+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о
Предмети »
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Розробка уроку виробничого навчання на тему "Мережки"

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

План уроку виробничого навчання

Тема програми. Виконання мережки.

Тема уроку. Перевірочна робота за темою «мережка»

Мета уроку.

навчальна: перевірити на практиці знання та навички, отримані при вивченні теми «Мережки».

виховна:виховувати почуття смаку.

розвивальна: розвинути творчий підхід до роботи, розширити кругозір.

Тип уроку. Метод проектів

Дидактичне забезпечення: зразки виробів з мережкою, презентація за темою, відео ролик виконання вишивки.

Матеріально – технічне забезпечення: П’яльця, ножиці маленькі та великі, гобеленові голки, нитки (акрилові, муліне, нитки для плетіння, люрекс), пінцет, канва «Аіда», фетр.

Міжпредметні зв’язки: «Спеціальна технологія ручної вишивки», «Охорона праці», «Матеріалознавство», «Обладнання», «Геометрія».

Хід уроку

І. Організаційна частина.

1. Перевірка присутності учнів на уроці.

2.Перевірка готовності учнів до уроку (зовнішній вигляд, наявність спецодягу).

ІІ. Вступний інструктаж.

Інструктаж з безпеки життєдіяльності.

- Майстер:

При роботі з обладнанням ми повинні суворо дотримуватися правил з охорони праці. Давайте повторимо основні правила охорони праці. (Учні розповідають основні правила охорони праці).

- Охорона праці при виконанні ручних робіт.

- Охорона праці при виконанні машинних робіт.

- Охорона праці при виконанні волого – теплових робіт.

- Майстер:

При виконанні ручної вишивки ми довгий час перебуваємо в одному і тому ж положенні. Що б не втомлюватися під час такої роботи, необхідно виконувати фізичну розминку кожної годину роботи.

(Учениця показує вправи фізичної розминки).

Майстер: Тема сьогоднішнього уроку: « Перевірочна робота за темою «Мережки»» . Розпочати урок я хочу словами Коко Шанель: «Речі ручної роботи – розкіш. Мати їх кожному не обов’язково. Хто хоче їх отримати або платить майстру за роботу, або робить їх сам». (Слайд №1)

Урок пройде в незвичайній формі, у вигляді захисту та презентації Творчого проекту.

Проблема (Завдання) проекту: На основі отриманих теоретичних і практичних знань за темою «Мережки», вивчити інші види декоративно-прикладних мистецтв світу, схожих за технікою виконання і виготовити колекцію в даній техніці.

Мета уроку:

- перевірити на практиці знання та навички, отримані при вивченні теми «мережки».

- розвинути творчий підхід до роботи, розширити кругозір.

- узагальнити та систематизувати знання з вивченої теми.

- спонукати до постійного розвитку професійних здібностей і майстерності, інтересу до професії.

- виготовити колекцію в техніці «хардангер»

1. Мотивація навчальної діяльності

Майстер:

Дайте визначення терміну:

«Вишивка».

Учень: «Вишивка» - вид декоративно – прикладного мистецтва в якому на тканині виконується узор за допомогою ниток, бісеру або стрічок.

Майстер:

Дайте визначення терміну:

«Мережка».

Учень: «Мережка» - вид декоративно – прикладного мистецтва, це ажурне вишивання, що виконується на вільних нитках тканини у вигляді смуги. Таким способом прикрашають серветки, скатертини, постільну білизну та одяг.

Майстер: Отже ми займаємося мистецтвом!

Тема Творчого проекту «Мистецтво не має кордонів». (Слайд № 2)

2. Актуалізація опорних знань.

Майстер:

З чого почалася наша робота?

Учень: Вивчаючи різні техніки вишивки, ми з'ясували, що існує багато технік подібних мережці:

кіпрська «лефкарітіка»

італійська «punto antico» і «reticella»

гаптування на «решітці»

українська «мережка». (Слайд № 3)

Майстер: Вивчення цього питання привело нас на береги норвезького фіорду Хардангер. Фіорд в перекладі означає - «затока». Фіорд Хардангер третій за розміром у світі. Його довжина становить 134 км вглиб суші. Його береги оточені високими горами, водоспадами. (слайд №4). Хардангер — фруктовий сад Норвегії. Навесні він потопає в квітучих деревах. Влітку фіорд схожий на чарівний сад: з гілок звисають яблука і груші. Кажуть, що тут росте найсмачніша в країні черешня. Але не тільки цим відомий фіорд Хардангер. Його ім'ям названий дуже гарний вид ручної вишивки. Скорочено Хард. Слово історикам (Слайд № 5)

Учень «Історик 1»

Вишивка «хардангер» - це старовинна скандинавська техніка ручної вишивки.

Названа вона так на честь фьорда і селища на південно-західному узбережжі Норвегії. Але, тим не менш, зародилася вона в Персії, а у XVII столітті перемістилася в Європу і далі на північ.

Деякі традиційні для цієї вишивки елементи, такі як прямокутник, хрест, квадрат - фахівці відносять до єгипетських та ассірійських традицій, а знамениту восьмикінцеву зірку - до індійської вишивки.

Традиційно вишивка хардангер була елементом одягу і фігурувала в норвезькому національному весільному костюмі як вишивка на фартуху. Трохи пізніше, в XIX столітті, техніка хардангер починає використовуватися і в прикрашенні домашнього текстилю. (Слайд № 6)

Учень «Історик 2»

Світову популярність Хардангер придбав завдяки промисловцям, які відвідали Норвегію в кінці XIX століття. Місцеві жителі в національних костюмах і хардангер - вироби в сувенірних лавках, справили на них яскраве, незабутнє враження.

І тоді в Європі, США, Японії, Австралії стали з'являтися друковані видання з візерунками і хардангер - схеми.

У 1900 році техніка вишивки хардангер була представлена світовій спільноті на Паризькій виставці. Там експонованому фартуху з цією вишивкою навіть була присуджена нагорода.

У період світових війн інтерес до Хардангеру помітно послаб і лише в 70-х роках минулого століття умільці знову звернули увагу на цю вишивку (Слайд № 7)

Майстер: Цікаво, де використовується така вишивка? І наскільки важка вона у виконанні. (Учні – експерти роблять доповідь)

(Слайд № 8) СЛАЙДШОУ

Учень «Експерт 1»

Техніка хардангер - абсолютно особливий вид вишивки. Хардангер — ажурна, ніжна, дуже ефектна вишивка. Багато вишивальниць закохуються в неї з першого погляду і на все життя!

Ви думаєте, що це дуже складно і доступно лише обраним? Помиляєтесь! Хардангер для початківців доступний - досить освоїти кілька основних елементів, і ви вже майстер!

Цей стиль вишивки пропонує повну свободу вибору, як тканини, так і кольору ниток. Відкриває безмежні можливості для втілення фантазій. Найнесподіваніші кольори і поєднання відтінків - все це допустимо! Вишивка в цій техніці не відрізняється особливою складністю.

Учень Експерт 2

Хардангер здатний перетворити будь-який інтер'єр. За допомогою такої вишивки можна прикрасити подушки на дивані, а також елементи одягу і навіть ялинкові іграшки. Дуже популярні серветки - хардангер і скатертини.

Хардангер можна комбінувати з іншими техніками вишивки. Такими як вишивка хрестиком або стрічками. Коли техніка тільки зароджувалася, її вишивали на білій тканині білими нитками.

Тепер, в сучасному світі, часто зустрічається комбінування кольору тканини і нитки, їх можна брати контрастних відтінків.

Майстер: А які ж існують правила виконання цієї вишивки, її технологія.

(Учні розповідають технологію виготовлення вишивки хардангер).

Учень «Технолог 1»

Хардангером вишивають на тканинах рівномірного переплетення (таких, в яких на 1 см розташована однакова кількість поздовжніх і поперечних ниток).

Це неодмінна умова, адже основним елементом узорів у техніці хардангер є квадратний блок 4х4 нитки.

В основі вишивки хардангер полягають гладьєві стібки, що виконуються блоками по чотири. Вони розташовуються строго по прямій або по косій нитці. Для строчової сітки з тканини вирізують і прибирають частину ниток, нитки що залишилися, обвивають, або вишивають. Також строчеву сітку навколо прикрашають іншими видами вишивальних швів. Всі операції виконуються у суворій послідовності. Обрізка нитки відбувається тільки після того, як будуть виконані всі потрібні стібки (Слайд № 9)

Учень «Технолог 2»

Схеми вишивки хардангер мають усталені прийоми і правила - це приклад лічильної гладі. Тобто основний прийом вишивки - це гладьєві стібки, групи. Ці гладьєві групи і утворюють основний візерунок.

Нитки для вишивки в техніці хардангер повинні бути достатньо міцні, кручені. Для різних елементів застосовують більш тонкі і товсті, фактурні нитки.

Їх колір може збігатися з тоном тканини або бути контрастним, але найчастіше такі роботи одноколірні.

Будь-яка робота в техніці хардангер складається з трьох частин:

1 - гладьєві стібки (блоки);

2 - бріди і ажурні оброблення;

3 - край.

Вишивка виконується строго в зазначеній послідовності.

(Слайд № 10)

3. Поточний інструктаж

Майстер: Давайте узагальнимо теоретичні знання і подивимося як же на практиці виглядають основні правила виконання вишивки.

На МС слайди № 11, 12 з фото - послідовністю виготовлення вишивки.

(Учні називають операції виготовлення вишивки).

1 тканина канва, рівномірка

2 перед виконанням вишивки провести відпарювання тканини

3 тканину запялить в п'яльца, намітити центри симетрії прокладочними стібками довжиною 4 на 4 нитки. Закріпки ниток залишати на лицьовій стороні. Надалі її заправляють під гладьєві настили.

4 контур малюнка обмежити також прокладочними стібками.

5гладьєві стібки, блоки розташовувати по черзі вертикальні, горизонтальні. (Обов'язково)!!!

6 стежити за симетрією малюнка.

7 надрізати нитки обшиті гладьєвими стібками

8 майстер приступає до видалення ниток всередині обшитого контуру.

9 нитки утворюють сітку, по якій майстер починає працювати більш тонкою ниткою, створюючи бріди - стовпчики, утворюють порожні клітини.

Майстер: Скажіть, які заключні операції слід виконати при виготовленні вишивки?

Продовження послідовності виготовлення вишивки (Слайд № 13)

Учень відповідає на питання.

Учень: Обвивка і штопання - основні прийоми на цьому етапі.

Порожні клітини заповнюють найрізноманітнішими ажурними розділами.

А які у них назви, тільки вслухайтеся!

мальтійський хрест, віньєтка, розетка, петля, едельвейс,морська зірка...

В заключенні майстер приступає до оформлення краю роботи. Це можна зробити за допомогою звичайної підшивки конвертом, петельним швом або, при необхідності може бути укріплений текстильним клеєм.

Готову вишивку підкрохмалюють для додання форми.

Речі, прикрашені ніжною повітряної вишивкою в стилі хардангер, змінюються з повсякденних в ексклюзивні.

Майстер: Основним видом обробки вільних ниток є «штопання» і «обвиття». Погляньте на відео, на якому показані ці прийоми виконання вишивки.

(Відео слайд 14).

Майстер показує робочий прийом вишивка квітки едельвейс.

Майстер: Приступаємо до практичної частини нашого проекту. Нам необхідно закінчити виготовлення колекції і представити її до 13.00

4. Заключний інструктаж

Майстер: ми з вами вивчили техніку вишивки «мережка» «хардангер». Скажіть що спільного у техніках? Дайте відповіді на запитання.

Бліц опитування.

Що спільного між вишивкою «Мережка» і «хардангер»?

(Учні дають відповіді).

- Інструменти для виконання. (Голки гобеленові, п'яльця, нитки: муліне, акрил, ірис, люрикс, для в'язання)

- Тканини: полотняного переплетення (рівномірка або канва)

- Техніка виконання (вишивка виконується на висмикнутих нитках)

- В основі обох вишивок лежить гладьєвий шов.

- Обидві техніки можуть поєднуватися з іншими видами вишивки (хрестиком, стрічками)

Майстер: Які відмінності між вишивкою «мережка» і «хардангер»?

(Учні дають відповіді).

- Мережка вишивається як правило на прямокутниках. Мережки бувають вузькі широкі а хардангер має форму квадратів, ромбів тобто симетричних фігур

- В мережках вишивають і різьблять будь-яку кількість ниток залежно від малюнка, а в хардангер вишивають блоки 4 на 4 нитки і вирізують їх у суворому напрямку один одного.

Майстер: А зараз учні представляють вироби колекції в техніці «хардангер»

Представлення колекції.

Майстер: Висновок:

- Освоївши техніку вишивки «мережка» і «хардангер» можна прикрасити одяг, інтер'єр, вироби галантереї. Ми зможемо стати володарями розкішних виробів, виготовлених своїми руками. Але для заняття вишивкою, є ще й медична мотивація.

(Учні розповідають приклади медичної мотивації).

1 Вишивка — йога для вашого мозку. Руки зайняті, голова вільна від зайвих думок, свідомість знаходиться в стабільному стані рівноваги. Вишивка — практика медитації, справа, без якої не уявляють свого життя мільйони жінок по всьому світу.

Майстер: Оголошує оцінки за урок. Визначає кращі роботи.

Дякую за урок. Бажаю творчих успіхів та рівних стібків!

Опис документу:
На меті даної розробки було: перевірити на практиці знання та навички учнів, отримані при вивченні теми «Мережки». Урок проведено в незвичайній формі, у вигляді захисту та презентації Творчого проекту. Учням було дано завдання: На основі отриманих теоретичних і практичних знань за темою «Мережки», вивчити інші види декоративно-прикладних мистецтв світу, схожих за технікою виконання і виготовити колекцію в даній техніці.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Google-сервіси в роботі вчителя»
Левченко Ірина Михайлівна
16 годин
390 грн
390 грн
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись