Тренінгове заняття : "Моє майбутнє".

Опис документу:
Мета: формувати у учнів усвідомлення власної відповідальності за вибір майбутньої професії; формувати і зміцнювати позитивні ціннос¬ті та переконання учнів стосовно майбутнього; вчити бачити свої реальні перспективи і можливості; виховувати риси позитивного цільного характеру для повноцінних міжособистісних стосунків та здорового життя; розвивати самопізнання, вміння планувати і досягати професійних цілей, раціонально використовувати час.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тренінгове заняття « Формула вибору професії».

Мета: ознайомлення учнів з способами вибору професій, інформування про якості, які притаманні людям тих або інших професій, допомога у визначенні своїх інтересів і здібностей.

Програма тренінгу:

1.Знайомство та прийняття правил тренінгу.

2.Теоретичне знайомство з проблемою та первинна діагностика.

3.Розбір умов ситуації вибору.

4.Заключний етап.

Обладнання: стенди класифікації професій, тестові бланки, листи А 1, маркери.

Хід тренінгу

Психолог. Я хочу поговорити з вами про вибір професії. Думаю, кожен з вас погодиться, що вибір професії - дуже важливий і відповідальний процес. Негативні наслідки неправильно обраної професії стосуються як самої людини, так і всього суспільства в цілому.

Звичайно, успішне вирішення проблеми вибору майбутньої професії залежить від багатьох обставин життя молодої людини. Але провідну роль тут відіграє вміння правильно планувати своє життя, будувати життєвий прогноз, передбачати можливі наслідки власних рішень і вчинків. Метою нашої сьогоднішньої роботи є розвиток названих умінь.

І.Знайомство з правилами роботи.

Психолог. Нам з вами доведеться нелегка і дуже серйозна робота. Вона вимагає від кожного з нас осмисленості, готовності до співпраці. Саме від цих факторів залежатиме успішність нашої роботи у цілому, а головне - значимість тієї користі для кожного з нас, що ми зможемо отримати в результаті. Отже, головним принципом є : з одного боку - ваша особиста активність, з іншого - активність всієї групи, тобто групова взаємодія та взаємодопомога. Якщо ви приймаєте такі умови роботи, тоді почнемо!

Правила заздалегідь записуються на аркуші ватману та після прийняття групою, закріплюються на видному місці.

Список правил:

1.Уважно слухати один одного.

2. Не перебивати мовця.

3.Поважати думку один одного.

4.Активність.

5.Правило " стоп".

6. Я - висловлювання.

І почнемо ми з знайомства.

Вправа "Я готовий працювати!"

Мета вправи: знайомство, освіта групи як цілого; прийняття правил роботи групи.

Психолог. Давайте, кожен з нас передасть своє ім'я по колу. Представляючись, ви можете називати будь-яке ім'я, можливо, це буде ваше прізвисько, псевдонім, нік –нейм. Головне, щоб воно вам подобалося. Причому у знак вираження готовності того, що ви будете активно працювати протягом заняття, тобто у знак прийняття озвучених мною умов, одночасно з поданням свого імені ми будемо тиснути один одному руки.

ІІ.Теоретичне знайомство з проблемою і первинна діагностика.

Психолог.Тепер давайте визначимо значення вживання поняття "професія":

1. область докладання сил людини як суб'єкта праці;

2. спільність людей - професіоналів;

3. підготовленність людини, що дозволяє виконувати певну роботу;

4. сам процес реалізації трудових функцій.

Професія об'єднує групу споріднених спеціальностей.

Професії поділяють по ряду ознак:

1.За предметом праці (наприклад, технологічні: предмет праці - технічні системи, матеріали, енергія; або: предмет праці - люди, групи, колективи);

2.За цілями праці (діагностичні, перетворюючі, пошукові);

3.За засобами здійснення (ручного ремесла, машино-ручного, із застосуванням автоматизованих систем);

4.За умовами роботи (з комфортним мікрокліматом, на відкритому повітрі в будь-яку погоду, в умовах підвищеної відповідальності, з незвичайними умовами і т. д.).

Ігрова вправа "Ланцюжок професій"

Мета вправи: розвиток в учнів уміння виділяти загальне в різних видах трудової діяльності

Час проведення: -10-15 хвилин.

Інструкція. Зараз ми по колу побудуємо "ланцюжок професій". Я назву першу професію, наприклад, металург, наступний назве професію, у чомусь близьку до професії металурга, наприклад, кухар. Наступний - назве професію, близьку кухареві і т.д.

Важливо, щоб той, хто називає зміг пояснити, в чому схожість названих професій, наприклад, і металург, і кухар мають справу з вогнем, з високими температурами, з печами.

По ходу гри ведучий іноді ставить уточнюючі питання: "У чому ж схожість вашої професії з тільки що названою?" Остаточне рішення про те, вдало названа професія чи ні, приймає група.

Обговорення

При обговоренні гри важливо звернути увагу учасників, що між різними професіями іноді виявляються найцікавіші подібності. Наприклад, на початку ланцюжка називаються професії, пов'язані з металообробкою (як у нашому прикладі), в середині - з автотранспортом, а в кінці - з балетом.

(Приклад подібного ланцюжка: металург - кухар – м’ясник - слюсар (теж рубає, але метал) - автослюсар - таксист - сатирик естрадний (теж "зуби заговорює") - артист драмтеатру - артист балету і т.д.)

Такі несподівані зв'язки між різними професіями свідчать про те, що тим людям, які обрали свій професійний шлях, не слід обмежуватися тільки одним вибором, адже важливо те, що шукає людина в одній (тільки в одній!) професії, може опинитися в інших, більш доступних.

Гра "Най - най"

Мета гри: у веселій формі розширити знання учасників про світ професійної праці або актуалізація вже наявних знань про професії.

Час проведення: 5-10 хвилин.

Назвіть професії:

1.Найзеленіша (садівник, лісник, квітникар-декоратор...)

2.Найсолодша (кондитер, продавец в кондитерському відділі...)

3.Найгрошовитіша (банкір, професійні тенісисти, боксери, модель...)

4.Найволохатіша (перукар...)

5.Найдитячіша (вихователь, педіатр, вчитель...)

6.Найнепристойніша (венеролог, асенізатор...)

7.Найсмішніша (клоун, пародист...)

8.Найтовариськіша (журналіст, екскурсовод, тренер, учитель, масовик-витівник...)

9.Найсерйозніша (сапер, хірург, розвідник, міліціонер, політик, психолог...)

Обговорення гри.

Психолог. Хочу запропонувати вам зараз на цьому ватмані маркером написати ту професію, якій ви хотіли б присвятити себе.

Ми не випадково поставили наголос на словах "хотіли б". Справа в тому, що при виборі професії необхідно керуватися не тільки сферою "хочу", але і сферами "можу" і "треба".

При правильному виборі індивідуальні особливості людини збігаються з вимогами професії. Тобто сфери "хочу" і "можу" не суперечать, а доповнюють одина одну.

 • Що ж таке сфера "треба\? Це вимоги, пропоновані ринком праці або особливими особистими обставинами, тобто затребуваність професій, з одного боку, і обмеження життєвих обставин - з іншого. Хто-небудь може привести приклад затребуваних на даний момент професій? А хто зможе навести приклад життєвих обставин, що обмежують вибір професії? (Якщо у учасників виникають труднощі, тренер сам наводить приклади.)

Вправа "Хочу, можу, треба"

Мета вправи: вправа спрямована на аналіз ситуації професійного самовизначення. Вона змушує замислитися над проблемною ситуацією та в цілому спонукає учасників до активного пошуку рішення позначених проблем.

Психолог. Перед вами бланки. Зазначте, будь ласка, ще раз, ким би ви хотіли бути, потім дайте собі відповідь на питання: а чи є у вас для цього необхідні вміння на даний момент. Якщо ні, то чи дозволяють ваші психофізіологічні можливість їх придбати.

Далі подумайте та напишіть для себе, які професії зараз затребувані, чи є затребуваною обрана вами професія. Чи немає якихось особливих обставин, які можуть перешкоджати займатися обраним вами видом діяльності. Якщо є, то позначте їх.

На виконання роботи вам відводиться 5 хвилин.

Психолог. Ми переконалися, наскільки нелегко вирішувати питання про вибір професії. Профорієнтація покликана допомогти людині правильно вирішити проблему професійного вибору. Професійна орієнтація являє собою вибір професії, що найбільше відповідає індивідуальним особливостям, схильностям і здібностям людини.

На допомогу людині, яка обирає професію, були розроблені спеціальні тести, які можуть допомогти людині дізнатися і зрозуміти себе. Один з таких тестів я хочу вам зараз запропонувати. Він дозволить виявити ваші професійні переваги. Методика називається ДО (диференціально-діагностичний запитальник).

У її основу покладена схема класифікації професій, відповідно до якої всі професії діляться на п'ять груп за предметом праці: "людина - природа", "людина - техніка", "людина - людина", "людина - знакова система", "людина - художній образ".

Далі проводиться методика ДО.

ІІІ. Розбір умов ситуації вибору професій.

Психолог. Що означає правильний вибір професії?

Будь-який вибір професії можна розглядати як взаємодію двох сторін: людини і спеціальності.

Людина характеризується деякими індивідуальними особливостями, які проявляються: у її фізичному розвитку, у можливостях, інтересах, схильності, характері, темпераменті.

Завдяки тесту ми визначили ваші схильності до професій. На жаль, наші схильності не завжди збігаються з нашими здібностями, тобто з нашим "можу". І не завжди нам подобаються ті види діяльності, які у нас найбільше виходять. У таких випадках вибір професії найбільш складний, адже необхідно вибирати, на що ж орієнтуватися: на "хочу" або на "можу".

Розглянемо поняття спеціальності. Спеціальність пред'являє до людини специфічні вимоги. Будь-яка професія вимагає певного темпу виконання, вміння перемикатися з одного типу завдань на інший, тобто для неї характерні вимоги до психофізіологічних особливостей людини

Існують професії, для яких необхідна наявність деяких природжених якостей (наприклад, водієві - швидкість реакції). У психології такі професії відносять до типу професій з абсолютною профпридатністю. А є професії, де відсутність необхідних якостей може компенсуватися мотивацією, досвідом людини, і ними оволодіти може практично будь-яка здорова людина. Вони належать до групи відносної профпридатності.

Вправа "Основний мотив твого вибору".

Мета вправи: допомагає розібратися у тому, що рухає людиною, коли вона обирає професію.

Необхідні матеріали: роздрук 16 основних мотивів кожному учаснику.

Інструкція. Психолог дає завдання закреслити 8 з 16 мотивів, які до тебе менше всього відносяться. У дітей залишається 8 мотивів. Ведучий дає завдання закреслити 4 мотиви, які меншою мірою керують тобою. Потім потрібно виключити ще 2 менш важливих з чотирьох. І потім видаляємо ще один з двох.

Список мотивів включає 16 фраз:

1. Можливість отримати популярність, прославитися.

2. Можливість продовжувати сімейні традиції.

3. Можливість продовжувати навчання зі своїми товаришами.

4. Можливість служити людям.

5. Заробіток.

6.Значення для економіки країни, громадське та державне значення професії.

7.Легкість ходження на роботу.

8.Перспективність роботи.

9. Дозволяє проявити свої здібності.

10.Дозволяє спілкуватися з людьми.

11. Збагачує знаннями.

12. Різноманітна за змістом робота.

13.Романтичність, благородство професії.

14.Творчий характер праці, можливість робити відкриття.

15. Важка, складна професія.

16. Чиста, легка, спокійна робота.

Обговорення вправи.

Психолог. Спробуємо розібратися, як співвідноситься сфера вашого "хочу" зі сферою "можу". Для цього необхідно чітко усвідомлювати те, які вимоги до нас пред'являє та чи інша професія.

Вправа "Світ професій і професійні вимоги"

Психолог. Зараз я прошу вас розділитися на дві групи. Будь ласка, організуйте собі простір для роботи.

Кожній групі видається бланк для заповнення таблиці. Тепер уважно слухайте завдання.

Для його виконання ми скористаємося ватманом, на якому кожен з вас написав бажану їм професію (тобто тут записані ваші "хочу").

Ви утворили дві команди. Зараз кожна команда колективно повинна заповнити таблицю. У перший стовпчик таблиці запишіть кілька прикладів ваших "хочу".

Обговоріть всередині групи і виберіть їх самостійно.

Трьох професій для розбору достатньо. У другому стовпчику перелічте вимоги, запропоновані професією до людини. У третьому - виділіть природні передумови, необхідні для успішного виконання виділених типів професій. Нагадаю, що одним з головних принципів роботи рукостисканням ми затвердили активність кожного учасника його свідомості, готовність до співпраці і взаємодопомоги.

Кожна група колективно заповнює таблицю, обговорюючи всередині групи всі пов'язані з цим питання.

Отримані таблиці виносяться на загальне обговорення.

Перевіряється правильність та точність їх заповнення. Психолог.коментує результати, уточнює, наскільки учасники легко співвідносили професії з вимогами.

IV.Заключний етап

Психолог. На сьогоднішньому занятті ми з вами доторкнулися до дуже важливої проблеми - проблеми вибору професії. Це відповідальне та серйозне рішення. На правильність цього рішення буде впливати: наскільки активно ми отримуємо інформацію про цікавий для вас вид діяльності, чи вміємо зважити всі "за" і "проти", планувати, будувати життєвий прогноз, вчитися передбачати можливі наслідки своїх рішень.

Тепер ми знаємо, наскільки важливо керуватися при виборі професії не тільки сферою нашої "хочу", але і сферами "можу" і "треба". Для цього необхідно чітко усвідомлювати свої професійні уподобання (ми їх виявили за допомогою методики ДО), те, які вимоги до нас пред'являє та чи інша професія, те, які вимоги висуває до нас ринок праці, а можливо, є якісь життєві обставини, що обмежують вибір професії. Я бажаю вам успіхів. І на прощання хочу запропонувати вам виконати ще одну, останню вправу. Вона називається "Я... кажу вам..."

Вправа "Я... кажу вам..."

Мета вправи: учасникам групи надається можливість висловитися, сказати про те, що вони отримали від проведеного заняття. Простежити, чи змінився варіант вибору професії у процесі заняття, від початкової до завершальної стадії.

Психолог. Нехай кожен з вас назве зараз себе як майбутнього професіонала у тій області, яку він вважає найбільш придатною для себе, тобто за бажанням озвучить свій вибір. Можливо, ви прийшли до висновку, що вибір вам ще належить зробити , можливо, він змінився, можливо, ваше рішення лише ще більше зміцнилася.

А потім скаже все, що йому хочеться сказати всім нам на прощання. І давайте в знак подяки один до одного за спільну роботу будемо тиснути один одному руки.

Рекомендації психолога "Вибір майбутньої професії".

Рекомендації психолога "Вибір майбутньої професії".

Вибираючи свою майбутню професію, запам'ятай:

1.Вибір професії - важливий крок у житті кожної людини, тому роби його усвідомлено, враховуючи свої схильності та здібності.

2. Розділяй професії на хороші та погані, цікаві й нецікаві, важкі й легкі.

3.Все залежить не від професії, а від твого ставлення до неї.

4.Не вибирай професію "за компанію" разом зі своїми друзями. Пам’ятай: те, що підходить твоєму другові, може не підійти тобі.

5.Радься з батьками, друзями, вчителями, але, беручи кінцеве рішення, прислухайся до своїх бажань та потреб.

6.Запам’ятай, що світ професій набагато більший кількості шкільних предметів.

7.Не вибирай професію на підставі свого улюбленого предмета у школі або ставлення до вчителя.

8.Збирай як можна більше інформації про різні професії.

9.Вивчай самого себе, май чітке уявлення про свої інтереси та схильності.

10.Уточни, чи є на ринку праці попит на обрану тобою професію.

11.Найди можливість поспілкуватися з представниками обраної тобою професії.

12.Якщо ти невдало обрав професію, пам'ятай, що її можна змінити у будь-якому віці. Для цього потрібно мати лише бажання.

Використана література:

1.Вачков И.В. Основы технологии группового тренинга. Психотехники: Учебное пособие. – 2-е изд., перераб. И доп. – М.: Издательство «Ось-89», 2000.

2.Гаджиева Н.М., Никитина Н.Н., Кислинская Н.В. Основы самосовершенствования: Тренинг самосознания. – Екатеринбург: Деловая книга, 1998.

3.Грецов А.Г., Попова Е.Г. Выбери профессию сам. Информационно-методические материалы для подростков. – СПб, 2004.

4.Лидерс А.Г. Психологический тренинг с подростками. – Москва, 2001.

5.Пузиков В.Г. Технология ведения тренинга. – СПб: изд-во «Речь», 2005.

6.Резапкина Г.В. Психология и выбор профессии: программа предпрофильной подготовки. Учебно-методическое пособие для психологов и педагогов. – М.: Генезис, 2006.

7.Смид Р. Групповая работа с детьми и подростками. Пер. с англ. 2-е изд., исправленное. – М., Генезис, 2000.

