров’я, на злагоду, на багатство».
Взяти тканину білого кольору і загорнути цей в неї цей валик намотуючи нитку робимо голівку ляльки. На обличчі з ниток намотуємо сакральний хрест (вважалося, що горизонтальна лінія жіночий початок, вертикальна лінія чоловічий початок).
З’єднати голівку з тулубом примотуючи нитками.
Зробити ручки, примотати ручки до тулуба навперехрест.
Примотуємо спідничку, на голівку одягаємо очіпок і хустку.
VІІ. Фізкультурна хвилинка під час практичної роботи.
VІІІ. Презентація робіт.
ІХ. Підсумок уроку.
Рефлексія:метод «Мікрофон»
Звучить музика.
Чи важливою справою займалися?
Що було цікавим у роботі?
Чи дізналися ви щось нове?
Зможете самі зробити ляльку?
Як називається наша лялька?
Виставлення оцінок.





