матеріал

Інші методичні матеріали

Для кого: 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас

Тренінг "Булінг, що потрібно знати і як діяти"

Опис документу:
Тренінг допоможе у розумінні ризиків існування булінгу у учнівському середовищі та сприятиме формуванню ненасильницького світогляду підлітків та юнаків. У ході тренінгу учні зрозуміють психологічні причини існування цього явища, сформують власну думку щодо проблеми булінгу, навчаться краще розуміти інших та розів’ють емпатію.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: «Булінг: що потрібно знати і як діяти»

Мета заняття: формування ненасильницького світогляду учнів, розуміння мотивів поведінки іншої людини; розвиток умінь конструктивного спілкування, зміни моделі власної поведінки в залежності від життєвої ситуацій, емпатії.

Обладнання: відеоматеріал (відеокліп, знятий за мотивами художнього фільму «Клас» «Я не умру вам назло» ), картки з прикладами історій із ситуаціями булінгу.

Хід заходу.

І. Вступне слово ведучого та повідомлення мети заняття.

Булінг - це негативне соціальне явище, яке, на жаль, існує в нашому суспільстві, а саме в дитячому середовищі (школах, учнівських групах та ін.). Булінгом називають психологічний тиск, терор, травлю, агресивне переслідування, систематичне цькування одного або декількох учнів іншими членами групи. Ми маємо багато прикладів прояву такого явища в наших навчальних закладах.

Мета нашого заняття: зрозуміти, чому існує булінг, які його наслідки, причини та мотиви негативної поведінки. Хто стає жертвами боулінгу та, як треба себе поводити в такий ситуації.

ІІ. Перегляд відеоматеріалу

Пропонуємо переглянути відеокліп, знятий за мотивами відомого естонського художнього фільму «Клас» (2007). В основу сюжету покладені реальні події, які стались в американській школі в 1999 р., коли два підлітки застрелили у власній школі 13 дітей та покінчили життя самогубством.

ІІІ. Метод «Групова дискусія»

(Після перегляду відеоматеріалу проводиться групова дискусія)

  • Який мотив був у хлопців для таких дій?

  • Як ще вони могли вчинити?

  • Чи спостерігали ви особисто ситуації булінгу або були самі причетні до неї?

  • Які були ваші дії в тій ситуації?

Важливо, щоб учні самі навели приклади реальних історій зі свого життя.

Звернути увагу учнів на той факт, що в ситуації булінгу, і цьому ми бачимо підтвердження у фільмі, часто жертва і агресор обмінюються ролями. Спочатку жертва довго терпить, але потім сама бере до рук зброю, щоб помститися.

ІV. Вправи

  1. «Жертви булінгу»

(Наступне завдання учні виконують у парах)

Хід вправи: учні письмово дають відповідь на запитання: хто частіш за все стає жертвою булінгу? Потім по черзі читають записане, обґрунтовуючи свою думку, а ведучий занотовує перелік жертв боулінгу на дощці.

Нотатки ведучого

жертви булінгу (орієнтовний перелік):

  • фізично слабкі підлітки;

  • учні з нетривіальним, що відрізняється від стандартного, світоглядом ("білі ворони");

  • діти із малозабезпечених сімей;

  • учні, які мають фізичні вади;

  • представники національних меншин;

  • учні,що погано вчаться;

  • відмінники;

  • представники сексуальних меншин

2.Вправа. «Малюнок по колу»

Мета вправи: навчити учнів розуміти, що кожен має власний світогляд, спосіб самовираження, особисту думку, які несхожі з іншими.

Хід вправи: перший учень на аркуші паперу починає малювати елемент предмету, але не називає його, інші учні по черзі передаючі аркуш, домальовують свої деталі, потім розглядається загальний малюнок, а учень, який починав малювати повідомляє, що він задумав.

Питання для обговорення:

  • Відповідає малюнок задуманому?

  • Чому малюнок інший?

  • Чи можна сказати, що хтось малював правильно чи неправильно?

Висновок: у цьому завданні не було тих, хто зробив щось неправильно, тому що кожен має свій особистий світогляд, не схожий з іншими. Кожна людина має право на власну думку, самовираження, власне уявлення про світ ( особисту мапу світу). І це потрібно розуміти та бути толерантним до інших.

V. Метод «Мозковий штурм»

Хід вправи: у процесі мозкового штурму учні дають відповідь на питання: «Які існують форми прояву боулінгу?» Форми записуються на дошці.

Нотатки ведучого (форми прояву булінгу):

висміювання;

приниження;

погрози;

залякування;

злі жарти;

ігнорування;

погрози в соціальних мережах;

плітки;

фізичне насилля, тощо.

VІ. Вправи

  1. «Плітки»

У попередній вправі ми дійшли висновку, що однією з форм булінгу є плітки – це теж форма агресії, але непрямої. Плітки завдають неабиякої шкоду людині. Наступна вправа нам продемонструє наочно, як формуються плітки, і як інформація може змінитись в процесі їх розповсюджування.

Хід вправи: запрошуються 5-6 учнів. Один із них залишається в аудиторії, інші виходять за двері. Ведучий зачитує першому учню стислу життєву історію (можна взяти будь-яку історію), потім заходить другий учень, і перший переказує йому почуте. Далі вже цей учень переказує історію іншому і так далі. Коли останній завершує переказ того, що почув, ведучий зачитує оригінальний текст історії.

Підсумовуючи вправу, слід сказати, що розбіжність з’являється з кожним новим переказом історії, акцентувати увагу учнів на тому, які наслідки можуть бути в разі неправдивої інформації.

  1. «Ситуації булінгу».

Вправа виконується в малих групах по 6-7 учнів.

Хід вправи: групам учнів 6-7 осіб пропонується ознайомитись з ситуаціями булінгу, придумати імовірне продовження та дати відповіді на наступні запитання:

  • Хто в даній ситуації є жертвою, хто агресором?

  • Чому агресори так себе поводять? Які їх мотиви?

  • Які прояви боулінгу є у даній ситуації?

  • Яку пораду можна дати жертві, як їй вийти із скрутної ситуації?

Нотатки ведучого:

Акцентуємо увагу учнів на розумінні психологічних причин агресивної поведінки та наслідках булінгу.

Причини булінгу:

  • заздрість;

  • спроба самоствердитися за користь іншого;

  • агресор вважає свою поведінку за норму, бо так само поводяться в його родині;

  • агресор сам був колись жертвою психологічного або фізичного насильства, та зараз його поведінка - це помста;

  • стереотипне мислення, відсутність бажання та вміння зрозуміти іншу людину).

Наслідки булінгу:

  • депресія;

  • зниження успішності в навчанні;

  • алкогольні та нікотинові залежності;

  • проблеми зі здоров’ям;

  • помста жертви;

  • самогубство;

  • інше.

Приклади ситуацій.

1

Єгор 15 років. Прийшов учитися в нову школу у 9 клас. Школу довелося змінити, тому що батьки Єгора розлучилися, і він з мамою переїхав жити в інший район міста. Зовнішність: невисокого зросту, худорлявий, не атлетичної статури. Навчається на низькому рівні, сором'язливий, мовчазний. З першого дня навчання клас Єгора не прийняв, його обзивали, били, забирали речі, одного разу в нього пропав телефон. Сидів за партою Єгор один. Дівчатка або не звертали на нього уваги, або сміялися разом з хлопцями. Друзів у Єгора не було.

Так тривало до березня, а потім ...

2

Дівчинка Олеся, 15 років, прийшла вчитися до училища, тому що переїхала із зони військового конфлікту міста Брянки Луганської області. Дівчинка має привабливу зовнішність: струнка фігура, довге волосся, правильні риси обличчя. Дівчатам Олеся не сподобалася. Коли вона заходила у групу, з нею ніхто не вітався, демонстративно усі відверталися. Іноді в Олесі пропадали зошити, ручки та інші речі. Одного разу Олеся випадково почула, що про неї пліткують і кажуть, ніби вона мала інтимні стосунки з багатьма хлопцями в тому училищі, в якому навчалася раніше. Кілька разів на дошці були написані непристойні слова про неї.

Так тривало всю осінь, зиму, а потім ...

3

Дівчина Тетяна, 17 років, навчається на 2-му курсі професійного ліцею за професією кухар-кондитер. Тетяна з малозабезпеченої, багатодітної сім'ї. Зовнішність: невисокого зросту, повна, шкіра обличчя «нечиста». Одягається немодно, носить ті речі, які залишилися від старших сестер.

З першого дня навчання у ліцеї дівчину почали ображати одногрупники. Дівчата і юнаки відкрито сміялися над нею, обговорювали її одяг, зовнішність, ходу, знаходили найменший привід посміятися над нею. На сторінку в соціальній мережі ВК Тетяні стали приходити непристойні картинки, посилання і т.д.

Так тривало пів року, а потім…

VІІ . Рефлексія заняття.

По черзі учні відповідають на запитання: Який головний висновок я зробив після сьогоднішнього заняття?

ІІХ. Підбиття підсумків.

Підсумовуючи ведучий наголошує на важливості бути небайдужим до людей, які нас оточують, до своїх однолітків, і навіть до випадкових знайомих, бо іноді декілька слів підтримки можуть врятувати людину від вчинків, які вже не можливо буде змінити. Учні повинні зрозуміти, що насилля завжди породжує ще більше насилля, а агресор та жертва міняються ролями. Важливо зазначити, що з будь-якої ситуації завжди є декілька виходів, але ми не завжди їх бачимо, бо емоції не дають поглянути на ситуації з різних боків. Щоб прийняти правильне рішення необхідно порадитись з людиною, якій ви довіряєте, а це можуть бути батьки, викладач, психолог чи одноліток. Коли людина комусь розповідає про свої складнощі, то досягає щонайменш дві мети: по-перше відбувається емоційна розрядка, по-друге, людина може побачити інший бік життєвої ситуації та інші виходи з неї.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

матеріал

Інші методичні матеріали

Для кого: 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас