Конспект уроку з економіки на тему "Суб'єкти економічних відносин " для учнів 10 класу , які вивчають економіку як профільний предмет
Урок 2
Тема: Дійові особи (суб’єкти) економічних відносин
Мета: поглибити й систематизувати знання учнів про економіку як науку, формуючи поняття про суб’єкти та об’єкти економіки, етапи економічного дослідження; визначити, що є предметом вивчення економіки; з’ясувати, які існують методи економічного дослідження; проаналізувати зв’язок економіки з іншими науками; розвивати економічне мислення; виховувати допитливість і самостійність.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап.
Привітання, перевірка присутніх. Пояснення ходу уроку. Підготовка цілей і завдань для учнів.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Економічна розминка (проводиться у формі бесіди).
Що називається потребою?
Які чинники впливають на різноманітність потреб?
Класифікуйте потреби за способом задоволення.
Класифікуйте потреби за засобами задоволення.
Класифікуйте потреби за походженням.
Робота в парах (завдання на картках)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Після вивчення теми ви дізнаєтесь:
що вивчає економічна наука та які переваги має людина, озброєна економічними знаннями.
розрізнятимете суб’єкти та об’єкти економічних відносин.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Що вивчає економічна теорія?
Об’єкти та суб’єкти ЕТ
Із розвитком цивілізації людство дійшло висновку, що найважливішим завданням будь-якого суспільства є повне задоволення потреб людини. Отже, економічна наука вивчає, як саме люди, використовуючи наявні ресурси, намагаються досягти найповнішого задоволення своїх потреб.
Вона досліджує, як необхідно організувати виробництво, обмін та розподіл створених товарів і послуг.
Економічна наука використовує два рівні аналізу: макроекономічний та мікроекономічний. Макроекономіка аналізує економічні явища і процеси на рівні національної економіки, оперуючи такими поняттями як ВВП, валовий національний продукт, національний дохід, рівень безробіття та інфляції, сукупний попит, сукупна пропозиція, питання податкової політики, грошовий обіг, кредитно-банківську систему, зовнішньо-економічну діяльність тощо.
Мікроекономіка має справу з окремими економічними одиницями: домогосподарство, фірму, галузь, попит та пропозиція на окремий товар тощо.
Економіка – складна система, що постійно розвивається та змінюється. Змінюються і дійові особи економічних відносин. Якщо у період Середньовіччя це були феодал і селянин, цеховий майстер, купець тощо, то дійовими особами сучасності є підприємці і робітники, менеджери, банкіри, фермери, державні службовці, ваші батьки й ви самі. Чим складнішим стає економічне життя суспільства, тим більше буде дійових осіб (суб’єктів) та об’єктів економіки.
Отже, учасників економічних відносин називають економічними суб'єктами.
Так, у сфері виробництва товарів суб’єктами економічних відносин є власники землі, орендарі, підприємства і домашні господарства, завдання яких постачати на ринок товари і послуги, а також держава, яка регулює процеси виробництва і розподілу доходів.
Проблемне запитання
Ваш робочий день складається із шести уроків у школі, вільного часу й підготовки до уроків. У перерві між уроками ви в буфеті придбали пиріжок; по дорозі додому, на прохання батьків, купили хлібину; у свій вільний час допомагали батькам копати картоплю. У яких випадках протягом дня ви стали суб’єктом економічних відносин?
Суб’єкти економіки (господарюючі суб’єкти) - активна рушійна сила виробничого процесу. Головний суб’єкт економіки в сучасних умовах – держава.
Об'єктами економічних відносин є процеси, пов'язані з виробництвом, розподілом, обміном і споживанням суспільних благ.
Щороку у Верховній Раді України - Парламенті - ухвалюється Державний бюджет. Парламентарі обговорюють питання про те, скільки коштів виділити на освіту, медицину, заклади культури, армію, суди тощо. У цьому разі ми спостерігаємо відносини розподілу доходів, зібраних у державному бюджеті.
Коли родина кладе гроші на банківський депозит, маємо приклад використання раніше одержаних доходів як заощаджень.
У кожному з чотирьох розглянутих випадків ішлося про окремі вияви господарського життя, яке передбачає наявність економічних ресурсів - матеріалів, виробничих потужностей, грошових коштів тощо. При цьому зазначимо, що всі економічні ресурси є обмеженими. Адже коли будівельні матеріали використовуються на одній новобудові, то вони не можуть бути використані на іншій. Або, якщо гроші витрачаються покупцем на придбання прального порошку в крамниці «ОЦ», то вони вже не можуть бути витраченими на купівлю тістечок у Сільпо». А парламентарі, ухвалюючи рішення, скажімо, про збільшення видатків бюджету на заклади освіти, мусять визначити, які інші статті видатків державного бюджету мають при цьому зменшитися. Нарешті, якщо родина заощаджує кошти, поклавши їх на банківський депозит, то це означає, що вона свідомо обмежує своє споживання.
Оскільки всі економічні ресурси обмежені, то найважливішою проблемою господарського (економічного) життя є розподіл їх у такий спосіб, щоб якнайліпше, найповніше задовольнити потреби.
Те, з приводу чого виникають економічні відносини, називають об'єктами економічних відносин.
У наведених нами прикладах такими об'єктами були:
готові продукти (житло, товари в мережах роздрібної торгівлі);
доходи державного бюджету або окремої родини.
Крім того, об'єктами економічних відносин можуть бути:
матеріальні виробничі ресурси (земля, машини, устаткування, обладнання);
фінансові ресурси (банківські кредити, кошти інвестиційних, страхових, пенсійних фондів);
прибутки підприємців тощо.
V. Застосування набутих знань.
Завдання 1.Оленка на міському автобусі доїхала до школи. Цього дня в неї було шість уроків. На великій перерві вона купила в шкільній їдальні пиріжок. Після уроків купила в магазині пакет молока й хлібину. Удома пообідала, вивчила уроки і сіла дов'язувати собі светр. Цього вечора вона закінчила роботу. Мама була дуже задоволена.
У яких випадках Оленка цього дня виступала суб'єктом економічної діяльності? Свою відповідь обґрунтуйте.
Завдання 2. Економічний вибір
VІ. Підсумки уроку
Сьогодні я дізнався про …
На уроці мене вразило …
Я запам’ятав, що …
VІІ. Домашнє завдання.
Дібрати з економічної літератури висловлювання відомих економістів щодо необхідності вивчення економіки, письмово пояснити їх.














