• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Різне
  • Українознавство 2 клас "Обереги українського народу"(конспект уроку, презентація,роздатковий матеріал та відео файли)

Українознавство 2 клас "Обереги українського народу"(конспект уроку, презентація,роздатковий матеріал та відео файли)

Опис документу:
Матеріал можна використати під час уроків та виховних заходів. Багато корисного матеріалу, яскрава наочність. Мета: збагатити уявлення дітей про народні обереги, традиційні родинні реліквії та українську символіку; заохочувати дітей до пізнання історії та культурної спадщини українців; залучати до виготовляти найпростіших оберегів; розвивати критичне мислення; виховувати любов, шану до народних традицій і звичаїв, почуття патріотизму та національної гідності.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Оберіть документ з архіву для перегляду:
Перегляд
матеріалу
Поділитися
Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Українознавство 2 клас

Тема. Обереги українського народу

Мета: збагатити уявлення дітей про народні обереги, традиційні родинні реліквії та українську символіку; заохочувати дітей до пізнання історії та культурної спадщини українців; залучати до виготовляти найпростіших оберегів; розвивати критичне мислення; виховувати любов, шану до народних традицій і звичаїв, почуття патріотизму та національної гідності.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: ноутбук, мультимедійний монітор, скриня; різні види оберегів: намисто, віночок, рушник,вишиванка, лялька-мотанка, підкова, часник, калина; презентація «Обереги українського народу»; картки до кейс-вправи; мікрофон, смайл «Радість», фішбоун(схема); відеозаписи: фізкультхвилинка «Сонячні Зайчики», пісня «Оберіг».

Хід уроку

І Організація класу

1. Привітання учителя та учнів

"Малюнкове вітання". Використовую для цього смайлики.

(Прикріпляю на дошці смайл "Радість" і бажаю всім учням гарного настрою, легкого засвоєння теми)
 
Учні: 

Добрий день! Добрий день!

Дякуєм за побажання.

На урок берем з собою

Знання, вміння, навички й старання.

ІІ Актуалізація знань та вмінь учнів

1. Релаксація

- Діти! Давайте поглянемо в оченята один одному, посміхнемось та почнемо наш урок з гарним настроєм!

2. Гра « Створюємо настрій» 
Відчуємо себе часточками колективу, краю, держави, Всесвіту і скажімо собі: 
Я прийшов на урок для чого? …(Учитися). 
Треба бути яким? …(Спокійним). 

Зі мною хто? …(Мої друзі). 

Вони мене що? …(Поважають). 
Мені це як? …(Приємно). 
Я готовий до чого? …(До успішної роботи). 

ІІІ Мотивація навчальної діяльності

- Діти, запрошую вас переглянути відео-сюжет ТСН, каналу 1+1, послухати чудову пісню, яку виконали 25 найпопулярніших українських співаків - пісню "Оберіг" ( посилання на відео: https://youtu.be/dFUPgqkSKM4 )

(Під час звукозапису музиканти у прямому сенсі об’єднали схід і захід, північ і південь. Червоними нитками на величезній білій мапі вони позначили власну Батьківщину: міста, де народилися, створили символ-оберіг України)

ІV Повідомлення теми та мети уроку

1. Бесіда

-Про що ми сьогодні будемо розмовляти на уроці? (Діти наводять свої варіанти)

- Так, сьогодні ми спробуємо розібратися, що таке оберіг, визначимо, які були обереги у наших предків і які зараз використовуємо ми.

V Вивчення нового матеріалу

1. Вступне слово вчителя

- Наш урок починається з тієї хати, де ми живемо, з печі і лави; скрині, в якій повно цікавих речей, про які бабуся та прабабуся можуть цілими вечорами розповідати, то усміхаючись, то крадькома витираючи сльозу. Давайте поглянемо що зберігається в нашій скрині. Цікаво?

2. Метод «Фішбоун» (Риб’ячий скелет)

(Вчитель відкриває скриню і дістає з неї речі-оберіги, якими заповнює частину рибного скелету)

Голова – проблема: українці забули про символи-обереги.

Верхні кістки – причини:не вміють вишивати; не садять кущі та дерева біля осель; не виготовляють іграшки дітям власноруч; не плетуть прикрас.

Нижні кістки – факти: в домівках українців зменшилась кількість вишитих рушників; біля домівок нема рослин-оберегів: калини, верби; діти не граються ляльками-оберегами; у дівчат немає прикрас(намиста), які виготовили матусі, бабусі.

Хвіст – висновок: відроджувати традицію виготовлення оберегів. Вони оберігатимуть наші домівки і донесуть культуру та звичаї українців до наступних поколінь.

3. Он-лайн словничок

- Діти, звернімось з вами до тлумачного словника та знайдемо пояснення слова – оберіг.

