Строї та їх елементи. Обов’язки військовослужбовця перед шикуванням і в строю

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

РОЗДІЛ ІV. СТРОЙОВА ПІДГОТОВКА

Стройова підготовка є важливою складовою навчання допризовника. Солдат строкової служби діє в складі свого відділення, тож він повинен добре знати своє місце в строю, різні стройові прийоми без зброї та зі зброєю. Основні обов’язки військовослужбовців перед шикуванням і в строю, порядок виконання стройових прийомів визначені Стройовим статутом ЗС України (далі Статут).

Тема 1. Стройові прийоми і рух без зброї

Заняття 1. Строї та їх елементи. Обов’язки військовослужбовця перед шикуванням і в строю

  1. Основні елементи строю

Щоб злагоджено діяти в строю, рядовий повинен знати, що таке строї та які їх елементи.

Стрій розміщення військовослужбовців, підрозділів і частин для спільних дій у пішому порядку та (або) на машинах.

Шеренга стрій, у якому військовослужбовці розміщені один біля одного на одній лінії.

Лінія машин – стрій, у якому машини розміщені на одній лінії одна біля одної.

Фланг правий (лівий) край строю. Під час поворотів строю назви флангів не змінюються.

Фронт – бік строю, до якого військовослужбовці повернені обличчям, а машини лобовою частиною.

Тильний бік строю бік, протилежний фронту.

Інтервал – відстань по фронту між військовослужбовцями (машинами), підрозділами та частинами.

Дистанція – відстань у глибину між військовослужбовцями (машинами), підрозділами та частинами.

Ширина строю – відстань між флангами.

Глибина строю – відстань від першої шеренги (від військовослужбовця, який стоїть попереду) до останньої шеренги (до військовослужбовця, який стоїть позаду), а під час виконання дій на машинах – відстань від першої лінії машин (машини, що стоять попереду) до останньої лінії машин (машини, що стоять позаду).

Двошеренговий стрій – стрій, у якому військовослужбовці однієї шеренги розміщені за військовослужбовцями іншої шеренги на відстані одного кроку (витягнутої руки, покладеної долонею на плече військовослужбовця, який стоїть попереду). Шеренги поділяють на першу та другу. Після повороту строю назви шеренг не змінюються.

Ряд – два військовослужбовці, які стоять у двошеренговому строю один за одним. Якщо за військовослужбовцем першої шеренги не стоїть військовослужбовець другої шеренги, такий ряд називають неповним; останній ряд завжди має бути повним. Після повороту двошеренгового строю кругом військовослужбовець неповного ряду самостійно стає в першу шеренгу.

Одношеренговий (шеренга) і двошеренговий строї можуть бути зімкнутими або розімкнутими. У зімкнутому строю військовослужбовці в шеренгах розміщені по фронту один від одного з інтервалами на ширину долоні між ліктями, у розімкнутому з інтервалами на один крок або з інтервалами, які визначає командир.

Колона стрій, у якому військовослужбовці або підрозділи (машини) розміщені один (одна) за одним (одною) на дистанціях, установлених Статутом або командиром. Колони можуть бути вишикувані по одному, по два, по три, по чотири та більше військовослужбовців. Їх застосовують для шикування військовослужбовців, підрозділів і частин у розгорнутий або похідний стрій.

Розгорнутий стрій – розміщення військовослужбовців, підрозділів (машин) на одній лінії по фронту в одно- або двошеренговому строю (у лінію машин) або в лінію колон з інтервалами, визначеними Статутом або командиром.Розгорнутий стрій застосовують для проведення перевірок, розподілу, оглядів, парадів тощо.

Похідний стрій шикування підрозділу в колону або підрозділів у колонах один за одним на дистанціях, установлених Статутом або командиром. Похідний стрій застосовують для пересування підрозділів, проходження урочистим маршем або з піснею тощо.

Напрямний військовослужбовець (підрозділ, машина), що рухається на чолі строю у визначеному напрямку. За напрямним має переміщуватися решта військовослужбовців (підрозділів, машин).

Замикаючий військовослужбовець (підрозділ, машина), що рухається останнім у колоні.

Лінійний – військовослужбовець, який позначає лінію шикування підрозділів і частин, а також лінію проходження урочистим маршем. Управління строєм здійснюють командами та розпорядженнями, які подає командир голосом, сигналами та особистим прикладом і які передаються за допомогою технічних і рухових засобів.

Команди й розпорядження можуть передаватися колоною через командирів підрозділів (старших машин) і спостерігачів. У строю старший командир перебуває там, звідки йому зручніше командувати. Інші командири здійснюють управління, залишаючись на місцях, що встановлені Статутом або старшим командиром. Командирам підрозділів від роти й вище в похідному строю батальйону та полку дозволяється виходити із строю лише для подання команд і перевірки їх виконання.

  1. Обов’язки військовослужбовців перед шикуванням і в строю

Для успішного виконання прийомів і дій військовослужбовець повинен знати свої обов’язки перед шикуванням і в строю. Військовослужбовець зобов’язаний:

перевіряти справність своєї зброї, закріплених за ним озброєння й техніки, боєприпасів, засобів захисту, шанцевого інструменту, обмундирування та спорядження;

мати коротку охайну зачіску, охайно заправляти обмундирування, правильно припасовувати спорядження, допомагати товаришеві усунути помічені недоліки;

знати своє місце в строю, ставати до строю швидко, без метушні; під час руху зберігати рівняння, інтервал і дистанцію; не виходити зі строю (машини) без дозволу;

• у строю без дозволу не розмовляти, дотримуватися цілковитої тиші; брати до уваги накази (розпорядження) і команди (сигнали) свого командира, виконувати їх швидко й точно, не заважаючи іншим;

• передавати накази (розпорядження), команди (сигнали) без перекручень, гучно й чітко.

Висновок. Навчання допризовника стройової підготовки має важливе значення. Навички, набуті на заняттях, знадобляться в повсякденній службі в ЗС України. Щоб уміти швидко та правильно поводитися в строю, допризовник повинен знати основні елементи строю.

Запам’ятайте! Стрій, шеренга, фланг, фронт, інтервал, дистанція, ширина й глибина строю, двошеренговий стрій, ряд, колона, розгорнутий і похідний стрій.

Перевіряємо себе

1. Сформулюйте визначення поняття «стрій».

2. Назвіть основні елементи строю та охарактеризуйте їх.

3. У чому полягає відмінність між розгорнутим і похідним строєм?

4. Поясніть, як ви розумієте обов’язки військовослужбовця перед шикуванням і в строю.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
2
9
дн.
1
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!