Стаття "Діагностичні можливості кольору"

Опис документу:
З самого народження ми оточені кольором. Він супроводжує нас всюди і завжди. Діти рано починають відчувати колір та підбирати його для зображення свого настрою. Вибір кольору тісно пов'язаний із психологічними особливостями дитини, станом її здоров'я .

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Діагностичні можливості кольору

Діти рано починають відчувати колір та підбирати його для зображення свого настрою. Вибір кольору тісно пов'язаний із психологічними особливостями дитини, станом її здоров'я .

Діти віком від 1 року незалежно від національності і місця проживання надають перевагу однаковим кольорам – червоному, жовтому, помаранчевому. Менш популярні у них синій, зелений, фіолетовий.

Діти використовують в основному 5 – 6 кольорів. У цьому випадку можна говорити про нормальний середній емоційний розвиток школяра. Більш широка палітра кольорів говорить про натуру чуттєву,емоційно багату. Якщо дитина використовує тільки один або двакольори, це швидше за все вказує на її негативний емоційний стан у цю хвилину: тривога (синій), агресія (червоний), депресія (чорний). Використання простого олівця іноді трактується як «відсутність» кольору, таким чином дитина повідомляє про те, що у її житті не вистачає яскравих фарб та добрих емоцій.

Найбільш значимі особи дитина завжди виділяє більшою кількістю кольорів. А осіб, яких не сприймає, малює чорним або темно-коричневим кольором. Також колір може передавати риси характеру та стан:

Темно-синій – концентрація на внутрішніх проблемах, потреба в спокої, самоаналіз.

Зелений – рівновага, незалежність, впертість, прагнення до безпеки.

Червоний – сила волі, ексцентричність, направленість у зовнішній світ, агресія (якщо червоного забагато), підвищена збудженість, активність.

Жовтий – добрі емоції, безпосередність, цікавість, оптимізм.

Фіолетовий – фантазія, інтуїція, емоційна та інтелектуальна зрілість.

Коричневий – відчуття, фізичний дискомфорт, незручність, часто неприємні емоції.

Чорний – пригніченість, протест, справжня потреба в змінах.

Сірий – відсутність кольору, апатія, бажання піти, не помічати нічого, що тривожить.

Ставлення до кольорів проявляється в малюнках малят. Дослідження В. Мухіної показали, що діти найчастіше обирають кольори з характеристикою «яскравий», «світлий», «чистий». До похмурих, холодних, темних відтінків діти вдаються тоді, коли дорослі пропонують їм намалювати щось неприємне. «Чорне – брудне - негарне», - кажуть вони. Тож, як бачимо, при виборі кольорів діти більше спираються не на предметні асоціації, а на враження.

Яскраві кольори радують, приваблюють дітей. Вони не дратують, а навпаки, заспокоюють їх, дають можливість почуватися комфортно. Здавна відомо, що колір може навіть лікувати. На цьому явищі базується такий оздоровчий напрямок, як кольоротерапія.

Діти рано починають відчувати колір та підбирати його для зображення свого настрою. Доктор Макс Люшер, психолог та дослідник в області кольору прийшов до висновку, що вибір кольору дуже тісно зв’язаний із психологічними особливостями людини, із станом її здоров'я.

Тест Люшера і характер людини

У повному варіанті він складається з 7 наборів різних кольорів, що в цілому складає 73 кольорові смужки. Щоправда, на практиці найбільш часто користуються скороченим (восьми карточним) варіантом тесту, при якому пацієнт відбирає колір у спадному порядку переваги. Таким чином, колір, якому він віддає перше місце, викликає у нього найбільшу симпатію, той, який він обирає останнім і який займає 8 місце, викликає у нього апатію, ну або ж найслабшу симпатію. Побачивши, яке місце в списку займає той чи інший колір, психолог визначає властиву йому «функцію».

Отже, якому кольору ви віддаєте перевагу, а який недолюблюєте?

Червоному кольору віддають перевагу ті, хто легко збуджується і не позбавлені чутливості. Ті хто легко приймає рішення і пристрасно його відстоює. Якщо ж вас відштовхує цей колір, це говорить про вашу сентиментальність і вразливість. Напевне, трапляється, що ви часто шкодуєте про втрачені можливості.

Помаранчевий колір - це колір дії, ентузіазму і свободи. Якщо ви обожнюєте цей колір, ви людина, що інстинктивно намацує правильний шлях незалежно від свого інтелекту. Дуже тривожно, коли помаранчевий зводиться в ранг антипатії.

