Урок етики "Що таке совість"

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Що таке совість.

Мета. Навчити учнів пояснювати та порівнювати поняття «сором» і

«совість», оцінювати значущість сорому й совісті як регуляторів

людської поведінки;

обґрунтовувати важливість оцінки власних учинків іншими;

пояснювати взаємозв’язок совісті і відповідальності перед собою;

формувати вміння визначати власні помилки;

розвивати почуття відповідальності перед собою;

виховувати совісливість.

Обладнання: підручник для 5 класу «Етика»( О.Данилевська, О.Пометун), куб, картки для «Мозаїки», скринька, малюнки казкових персонажів.

Тип уроку: комбінований.

Форми і методи роботи: тестування, «мікрофон», кубування, робота з підручником, проблемно-пошукова робота, «аукціон ідей», вправа «Мозаїка», гра «Фантазери».

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вправа «Комплімент»

Кожен учень робить комплімент товаришу по парті.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Перевірка домашнього завдання.

  1. Тестування.

  1. Внутрішня переконаність людини у власній цінності, почуття самоповаги й необхідності його утвердження – це:

А) совість; Б) честь; В) достоїнство.

2) Визнання вчинків людини і її заслуг, прояв шанування, поваги, слави – це:

А) честь; Б) достоїнство; В) совість.

3) Позначте правильний вираз.

А) Професійне достоїнство; Б) достоїнство колективу; В) професійна честь.

4. Позначте слово, пропущене в прислів’ї «Бережи одяг знову, а …. змолоду».

А) совість; Б) достоїнство; В) честь.

2. Презентація малюнків Честі і Гідності.

3. Проблемно-пошукове завдання.

Визначення та розв’язування проблемної ситуації.

В нашому класі з’явився новий учень Сашко Вінник. Хлопець начебто нічого, але всі одразу почали називати його Віником. Миколка Петренко був проти цього прізвиська, але щоб не відрізнятися від інших теж дражнив Сашка, та чомусь ввечері йому було важко на душі.

  • Проаналізуйте почуття Сашка Вінника.

  • Проаналізуйте поведінку всього класу.

  • Чому Миколка був проти прізвиська, але не захистив Сашка?

  • Чому Миколці ввечері було важко на душі?

Підведення підсумків, аналізування.

Діти мають дійти висновку, що Миколку мучила совість.

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.

Сьогодні ми познайомимося з поняттями «сором», «совість» і спробуємо проаналізувати свою поведінку в певних ситуаціях.

IV. Цілепокладання.

Момент «Очікування».

Методом «мікрофона» діти пояснюють, чого сподіваються від уроку.

V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

1. Інтерактивний метод «Кубування».

Клас поділяється на 2 групи. На сторонах кубу –питання і завдання.

Тема для 1 групи – «сором», для 2 групи – «совість».

1. Що це таке? Опишіть це.

2. На що це схоже? Встановіть асоціації, доберіть епітети.

3. Чи притаманне це кожній людині? Наведіть приклади.

4. Де з цим зустрічаємося? Знайдіть «застосування» цьому.

5. Чому про це потрібно говорити?

6. Це добре чи погано?

2. Робота з підручником.

Читання розділу «Що таке совість і відповідальність перед собою» с.56-57.

  1. Аналітичне завдання.

За 2 хвилини записати по 3 вчинки, за які вас хвалили і за які вам було соромно.

(Учні по бажанню зачитують свої записи).

Підведення підсумків, аналізування.

В більшості випадків нам стає соромно, коли ми порушуємо певні моральні норми та правила.

4. Вправа «Мозаїка».

Учні, витягуючи зі скриньки певні поняття, повинні розмістити їх під відповідними термінами на дошці.

ЛЮДСЬКІ ЧЕСНОТИ

Совість

Сором

Відчуття своєї правоти; виникає через аморальні вчинки; почуття незадоволення собою; ухилення від своїх обов’язків; почуття, народжене вірою в справедливість вимог суспільства.

5. Гра «Фантазери».

  • З яких творів прийшли ці персонажі?

  • Візьміть в помічники собі казкового героя і скажіть, коли йому мало б бути соромно, і за що.

Курочка Ряба (за те, що знесла таке крихке яйце, а не захотіла одразу поправити матеріальне становище діда й баби)

Колобок (за те, що втік від баби й діда)

Буратіно (за те, що примусив тата хвилюватися, зник з дому)

Лисичка (за те, що обдурила Вовка у казці «Лисичка-сестричка і Вовчик-братик»)

Круть і Верть (за те, що ледарювали).

6. «Аукціон ідей».

- Чи можна свою совість примусити мовчати?

Підведення підсумків, аналізування спільно вироблення визначення поняття «совість».

Совість як почуття характеризується вірою у справедливість, моральним пробудженням. Воно завжди відповідає переконанням.

VI. Підсумок уроку.

Релаксація

1. На уроці (закінчи речення, використовуючи слова та словосполучення):

Весело

нудно

спокійно

комфортно

боязко

цікаво

не цікаво

відчував себе скуто

задоволений

був активним

був пасивним

хотів, щоб скоріше все закінчилося

байдуже

була нагода показати себе якнайкраще;

розкрив свої творчі здібності;

не міг проявити себе;

хотів би брати участь в подібних заходах;

відчув важливість проблеми;

2. «Коло друзів».

Учні разом з учителем стають у коло , беруться за руки і бажають один одному успішного дня.

VII. Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал підручника с.55-60.

Виконати завдання в робочому зошиті.

Підготувати повідомлення на тему «Чим совість відрізняється від мук сумління».


Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з НІМЕЦЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
0
4
дн.
0
7
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!