Соціальний розвиток дошкільників засобами сенсорної кімнати

Опис документу:
В розробці подано майстер-клас для педагогів щодо соціального розвитку дошкільників засобами сенсорної кімнати. Тут подані вправи для дорослих щодо соціалізації , а також для дошкільнят. Більшість іграшок ми виготовляли власноруч.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Майстер-клас «Соціальний розвиток особистості засобами сенсорної кімнати»

Мета: підвищити рівень психолого-педагогічної підготовки педагогів щодо проблеми соціалізації дошкільників; активізувати вміння педагогів проектувати власну діяльність щодо успішної соціалізації дошкільників; розвивати вміння дискутувати й аргументувати; виховувати культуру спілкування.

1. Вітання. Учасники стають у коло.

Загадка. Пропонується відгадати загадку:

«Нас не було - воно було,

Нас не буде - воно буде,

Ніхто ні в кого його не бачить,

А в кожного воно є.» (Ім'я)

Вправа «Назви лагідно». Кожному потрібно назвати своє ім’я у лагідній формі і сказати декілька слів про себе.

2. Мозковий штурм

Кожна людина індивідуальна, неповторна, зі своїми мріями та бажаннями і має якості властиві тільки їй. Давайте розберемо декілька людських якостей.

Активна – діюча, енергійна, ініціативна.

Доброзичлива – позитивна, прихильна, надає допомогу, емпатійна.

Оптимістична – має життєрадісний погляд на життя.

Компетентна – володіє знаннями, має досвід у певній галузі.

Соціальна – людина, яка має активний взаємозв’язок з оточуючим світом.

Завдяки чому ми можемо розвивати всі ці якості у дошкільників? Так, завдяки правильно організованій ігровій та навчальній діяльності.

Соціальний розвиток – це процес, під час якого дитина засвоює цінності, традиції, культуру суспільства, в якому вона живе. Граючи, займаючись, спілкуючись з дорослими і однолітками, вона вчиться жити поруч з іншими, враховуючи їхні інтереси, правила і норми поведінки в суспільстві, тобто стає соціально компетентною.

3. Соціалізація дошкільника (експрес-інформація)

Багато часу батьки і педагоги сприймали дошкільний заклад як інституцію, відповідальну тільки за здоров’я та підготовку дитини до школи, то сьогодні поряд з цими аспектами діяльності дедалі більшої значущості набувають й інші функції дошкільного закладу, зокрема одна з основних –  соціалізація дитини. 

Соціалізація – у широкому розумінні цього слова означає розвиток людини як соціальної істоти, становлення її як особистості. По суті, соціалізація – це процес входження індивідів до різних спільнот, колективів і груп людей через засвоєння їх норм, ідеалів, цінностей. В основу механізму соціалізації лежить соціальна діяльність людини (спілкування, гра, навчання, пізнання, праця), завдяки якій відбувається виникнення свідомості та самосвідомості, засвоєння загальних способів практичної діяльності, формування соціальних зв’язків, здатність орієнтуватись у суспільних подіях.

Соціалізувати дошкільника – означає збагатити його індивідуальний досвід позитивними враженнями від спільної з іншими життєдіяльності, розвинути в нього соціальні потреби, сформувати соціальні вміння та навички, виховати «відчуття іншого», сформувати готовність та здатність брати іншого до уваги, працювати в команді, домовлятися, узгоджувати свою позицію, в разі потреби поступатися власними інтересами на користь соціальної групи, діставати насолоду від допомоги та підтримки іншої людини у складній ситуації, тобто жити обличчям до людей, з відкритим серцем, умінням гармонійно «вписуватися» в дитяче угрупування, знаходити в ньому своє місце, визначати свій статус серед однолітків відповідно до своїх можливостей та домагань, товаришувати.

У Базовому компоненті визначено такі компетенції дошкільника стосовно соціального оточення: родино-побутова – обізнаність з нормами та правилами сімейного (родинного) співжиття, здатність їх дотримуватися; вміння підтримувати доброзичливі, дружні, довірчі стосунки в родинному колі, проявляти турботу про різних та близьких членів родини і любов до них; та соціально-комунікативна – обізнаність з різними соціальними ролями людей (знайомі, незнайомі, свої, чужі, діти, дорослі, жінки, чоловіки, дівчатка, хлопчики, молоді, літні тощо); з елементарними соціальними та морально-етичними нормами міжособистісних взаємин; уміння дотримуватись їх під час спілкування. Йдеться про здатність дитини взаємодіяти з людьми, які її оточують: узгоджувати свої дії, поведінку з іншими; усвідомлювати своє місце в соціальному середовищі; позитивно сприймати себе; вміння співпереживати, співчувати, допомагати іншим.

Для успішної соціалізації особистості дошкільника важливо будувати виховний процес як створення виховного розвивального середовища, в якому дитина може активно діяти, пізнавати світ, спілкуватися з дорослими й однолітками.

Необхідно щоденно в процесі взаємодії з дитиною в простих побутових ситуаціях вчити любити те, що її оточує, що потребує людської уваги, турботи – все, що  живе, росте, чим ми користуємося, що страждає, є слабким і потребує нашої допомоги.

4. Вправа «Портрет соціально компетентного дошкільника»

Учасники об’єднуються у дві групи та виконують завдання скласти картинку із пазлів (контур хлопчика порізаний на частини , де написані різні компетентності дитини , як позитивні, так і негативні). Вам потрібно створити ідеально соціалізованого дошкільника.

Дошкільника можна вважати соціально компетентним, якщо він:

володіє елементарними знаннями про соціальні явища, події, людей, взаємини, способи їх миролюбного та конструктивного налагодження;

цінує, визнає значущість для себе всього, що пов’язане із соціальним життям, цікавиться ним;

називає словами, вербалізує основні назви, пов’язані з життям людини серед інших;

передає свої враження про соціальні події та взаємини людей художнім образом (малює, ліпить, складає оповідання, співає пісні…)

5. Колаж «Що впливає на процес соціалізації дитини»

Учасникам даються різні картинки, де зображені чинники, що впливають на соціалізацію дитини. Ваше завдання скласти колаж «Що впливає на процес соціалізації дитини»

На процес соціалізації дошкільників впливають:

Сімя (батьки, сестри, дідусі, бабусі, рідня)

ДНЗ (вихователі)

Суспільство (однолітки, друзі)

6. Вправа «Плюс-мінус».

Кожна група з власного досвіду на аркуші паперу , поділеного на дві частини , повинна написати чинники, які позитивно та негативно впливають на соціалізацію дітей. Презентувати свої відповіді. Час виконання : 10 хв.

7. Вправа «Квіти» .

Для того, щоб нам продовжити роботу необхідно об’єднатись в 3 групи, проговоривши по колу слова: «Розуміння», «Доброта», «Довіра».

Таким чином у нас утворились 3 групи . Кожна група отримує своє завдання:

картка № 1 –   скласти квітку «Розуміння», на пелюстках якої  визначити (написати)  причини, через які дитина не може соціалізуватись;

картка №2 – скласти квітку «Доброти», на пелюстках якої  визначити  (написати) методи і прийоми, які можна використати для успішної соціалізації дитини;

картка № 3 –  скласти квітку «Довіри», на пелюстках якої  визначити (написати) напрямки і форми роботи  з батьками  з проблеми соціалізації дошкільників.

Для підготовки Вам надається 15 хвилин. По закінченню часу, кожна група захищає свій проект. «Квітки» розміщуються на мольберті.

Робота в групах, захист проектів.

Висновок: Отже, важливим виховним фактором соціалізації є найближче соціальне оточення, в якому проходить життя і діяльність дитини, тобто середовище –  сім’я, дитячий колектив, товариші, дорослі люди, з якими безпосередньо спілкуються діти.

Соціалізація – це складний і багатогранний процес, який триває все життя людини, а його основи закладаються в дошкільному дитинстві.

8. Відео «Сенсорна кімната».

9. Літературний конкурс

Психолог зачитує уривки з творів, що стосуються соціалізації дитини, педагоги повинні назвати автора твору та його назву.

«… Схопилася Яринка, швидко одяглася, взяла подушку, винесла на подвір’я, поклала на лавку – та кулачками її, кулачками…» (В.Сухомлинський «Ледача подушка»).

«…Купила мама слив і хотіла їх дати дітям після обіду. Вони лежали на тарілці…» (Л.Толстой «Кісточка»).

«…Журавель до кашки – стукав, стукав дзьобом по тарілці – нічого не вихопить…» (українська народна казка «Лисичка та журавель»).

«…А найбільше лихо з жінками «Тільки що почує – зараз уже й задзвонила по всьому селу…» (Українська народна казка «Язиката Хвеська»).

Однією з основних складових соціального розвитку дитини є розвиток спілкування, встановлення взаємовідносин, формування дружніх зв’язків з однолітками.

Спілкування – це процес взаємодії людей.

Пропоную пограти в гру, яка сприяє розвитку навичок спілкування.

10. Гра «Сіамські близнюки».

Мета гри: навчити учасників гнучкості в спілкуванні один з одним, сприяти виникненню довіри між ними.

Опис гри: учасники діляться на пари. Пари стають один до одного боком і обіймаються однією рукою за плечі. Виходить так, що у того, хто справа, вільна тільки права рука, а у того , хто ліворуч – тільки ліва. І ось цьому «сіамському близнюкові» потрібно зробити щось разом.