Оберіг - це предмет, що призначений захищати дім, людину від нечистої сили, хвороб, біди, небезпеки. Він приносить щастя, благополуччя, поліпшує здоров’я.

Вчитель: - Обереги – наші прадавні добрі символи-захисники, знаки віри у вище заступництво. Символи-обереги втілювались у побутових речах, їх шанували, про них складали легенди. Вишитий рушник, вишита сорочка, писанка, лялька, віночок, калина, верба, лелека – без них важко уявити нашу Україну. Саме з оберегів починається для кожного Батьківщина.

4. Презентація « Обереги українського народу» (перегляд презентації з коментуванням вчителя)

1 слайд : «Обереги українського народу»

2 – 8 слайд : « Обереги людини»

Одяг, взуття та прикраси – найнеобхідніші предмети в повсякденному житті людини. Однак вони виконували не лише практичну, але й не менш важливу символічну роль. У давніх віруваннях обереговим елементам надавали особливого значення.

Сорочка

Для сучасної людини сорочка є предметом одягу та естетичним фактором. У давніші ж часи вона мала й певну магічну функцію.. Вважалося, що вишиванка, виготовлена під мелодійний супровід, принесе її власникові довголіття, щасливі долю й подружнє життя. Але найбільше акцентувалася увага на оздобленні нагрудного розшиву.Давні узори мали оберігати людину "від лихого ока" та чорних і злих духів. Цій меті слугували й мережки на кінцях рукавів та горловині.Усім нам відомий вислів, який дійшов з глибини століть: якщо людині порщастило уникнути явної небезпеки, то казали, що вона в сорочці народилася. Неважко здогадатися, що йдеться про охоронну роль традиційного виробу.

Намисто

Не було в Україні дівчини, котра хоч би в якій скруті жила, не мала власного намиста (коралів). Віддавна побутував звичай: що пишніше у дівчини намисто, то більшу увагу й повагу викликала вона серед односельців. Що зумовлювало цей давній звичай: мода, традиція? Намисто мало подвійну функцію: магічну й естетичну. Роз'єднувати їх – означало б нехтувати давньою національною традицією.І все ж первісно головною роллю була оберегова. За допомогою амулетів людина намагалась убезпечитися від природних катаклізмів та злих сил. За українським звичаєм, кожна дівчина й жінка постійно носили намисто, особливо коли виходили на люди. Згадаймо Т. Шевченка:

Ой надіну я сережки

І добре намисто,

Та піду я на ярмарок

В неділю на місто.

Що пишнішим, барвистішим, із більшою кількістю разків було намисто, тим магічнішим вважалося.

Вінок

Вінок — це символ жіночого начала, дівування та дівочої цнотливості. В Україні вважали, що вінок-оберіг захищає дівчину від недоброго ока, від нечистої сили. Іноді між квітами у вінок вплітали часник, любисток та полин — від цього зела чимдуж тікала всіляка чортівня. Наші предки усвідомлювали, що «головою» вони розуміють навколишній світ і впливають на нього, тому за допомогою головних уборів і вінків прагнули захистити себе від зурочення та інших злих чар, забезпечити добробут родини.

Хустка

Зберігає український народ, як давній символ, пам'ять про хустку. Це перша ознака одягу жінки. Хустка широко розповсюджена по всій Україні. Багато чудових традицій і обрядів було пов'язано з хустиною. У кожній родині, де підростала дівчина, розмальована на коліщатах скриня мала повнитися хустками. Крім побутового, дівоча хустка в Україні має ще й обрядове значення. Так, при сватанні дівчина перев'язує руку парубкові на знак згоди бути його дружиною.

Лялька-мотанка – берегиня та богиня

Найдавніший зразок оберега – жіноче божество, берегиня-ляля (тобто, "земля", "богиня землі", "охоронниця"). Берегиня – мати всього живого, захисниця людини, природи та добра, охоронниця дому. Ляльку-берегиню створили понад 5 тисяч років тому. Це – не просто дитяча іграшка, це – витвір мистецтва. Народна лялька дуже екологічна, духовно чиста, образна і символічна. Така лялька має умовний силует. Створювали насамперед голову і тулуб ляльки, обличчя робили без деталей або з намотаним нитками хрестом, щоб у них не вселявся злий дух. Для виготовлення ляльок використовували траву, сіно, солому, кукурудзиння, нитки, ганчір'я. Лялька була оберегом душі людської. Наші предки клали її у колиску для новонародженої дитини, щоб у хаті не селилися домовики; ляля забавляла дитя, допомагала йому пізнавати світ, перебирала негативну енергію, забирала хворобу; ляльку віддавали богам за здоров'я, урожай, дощ. Обличчя в мотанки повинне бути біле, або на ньому має бути хрест – щоб у ляльку не вселився злий дух. Мати повинна зробити своїй доньці та подарувати на весілля, тим благославляючи її на щасливе заміжжя та на народження здорових діточок.Оберіг викидати не можна – треба передати його вже своїм дітям.