УРОК З ЕЛЕМЕНТАМИ ТРЕНІНГУ З ПРОФОРІЄНТАЦІЇ "ОСОБИСТИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ ПЛАН"

Для учнів 11-х класів

Цілі уроку:

 • Сприяти формуванню уявлення про життєвий і особистому професійному плані; об'єктивно здійснювати самоаналіз рівня розвитку своїх професійно важливих якостей (внутрішніх умов для досягнення мети) і співвідносити їх з вимогами професій, сфер трудової діяльності до людини.

 • Розвивати основні способи розумової діяльності: вчити аналізувати етапи свого професійного плану, виділяти головне, узагальнювати і систематизувати.

 • Виховувати навички свідомої дисципліни: зібраність і уважність під час роботи; навички інтелектуальної активності.

Тип уроку: повідомлення нових знань з елементами соціально-психологічного тренінгу.

Методи уроку: словесний, наочний, практичний.

Хід уроку:

 1. Організаційний блок.

Повідомлення теми і мети уроку.

Цитата дня: "Не можна вести домашнє господарство, не підходячи до плити. Не можна зловити рибу на вудку, якщо не закинути гачок.

Не можна досягти своєї мети, не докладаючи зусиль ".

Кеті Селігман, журналістка.

Заповніть будь-ласка вхідне анкетування «Профорієнтація для старшокласників»:

Вхідне анкетування учнів: https://docs.google.com/forms/d/1nlUgqhLa7y3eX6Xlh3ucM3ZYPH90UtaZUvcKeecuHyw/viewform

 1. Тренінгове заняття: "Аукціон професій" [5]

 2. Інформаційний блок. Повідомлення нових знань.

У кожної людини: і у дорослого, і у дитини - є дивовижна можливість - мріяти. Поки людина живе, він завжди про щось мріє. Іноді його мрії стають реальністю, перетворюючись на життєві цілі. Давайте уявимо собі наше життя у вигляді сходів, по якій ми йдемо вгору, в майбутнє, в доросле життя. Ваше право - вибрати, якою буде ваша сходи, велика чи маленька, з яких сходинок вона складатиметься. Ви можете вважати, що кожна сходинка - це те, до чого ви прагнете у вашому житті. Давайте назвемо цю драбину "сходами бажань".

Піднімаючись сходами, ми не завжди йдемо впевнено, можемо помилятися, можемо оступитися і навіть впасти. У житті теж буває всяке: нас супроводжують хвороби, розчарування і навіть втрати. Ваш підйом залежить багато в чому від того, як ви будете вести себе по відношенню до інших людей, які йдуть разом з вами по сходах: будете штовхатися, переступати через когось, пропускати вперед, йти поруч.

Ви зараз знаходитесь в такій ситуації, коли вам необхідно спланувати свій рух по сходах життя, знайти свій життєвий шлях. Однак не всім вдається досягти бажаних успіхів. Одна з причин полягає в тому, що план не завжди добре продуманий, складений без урахування своїх здібностей і можливих перешкод.

Життєвий план - це уявлення людини про бажаний спосіб життя.

Тренінгове заняття: "Мої життєві пріоритети"

Про стареньку [1].

В одній з країн, неважливо в якій, жила одна старенька. Багато років вона ходила з паличкою по пляжу в розпал літнього сезону. Багато людей дивувалися і не розуміли, що вона шукає в піску, розгрібаючи його палицею. Тільки через роки дізналися, що протягом багатьох років вона ходила по пляжу з однією лише метою - вона збирала осколки битого скла, щоб дорослі і діти не поранилися.

- Чи багато досягла в житті ця бабуся?

- Як ви думаєте, яким був її шлях по сходах життя?

- Які були її життєві цінності?

Професійний план - це уявлення людини про своє професійне майбутнє, тому його побудова залежить від нього самого, його досвіду. Говорячи про професійному плані, ми говоримо про шлях, що має протяжність в часі.

Планування зазвичай буває: довгострокове (на кілька десятиліть вперед); на середній термін (кілька місяців або років) і короткострокове (кілька днів, тижнів).

Планування професійного шляху у людини найчастіше йде як намітки основних віх. Причому ці віхи можуть бути різні: тимчасові (наприклад, до 23 років закінчити інститут і знайти хорошу роботу), подієві (стати менеджером) без чіткого зазначення віку людини при здійсненні події.

Плануючи свою професійну кар'єру, необхідно проявити максимум самостійності. Помилки, поки вони тільки в планах, виправити. У вас є знання про себе і про світ професій, адже усвідомленим вибір людини може бути тільки тоді, коли враховуються всі обставини справи.

