Розробки : "Ранкові зустрічі"

Опис документу:
Цілісно можна використовувати моделі ранкових зустрічей, які також дозволяють розвивати навички ефективної взаємодій, сприяють згуртуванню класного колективу з перших кроків навчання. Оскільки парна та групова робота використовується практично усіма педагогами, доречним буде використання окремих вправ, ігрових ситуацій, які допоможуть дитині комфортніше почувати себе в нових навчальних ситуаціях.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

1 день

Ранкова зустріч

1. Вітання. (утворення кола довільно – діти сидять на стільчиках чи подушках на килимі або стоять в колі). Вчитель демонструє спосіб вітання і знайомства та пропонує привітатися та познайомитися дітям по черзі в колі ( вітання за руку ):

Вчитель: “Доброго ранку, (імя дитини)! Мене звати

(ім’я вчителя). Я рада бачити тебе в школі!

Дитина: “Доброго ранку, (ім’я вчителя)! Мене звати

(ім’я дитини). Я рада бачити Вас!

Заповнення календарика погоди, календарика настрою.

(див. Додаток 1).

2. Групове заняття. Гра з м’ячем “Знайомство”. Вчитель пропонує дітям краще познайомитися і більше дізнатися один про одного. М’яч знаходиться в руках вчителя. Він називає ім’я будь-якої дитини з кола і кидає їй м’яча. Коли дитина зловить м’яч, вчитель задає їй одне запитання на зразок: ”З кого складається твоя сім’я?”, “Яке твоє улюблене заняття?”, “Чи є у тебе домашні тваринки?” і т. ін. Дитина відповідає, а потім називає ім’я іншої дитини з класу (якщо запам’ятала її ім’я), кидає їй м’яча і задає їй запитання на зразок тих, які задав вчитель. Гра продовжується до тих пір, поки м’яч не потрапить до рук кожної дитини.

Додаток 1.

Календарик погоди.

Назва місяця

Умовні позначення:

○ – ясно; - хмарно; похмуро; ∷ - дощ;

 - сніг; ∾ - ожеледь; ≡ - туман; ≏ - роса;

△- град;

У 1-му класі (принаймні у І семестрі) не варто вводити умовні позначення. На початках діти у клітинках календарика погоди зазначають цифрою (у верхньому правому кутку) число дня (1 ... 30, 31). Якщо хтось з учнів вміє писати – записує назву дня тижня (понеділок – п’ятниця) або це робить вчитель. Фломастерами або кольоровими олівцями діти позначають погоду (малюють сонечко, хмаринки, сніжинки, дощ і т. ін.). Пізніше, у 2; 3 класах, можна буде перейти до умовних позначень погоди, відмічати температуру повітря.

1-й урок

Тема: Знайомство.

Мета: допомогти дітям зрозуміти, що кожна дитина особлива і відрізняється від інших людей ввести знак ”Я”.

Матеріали: готові квіти з кольорового паперу на кожну групу, аркуш паперу (великий) з намальованою галявиною квітів (див. додаток), скотч або клей (сухий), фломастери.

Хід уроку:

  1. Організація класу до уроку.

  2. Мотивація навчальної діяльності.

1) Вправа - провокація. Вчитель звертається до дітей із питанням про те, що насамперед треба зробити, коли виникає потреба звернутись за допомогою до іншої дитини (людини). Діти пропонують свої варіанти відповідей. В ході бесіди учні за допомогою вчителя мають дійти висновку про те, що при звертанні, насамперед, потрібно привітатися, назвати ім’я людини, до якої ти звертаєшся і бути певним, що це саме та людина.

2) Вправа ”Галявина квітів” (варіанти: “дерево з листочками”, “квітка з пелюстками”, і т. ін.)

На дошці прикріплено плакат “Галявина квітів”. Вчитель пропонує учням прикрасити цю галявину квітами. Для цього кожній дитині в ситуативних групах з 4-х осіб (так, як вони сидять за партами) потрібно вибрати по одній квіточці з певної кількості і написати на ній своє ім’я, таке, як їй подобається, щоб її називали (якщо дитина не вміє писати, вона може попросити зробити це вчителя).

Презентація роботи: Кожна група дітей виходить по черзі до плакату, кожна дитина з групи називає своє ім’я (так, як їй подобається, щоб її називали), розміщує (прикріплює) свою квіточку на плакаті сама або за допомогою вчителя. Презентація кожної групи схвалюється оплесками.

3) Введення знаку “Я” (під час презентації “квіточок”).

  1. Підсумок:

Вчитель звертає увагу дітей на плакат і запитує:

- Чиє однакові квіти ?

- Чим квіти відрізняються ?

Він робить з дітьми висновок про те, що немає на галявині двох однакових квітів, так само в класі немає двох однакових дітей. Всі по-різному одягнені, різні на зріст, мають різний колір очей, волосся, мають різні імена. Усі різні, як і польові квіти на галявині.

- Як ми можемо розпізнати один одного? (за іменами, за зовнішнім виглядом)

- Як ми можемо відповісти в класі, щоб бути вислуханим ? (за

допомогою знаку ”Я”)

- Чи всі навчилися це робити ?

Вправа в колі з мячем “Як звуть мого друга?”. Всі учні утворюють коло. Вчитель розпочинає гру, кидає м’яча будь-якій дитині і промовляє: “Мого друга звуть (ім’я дитини). Дитина, яка отримала м’яча, кидає його іншій дитині, ім’я якої вона запам’ятала. Гра продовжується доти, поки мяч не потрапить до кожного з учнів.

2-й урок

Тема: Знайомство з класом, школою.

Мета: ознайомити дітей з класом, з навчальними приміщеннями школи(фізкультурним залом, бібліотекою, актовим залом, іншими спеціалізованими кабінетами, у яких, можливо, діти будуть відвідувати уроки в 1-му класі (кабінет іноземної мови, малювання, комп’ютерний клас), їдальнею, туалетом.

Матеріали: немає.

Хід уроку: Загальні рекомендації:

Знайомство з класом, школою можна провести у вигляді цікавої екскурсії (подорож будь-яким видом транспорту за бажанням дітей, за допомогою гри “Ниточка і голочка”( Вчитель виконує роль “голочки”, яка тягне за собою “ниточку” - учнів, що стають ланцюжком, тримаючи один одного за руки). Варто попередньо домовитись із вчителями фізкультури, малювання, іноземної мови, бібліотекарем, кухарем про те, що діти 1-го класу відвідають приміщення, де працюють ці спеціалісти.

Підсумок дня

По закінченню уроків вчитель з дітьми збирається в класі, в колі. Він дякує дітям за радість спілкування , висловлює задоволення від знайомства з ними. Вчитель пропонує кожному учневі в колі дати відповідь на запитання: “Що найбільше вам запам’яталося сьогодні ?” або “Про які події ви б хотіли розповісти батькам, що відбувалися сьогодні в школі ?”. Діти отримують перше домашнє завдання – продиктувати кому-небудь з дорослих розповідь про найцікавішу шкільну подію 1-го вересня (на думку дитини). Можна намалювати малюнок про події 1-го вересня в школі. Батьки дітей мають бути присутні на підсумку дня і занотувати це домашнє завдання.

2 день

Ранкова зустріч

1. Вітання. Вчитель пропонує учням утворити коло за допомогою гри “Мій друг”. Він промовляє: “Мій друг ... і називає ім’я дитини. Потім вчитель підходить до цієї дитини і бере її за руку. Дитина, яку вибрав вчитель, так само вибирає собі друга з числа інших дітей, називає ім’я цієї дитини, підходить до неї і бере за руку. Таким чином продовжує формуватися ланцюжок друзів, які тримаються за руки. Коли всі учні будуть вибрані, утворюється коло і вчитель пропонує привітатися за допомогою компліментів, тобто привітатися і щиро сказати щось приємне про того, з ким вітаєшся.

Вчитель: “Доброго ранку, (ім’я дитини)! Я рада тебе бачити в школі! У тебе красиві блакитні очі.

Дитина відповідно вітається з вчителем і робить йому комплімент. Вітання продовжується в колі. Учні можуть робити компліменти відносно зовнішнього вигляду, настрою інших дітей. Головне, щоб висловлювання дітей були щирими.

Коло на ранковій зустрічі може бути утворене різними способами: за зростом дітей, за кольором очей, волосся дітей, за такою ознакою, як хто раніше прийшов до класу, за днями народження учнів (за порами року), можна запропонувати встати в коло спочатку дівчаткам і залишити проміжки, а потім у ці проміжки запропонувати стати хлопчикам, і т. ін. Головне, щоб вчитель щодня варіював способи утворення кола і сам проявляв творчість, пропонуючи дітям цікаві варіанти.

Заповнення календарика погоди, календарика настрою.

(див. Додаток 2).

2. Обмін інформацією. Крісло автора. Це особливе кріселко, стілець, де дитина може висловити все те, що її здивувало, схвилювало, вразило. Учень може презентувати тут свої малюнки, розповідати цікаві історії. В цей час всі інші діти уважно його слухають. Якщо кому-небудь щось не зрозуміло, той може задати запитання з приводу почутого. Звичайно, першокласники не одразу починають задавати запитання “автору” розповіді. Як задавати запитання і які запитання можна задавати – це має пояснити і навчити вчитель. Головне – викликати в дітей бажання активно слухати іншу дитину і ділитися власними враженнями від будь-яких подій.

На цій ранковій зустрічі діти презентують (за бажанням) свої малюнки (домашнє завдання 1-го дня) або розповідають про цікаві події, що сталися з ними. Всі дитячі малюнки і всі дитячі розповіді, записані батьками, вчитель розміщує на стіні класу і дякує всім, хто виконав домашнє завдання.

3. Групове заняття. Гра Пересідалки”. Це рухлива весела гра. Назву дали самі діти.

Її мета: закріплення засвоєних раніше знань про:

  • колір;

  • форму;

  • ширину;

  • висоту;

  • величину;

  • пори року;

  • місяці;

  • час;

  • орієнтацію в просторі;

  • назви одягу, взуття;

  • склад, його місце в слові, кількість складів;

  • звук, його місце в слові, кількість звуків в слові.

Гра розвиває увагу, мислення, монологічного мовлення (фрази типу “на моє місце сідає...”, “я дружу з ...”).

Ознаки, які називають діти у процесі гри, мають бути пов’язані лише з тими особами, які беруть участь у грі.

Діти формують коло (сидять на стільчиках або стоять). Ведучий у грі – вчитель (пізніше ведучим у грі може бути будь-яка дитина). Ведучий називає певну ознаку, яка стосується когось з дітей, що приймають участь у грі (ім’я дитини називати не можна за правилами гри). Наприклад: “На моє місце сідає дівчинка з кучерявим волоссям” (варіанти: “хлопчик у джинсах”, “дівчинка, ім’я якої починається із звука “І”, і т. ін.). Та дитина, якої це стосується, має помінятися місцями з ведучим (пересісти або перебігти на його місце), а ведучий – на місце дитини. Гра продовжується. Можна вживати фрази; “Я хочу дружити з дівчинкою, яка ...”, “мені подобається хлопчик, який ...”.

Додаток 2.

Календарик настрою

Дата

Прізвище,

ім’я дитини

1.

2.

3.

4.

5.

19.

20.

- Святковий; - Радісний; - Робочий; - Сумний;

(червоний) (жовтий) (зелений) (синій)

Учні фломастерами замальовують клітинки навпроти свого прізвища та імені відповідним кольором і таким чином позначають свій настрій. На початках діти можуть записати у графі ”Прізвище, ім’я дитини” своє ім’я самостійно або за допомогою вчителя. Так їм легше буде знаходити свій рядочок у календарику.

1-й урок

Тема: Перші кроки в організації спільної роботи класу. Введення знаку “хор”, знайомство з улюбленою іграшкою.

Мета: ввести знак “хор”

Матеріали: демонстраційний знак “хор”, знак “Я”, тексти загадок.

Хід уроку:

1. Організація класу до уроку.

2. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Завдання. Розповісти про свою улюблену іграшку.

- Що ми вчились робити вчора?

- Для чого нам потрібен знак “Я”?

Вчитель звертає увагу дітей на те, що вони повинні висловлюватися по черзі, використовуючи знак “Я”.

- Я пропоную вам зараз розповісти про свою улюблену іграшку. Як ви це будете робити?

Розповіді дітей (за бажанням).

  1. Завдання. Гра “Я почну, а ти продовжуй”(див. додаток).

Підсумок:

- Чим відрізняються перша і друга вправи?

- Навіщо ми це робили?

- В школі є таке правило: деякі справи ми будемо робити всі разом (показати знак ”хор”), а деякі – кожний з вас буде робити самостійно (знак “Я”).

3. Фізкультхвилинка.

4. Закріплення вивченого матеріалу (на матеріалі загадок, запитань, тощо).

5. Підсумок уроку.

- З яким новим знаком ми сьогодні познайомились?

- Коли ми використовуємо знак “Я”, а коли знак “хор”?

- Коли вам легше відповідати на запитання чи виконувати роботу: спільно зі всіма чи окремо?

Вчитель вводить знак “хор”.

Вчитель пропонує загадку чи запитання і показує дітям на знак “Я” або на знак “хор” як форму відповіді.

2-й урок

Тема: Введення групової роботи.

Мета: організувати роботу в групах, навчити утворювати групи за певними ознаками, вчити взаємодіяти в групі, спілкуватися з однолітками, вивести правила роботи в групі (як результат роботи в групі), ввести знак “ми”.

Матеріали: кольорові квадратики на кожну дитину (для об’єднання в групи), конверти із набором геометричних фігурі картинкою звіра (див. додаток), аркуш паперу (А-4) і сухий клей на кожну групу (для групової роботи), тексти загадок.

Хід уроку:

1. Організація класу до уроку.

2. Мотивація навчальної діяльності.

- Які знаки ми вже з вами знаємо?

- Коли ми можемо користуватися знаком “Я”? А знаком “хор”?

- Для чого нам потрібні ці знаки?

- Давайте перевіримо, чи всі вміють користуватися цими знаками?

1) Вчитель пропонує дітям відгадати загадку.

Загадка

Я руда,

Низького росту,

Хитра я і довгохвоста.

На курей я вельми ласа –

В них таке смачненьке мясо.

Вовку-брату я сестриця,

А звуть мене ... (Лисиця).

- Що це за звір?

- Вашим завданням буде скласти лисичку з геометричних фігур (демонструє геометричні фігури).

- Які це фігури? Назвіть будь-ласка. (діти називають).

- З якої фігури почнемо?

- Чи схожа наша лисичка на справжню? - Чим?

2) Введення групової роботи. Обєднання дітей у групи. Завдання для групової роботи.

- Візьміть, будь-ласка, кольорові квадратики і знайдіть собі друзів з квадратиками такого самого кольору.

- А тепер я запрошую кожну групу сісти за той стіл, на якому є квадрат такого самого кольору.

- Зараз ми будемо працювати в групах. Кожна група отримає конверт із геометричними фігурами і картинку якогось звіра. Про цього звіра мають знати лише ті, хто працює в одній групі і більше ніхто.

- Завдання кожній групі: скласти свого звіра з геометричних фігур і приклеїти детальки до паперу.

- Всім зрозуміле завдання? На цю роботу ви маєте 10 хвилин.

- Чи всі групи завершили виконання завдання?

- Як я можу це зрозуміти? (вислухати думки дітей)

- А як, на вашу думку, можна повідомити іншим про завершення роботи в групі без слів, жестами? (вислухати думки дітей).

- Давайте домовимось про те, що коли робота в групі буде завершена, всі в групі підніматимуть разом руки.

Презентація роботи груп.

- А тепер кожна група по черзі буде виходити до дошки і звітувати про свою роботу, тобто показувати картинку звіра, складеного з геометричних фігур. А всім нам (звертається до класу) треба буде здогадатись, який це звір.

- Я запрошую першу групу до дошки.

- У мене є невеличка підказка – загадка про цього звіра.

Вчитель звертається до класу:

- Чи схожий цей звір на того, про якого йшлося в загадці?

- Ця група впоралась із завданням?

Вчитель звертається до групи:

- Покажіть, будь-ласка, картинку-підказку, яка допомогла вам скласти фігурку звіра.

- Давайте подякуємо цій групі за роботу.

- Чи йшла вже мова про такого звіра?

- Ця картинка схожа чи відрізняється від тієї, яку вже презентували? Чим?

Тексти загадок:

Дуже товсті ноги маю,

Ледве їх переставляю,

Сам високий я на зріст,

Замість рота в мене хвіст.

(Слон)

Я вухатий ваш дружок,

В мене сірий кожушок,

Куций хвостик, довгі вуха,

Я усіх-усіх боюся.

(Зайчик)

Червонясту шубку має,

По гілках вона стрибає,

Хоч мала сама на зріст,

Та великий має хвіст.

Як намисто оченята...

Хто це? Спробуй відгадати.

(Білка)

В теплій шубці він лежить,

Цілу зиму міцно спить,

А пробудиться від сну –

Зустрічатиме весну.

(Ведмідь)

По закінченні презентації робіт учні виводять правила роботи в групі.

1. Уважно вислухати завдання.

  1. Працювати так, щоб не заважати іншим.

  2. Дотримуватись відведеного часу.

  3. Памятати знак про завершення роботи в групі.

  4. Домовитись, як презентувати роботу (всім разом чи одному з групи).

3. Підсумок уроку.

- Що ми вчились робити на уроці?

- Як ми працювали?

- З яким новим знаком ви сьогодні познайомились?

- Чи запамятали ви правила роботи в групі?

- Хто хотів би і завтра попрацювати в групі?

У кожної дитини на парті є знак “Я”, у вчителя на дошці – знаки “Я” і “хор”.

Вчитель показує на знак «Я», коли діти відгадують загадку.

Фронтальна робота. У виконанні завдання приймають участь діти всього класу. Учні по черзі пропонують, як розміщувати деталі. Вчитель просить дітей користуватися знаком «я».

На уроці підчас організації роботи в групах мають бути присутні батьки, як асистенти, щоб допомагати вчителю.

На парті в кожної дитини ще на початку уроку має бути квадратик певного кольору. Учні встають з-за парт, переміщаються по класу, групуються за кольором квадратиків і сідають групкою, яка утворилася. Кожна група має складатися з 4-ох осіб, тому кількість кольорів а, відповідно, і кількість груп залежить від кількості учнів у класі. (Поки діти утворюють групи, асистент вчителя тим часом кладе на кожний стіл, де буде сидіти група, великі квадрати так, щоб діти могли їх бачити. Це робиться для того, щоб зазначити стіл, за який сядуть діти, коли утворять групу).

Кожна група по черзі сідає за свій стіл.

Коли всі учні сядуть, вчитель перевіряє, чи правильно утворилися групи (кожна гру па по черзі сигналізує підняти

ми вверх квадватиками).

Кожна група отримує в конверті однаковий набір геометричних фігур (знову допомагає це робити асистент).

Коли всі групи отримають конверти, після цього вчитель просить групи уважно вислухати завдання.

Кожна група виконує одне і те саме завдання, але складає фігурку того звіра, предметний малюнок якого отримує в конверті разом із набором геом. фігур. Якщо груп багато, малюнки звірів у завданнях можуть повторюватись.

Діти працюють в групах, наклеюють деталі на аркуш паперу.

За звуковим сигналом (дзвіночок, хлопки руками) вчитель просить групи припинити роботу.

Вчитель вводить знак “ми” (див. додаток) і просить групи, що завершили роботу, повідомити про це відповідним жестом.

Групи по черзі виходять до дошки і демонструють свою роботу. Вчитель прикріплює до дошки аркуш із складеною дітьми фігуркою звіра.

Вчитель зачитує відповідну загадку. Учні в класі мають відгадати її (користуються знаком “Я”) і порівняти відгадку із фігуркою, яку склала група.

Вчитель показує на знаки “Я” або “хор”, коли просить дітей дати відповіді на запитання.

Група дітей, що презентує роботу, демонструє предметну картинку.

Презентація роботи кожної групи схвалюється оплесками.

Якщо завдання починають повторюватись, вчитель може запитати дітей про подібність або відмінність фігурки звіра, яку вже презентували.

Вчитель має допомогти дітям самим вивести правила групової роботи, а не навязувати свої. Він може перефразовувати дитячі думки, але не спотворювати їхній зміст.

Згодом правила мають бути красиво оформлені і вивішені на видному місті, щоб вчитель міг нагадувати їх дітям тоді, коли в класі буде проводитись групова робота.

Підсумок дня

Підсумок дня можна знову провести в колі.

- Що для вас було найцікавішим сьогодні?

- Які знаки ви обирали сьогодні для відповіді?

- Коли ви обирали знак “Я”, а коли знак “хор”? Чому?

- З яким новим знаком ми сьогодні познайомились?

- Про кого з своїх однокласників ви хотіли би розповісти сьогодні батькам?

- Попросіть кого-небудь з дорослих записати вашу розповідь про друга або намалювати портрет того, хто вам найбільше запамятався. Це і буде вашим домашнім завданням на сьогодні. А завтра ваші розповіді і малюнки ви зможете презентувати в кріслі автора, як ми це робили сьогодні. Всі ваші розповіді і малюнки ми пізніше розвісимо на стіні.

3 день

Ранкова зустріч

1. Вітання. На цій ранковій зустрічі учні вітатимуться з іграшкою, яка є в класі. Діти утворюють коло (див. ранкову зустріч, 2-й день). Вчитель пропонує кожній дитині привітатися з іграшкою по черзі в колі і розповісти (одним реченням) про свої враження в школі. Діти можуть під час вітання зробити комплімент іграшці. Спочатку вчитель бере в руки іграшку, демонструє спосіб вітання, звертаючись до неї:

Вчитель: “Доброго ранку, (назва іграшки)! Я рада, що ти сьогодні завітав до нас. В нашому класі цікаво і весело.

Вчитель передає іграшку в руки учня і просить його привітатися з ней таким способом, як це щойно зробив вчитель. Вітання в колі триває до тих пір, поки іграшка не повернеться до рук вчителя.

Заповнення календарика погоди, календарика настрою.

2. Обмін інформацією. Крісло автора. Діти розповідають про однокласника, який найбільше запам’ятався, можуть презентувати малюнок.

3. Групове заняття. Гра “Автомобілі”. Ця гра переслідує наступну мету: вчити дітей домовлятися, брати на себе різні ролі (ведучого і підлеглого), діяти злагоджено, щоб досягти результату спільної роботи ( в даній грі цей результат – керований рух “автомобіля”.

Діти грають трійками. Вчитель пропонує учням у колі розрахуватися на 1-й, 2-й, 3-й. Ті учні, які вже розрахувалися на 1-й – 3-й, одразу утворюють групу з 3-х осіб (беруться за руки). Таким чином утворюється решта трійок.

Вчитель пропонує дітям пограти у автомобілі. Він просить уявити, що невеличкі групи дітей – це автомобілі. Для руху автомобіля потрібно, щоб добре працювали всі його частини.

  • Завдяки чому рухається автомобіль? (завдяки мотору).

  • А що допомагає повертатися машині в правий чи лівий бік? (кермо).

  • А хто ж керує авто? (водій).

  • Уявіть, що ви автомобілі. Станьте, будь-ласка, один за одним в своїх трійках і покладіть руки на пояс попередньому учневі. Той, хто стоїть першим у трійці – це “мотор”. Він буде промовляти як мотор: “Тр-тр-тр”. Це означає, що мотор працює. Другий учень у трійці буде “кермом”, а останній – це “водій”. Він керуватиме автомобілем. Йому підпорядковуються і “кермо”, і “мотор”. Якщо треба їхати вперед – “водій” каже: “вперед”, “мотор заводиться” (промовляє “тр-тр-тр”) і вся трійка учнів рухається вперед. Якщо авто рухається назад - “водій” каже: “назад” і авто рухається назад, в лівий бік – водій каже: “поворот ліворуч” і повертає “кермо” (другого учня) ліворуч, аналогічно праворуч. Всім зрозуміло? (Учителеві варто перед початком гри продемонструвати, як рухається “автомобіль”. Для цього він має зайняти місце одного з учнів у трійці (водія) і показати всі команди).

