ТЕМА: ОСІНЬ.
МЕТА: Ознайомити учнів зі змінами, які відбулися в природі з приходом осені. Виховуватив них інтерес до природних об’єктів, явищ, розуміння їх естетичної цінності. Формувати елементарні поняття про екологічні взаємозв’язки.
ТИП УРОКУ. Екскурсія.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.
По дорозі розповідаємо дітям, як треба поводитися серед живої природи: не ламати рослини, не топтати траву і квіти. Особливу ж увагу приділяємо розвитку вміння спостерігати, зокрема за ознаки осені в природному оточенні і пояснювати причини їх появи.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Спостереження за осіннім пейзажем. Учні разом з вчителем намагаються розрізнити запахи окремих дерев (дуба, сосни), які немов дрімають під осінніми теплими променями.)
Звичайно розгляданням осіннього пейзажу вчитель керує системою запитань:
-Як змінилася погода порівняно з літом?
-Чому цю пору року назвали золотою?
- В які кольори розфарбувала осінь дерева?
За допомогою вчителя діти доходять до висновку, що зменшення сонячного тепла спричинило зміну кольорів у природі.
2.Спостереження за конкретними породами дерев.
Кубик Блума:
-Що це за дерево?
-Як ти дізнався, що це береза (дуб)?
-Які у дерев стовбури?
-Як на них розташовані гілки?
-Якого стовбур кольору?
-Які за розміром листочки у дерев, якої вони форми, кольору нині?
-А якими були влітку?
3. Слухання звуків осіннього лісу.
(Ось тріснула під ногами гілочка, зашурхотіло опале листя, застрекотала сорока...)
4. Дидактичні ігри
-Відгадай за описом.
(Вчитель описує дерево, а учень відгадує його).
- «Якого дерева листок»
(Хтось з учнів піднімає листок, а решта відгадують).
5. Відгадування загадок.
Хто золотом дерева вкриває, а хто потім його зриває? (Осінь)
Неведимка ходить в гаї, всідерева роздягає. (Осінь)
Коли нема - мене чекають, коли прийду - усі тікають. (Дощ)
Весною зеленіла, влітку згоріла, восени наділа червоні корали. (Горобина)
Навесні веселить, влітку холодить, восени годує, взимку гріє (Дерево)
ІІІ. ПІДСУМОК.
1. Зібрати букет осіннього листя.
2. Замальовки з натури. (Учні, присівши на пеньок, малюють з задоволенням)











