Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Методичні ігри для урізноманітнення уроків природничого циклу
»
Взяти участь Всі події

Стаття "ХТО, ЯКЩО НЕ Я? КОЛИ, ЯКЩО НЕ ЗАРАЗ!"

Різне

Для кого: 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас, Дорослі

23.04.2020

304

2

0

Опис документу:
Стаття містить матеріал про розвиток волонткрського руху у світі, в Україні. Також описуїться в статті особливості волонтерського руху в школі, який передбачає участь школярів у різних соціально-значущих проектах.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

ХТО, ЯКЩО НЕ Я? КОЛИ, ЯКЩО НЕ ЗАРАЗ!

Волонтерська діяльність з кожним роком стає все більш і більш затребувана. Через війни та розбіжності країн народу потрібні помічники не тільки в матеріальному плані, але і в психологічному. Сьогодні волонтерський рух розвивається інтенсивно. Створюються нові організації, збираються кошти, реалізуються проекти. Рух волонтерів має багатий досвід. Понад 150 мільйонів чоловік дорослого населення планети вже вступило до лав добровільних помічників.

Для України, як і для всього світу, волонтерство є актуальним і важливим з низки причин. По-перше, як свідчить багаторічний досвід використання праці волонтерів, це ефективний спосіб вирішувати складні проблеми окремої людини, суспільства і навколишнього середовища, які часто виникають на ґрунті недостатньої турботи про суспільне благо. По-друге, волонтерство приносить у соціальну сферу нові, як правило, творчі та сміливі ідеї щодо вирішення найгостріших і найскладніших проблем. По-третє, волонтерство – це спосіб, за допомогою якого кожний представник суспільства може брати участь у покращанні якості життя. По-четверте, це механізм, за допомогою якого люди можуть прямо адресувати свої проблеми тим, хто здатний їх вирішити.

Якщо говорити про історію, то волонтерська діяльність зародилася як безоплатна добровільна допомога групи людей в різних життєвих економічних, політичних ситуаціях. Наприклад, пошук і порятунок людей і тварин; організація заходів державного масштабу (олімпіади, змагання, фестивалі та ін.); заходи з охорони природи та інше. Напрямків діяльності безліч.

Таким чином, волонтер - це людина, яка безкоштовно і добровільно робить щось для інших людей, для тварин, для природи в масштабах двору, міста, країни, світу.

Основним принципом волонтерського руху є безкорислива допомога: в будь-якій ситуації людина повинна залишатися, перш за все, людиною, небайдужою до чужої біди.

Звернемося до історії. У 1920 році був заснований міжнародний волонтерський рух. Добровольці з різних країн: Англії, Німеччини, Швеції, Австрії, які ще вчора, беручи участь у Першій світовій війні, були ворогами, вирішили відновити зруйноване недалеко від Вердена село. Так народилася сама перша міжнародна волонтерська організація під назвою - Service Civil International. Дана організація продемонструвала всьому світу, що можуть люди, об'єднані однією ідеєю, і поклала початок виникненню інших об'єднань добровольців.

Через 70 років декларація добровольчества, прийнята на XI Всесвітній конференції волонтерського руху, закріпила ідею добровольчих починань як основу розвитку громадянськості в суспільстві.

Декларація визначила цілі і завдання волонтерства та затвердила право будь-якої людини на участь в добровільному русі. Тобто кожна високоморальна людина може і повинна надати посильну допомогу, затребувану на сьогоднішній день в суспільстві.

Таким чином, в світі з'явилася велика кількість волонтерів, які беруть участь не тільки в регіональних співтовариствах, а й міжнародних, які працюють під патронажем ООН і ЮНЕСКО.

В нашій школі приділяється особлива увага волонтерському руху. Перша турбота волонтерів - це тварини. Друга - це діти. Третя - люди похилого віку. Школярі-добровольці зайняті організацією шефської допомоги учням початкової школи, дітям з обмеженими можливостями здоров'я, ветеранам війни, праці. Наші волонтерські загони в основному займаються просвітницькою діяльністю: виготовляють буклети, листівки для молодших школярів та мешканців мікрорайону. Їх мета - формування здорового способу життя, правила дорожнього руху, толерантність, патріотизм, екологічні навички і духовно-моральні цінності. Спеціальні заняття з психологом допомагають підготувати школярів-волонтерів до ведення серед однолітків роботи з профілактики вживання наркотиків, пропаганди здорового способу життя.

         Крім того, волонтерський рух в школі передбачає участь школярів у різних соціально-значущих проектах:

«Ми за здорове майбутнє нашої країни» ;

«Безпечна дорога дитинства» ;

«Азбука здоров'я» ;

«Допоможеш природі - допоможеш собі» ;

«Скажімо НІ» ;

«У школу за здоров'ям» ;

«Екологія особистості»

«Три Д: діти, дорога, дорожні знаки» ;

«Листівка ветеранові» ;

«Ветеран живе поруч»;

«Добро врятує світ».