  • Чи всі автомобілі готові вирушити у дорогу? Тоді поїхали. Будьте обережні, щоб запобігти аваріям. Адже поруч із вами інші авто.

Через деякий час (за сигналом вчителя) рух “автомобілів” припиняється, і діти міняються ролями. Гра продовжується знову. Через певний час – знову зупинка, і діти знову міняються ролями. Рух “автомобілів” відновлюється. (Важливо, щоб у кожній ролі побувала кожна дитина). Гра завершується. Вчитель дякує всім дітям і запрошує на 1-й урок. (Зауважимо, що для проведення цієї гри потрібно достатньо місця).

1-й урок

Тема: Закріплення групової роботи.

Мета: закріпити з дітьми правила роботи в групі, вчити дітей домовлятися під час виконання групового завдання, вчити презентувати групову роботу.

Матеріали: кольорові геометричні фігури на кожну дитину (квадрат, ромб, круг, прямокутник, трикутник, овал, трапеція) для об’єднання в групи, 1 набір геометричних фігур, аркуш паперу (А-4) і сухий клей на кожну групу (для групової роботи).

Хід уроку:

1. Організація класу до уроку.

2. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель розпочинає урок із обміну вражень дітей від гри “Автомобілі”:

- Ким вам сподобалось бути найбільше? Чому?

- Ким би ви не хотіли бути у цій грі? Чому?

- Що потрібно для того, щоб автомобіль рухався у тому напрямку у якому потрібно водію? (домовлятися між собою, діяти злагоджено).

3. Формування дій контролю та оцінки.

Робота в групах.

- Чи пам’ятаєте ви, як ми вчора шукали собі друзів за кольором квадратиків і об’єднювалися в групи?

- Хто пригадає, як ми це робили?

- Сьогодні ми знову будемо працювати в групах. Спочатку нам треба обєднатися в групи.

- У вас на партах є геометричні фігурки. Назвіть їх, будь-ласка (квадрат, ромб, круг, прямокутник, трикутник, овал, трапеція).

- Тому я зараз попрошу вас взяти свою геометричну фігурку і знайти собі друзів з такими самими геометричними фігурками. Чи всім зрозуміло?

- Яких правил роботи в групі ми маємо дотримуватися? (діти за допомогою вчителя нагадують правила роботи в групі).
Завдання для роботи в групах.

- Домовтеся між собою у групі і складіть іграшку, яка вам найбільше подобається. Для цього використайте набір геометричних фігур. Детальки складеної іграшки приклейте до паперу.

- Всім зрозуміле завдання?

- На цю роботу ви маєте 10 хвилин.

- Чи всі групи завершили роботу?

- Як група має показати це? Який знак існує для цього?

Презентація роботи груп.

4. Підсумок уроку:

- Як ми працювали сьогодні?

- Як потрібно працювати в групі, щоб усім було цікаво і приємно? Яких правил роботи в групі вам вдалося дотриматись?

Цей висновок необхідний дітям для того, щоб домовитись під час виконання наступного завдання.

Вчитель просить дітей користуватися знаком “Я” .

Якщо діти не знають назв деяких геометричних фігур, не потрібно вимагати називати їх. Це може зробити сам вчитель. Головне, щоб діти змогли відшукати подібні фігури під час об’єднання в групи. Кольори геометричних фігур мають бути одного кольору, щоб діти орієнтувалися не на колір, а на форму.

Кількість різних геометричних форм, а, отже і кількість утворюваних груп залежить від кількості учнів у класі. Основна умова – у групі має бути по 4 особи.

(Поки діти утворюють групи, асистент вчителя тим часом кладе на кожний стіл, де буде сидіти група, великі геометричні фігури так, щоб діти могли їх бачити. Це робиться для того, щоб зазначити стіл, за який сядуть діти, коли утворять групу).

Коли всі учні сядуть групами, вчитель перевіряє, чи правильно утворилися групи (кожна група по черзі сигналізує піднятими вверх геометричними фігурками.(див. також коментарі до організації групової роботи 2-й урок. 2 день).

Кожна група отримує в конверті однаковий набір геометричних фігур (див. додаток). Діти мають домовитися в групах, яку іграшку складатимуть всі разом. Вчитель допомагає тим групам, у яких виникають проблеми (діти не можуть домовитись про іграшку, яку будуть складати, тощо).

За звуковим сигналом (дзвіночок, хлопки руками) вчитель просить групи припинити роботу.

Діти в групах, що завершили роботу, разом піднімають руки.

Див. коментарі (2-й урок, 2 день). Презентація кожної групи схвалюється оплесками.

Роботи дітей після презентації вчитель розміщує на стіні класу.

2-й урок

Тема: Написання графічного диктанту.

Мета: вчити дітей писати графічний диктант, уважно слухати інструкцію вчителя визначити правила для написання графічного диктанту.

Матеріали: аркуш паперу в клітинку на кожну дитину із зазначеними заздалегідь крапочками і лінієчками самооцінки для графічного диктанту, прості олівці, гумки.

Хід уроку:

1. Організація класу до уроку.

2. Мотивація навчальної діяльності.

Спочатку вчитель з учнями повторює напрямки руху: ліворуч, праворуч, вверх, вниз. Для цього він називає в класі будь-який предмет і просить учнів визначити місце його розташування.

Діти разом із вчителем записують графічний диктант (діти на аркушах паперу, а вчитель на дошці).

Вправа 1.

- Починаємо з верхньої крапочки. Проводимо лінію на 1 клітинку праворуч, не відривайте олівця від паперу, 1- вгору, 1- праворуч, 1- вниз, 1- праворуч, 1- вгору, 1- праворуч, 1-вниз і продовжуємо так писати до кінця рядочка.

- Оцініть свою роботу. Для цього знайдіть лінієчку “К”- красиво. Поставте собі оцінку за красу першого візерунка.

