Тема: Безпека руху велосипедиста
Мета : Ознайомити з історією виникнення, різновидами велосипедів, їх призначенням, з елементарними правилами безпеки під час катання на велосипеді; розвивати навички безпечної їзди на велосипеді; виховувати пильність, уважність, бажання дотримуватися законів вулиці; виховувати почуття відповідальності за власне й чуже життя.
Обладнання: картинки «Види велосипедів», таблиця «Будова велосипеда», таблиця «Правила для велосипедистів», дорожні знаки.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
1. Слово вчителя.
Бажаю усім, щоб до кожного з вас
Завітало натхнення сьогодні у клас
І збудило бажання здобути знання,
Щоб потім життям ви не йшли навмання.
Щоб вам захотілось новеньке пізнати,
Самим навчитись і інших навчити.
Тож я побажаю, щоб лінь ви прогнали
Й натхнення щоб кожного дня зустрічали.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
1.Інтелектуальна розминка «Ерудит»:
Саморушний чотириколісний транспортний засіб. (Автомобіль).
Людина, що їде в траспорті, але не за кермом. (Пасажир).
Смуга землі, призначена для пересування транспорту і пішоходів. (Дорога).
Підземний вид громадського транспорту. (Метро).
Улюблений транспортний засіб дітлахів, для їзди на якому потрібно відштовхуватись ногою. (Самокат).
Будинок для автомобіля. (Гараж).
Частина дороги, по якій ідуть пішоходи. (Тротуар).
Людина, що управляє автомобілем. (Водій).
«Ноги» автомобіля.(Колеса).
«Очі» автомобіля. (Фари).
Смугаста розмітка дороги. (Зебра).
Пішохід або водій, який не виконує ПДР. (Порушник).
Що показує стрілка спідомета. (Швидкість).
Частина вантажівка, призначена для перевезення вантажів.(Кузов).
Захисний головний убір мотоцикліста.(Шлем).
Водій велосипеда. (Велосипедист).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення нової теми та мети уроку.
1.Відгадування загадки.
- Тему сьогоднішнього уроку підкаже нам загадка.
З рогами, а не коза.
Є сідло, а не кінь.
З педалями, а не рояль.
З дзоником, а не двері.
(Велосипед)
Отже, сьогодні ми поговоримо про велосипед.
А в кого є велосипед вдома?
А чи вмієте на ньому кататися?
А для чого потрібні велосипеди?
Велосипед перекладається як «швидконіг». Велосипед – екологічний засіб пересування. Адже він не забруднює навколишнє середовище отруйними газами. Він дуже економічний, не потребує дорогого бензину.
2. Інтерактивна вправа «Мікрофон»:
- Пограємо зараз у вже знайому для вас гру «Мікрофон».
- Що би ви хотіли дізнатися про велосипед?
Свої слова починайте словами: «Я хочу знати...»
(Учні передають «мікрофон» одне одному і формулюють запитання)
Орієнтовні запитання учнів
Я хочу знати...
● Що таке велосипед?
● Коли і де з’явився перший велосипед?
● Які бувають велосипеди?
● 3 яких деталей складається велосипед?
● Де можна кататися на велосипеді?
● Чи існують правила їзди на велосипеді?
● Чи є дорожні знаки для велосипедистів?- У вас виникло дуже багато запитань. Якщо ви будете уважними, кмітливими, старанними, то знайдете відповіді на них на сьогоднішньому уроці. І ми сьогодні відправимось у цікаву подорож. І мандрувати будемо велосипедом. І перша зупинка «Історична».
IV. Вивчення нового матеріал
1.- Сьогодні ми будемо мандрувати по країні Пізнавайка на велосипеді. І так зупинка «Історична».
6 квітня - день народження велосипеда. Саме в цей день - 6 квітня 1815 року у Парижі барон Карл Дрез продемонстрував сконструйований ним двоколісний засіб пересування, який назвав «дрезиною». Цей велосипед можна вважати першим прообразом сучасного велосипеда. І хоча винайдену бароном машину швидше за все можна вважати самокатом, тому що в ній були відсутні педалі, саме 6 квітня у всьому світі відзначають як день народження велосипеда.
Через деякий час інший винахідник придумав педалі, за допомогою яких крутилося дуже велике переднє колесо. Цей велосипед називався «павуком».
Згодом придумали велосипед більш схожий на сучасний.




2.Слідуюча зупинка «Різновидна» (Різновиди велосипедів).
Сьогодні велосипеди є на будь-який смак — дитячі, жіночі, спортивні, дорожні, туристські, вантажні, циркові, гідровелосипеди. У світі існує понад 15 тис. різних велосипедів. Загалом велосипеди обладнані двома колесами, рамою, сидінням, кермом, ліхтарями. Дуже оригінальні велосипеди — тандеми. У них кілька сидінь на одній рамі і стільки ж педалей, кожен із велосипедистів крутить свої педалі, але кермо повертає перший головний велосипедист.