Писанка - оберіг, символ життя

Вважали, якщо в кожній сім'ї будуть писати писанки з символами, то сім'ю минатимуть біди. Писанки, на відміну від крашанок, у їжу не вживають, адже це обереги. Писанки можна зберігати скільки завгодно. Писанка – це оберіг життя. Писанка не є суто великоднім атрибутом, як більшість гадає. Її писали протягом року до різних свят, на весілля, дарували на добробут. За традицією, писанки пишуть дівчата і жінки. Дівчата, щоб прикликати щасливу долю.

9- 10 слайд : «Зелені обереги України»

Любов кожного українця до рослини має дуже глибоке коріння. Здавна наші предки вірили, що кожне природне явище, кожна рослина мають душу, і тому з такою пошаною ставилися до них.

Калина – рослина нашого українського народу. А оскільки ягоди калини червоні, то й стали вони символом крові та невмирущого роду. Ось через це дівочі і навіть парубочі сорочки тяжіють тими могутніми гронами. Міцний космотворчий український ланцюжок: крапелька крові – жінка – народження – Україна – відродження. Калина – це символ України. Ягода калини нагадує собою полум'яне серце.

Верба – також одне з найпоширеніших і найулюбленіших дерев у нашому народі. Наші пращури вважали вербу священним деревом. Верба була символом родинного вогнища.

Особливе місце у віночку посідали мальва, ружа та півонія, які символізували собою віру, надію та любов. Розповідає легенда, що ці квіти були колись сестрами.

Жили собі три сестри, які лікували людей. Проте допомагали вони лише тим людям, які не вчинили нікому зла. Ось одного разу постукав до хати хтось. Це був лютий Зимовий Вітер, котрий не знав що таке серце і ніколи не робив добра людям. Дмухнув він на сестер, і вони впали замороженими квітами. А навесні висадили їх люди під вікном та біля криниці. З того часу милують вони всіх своєю вродою.

Не менш важливе місце у віночку належало барвінку. Він є символом життя і безсмертя людської душі.

Ромашка у віночку – це символ дівочої чистоти. Її вплітають у вінок поруч з цвітом калини, яблуні і вишні. А поміж ромашками ув'язують вусики хмелю – символу гнучкості і розуму.

Береза– давній оберіг, культове дерево, "Богородичне дерево", символ відродження, чистоти, родючості, краси, тендітності, скромності й загалом – дівчини, жінки.

11 - 13 слайд : «Хатні обереги»

Традиційна українська хата – воістину колиска нашого народу. В ній жили і вмирали цілі покоління, сподіваючись на кращу долю. І хто б що не говорив, Вітчизни без рідної хати не було і не може бути. Бо Батьківщина починається з рідного порога, а отже, із батьківської домівки.

Оберіг вірності й любові – рушник

Оберіг української родини. І у горі, і у радості він завжди поряд. Не знайдете ви сьогодні української родини, у якої не було б рушника. Рушник передавався із роду в рід. Батьки, які отримали рушники від своїх батьків, берегли їх як реліквію не тільки для дівчат, а й для хлопців, і не віддавали їх нізащо з рідної хати. Рушник характеризував працьовитість, майстерність і охайність господині та її дочок. Гарно оздоблений рушник завжди висів біля порога на кілочку в кожній хаті.

Мати навчала дочку: "Тримай хату, як у віночку, і рушничок на кілочку!"

Даючи рушник-утирач гостеві, господиня або дочка на знак поваги до гостя клала рушник йому на плече або на руки, промовляючи: "Вода холоднесенька, гостечку, вмийся, рушничок чистесенький, гостечку, втрися!". А виряджаючи в далеку путь-дорогу батька чи сина, чоловіка чи коханого, мати, дружина чи наречена давали їм хлібину, сіль та горсточку рідної землі, загорнуті в найкращий рушник-провідник.

Колиска

Колиска (гойдалка, люля) була ще й родинним символом, виколихувала майбутнє родоводу, зберігала традиції, материнську цінність і батьківську гордість.Розповідь про колиску була б неповною без такого унікального пласта духовної культури, як колискові пісні. Вже доведено, що саме вони несуть в собі високий заряд магічності: за допомогою пісень діти швидко засвоюють з молоком матері рідну мову, пісні розвивають поетичне мислення, музичні здібності і, на думку фахівців, сприяють швидкому зростанню, позитивно впливають на нервову систему, оберігають немовлят від злих сил.

14 слайд: «Птахи –символи та обереги»

Лелека – наш оберіг, птах, що приносить щастя.