- А тепер порівняйте свій візерунок із візерунком на дошці. Оцініть, чи правильно ви намалювали візерунок. Для цього поруч із лінієчкою “К” – красиво, знайдіть лінієчку “Пр” – правильно.

Вправа 2.

- Починаємо писати з другої крапочки.

- 1- праворуч, 2- вгору, 1- праворуч, 1- вниз, 1- праворуч, 1- вгору, 1- праворуч, 2- вниз.

- Продовжуйте роботу самостійно і оцініть її.

- Як ще можна оцінити свою роботу? (діти пропонують свої критерії оцінки, наприклад: “легко” - “важко”).

3. Фізкультхвилинка.

4. Формування дій контролю та оцінки.

Вправа 3.

- Починаємо працювати з третьої крапочки. 3 клітинки вправо, 1-вгору, 1-ліворуч, 1-вгору, 3- праворуч, 1-вниз, 1- ліворуч, 1-вниз. 3- праворуч, 1-вгору, 1- ліворуч, 1-вгору, 3- праворуч, 1-вниз, 1- ліворуч, 1-вниз. Далі продовжуйте самостійно. Оцініть свою роботу.

5. Підсумок уроку.

- Що ми вчилися писати?

- Які правила необхідно пам’ятати при написанні графічного диктанту?

- Кому було важко писати?

- Як ви думаєте, що ми будемо робити завтра?

Вчитель звертає увагу дітей на правила написання диктанту.

1. Уважно слухати вчителя.

2. Писати, не відриваючи олівця від аркуша паперу.

3. Лінії проводити по клітин-

ках акуратно.

4. Знати напрямки рухів: ліворуч, праворуч, вверх, вниз.

Вчитель починає виконувати вправу на дошці а завершити її просить учнів самостійно. При малюванні цього візерунка вчитель може допомагати дітям, а при малюванні наступних – тільки заохочувати.

На полях проведені лінієчки самооцінки:

Пр К

Вчитель малює візерунок на дошці до тих пір, поки дає інструкцію. Потім діти продовжують роботу самостійно. Коли діти завершать виконання завдання, вчитель знову просить їх оцінити свою роботу: спочатку – за критерієм “красиво”, а потім, коли вивісить на дошку взірець другого візерунка, за критерієм “правильно. Діти відмічають на лінієчках оцінки хрестиками.

Л

Пр К В

Оцінювання роботи дітьми проводиться аналогічно вправі 2.

Підсумок дня

- Що нового ми сьогодні дізналися?

- Як вам найбільше сподобалось працювати? В групі чи самостійно?

- Як би ви хотіли працювати завтра?

- На лінієчках самооцінки за такими критеріями оцініть сьогоднішній день: “цікаво” – “не цікаво”, “легко” – “важко”. (кожна дитина виконує це завдання самостійно на невеличких кольорових паперах з клейкою основою, відмічаючи на лінієчках хрестиком свою оцінку).

Ц Л

Нц В

- А тепер домашнє завдання. Намалюйте, будь-ласка, те, що ви найбільше любите. Це треба виконати обовязково. А завтра ваші розповіді і малюнки ви зможете презентувати в кріслі автора на ранковій зустрічі, і ми обов’язково всіх вислухаємо. Всі ваші малюнки ми пізніше розвісимо на стіні.

4 день

Ранкова зустріч

1. Вітання. На цій ранковій зустрічі учні вітатимуться з побажаннями. Діти утворюють коло (див. ранкову зустріч, 2-й день). Вчитель пропонує кожній дитині привітатися з іншою в колі із побажанням, тобто привітатися і щиро побажати саме цій дитині щось приємне. Вітання починає вчитель:

Вчитель: “Доброго ранку, (ім’я дитини)! Я рада тебе бачити в школі! Я бажаю тобі гарного настрою!

Дитина, відповідно, вітається з вчителем і висловлює йому своє побажання. Вітання продовжується в колі. Учні можуть висловлювати різні побажання (здоров’я, успіхів, і т. ін.). Головне, щоб ці побажання були приємними для іншої дитини і щирими.

Заповнення календарика погоди, календарика настрою.

2. Обмін інформацією. Крісло автора. Кожна дитина презентує свій малюнок і коротенько розповідає, що ж вона любить понад усе. Вчителю потрібно надати можливість кожній дитині висловитись (навіть якщо це займе більше часу, ніж зазвичай). Таким чином вчитель продемонструє дітям повагу не тільки до їхніх інтересів і уподобань, але й повагу до кожної дитячої особистості.

3. Групове заняття. Гра з м’ячем “Що найбільше любить мій друг”. Ця гра дасть можливість перевірити вчителю, наскільки діти були уважні підчас презентації малюнків і розповідей в кріслі автора і чи запам’ятали учні уподобання своїх однокласників. Вчитель кидає м’яча будь-якій дитині в класі і каже: “(Ім’я дитини) понад усе любить...” і учні з класу, хто запам’ятав, що саме любить ця дитина, продовжують речення вчителя, а дитина, якій кинули м’яча – мовчить. Якщо учні дають вірну відповідь, дитина, про яку йшла мова каже: “Так” або стведжувально киває головою. Якщо однокласники помиляються, дитина ще раз нагадує, що вона любить більш за все. Дитина, якій щойно кидали м’яч, продовжує гру, кидає його іншій дитині за власним вибором і каже: “(Ім’я дитини) понад усе любить...”. Учні в класі знову мають продовжити речення. Гра повторюється до тих пір, поки м’яч не потрапить до рук кожної дитини.

1-й урок

Тема: Перші кроки в організації спільної роботи учнів (пара).

Мета: ввести парну роботу, закріпити самооцінку, показати, що знак “Ми” можна використовувати в парній роботі.

Матеріали: набори геометричних фігур ( по 2 і 2 ■ на кожну пару), малюнки ситуацій на кожну пару (формат А-4), фломастери, олівці.

Хід уроку:

1. Організація класу до уроку.

2. Мотивація навчальної діяльності.

Діти утворюють коло. Вчитель запитує:

- Які знаки ми вже з вами знаємо?

- Коли ми можемо користуватися знаком “Ми”?

- Давайте перевіримо, чи всі вміють користуватися цим знаком?

Гра “Дзеркало”. Діти знаходяться в колі. Учитель вибирає одного з учнів і стає з ним в центр кола. Він пропонує іншим дітям зробити наступне:

- Станьте, будь-ласка, обличчям один до одного, дивіться один одному в очі. Один з вас буде ведучим, а другий – дзеркалом. Завдання дзеркала - якомога точніше повільно повторювати рухи рук ведучого. Вчитель в центрі кола демонструє з одним із учнів, як буде відбуватися гра.

Коли діти пограються в запропонованих парах, партнери міняються ролями і продовжують гру.

Необхідність парної роботи.

Дітям роздаються комплекти геометрич- них фігур (1- ▲▲, 2- ■ ■ ).

Завдання.

-Скласти самостійно будиночок за зразком (зразок будиночка на дошці).

- Чому не виходить скласти будиночок?

- Що робити?

- У вас вийшло самостійно скласти будиночок? Чому? Адже фігури були в кожного!

- Хто склав будиночок, будь-ласка, повідомте про завершення роботи в парі.

- Чи користувалися ми цим знаком раніше?

- Для чого?

- Тепер, коли ми будемо працювати в парі, використовуватимемо цей знак.

3. Фізкультхвилинка.

4.Формування дій контролю та оцінки.

Об’єднаня в пари. Діти грають в гру “Знайди собі пару”.

Завдання для пар.

Вчитель пропонує учням розіграти в парах три ситуації. Він роздає кожній парі листки з сюжетними малюнками для завдань.

1. 2. 3.

Ситуація 1.

- Ви живите в різних будинках (див. сюжетний мал. 1). Сьогодні – неділя. Домовтеся, що ви будете робити в неділю. Намалюйте, чим ви будете займатися. (Вчитель показує піктограми різних справ.):

- читаю - іду на

прогулянку

    • дивлюся телевізор

- На виконання завдання ви маєте дві хвилинки.

Обговорення результатів. Вчитель пропонує спочатку підняти руки тим дітям, які визначили спільні справи для двох. А потім підняти руки тих, для кого особисті справи є дуже важливими.

Ситуація 2.

- Ви на різних берегах річки (див. сюжетний мал. 2). Придумайте такі справи, про які б ви розповіли таким чином: “Ми домовились. Ми робимо спільну справу.”

Через 2 хвилини вчитель просить дітей взятися за руки в парі і розповісти про спільну справу. Пари відповідають по черзі.

Ситуація 3.

- Ви в лісі (див. сюжетний мал. 3). Придумайте, будь-ласка, такі справи, про які кожен з вас розповість сам. Домалюйте те, про що б ви хотіли розповісти.

5. Підсумок уроку.

- Як ви сьогодні працювали?

- Чи добре ви запам’ятали того, з ким ви працювали в парі?

- Зараз ми це перевіримо.

Гра “Впізнай свого товариша”.

Вчитель пропонує дітям закрити очі і підняти руки тих, хто знає ім’я свого партнера по парі. Далі діти відкривають очі і ті, хто не знає імені свого партнера, терміново мають познайомитись (показують знаком “Ми”, що вони познайомились).Учні знову закривають очі і пригадують, якого кольору волосся у їхнього партнера. Потім знову відкривають очі і перевіряють.

Далі вчитель викликає до дошки 3 – 4 пари добровольців, просить повернутися їх один до одного спиною і задає питання-випробовування. Наприклад:

- Якого кольору очі у твого товариша?

- Він вищий чи нижчий від тебе?

- Якого кольору одяг у твого сусіда?

Пари утворюються за бажанням дітей. Поняття “пара” – зовнішня оболонка без змісту

Розкривається зміст парної роботи – спільна робота.

Учитель заохочує дітей, щоб здогадалися поділитися фігурками з товаришем і зробили один будиночок на двох.

Діти повинні здогадатися повідомити про завершення роботи знаком “Ми” (на попередніх уроках вони користувалися цим знаком у груповій роботі).

Підчас фізкультхвилинки асистент, який працює в класі, розкладає на парту кожній дитині одну частинку розрізаної листівки (або одну з парних картинок) так, щоб на одній парті були різні частинки.

Діти шукають другу частинку картинки, щоб скласти ціле, і об’єднюються в пари.

Щоразу пара отримує по 1-му сюжетному малюнку (формат А-4) на кожну ситуацію.

Форма виконання завдання не регламентується (тобто діти можуть виконати завдання спільно або самостійно).

Кожен учень домальовує на сюжетному малюнку під своєю хатинкою, те про що б він хотів розповісти.

По закінченні роботи вчитель дає звуковий сигнал.

Вчитель просить дітей самостійно підібрати знаки, якими вони будуть повідомляти про завершення роботи (знак “Я” чи “Ми”).

Вчитель орієнтує дітей на спільне виконання завдання.

Учні домальовують на сюжетному малюнку свої спільні справи.

Вчитель має вислухати кожну пару учнів.

Вчитель орієнтує дітей на самостійне виконання завдання. Кожен учень домальовує на спільному малюнку, те про що б він хотів розповісти.

2-й урок

Тема: Введення знаків “+”, “-“. Закріплення самооцінки.

Мета: вчити дітей працювати в парі, оцінювати свою роботу і роботу інших знаками “+”, “-“ (“згода”, “незгода”), закріпити самооцінку, формувати контрольно-оцінювальні дії.

Матеріали: картинки із зображенням різних пір року( по 1 на кожну групу), роздатковий матеріал на кожну дитину (для обєднання в групи), аркуші паперу (А-4) для малювання, кольорові олівці, фломастери.

Хід уроку:

1. Організація класу до уроку.

2. Мотивація навчальної діяльності.

Гра “Так чи ні” (див. додаток).

Підсумок:

- Як вам зручніше було відповідати: словами чи жестами? Чому?

- Чи завжди потрібно відповідати словами? Чому?

- Давайте домовимось: якщо ми будемо погоджуватись з чиєюсь думкою, то

будемо показувати знак “+”, а коли не погоджуватимемося - знак “-“.