Любителі жовтого кольору – енергійні люди з яскраво вираженою фантазією та уявою. Мають живий розум, завдяки якому швидко засвоюють будь – яку інформацію. Нетерпимість до жовтого не скільки не примушує розумових переваг, однак про брак уяви дійсно доводиться шкодувати.

Потяг до зеленого кольору говорить про врівноваженість вашого характеру, а також про порядність і чуйність. Неприязне ставлення до цього кольору вказує на відсутність у вас сили волі і нездатність впоратися зі складними ситуаціями.

Якщо ви любите синій колір, це вказує на те, що ви ввічливі, поступливіші і почуття міри не покидає вас. Якщо вас відштовхує синій колір, то ви надмірно цілеспрямовані і дуже страждаєте через недосконалість вашого характеру.

Ви віддаєте перевагу чорному? Дуже дивно, бо по суті справи ви зовсім не такий, яким уявляють вас оточуючі. Вам абсолютно незаслужено приписують легковажність і черствість і дарма позбавляють вас довіри. Мабуть, всьому виною ваш загадковий вигляд або кидається в очі чутливість. Ворожість до чорного кольору висловлює життєрадісність, любов до оточуючих, природі, дітям, тваринам.

А як ви сприймаєте білий? Позитивно – значить, ви обдарована і багатогранна особистість. У вас багато позитивних якостей, адже, як відомо, білий колір – це не що інше, як поєднання всіх складових спектра. Білого кольору уникають лише люди з якою-небудь вадою. Кожній нормальній людині білий колір приємний для очей.

Кольоровий тест «Тваринка»

Мета : діагностування та з'ясування комфортності перебування дитини в батьківському домі.

Обладнання : кольорові олівці, фломастери, папір.

Завдання . Дайте дитині аркуш білого паперу і запропонуйте уявити, що з нею бажає подружитись яка-небудь зовсім чудова і добра тварина. Який вигляд вона матиме? Якого кольору буде? Нехай дитина намалює цю тварину кольоровими олівцями.

Інтерпретація :

Немає переваги вибору, ультрамарин, червоний, червоно-оранжевий або пурпурний. Дитині потрібне сильне і добре керівництво. Вона затишно почувається в батьківському домі і легко знаходить друзів.

Якщо переважають ніжні й теплі тони, особливо рожевий, пурпурний, жовто-зелений або небесно-блакитний – дитина почувається дещо самотньо і добра тварина уявляється їй чимось на вагу бажаного подарунка. Такій дитині необхідно більше любові і крім цього, ви повинні потурбуватись, щоб вона знайшла собі нових друзів.

Перевага коричневих тонів – дитина потребує захисту. Можливо, що вона лише натуралістично зобразила звичайний колір хутра тварини – про це можна сперечатися.

Багато контрастів – червоний, червоно-оранжевий разом з чорним, коричневим – дитина більше прагне до самостійності, проявляє свою упертість. Свого «товариша» вона уявляє як такого, що навіює страх. Багато червоного і червоно-оранжевого – дитина хоче відстояти своє місце, зараз вона дещо пригнічена.

Перевага жовтих тонів – майже завжди йдеться про дуже нервову дитину, котра не може зосередитись на чомусь конкретному. Можливо, у неї є віртуозна обдарованість, але ви повинні її розвивати і поглиблювати. Прихильність до зелених тонів – у відповідному віці означає початок пубертатну (статевого дозрівання).

Багато сірого означає – дитина боїться, що їй відмовлять. Багато чорного – страх перед невідомим. Дитина потребує захисту і теплоти.

Багато білого – неусвідомлений вияв страху перед об'єднанням свого життєвого світу (дитині потрібні казки, можливість майструвати щось, а не телевізор.

Багато коричневого – прагнення до свободи.

Багато пурпурового – страх перед стороннім впливом.

Багато рожевого – страх бути самотнім.

Багато зеленого і трав'яної зелені – які-небудь психологічні бар'єри, зовні часто проявляється як надмірна образливість. Спілкування з реальністю часто порушене (мрійник).

Якщо ж головний колір – ультрамарин, то можливо, йдеться про певну іпохондричність (хворобливий стан людини, що характеризується надмірним незапокоєнням, страхом за своє здоров'я ), а також про те, що дитина боїться власного дому.

Якщо в основному фіолетовий і пурпурний – то, за наявності природної життєвої сили, мова йде про страх магічно-потойбічних(можливо, вдома є старі хворі родичі).

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»