         Принцип, за яким будується робота волонтерів, один: все для благополуччя і радості людей. Зрозуміло, що школярі не можуть надати матеріальну допомогу, однак допомогти в соціалізації вони здатні. Тож протягом багатьох років учні мого школи беруть участь в волонтерському проекті «Відкриті серця», це є своєрідним продовженням двох попередніх благодійних проектів школи: «Допоможи хворій дитині» та «Кожна дитина особлива, всі діти рівні», які проводили члени волонтерського загону школи «Данко», члени учнівського самоврядування, активісти школи та учасники Євроклубу.

Основною метою волонтерського проекту «Відкриті серця» є розвиток в учнів навичок соціальної взаємодії, формування потреби допомагати іншим, робити гідні вчинки на благо інших людей, прищеплення учням загальнолюдських цінностей: доброти, співчуття, повагу до старших, толерантності, готовності прийти на допомогу. До того ж, даний проект передбачає часте відвідування дітей із соціально незахищених сімей, людей похилого віку, в ході чого школярі розвивають комунікативні навички, вчаться щиро дарувати любов та тепло людям, висловлювати підтримку тим, хто її потребує.

Також юні волонтери нашої школи беруть активну й у різних волонтерських акціях: «Від серця до серця», «Ветеран поруч», « З Дідом Морозом в кожен дім», «80 добрих справ», марафоні «Діти за мир, за єдину Україну», ігровій програмі «Стираємо гострі кути» та флешмобах. Щорічно учні школи відвідують хворих дітей у дитячому відділенні Криворізького протитуберкульозного диспансеру №2, щоб подарувати малюкам святковий настрій та солодощі. В рамках акції "Ветеран живе поруч" волонтери вітають ветеранів війни святковими листівками та харчовими наборами. Наші учні отримали перемогу в міському конкурсі-відеопривітанні мешканців міста до Дня Перемоги. Волонтерська родина Пасько Романа отримала перемогу в районному конкурсі волонтерських загонів «Спадкоємці Перемоги».

У нашій школі до волонтерської діяльності долучаються і батьки школярів. Так, традиційно у вересні проводяться благодійні ярмарки на підтримку дітей, хворих на рак. Під час заходу усі бажаючі мають змогу придбати товари за смаком, а зароблені кошти перераховуються на рахунок хворих дітей. Протягом року вчителі, батьки та учні беруть участь в акціях на підтримку воїнів АТО, збирають теплі речі, харчі, пишуть солдатам листи. У рамках проведення соціально-педагогічної акції «Впевненими кроками до взаємопорозуміння: педагоги, батьки, діти» в 5 - 6 класах відбулася низка зустрічей з батьками учнів. Тож, з нами ділилися досвідом батьки – тренери, викладачі, кухарі, волонтери, керівники благодійної організації, спеціалісти з пошиття одягу.

Особливу увагу волонтери школи приділяють проведенню флешмобів:

  • патріотичні: «Лети на крилах голубиних, послання миру Україні!», "Я для Тернівського району", основною метою якого стало привернення уваги населення міста, а відтак і країни, до необхідності об’єднання зусиль задля збереження миру в Україні,

  • фізкультурно-оздоровчі: "За здоровий спосіб життя", " Здоровий Я стиль мого - життя!", метою яких стало формування уявлення про здоровий спосіб життя, розширення знань про збереження здоров'я;

  • миротворчий: "Голуб миру" в рамках відзначення в Україні Дня миру.

Одним із завдань волонтерського руху є підвищення екологічної грамотності учнів, формування активної, гуманної позиції у ставленні до природи. Протягом року учні школи проводять екологічні рейди «Ми – за чистоту району», беруть участь у акціях "Годівничка",  «Птахи - наші друзі», виготовляють шпаківні.

Велику роль грають волонтери в організації дозвілля школярів. Кожного літа у школі працює дитячий заклад відпочинку "Дивограй". В ньому діти відпочивають, грають в різноманітні ігри, заводять нових друзів. Вже стало традицією залучати до роботи в шкільному таборі команду добровільних помічників. Це учні 10 класу, які добровільних засадах допомагають вихователям організувати змістовний та цікавий відпочинок. Після закінчення табірної зміни волонтери готують творчі звіти.

Участь молодих людей у волонтерському русі дає їм змогу зробити особистий внесок у розв’язання соціальних проблем, самореалізуватися через ініціювання проектів і програм соціально-педагогічної спрямованості. Ми плануємо продовжувати брати активну участь у волонтерському русі, яку сподіваємося ще поєднати з співпрацею із засобами масової інформації з метою ширшого висвітлення діяльності волонтерів та залучення ще більшого кола небайдужих молодих людей.

Тому ми вважаємо, що активна участь у волонтерській діяльності сприяє розвитку таких соціальних навичок як:

- розвиток комунікативних здібностей;

- досвід відповідальної взаємодії;

- лідерські навички;

- самоорганізація;

- виконавська дисципліна;

- захист і відстоювання прав та інтересів;

- ініціативність та інші.

Беручи участь у волонтерській діяльності, підліток набуває ряд практичних навичок, необхідних йому і в повсякденному житті:

- вміння приймати рішення;

- вміння вести за собою;

- вміння заручитися підтримкою співрозмовника;

- вміння чути і слухати;

- досвід роботи з групою, знання основ психології;

- організаторські здібності.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.