Завдання: вирізати коло з паперу, зав’язати шнурки на черевиках, намалювати картину.

11. Гра «Слова-загадки» .

Провідний стоїть спиною, пише по повітрю букви плечем, головою, ногою, коліном. (короткі слова - отрута, кіт, хор)

12. Відгадай на дотик . На картоні приклеєні об’ємні зображення цифр, букв, геометричних фігур . Завдання учасників із закритими очами на дотик відгадати, що зображено на картинці.

13. Палички склади за картинкою, за уявою. За допомогою паличок потрібно скласти картинку. Спочатку ми це робимо за зразком , а потім за уявою.

14. Презентація сенсорної книги. Для розвитку дрібної моторики та розвитку мовлення ми разом з батьками виготовляємо м’які тематичні сенсорні книги із тканини і фетру. Відповідно до зображення будується розповідь про пору року, або предмети чи герої.

15. Арт-терапія емоції . Для закріплення теми емоції ми пропонуємо чарівні картинки, зображення на них нанесено воском. Потрібно зафарбувати акварельними фарбами аркуш паперу і тоді зображення з’явиться на картинці.

16. Вправа «Живі пальчики»

Із фетру ми виготовили іграшки для пальчикового театру. Коли діти вибирають собі улюбленого герою ми будуємо або казку , або різні історії.   (Теми для такого розвитку сюжету: «Друзі пішли в ліс», «Наш день народження», «Ковзаємо з гірки». Головна умова гри — в історії повинні брати участь усі звірі й надані модулі. Якщо ж діти захочуть використовувати інше обладнання сенсорної кімнати, то вони повинні обґрунтувати власний вибір. Якщо виникають труднощі, психолог дає невеликі підказки, але основними авторами повинні залишатися діти).

17. Вправа «Мішечки анти стрес» . Ця вправа застосовується для розслаблення. Мішечки виготовлені із надувних кульок, всередину яких засипані різні крупи і зерно. Завдання дитини на дотик відгадати що це за крупа і описати її.

18. Вправа «Оплески».

Ми сьогодні з вами добре попрацювали. І на завершення я пропоную вам уявити на одній долоні посмішку, а на іншій – радість. А щоб вони не пішли від нас, їх треба міцно-преміцно з’єднати в оплески.  (Вправа «Оплески»)

19. Рефлексія.

Що  нового ви  сьогодні взяли для себе?

Чого б  ви  хотіли всім побажати?

Сьогодні Україна прагне сформувати європейський стиль соціалізації, визначальними обставинами для якого є:

  • Особистість повинна бути відкритою як по відношенню до себе так і по відношенню до інших людей;

  • Мати набір ціннісних (позитивних) орієнтацій;

  • Дотримуватися такої життєвої позиції та світобачення, які б дозволяли крокувати в ногу з часом та здійснювати становлення самосвідомості, самовизначення, самореалізації та самоствердження.

  • Здатна реалізовувати свій творчий потенціал і отримувати задоволення від життя.

  • Дедалі активніша участь у власній професійній діяльності.

  • Віра у власні сили, неприйняття позиції пасивності при зіткненні з труднощами;

  • Відкритість новим знанням як у навчанні, так і у фаховій підготовці;

Таким чином, професійна робота практичних психологів та соціальних педагогів повинна мати за орієнтир риси сьогоднішнього європейського ідеалу особистості.

20. Підсумок. Бджола і Шершень

Читання байки «Бджола та Шершень»
Скажи менi, Бджоло, чого ти така дурна? Чи знаєш ти, що плоди твоєї працi не стiльки тобi самiй, як людям кориснi, а тобi часто i шкодять, приносячи замiсть нагороди смерть; одначе не перестаєш через дурiсть свою збирати мед. Багато у вас голiв, але всi безмозкi. Видно, що ви без пуття закоханi в мед.
— Ти поважний дурень, пане раднику,— вiдповiла Бджола.— Мед любить їсти й ведмiдь, а Шершень теж не проти того. I ми могли б по-злодiйському добувати, як часом наша братiя й робить, коли б ми лише їсти любили. Але нам незрiвнянно бiльша радiсть збирати мед, анiж його споживати. До сього ми народженi i будемо такi, доки не помремо. А без сього жити, навiть купаючись у меду, для нас найлютiша мука.

Часто кажуть, що педагоги – це не просто професія, а покликання. Подібно до Бджоли, педагог завжди зорієнтований не лише на результат, а й на процес діяльності. Ніколи не чекайте вдячності від дітей та їхній батьків за проведену роботу. Адже більша радість – збирати мед, ніж його споживати.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
1
міс.
2
2
дн.
0
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!