Робота в групах. Діти обєднюються в групи за роздатковим матеріалом:

- жовті листочки (осінь);

- крапельки (осінь);

- сніжинки (зима);

- квіточки (весна);

- метелики (весна);

- яблучка (літо);

- полунички (літо);

Завдання.

Кожна група отримує 1 картинку певної пори року. Учням в групі необхідно визначити цю пору року і навести аргументи на захист своєї думки. На виконання цієї роботи діти мають 5 хвилин.

Презентація. Учні групи показують свою картинку, називають пору року і доводять, чому саме вони так вважають.

Фізкультхвилинка.

4.Формування дій контролю та оцінки.

Індивідуальна робота.

- Намалюйте пору року, яка вам найбільше подобається. Оцініть свою роботу за такими критеріями: “красиво”, “легко” - “важко”.

5. Підсумок уроку.

- З якими новими знаками ми сьогодні працювали на уроці?

- Що вони означають?

- Навіщо нам потрібні ці знаки?

Спочатку діти на запитання вчителя відповідають словами “так” чи “ні”. Потім гра продовжується, але ставиться умова – дати відповідь на запитання, користуючись мімікою і жестами.

(Див. коментарі до органїзації групової роботи 2-й урок. 2 день).

Група має складатися з 4-х осіб.

Кількість груп залежить від кількості учнів у класі.

Діти за допомогою вчителя нагадують правила роботи в групі.

По закінченні роботи вчитель дає звуковий сигнал.

Підчас презентації інші групи уважно слухають відповіді та аргументи групи, що презентує свою роботу, і знаками “+” чи “-“ висловлюють свою згоду чи незгоду.

Презентація кожної групи схвалюється аплодисментами.

У верхньому правому кутику аркуша паперу, на якому малює дитина, проведені лінієчки самооцінки:

Л

К В

Діти відмічають на лінієчках оцінки хрестиками.

Підсумок дня

- З якими знаками ми вже з вами можемо працювати на уроках? (“Я”, “хор”, “Ми”, “+”, “-“).

- Які з цих знаків ви найбільше запам’ятали?

- Для чого нам потрібні ці знаки?

- Як ми сьогодні працювали?

- Яка робота вам найбільше сподобалась?

- Що би ви хотіли робити завтра?

5 день

Ранкова зустріч

1. Вітання з подарунком. Діти утворюють коло (див. ранкову зустріч, 2-й день). Вчитель пропонує подарувати один одному посмішку і демонструє (мімікою), як це можна зробити.

Вчитель: “Доброго ранку, (ім’я дитини)! Я рада тебе бачити в школі! Я дарую тобі посмішку! (і жестами показує, як він це робить).

Дитина відповідно вітається з іншою дитиною, що сидить поруч. Вітання продовжується в колі.

Заповнення календарика погоди, календарика настрою.

2. Обмін інформацією. Крісло автора.

- Хто сьогодні хоче поділитися своїми правилами життя вдома? Учні (за бажанням) розповідають правила.

- А як ви думаєте, для чого нам потрібні правила? (вислухати міркування учнів).

- А у школі нам потрібні правила? Які? (діти пропонують правила життя у класі).

Вчитель може запропонувати , як початок своє правило (н-д: “вітатися з усіма”, “посміхатися”, тощо). Важливо, щоб пропозиції йшли від дітей. Вчитель лише допомагає учням висловлюватися, перефразовує або формулює в позитивному тоні (без частки “не”) правила дітей. Дітям треба допомогти усвідомити, що правила стосуються всіх, і виконувати їх треба всім, щоб життя в класі було веселим і цікавим. Правила (пізніше) красиво оформлюються і вивішуються в класі на видному місті.

Орієнтовний зразок правил:

  • Дружити з усіма.

  • Слухати вчителя.

  • Допомагати один одному.

  • По класу ходити спокійно.

  • Ділитися.

  • Дотримуватися тиші.

Кожне з правил можна супроводити малюнками. Правила класу мають відповідати цінностям, пріорітетам тієї спільноти дітей, у якій вони вводяться.

3. Групове заняття. Гра “Зоопарк” (слон – заєць – жираф). Діти знаходяться в колі. Вчитель – ведучий в центрі кола. Він вказує рукою на будь-яку дитину в колі. Ця дитина та її сусіди з правого і лівого боку (трійка дітей) мають утворити разом певну фігуру. Якщо ведучий скаже слово “слон”, дитина, на яку вказали, показує хобот слона: витягує одну руку вперед, а другою обхоплює цю руку знизу і доторкається до свого носа. Сусіди тим часом показують вуха слона: повертаються до дитини, яка імітує хобот, широко розводять руки і вертикально утримують їх біля неї. Якщо ведучий каже слово “зайчик”, учень в середині трійки складає руки, як складає лапки зайчик, а сусіди цього учня імітують вуха зайчика – приставляють по одній руці ззаду до голови дитини в середині трійки. Якщо ведучий скаже слово “жираф”, учень в центрі витягує руки догори, імітуючи довгу шию жирафа, а сусіди тим часом показують плямки, які є на тулубі “жирафа” – доторкаються до цієї дитини руками. На початках ведучим у грі є вчитель. Згодом, коли діти запам’ятають рухи, гру можна буде проводити в швидкому темпі. Ця гра на увагу, тому той, хто невірно показав елемент певної фігури тварини, стає ведучим. Гра повторюється.

4. Щоденні новини. Щоденні новини мають бути прості, чіткі та стислі. Інформація – легкою для читання, розбірливо написаною, щоб діти могли легко прочитати її. Щоденні новини вчитель записує на плакаті або на дошці. У щоденних новинах подається інформація про те, що буде відбуватися у класі протягом дня. Наприклад:

Доброго ранку, друзі!

Сьогодні четвер, 8 вересня

- Кого побачив зранку?

- Хто що снідав?

- Що сьогодні хочеш найбільше?

Ми сьогодні будемо працювати в парах, писати графічний диутант, лічити геометричні фігури, гратися, відпочивати.

Завдання дня:

- Порахуйте кількість трикутників.

У 1 класі, коли діти не вміють читати, щоденні новини читає вчитель.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!