Село живе, коли не сплять лелеки,

Із виріїв вертаються далеких,

Приносять діток до домівок тихих,

Нас захищають і відводять лихо.

Ще з доби трипільців існує староукраїнське повір'я про святість лелеки. Вбивство птаха дорівнювали до вбивства людини. Нині в Україні є прикмета, якщо біля хати звив гніздо лелека, то в оселі поселилось щастя.

Загальнопоширеним було повір'я про те, де ластівка покладе собі кубельце, там буде щастя.У народних уявленнях ластівка має різноманітну символіку. Як правило, ластівка була вісником надії, відродження, весни, сходу, домашнього тепла. А ще ластівка – символ матері.

Зозуля – добрий вісник, пророчиця. Вона – один з найстародавніших персонажів української міфології. Зозуля першою летить у вирій і останньою повертається, бо вона – ключниця вирію. Тому не встигає вона висидіти пташенят і підкладає яйця у чужі гніздечка. Та як би там не було, про зозулю в Україні ніхто ніколи не говорив погано. Зозуля в нашого народу – символ добра, добрий вісник, пророчиця, правдоносець.

VI Фізкультхвилинка

- А тепер пропоную відпочинути та виконати музичну фізкультхвилинку «Сонячний Зайчик» (Відео додано)

VII Закріплення та осмислення набутих знань

1. Експрес – інтервю (запитання по черзі має право задати кожен учень, будь-кому з присутніх на уроці) Приблизні варіанти запитань:

- Які обереги українці використовували у своїх домівках?

- Які давали дитині?

- Від чого захищає намисто?

- Що означає червоний колір у вишивці?

2. Кейс-вправа (діти розподілені по групах, виконують завдання з кейсів)

Кейс 1 – «Відшукай український оберіг» (Завдання: знайдіть українські символи-обереги, обведіть їх. Усно зробіть пояснення)

Кейс 2 – « Збери намисто» (Завдання: на кожній намистині запишіть українські символи-обереги людини)

Кейс 3 – «Впізнай пташку-берегиню» (Завдання: відгадайте загадки та запишіть назви птахів, яких українці вважають оберегами)

Кейс 4 – «Вишиванка» (Завдання: пригадайте, які кольори використовують під час вишивання, що вони символізують. Розфарбуйте вишиванку)

VIII Підсумок уроку

1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

- До нас на урок завітала ведуча шкільного телевізійного каналу 1+1 = 2-А. Весела, розумна, артистична та креативна дівчинка, вона дуже хоче запитати чому ви навчились?

Сьогодні на уроці я:

Дізнався ….

Навчився …

Запамятав …

Зробив …

Мені було цікаво ….

2. Рефлексія. Інтерактивна вправа «Комплімент»

(Щоб закінчити урок позитивно, пропоную виконати вправу «Комплімент» під час якої учні оцінюють один одного, а також вчителя, їх внесок в урок, аналізують, дають змогу відчути важливість один одного)

3. Заключне слово вчителя

- Отже, плетіть собі на долю віночки, робіть ляльки-мотанки, садіть калину, вербу, оберігайте лелек, вишивайте рушники, сорочки, плетіть намиста, тим самим відроджуйте українські традиції, звичаї, культуру.

Дякую вам за урок!

Список використаних джерел

1. Відео-сюжет ТСН, каналу 1+1, пісня "Оберіг" ( посилання на відео: https://youtu.be/dFUPgqkSKM4 ).

2. Фізкультхвилинка «Сонячний Зайчик», відео каналу https://youtu.be, музика – гурт «Острів Дитинства» .

3. Малюнки інтернет-галерея https://www.google.com.ua.

4. Українознавчий матеріал зібрано учнями, перевірено за допомогою https://uk.wikipedia.org

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися
Опис презентації окремими слайдами:
Слайд № 1

Слайд № 2

Слайд № 3

Слайд № 4

Слайд № 5

Слайд № 6

Слайд № 7

Слайд № 8

Слайд № 9

Слайд № 10

Слайд № 11

Слайд № 12

Слайд № 13

Слайд № 14

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися
Перегляд
матеріалу
Поділитися
Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Експрес – інтервю

- Які обереги українці використовували у своїх домівках?

- Які давали дитині?

- Від чого захищає намисто?

- Що означає червоний колір у вишивці?

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися
Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Кейс 1 – «Відшукай український оберіг»

Кейс 2 – « Збери намисто»

Кейс 3 – «Впізнай пташку-берегиню»

Кейс 4 – «Вишиванка»

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися
Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Сьогодні на уроці я:

Дізнався ….

Навчився …

Запамятав …

Зробив …

Мені було цікаво ….

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Активізація творчого потенціалу вчителів шляхом використання ігрових форм організації учнів на уроці»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
590 грн