Тема: «Стиль, мода, силует в одязі»
Мета:
Навчальна: ознайомити учнів з основними поняттями теми, навчити відрізняти стилі та силуети в одязі.
Розвиваюча: внести вклад у розвиток пізнавальної активності учнів, їх просторової уяви та мислення.
Виховна: виховати творче відношення до роботи, естетичний смак.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Привітання з учнями.
Перевірка відсутніх.
Призначення чергових.
Перевірка наявності робочої форми.
Перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
-Діти, давайте подумаємо:
- Що таке одяг?
- Для чого одяг потрібний?
- За якими ознаками можна його класифікувати?
А) за цільовим призначенням,
Б) за сезоном,
В) за способом використання,
Г) за віковим призначенням,
Д) за статтю.
- Як же одяг виготовляється?
- Які вимоги до одягу?
Про це ми сьогодні дізнаємось.
Учитель оголошує тему та мету уроку.
Проблема уроку: дослідження процесу становлення сучасних напрямків моди у історичній послідовності. Перед учнями ставляться такі проблемні запитання, які розв’язуються під час уроку:
- Чи існує зв'язок між сучасним одягом і одягом минулих століть?
- Що являється рушійною силою створення нових моделей одягу?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Одяг – це предмет формування образу людини. Історія одягу тісно пов’язана з історією і розвитком матеріальної культури суспільства. Вивчення історії одягу дає можливість ознайомитись зі звичаями й побутом різних народів, бо одяг великою мірою відбиває матеріальне і духовне життя народу. В одязі відображається вся історія людства, з чим сьогодні ми з вами і познайомимось.
ІV. Виклад нового матеріалу.
Перший найпримітивніший одяг виник дуже давно. Людина змушена була захищатись від холоду, снігу, дощу, сонця. Таким одягом були плащі зі шкури забитих тварин. У теплих країнах як одяг використовували листя і кору дерев. Пізніше, коли люди навчились робити з кісток голки, шкуру зшивали, виготовляючи одяг прилягаючий, бо він краще захищав від негоди.
Поступово люди навчились переплітати волокна. У тропічних лісах матеріалом для таких тканин були волокна кактусів, бананів, а в місцях з помірним кліматом – волокна кропиви і стовбурів гірського буку. Так виникло ткацтво, а разом з ним і примітивний ткацький верстат. Згодом, коли люди почали займатися землеробством і скотарством, тканини виготовляли вже з окультурених рослин – льону, конопель, бавовнику та з вовни домашніх тварин.
Великий вплив на одяг мали суспільні відносини. Одяг відображав майновий та сімейний стан. Виник одяг старшин, воїнів, рабів, одружених жінок і дівчат. Одяг жінок і чоловіків набув ознак статі. На історії одягу первісні люди боялися грізних сил природи, хвороб, лютих звірів і, не знаючи, як з ними боротись, намагались умилостивити їх аби захиститись. З цією метою одягали амулети. Поступово амулети втратили своє первинне значення і стали прикрасами. Частину прикрас переносили на одяг як орнамент, який був амулетом від злих сил. Спочатку орнамент був дуже простий, але, поступово розвиваючись, став одним з видів мистецтва.
Із зростанням культури і добробуту народу збільшується потреба у красивому і модному одязі. Сучасні модельєри, як ніколи, прагнуть оживити моду минулих років. Але це не означає, що потрібно сліпо копіювати старе, а навпаки, необхідно передбачати нові варіанти, нові елементи. Для оздоблення використовувати вишивку, мережку, аплікацію, замшу, трикотаж, тасьму, фурнітуру тощо.
Прослухавши розповідь, давайте ж подумаємо, що таке силует? Як ви вважаєте?
Силует – це площинне, контурне зображення об’ємних форм одягу. Саме в силуеті відображається напрям моди. Змінюється мода змінюється силует. При всьому розмаїтті сучасного одягу можна виділити чотири силуети, які протягом десятиліть постійно в моді:
Прямий,
Напівприлягаючий,
Прилягаючий,
Трапецієвидний.
Діти, як ви вважаєте, а що таке стиль?(відповіді учнів)
Одяг буває діловим, нарядним, спортивним. Є три основні стилі одягу:
Класичний,
- спортивний,
Романтичний,
До не основних стилів можна віднести фольклорний стиль.
Як ви вважаєте, чим стилі відрізняються один від одного?
Які елементи відносяться до цих стилів?(діти відповідають).
У подальшому обговоренні учитель формує в учнів поняття «мода».
Що таке мода?
Якою є роль моди в нашому житті?
Чи варто дотримуватися тенденцій, пропонованих модельєрами, або тих, що диктує ринок?
Мода – це нетривале панування тих або інших смаків. Кожна людина сприймає моду по-своєму, вибираючи те, що відповідає її переконанням, характерові, вихованню, поняттю культури.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
Для закріплення вивченого матеріалу я пропоную вам виконати творче завдання.
Назва творчого завдання «Стародавні письмена».
До дошки виходять два учні і під диктовку записують слова без голосних літер, тих термінів, які диктує вчитель. Враховується правильність і швидкість. Виграє той, хто дотримався цих вимог, учні отримують бали.
VI. Лабораторно – практична робота.
Вступний інструктаж.
Лабораторна робота має творчий характер, тобто, учні повинні намалювати кольоровими олівцями вироби класичного, романтичного, спортивного та фольклорного стилів, відповідно прямого, прилягаючого, напів прилягаючого та трапецієвидного силуетів.
Поточний інструктаж.
Фронтальний інструктаж.
Індивідуальний інструктаж.
Заключний інструктаж.
VII. Підсумки уроку.
Заключне слово вчителя.
VIII. Прибирання робочих місць.