При складанні професійного плану треба обдумати свою головну мету, корисно продумати реальні шляхи і засоби досягнення поставленої мети. Необхідно пам'ятати, що у професійному плані завжди повинен бути присутнім і запасний варіант, адже наше життя мінлива, і на шляху до поставленої мети можуть виникнути несподівані перешкоди: невдача на ЕНТ, непередбачене зниження попиту на обрану професію, відсутність матеріальних можливостей і багато іншого.

Для планування свого професійного шляху часто використовується схема професійного планування, розроблена Е.А. Клімовим:

Схема особистого професійного плану

Головна мета - яку професію вибираю

Чим буду займатися, який трудовий внесок внесу в загальну справу, яким буду, де буду, на кого буду рівнятися, ким я буду, чого досягну.

Найближчі завдання і більш віддалені цілі

Перша проба сил, робота, чому і де вчитися, перспективи підвищення майстерності, професійного зростання

Шляхи та засоби досягнення найближчих цілей

Вивчення довідкової літератури, бесіди з фахівцями, самоосвіта, надходження в певний навчальний заклад (ПТУ, коледж, ВНЗ курси)

Зовнішні перешкоди на шляху досягнення мети

Труднощі, можливі перешкоди, можливі протидії тих чи інших людей

Свої можливості для досягнення мети

Стан здоров'я, здібності до навчання, наполегливість, терпіння, схильності до практичної та теоретичної роботи, інші особисті якості, необхідні для навчання і роботи з даної спеціальності, робота по самовихованню

Запасні варіанти та шляхи їх досягнення

Наприклад: "Я перейду по конкурсу в технікум - спробую вступити на ту ж спеціальність в ПТУ" і т.д.

 1. Практичний блок. Первинне закріплення знань.

Відповідно до цієї моделі побудови плану продумайте відповіді на наступні питання.

Відповіді на ці питання - і є ваш "смутний" професійний план.

Відповідно з цим проектом спробуйте спланувати, що вам необхідно зробити, щоб досягти поставленої мети. А після того як план готовий, необхідно почати по ньому діяти.

Процес прийняття людиною будь-якого рішення зазвичай поділяють на кілька етапів:

 • Збір можливих варіантів вирішення: глобальних і приватних, реальних і нереальних, що мають під собою основу і не мають. Всі ідеї краще записати і піддати аналізу.

 • Збір інформації по кожному варіанту рішення. Чим повніше інформація, тим з більшою впевненістю можна буде прийняти або відкинути шлях вирішення проблеми.

 • Дослідження шансів успішності в кожному варіанті: "Чи можу я на ділі здійснити даний варіант?"

 • Розробка конкретного плану дій: визначення факторів, що сприяють або перешкоджають даному варіанту вирішення проблеми.

Яка ж загальна послідовність дій людини при ухваленні рішення свого професійного вибору, які його головні кроки?

По-перше, це визначення та оцінка своїх "хочу" і "можу", по-друге, збір і оцінка всієї отриманої інформації про навчальні заклади, робочих місцях і, нарешті, прийняття рішення та планування досягнення мети.

 • Дізнатися, де можна отримати необхідні знання про майбутню професію.

 • Дізнатися навчальні заклади, де можна отримати кваліфіковану професійну підготовку.

 • Обов'язково відвідати навчальний заклад в "День відкритих дверей", щоб утвердитися в правильності свого вибору.

 • Дізнатися, які профільні предмети треба здавати на ЕНТ.

 • Добре підготуватися і здати іспити.

 • Закінчити цей навчальний заклад.

 • Знайти роботу за обраною професією.

Для досягнення професійного успіху дуже велике значення має мотивація до нього, тобто наскільки сильно хочеться досягти мети і чому.

 1. Профорієнтація учнів

Давайте створимо з Вами мережеву карту знань «Профорієнтація та її етапи»

Завдання: знайти інформацію в пошуковій системі «Google» та з її допомогою доповнити мережеву карту знань.

https://www.mindmeister.com/530614470

Для того, щоб легше було зорієнтуватися в професіях давайте попрацюємо з мережевою картою знань: (колективна робота учнів 11-го класу).

https://www.mindmeister.com/530797574

Завдання: використовуючи матеріали сайту http://proforientator.info заповнити мережеву карту знань.

 1. Діагностичний блок.

Сила мотивації [3].

Методика адаптована.

Інструкція: Наступна методика допоможе оцінити силу мотивації, тобто наскільки значущий для вас успіх, продумати ту чи іншу позицію по відношенню до тих чи інших цінностей. Якщо ви згодні з таким твердженням, ставте "+", якщо не згодні, ставте "-".

 1. Я дратуюся, коли помічаю, що не можу на всі 100% виконати завдання.

 2. Коли я працюю, це виглядає так, ніби я все ставлю на карту.

 3. Коли виникає проблемна ситуація, я найчастіше приймаю рішення одним з останніх.

 4. Коли в мене два дні підряд немає справи, я втрачаю спокій.

 5. У деякі дні мої успіхи нижче середніх.

 6. По відношенню до себе я більш строгий, ніж по відношенню до інших.

 7. Я більш доброзичливий, ніж інші.

 8. У процесі роботи я потребую невеликих перервах для відпочинку.

 9. Мене більше приваблює інша робота, ніж та, якою я займаюся.

 10. Осуд стимулює мене більше, ніж похвала.

 11. Я знаю, що мої друзі вважають мене діловою (тлумачним, корисним, розумним) людиною.

 12. Перешкоди роблять мої рішення більш твердими.

 13. На моєму честолюбстві легко зіграти.

 14. Коли я працюю без натхнення, це зазвичай помітно.

 15. Іноді я відкладаю те, що повинен зробити зараз.

 16. Потрібно покладатися тільки на самого себе.

 17. У житті мало речей більш важливих, ніж гроші.

 18. Я менш честолюбний, ніж інші.

 19. Наприкінці відпустки (канікул) я радію, що скоро вийду на роботу (навчання).

 20. Коли я розташований до роботи, я роблю її краще, ніж інші.

 21. Мені легше спілкуватися з людьми, які можуть наполегливо працювати.

 22. Коли у мене немає справ, я відчуваю, що мені не по собі.

 23. Мені доводиться виконувати відповідальну роботу частіше, ніж іншим.

 24. Коли мені доводиться приймати рішення, я намагаюся робити це якомога краще.

 25. Мої друзі вважають мене ледачим.

 26. Мої успіхи в якійсь мірі залежать від колег (товаришів, друзів, однокласників).

 27. Я зазвичай звертаю мало уваги на свої досягнення.

 28. Коли я працюю разом з іншими, моя робота дає великі результати, ніж робота інших.

 29. Багато чого, за що я беруся, я не доводжу до кінця.

 30. Я заздрю ​​людям, які завантажені роботою.

Підрахуйте кількість балів відповідно до ключа.

Ключ:

а) позитивні відповіді на питання: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 16, 17, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 26, 28. Сума =

б) негативні відповіді на питання: 5, 9, 14, 15, 18, 25, 27, 29, 30. Сума =

Складіть отримані суми відповідей а і б. Результат =

Отриманий результат характеризує рівень вашої мотивації до успіху, досягнення мети.

Від 1 до 10 балів - низька мотивація до успіху, вам треба розвивати впевненість у своїх силах, не боятися заявляти про себе і про свої бажання (дядько Михайло).

Від 11 до 16 балів - середній рівень мотивації, ви старанні і відповідальні, до наміченої мети рухаєтеся, як поїзд по рейках - чітко за розкладом, дотримуючись зупинки.

Від 17 до 20 балів - помірно високий рівень мотивації, ви точно знаєте, чого хочете від життя, ваш рух до мети схоже на розбіг, підготовку до стрибка, потім стрибок; плавне приземлення на ноги, без падіння означає, що бар'єр узятий, і ви продовжуєте розбіг, готуєтеся до наступного стрибка.

Понад 21 бали - занадто високий рівень мотивації до успіху, ви рухаєтеся до мети перескакуючи через сходинки, відштовхуючи стоять на шляху, вам треба вміти розуміти і враховувати інтереси іншого, виховувати, розвивати почуття відповідальності, поміркованості, такту і доброзичливості.

Професію треба обирати правильно, тому для цього пропоную Вам пройти тест на сайті “Proforientator.info – Обирай свою професію правильно”

- Сайт http://proforientator.info - Proforientator.info – Обирай свою професію правильно” 
-
vk: http://vk.com/proforientatorinfo – “Proforientator.info – Обирай професію правильно!”- f: http://www.facebook.com/proforientator.info - “Proforientator.info – Обирай свою професію правильно”
- В: http://proforientator.blogspot.com - “Proforientator.info – Обирай свою професію правильно”- diigo: https://groups.diigo.com/group/proforientatorinfo – “Proforientator.info – Обирай свою професію правильно!”- t: https://www.twitter.com/proforientators Proforientator.info- YouTube: канал -  https://www.youtube.com/user/proforientator
Список відтворення - “Proforientator.info – Обирай свою професію правильно”

 1. Кадровий словник - копірайтер [4].

Копірайтер - людина з творчою натурою, здатний складати оригінальні тексти, музичні заставки і крупніші твори різного стилю, характеру і метражу. Багато копірайтери мають досвід написання сценаріїв.

Обов'язки копірайтера можна порівняти з обов'язками кореспондента. До них відноситься, наприклад, написання статей рекламного характеру. Також копірайтер бере участь у розробці іміджу фірми, включаючи назву, слоган, рекламні матеріали. Копірайтер повинен орієнтуватися в області авторських прав на музичні та літературні твори. Зазвичай творча група рекламістів, що працює над проектом, складається з копірайтера і редактора (дизайнера, художника).

Мета копірайтера - створити рекламу, яка принесла б рекламодавцю максимальний прибуток. Кожен копірайтер, крім створення рекламного тексту, повинен піклуватися і про його просування. Створення і розширення клієнтської бази - теж завдання копірайтера. Важливий момент - вміння спілкуватися з клієнтами, часто дуже примхливими, причому, постійно переконувати їх в ефективності свого творіння, щоб клієнт дійсно захотів вкласти гроші в рекламований товар.

Щоб стати хорошим копірайтером, потрібно багато знати: маркетинг, поведінка споживача, теорію продажів, закони зорового сприйняття, комп'ютерні програми та багато іншого. Потрібно мати жваве перо, уяву та інтуїцію. Та й трохи таланту також не зашкодить!

Практична вправа: "Я - копірайтер"

Процвітаючий людина - це людина, яка ...

Невдаха - це людина, яка ...

Людина в житті відбувся, якщо він має ...

Людина в житті не відбувся, якщо він не має ...

Завдання: використовуючи сайт http://proforientator.info давайте переглянемо вищі навчальні заклади, в яких Ви хотіли б навчатися.

 1. Заключний блок.

Обговорення ступеня корисності і значущості матеріалу уроку для формування уявлення про життєвий і особистому професійному плані.

Першим етапом професійної кар'єри є усвідомлений вибір професії, в якій найбільшою мірою проявляться здібності людини.

Професійний план - це не перераховані на аркуші паперу пункти заходів, а уявне представлення майбутнього.

Оскільки професійний план - не річ, а уявлення, то приватне в ньому залежить від особистих якостей людини, що обмірковує свій план, від його характеру, досвіду, складу розуму. Плани у різних людей можуть бути смутними, уривчастими або повними, зрозумілими, реалістичними або фантастичними. Поки це тільки плани, слід проаналізувати їх всебічно, обміркувати також різні прийнятні і можливі варіанти.

Професійні плани з різними варіантами вирішення життєвих проблем є хорошою можливістю уникнути стресів від будь-яких невдач. Важливо навчитися бути дослідником своєї життєвої та професійної перспективи, вивчати себе в різних життєвих ситуаціях.

Успішно складений професійний план - це фундамент майбутньої професійної діяльності людини, його кар'єри.

Рефлексія: "Я - висловлювання" [5]

Заповніть будь-ласка вихідне анкетування «Профорієнтація для старшокласників»:

Вихідне анкетування учнів:

https://docs.google.com/forms/d/14Z3FuVlgE5OZZTWv6yK5H8M8rMDTjtdVLPvioqUD9Pw/viewform

Список використаної літератури:

 1. Дереклеева Н.И., Савченко М.Ю. Справочник классного руководителя (10-11 классы). – 3-е изд., перераб. и доп. – М.: ВАКО, 2007. – (Педагогика. Психология. Управление).

 2. Савченко М.Ю. Профориентация. Личностное развитие. Тренинг готовности к экзаменам (9-11): Практическое руководство для классных руководителей и школьных психологов / Под науч.ред. Л.А.Обуховой. – М..: ВАКО, 2005.

 3. Смирнова Е.Е. На пути к выбору профессии. – СПб.: КАРО, 2003. – (Материалы для специалиста образовательного учреждения).

 4. Тесты по профориентации для учащихся / сост. А.А.Аркадьев. – Минск: Соврем. шк., 2008

 5. Шевченко М.Ф. Тренинг “Профориентация для старшеклассников”. – СПб.: Речь, 2007.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00