3.Третя зупинка «Будова велосипеда».
- Діти, давайте ознайомимось з будовою велосипеда за таблицею.
1. Кермо. 5. Заднє колесо.
2. Переднє колесо. 6. Шина.
3. Спиці. 7. Сідло.
4. Педалі 8. Рама.
4.Четверта зупинка «Безпечна» (Правила для велосипедистів).
-Діти, зачитайте правила для велосипедистів. (Дітям роздаються малюнки велосипедів, на яких написане кожне правило. Діти по черзі зачитують правила).
Рухатись на велосипеді проїзною частиною дороги дозволено лише тим, кому виповнилося 14 років.
Дітям можна кататися у дворі, на стадіоні, на доріжці для велосипедистів.
Перед катанням на велосипеді переконайтеся, що всі деталі справні; обовязково перевірте, як працюють гальма та кермо.
Не хизуйся своїм умінням кататися, не тримаючись за кермо й не ставлячи ноги на педалі.
Не катай інших дітей, бо перевантаженим велосипедом важко керувати.
Під час руху на велосипедіне тримайся за інший транспортний засіб – це небезпечно.
Не катайся на велосипеді в темну пору доби і за умов недостатньої видимості.
На протилежний бік вулиці переходь по пішоходному переходу, тримаючи велосипед за кермо.
Заборонено користуватися мобільним телефоном під час їзди на велосипедеді.
Заборонено одягати наушники під час їзди на велосипеді.
Одяг велосипедиста має бути яскравого кольору. Штани — короткі або звужені у нижній частині, щоб їх не защемило ланцюгом. Велосипедні рукавички допоможуть міцно тримати кермо і захистять руки у разі падіння, як і наколінники — коліна. Найкращий головний убір для велосипедиста — захисний шолом.
- Правила безпеки однакові для всіх велосипедистів.
Ці правила потрібно твердо знати й виконувати. Адже велосипед це не
просто іграшка, а реальний транспортний засіб.
5. П’ята зупинка «Практична». (Практична робота з картками)
- У вас на партах лежать картки з дорожніми знаками. Виберіть ті, які треба знати велосипедистові, і поясніть, що вони означають.
Серед різних знаків необхідно обрати такі:
- Рух на велосипеді заборонено.
- Доріжка для велосипедистів.
- Доріжка для пішоходів і велосипедистів.
- Виїзд велосипедистів.

V. Закріплення й осмислення нового матеріалу
1. Слідуюча зупинка «Закріплювальна».
-Відповідаємо на запитання, користуючись стікерами

Велосипед – це транспортний засіб.
Карл Дрез є винахідником велосипеда.
День народження велосипеда святкують 10 квітня.
Велосипеди тандеми мають два керма.
Гідровелосипед їздить по воді.
Рухатись на велосипеді по проїздній частині можна дітям з 14 років.
Перед катанням на велосипеді не потрібно перевіряти справність деталей.
Під час руху на велосипеді потрібно триматися за автомобіль.
Можна хизуватися своїм умінням кататися на велосипеді без керма.
Треба зупинитись, щоб відповісти на дзвінок.
Не потрібно кататися на велосипеді в темну пору доби і за умов недостатньої видимості.
На протилежний бік вулиці переходити потрібно по пішоходному переходу, тримаючи велосипед за кермо.
2.Слідуюча зупинка «Ситуативна». (Розв’язання ситуативних задач)
- Розв'яжіть ситуативні задачі:
● Юрко повертався від бабусі додому. Отримані гостинці він розташував на багажнику, а пакет із фруктами причепив на кермо. Велосипед чомусь хитало з боку в бік. Їхати було важко.
- Чому стало важко керувати велосипедом?
● «Який бешкетник, — сказала жінка похилого віку, побачивши хлопчика на велосипеді. Він може потрапити в біду».
А Толя думав, що перехожі захоплюються ним. Адже він їде, не тримаючись за кермо. Раптом переднє колесо велосипеда повернуло вбік, і Толя відчув сильний удар. Отямився він у лікарні.
- Що трапилося?
3. - Подорожуємо далі. Наступна зупинка «Розповідальна». (Робота над оповідання В. Сухомлинського «Мишків велосипед»)
МИШКІВ ВЕЛОСИПЕД
Оповідання
Мишкові купили велосипед. А живе він поруч зі школою. Між садибою його батьків і шкільною садибою - сад, так що й їхати ніде. Мишко привів свого велосипеда, мов коня на вуздечці. Хлопці оточили Мишка. Обмацували колеса, педалі, руль. Велосипед всім подобався. Діти заздрили Мишкові.
— Ну що ж, катайся,— сказав Федько й відійшов від велосипеда так, немовби йому й не хотілося покататись.
— Ти думаєш, мені справді дуже хочеться на ньому кататись? — байдужим тоном запитав Мишко.— Бери, пробуй.
Федько, не вірячи своїм вухам, взявся за руль, сів на велосипеда та й покотив по шкільному стадіону. Катався аж до дзвінка на урок.
На першій перерві катався Іван, на другій - Степан, на третій — Сергій, на четвертій — Оля.
Залишилися кататися й після уроків. Велосипед переходив з рук в руки. До четвертої години накаталися всі.
Мишко привів велосипеда о пів на п'яту — мов коня на вуздечці.
— Де ти до цього часу катався? — здивувалась мати.— Хіба ж так можна?
— А я й не катався...
— Як — не катався?
— Хлопці каталися... й дівчатка...
Мама полегшено зітхнула й сказала, немов сама до себе:
— Єдине, чого я боялась: що кататимешся ти.VІ. Підсумок уроку.
Яку тему вивчали?
Чи на всі запитання ви отримали відповіді?
Коли буде безпечною ваша поїдка на велосипеді?
І зараз я хочу вам вручити листівки.

VІІ. Домашнє завдання.
Підписати запчастини велосипеда.



















