Тема. Мікрохвильова піч. Правила безпечної поведінки.
Мета: ознайомити учнів з побутовим електроприладом як мікрохвильова піч,
з її будовою та принципом роботи, правилами безпечної роботи.
Розвивати вміння дотримуватись правил безпечної поведінки при
користуванні мікрохвильовою піччю. Виховувати в учнів культуру
праці, бережливість, працелюбність, дбайливість, охайність та інші
якості сучасного працівника, обережність.
Обладнання: таблиця «Будова мікрохвильової печі», малюнки, картки «Так-Ні», мікрохвильова піч.
Словник термінів: мікрохвильова піч, магнетрон, мікрохвилі.
Хід заняття
І. Організація учнів.
ІІ.Актуалізація опорних знань.
Вправа « Мозковий штурм».
а) відгадування загадки:
Хто на кухні хазяйнує?
Хто каструлями керує,
Із ножем працює вправно?
Хто смачні готує страви,
Пиріжки пече рум’яні,
Варить борщ такий духмяний,
Не відтянеш і за вуха?
Хто цей майстер? Звісно …(кухар).
б) робота над запитаннями:
- Що складає кухар?
- Що таке меню?
- Яким повинно бути меню?
- Із скількох страв складається меню обіду?
- Що таке десерт?
- Закуски – це холодні чи гарячі срави?
- Назвіть закуски, які ви знаєте?
- В яку чергу подають закуски до столу?
- На які два види поділяються перші страви?
- На які три види поділяються гарячі супи?
- До яких супів відноситься борщ?
- На чому можна приготувати гарячі супи?
- Що таке бульйон?
- Які бувають бульйони?
- В чому можна дуже швидко приготувати їжу?
- В чому можна дуже швидко підігріти їжу?
- Що таке мікрохвильова піч?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення учням нової теми, мети та завдань уроку. Запис теми в зошит. Запис речення в зошит:
Мікрохвильова піч — побутовий електроприлад для швидкого приготування або швидкого підігріву продуктів харчування, — і також для їх розморожування.
ІV. Виклад нового матеріалу.
Розповідь вчителя.
1. Мікрохвильова піч — побутовий електроприлад для швидкого приготування або швидкого підігріву продуктів харчування, — і також для їх розморожування.
2. Історична цікавинка.
Мікрохвильову піч винайшов і запатентував 8 жовтня 1945 року житель штату Массачусетс інженер Персі Спенсер.
Перші мікрохвильові печі.
3. Принцип роботи
Принцип дії мікрохвильової печі будується на обробці продукту, вміщеного всередину приладу, мікрохвилями. Ці хвилі і нагрівають їжу на 1-3 см.
4. Будова мікрохвильової печі.
Основними частинами її є:
камера, всередину якої закладаються продукти;
трансформатор-стабілізатор;
магнетрон;
хвилевід для подачі радіохвиль;
вентилятор для охолодження магнетрона;
тарілка;
електронний блок управління.
Магнетрон є основним елементом даного пристрою. Він випромінює хвилі високої частоти, які згодом перетворюються в теплову енергію. Джерелом живлення для магнетрона служать трансформатори. У побутових приладах магнетрон має потужність близько 700-1000 Вт. Він може сильно нагріватися в процесі роботи.
Для його охолодження прилади часто оснащуються вентилятором. Вентилятор забезпечує безперебійну роботу магнетрона, а також більш рівномірне переміщення повітряних мас усередині приладу. Завдяки цьому, продукти нагріваються рівномірно по всьому об'єму.
Рівномірному прогріванню продукту з усіх боків допомагає тарілка, яка знаходиться в центрі камери та обертається. Безперервно обертаючись, вона дозволяє продуктам, які перебувають на ній, нагріватися поступово і рівно по всьому об'єму.
Дверцята мікрохвильової печі є дуже важливим конструктивним елементом і представляє складний пристрій. Дверцята оснащується скляними пластинами, які мають високі жароміцні характеристики. Зовнішня поверхня скла залишається холодною, незважаючи на те, що всередині приладу може бути досить висока температура.
Всередині скляних елементів знаходиться спеціальний компонент у вигляді сітки, зробленої з металу. Вона призначена для відображення хвиль усередині камери. Її осередки розташовані так, що вони дають можливість спостерігати за приготуванням їжі, але не пропускають радіохвильове випромінювання. Крім того, всередині дверцят є ще один захисний елемент, що не пропускає мікрохвилі.
Дверцята мають кілька функцій:
функція спостереження за продуктом під час роботи печі;
захист від хвильового випромінювання;
захист від отримання опіків.
Мікрохвильові печі сконструйовані таким чином, що при відкритті дверцят апарат автоматично відключається. Це зроблено з метою безпеки.
Блок управління являє собою регулятор потужності і часу роботи. Він може бути механічним, у вигляді ручки, що обертається, або електронним. Сенсорні моделі краще, так як вони роблять експлуатацію приладу більш зручною.
5.Управління в мікрохвильових печах буває трьох типів — механічне (найпростіший тип управління), кнопкове і сенсорне.
6. Правила безпеки. (Діти вголос читають по черзі правила, інші повторюють по черзі кожне правило).
1. Не відчиняти дверцята печі під час роботи, оскільки це може призвести до шкідливого впливу мікрохвильової енергії.
2. Не класти ніякі предмети між панелями печі і дверцятами.
3. Впевнитись, що дверцята надійно зачинені і спрацював замок безпеки. Інакше мікрохвильова енергія не буде подаватись у піч.
4. Не використовувати несправну піч.
5. Мікрохвильова піч повинна бути розміщена на рівній стійкій поверхні.
6. Впевнитись, що шнур живлення не пошкоджений
7. Розетка повинна бути легко доступною, щоб піч можна було швидко виключити у випадку аварії.
8. Не використовувати піч надворі.
9. Не використовувати порожню піч.
10. Рідини або іншу їжу не можна нагрівати в закритих контейнерах, оскільки вони можуть вибухнути.
11. Не працювати з піччю без спеціальної скляної тарілки, кільця з роликами і валу в правильному положенні.
12.Не смажити їжу в печі. Гаряче масло може пошкодити частини печі й посуд, а також призвести до опіків шкіри.
13. Яйця в шкаралупі і зварені в круту яйця не повинні розігріватись в мікрохвильовій печі, оскільки вони можуть вибухнути навіть після завершення розігріву.
14. Протнути їжу з твердою шкіркою, таку, як ціла картопля, кабачки, яблука перед готуванням.
Складання мнемотаблиці.
V.Систематизація одержаних знань і вмінь учнів.
1. Робота над запитаннями:
- Що ми називаємо мікрохвильовою піччю?
- Хто винайшов мікрохвильову піч?
- Коли ми святкуємо день народження мікрохвильової печі?
- Розкажіть про будову мікрохвильової печі.
- Як працює мікрохвильова піч?
- Чи можна використовувати несправну піч?
- Як можна упрявляти мікрохвильовою піччю?
- Чи можна відчиняти дверцята під час роботи?
- Що буде, якщо дверцята не щільно закрити?
- На якій поверхні повинна бути розміщена мікрохвильова піч?
- Який повинен бути шнур живлення?
- Де повинна бути розміщена розетка?
- Яким посудом слід користуватися?
- Чому не пожна смажити їжу у печі?
- Які яйця не можна розігрівати у печі?
-Що потрібно зробити з картоплею, кабачками, яблуками перш ніж покласти їх у піч?
2.Дидактична гра «Вірю-не вірю».
- Їжу у мікрохвильовій печі можна підігрівати і розморожувати.
- Мікрохвилі нагрівають їжу на 1-3 см.
- Управляти мікрохвильовою піччю можна пультом.
- Під час роботи дверцята печі можна відкривати.
- Не використовувати несправну піч.
- Мікрохвильова піч повинна бути розміщена на похилій поверхні.
- Шнур живлення може бути пошкодженим.
- Можна використовувати порожню піч.
- Рідини або іншу їжу не можна нагрівати в закритих контейнерах, оскільки вони можуть вибухнути.
- Не працювати з піччю без спеціальної скляної тарілки.
- Не смажити їжу в печі.
- Яйця в шкаралупі і зварені в круту яйця не можна розігрівати в мікрохвильовій печі.
- Протнути їжу з твердою шкіркою, таку, як ціла картопля, кабачки, яблука.
3. Робота в парах «Роз’єднай слова».
Мікрохвильовапічєоднимзнайпопулярнішихпобутовихелектроприладів
VІ. Підсумок уроку.

















