РОЗРОБКА МАЙСТЕР-КЛАСУ ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ «Я РОБЛЮ ЦЕ ТАК»

Гра

27.03.2020

237

1

0

Опис документу:
Тема: розвиток креативної компетентності учнів за допомогою використання інноваційних методів навчання на уроках зарубіжної літератури. Мета: поширити та передати педагогічний досвід шляхом показу інноваційних методів та прийомів роботи власної системи викладання; спільно опрацювати запропоновану тему та в процесі співпраці знайти творче вирішення проблеми, поставленої перед учасниками. Форма проведення: заняття – подорож у формі тренінгу.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

РОЗРОБКА МАЙСТЕР-КЛАСУ « Я РОБЛЮ ЦЕ ТАК»

Тема: Розвиток креативної компетентності учнів за допомогою використання інноваційних методів навчання на уроках зарубіжної літератури.

Мета: Поширити та передати педагогічний досвід шляхом показу інноваційних методів та прийомів роботи власної системи викладання; спільно опрацювати запропоновану тему та в процесі співпраці знайти творче вирішення проблеми, поставленої перед учасниками.

Форма проведення: заняття – подорож у формі тренінгу.

Обладнання: мультимедійний проектор, презентація, дидактичний матеріал.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

І. Установчо -мотиваційна частина.

Вступне слово вчителя:

Доброго дня, шановні колеги! Я, Мала Ольга Володимирівна, вчитель зарубіжної літератури, російської мови Мар’янівської ЗШ І – ІІ ступенів. У 1993 році закінчила факультет російської філології Дніпропетровського державного університетету, де й отримала повну вищу освіту за спеціальністю «Російська мова та література» .У Мар’янівській ЗШ І – ІІ ступенів я працюю вже 26 рік, викладаю зарубіжну літературу та російську мову. Моє педагогічне кредо: «Залиши у світі щось важливе після себе». Робота вчителя приносить мені надзвичайно велику втіху, адже найбільша насолода у житті – це спілкування з дітьми, а діти – наше майбутнє. Саме від нас, учителів, залежить яким воно буде, тому що наші уроки формують та розвивають у дитячій свідомості цінності гуманізму, вказують на життєві істини, потрібні для кожної людини.

Сьогодні до вашої уваги пропоную майстер-клас: «Розвиток креативної компетентності учнів за допомогою використання інноваційних методів навчання на уроках зарубіжної літератури». Формування творчої компетентності в учнів є одним із головних завдань сучасного педагога. Саме зараз у нашому суспільстві виникла потреба у творчих, діяльних та обдарованих, інтелектуально й духовно розвинених громадянах. Тому я хочу і вас, шановні колеги, залучити до співпраці з метою обміном досвіду та пошуку шляхів реалізації даної методичної проблеми.

ІІ. Організація діяльності учасників майстер-класу.

  1. Знайомство. Вправа «Подаруй посмішку».

Я з вами бажаю познайомитися, дізнатися про ваш настрій та ваші захоплення, тому проведу вправу «Подаруй посмішку». Візьміться, будь ласка, за руки, подаруйте один одному посмішки. Кожному стало значно тепліше від подарованих посмішок. А тепер візьміть на робочих столах картки із смайликами та розкажіть про те, чим вам найбільше подобається займатися у вільний час. (Вчителі розповідають про свої захоплення.) Я ж вам бажаю із легкістю та радістю втілити у життя всі задумані вами ідеї.

  1. Вправа «Килим-літак».

Шановні вчителі, сьогодні ми будемо подорожувати на килимові-літаку «Сучасний урок - 2020».

Я пропоную вам прихопити із собою у дорогу гарний настрій, чай з оригінальних думок, відвар миттєвих творчих рішень, каву успіху.

Колеги, сядьте зручно, заплющіть очі. Зробіть глибокий вдих, видих… Я хочу запросити вас у подорож на килимові-літаку. Влаштуйтеся зручніше. Зараз почнеться подорож. Ми повільно піднімаємося у синє небо. Ви відчуваєте легкий вітерець. Тут, високо в небі, все спокійно та тихо. Нехай килим перенесе кожного із вас у таке місце, де ви почуватиметеся щасливими. Спробуйте подумки побачити це місце якомога точніше. Тут ви відчуваєте себе спокійними і щасливими, тут може статися будь-яке диво….

  1. Поділ на групи. Метод «Пошук».

Розпочнемо з методу «Пошук». Шановні вчителі, оберіть пелюстки з такими рисами характеру, які не належать Полліанні Віттієр із твору Елеонор Портер. За кольором листків поділимось на дві групи.

( Поділ учасників майстер-класу на групи.)

ІІІ. Проведення імітаційної гри з коментарями вчителя.

  1. Зупинка «Острів Радості».

Асоціативний кущ до поняття « Радість»

Мета вправи: дати поняття за рахунок розширення його змістового поля.

Шановні колеги, пропоную вам скласти асоціативний кущ до поняття «Радість». Ви поміркуйте і свої пропозиції озвучте, а я буду формувати кущ на дошці.

( Створення асоціативного куща учасниками майстер-класу.)

Всі запропоновані варіанти справді відтворюють поняття «радість». З допомогою яких форм та методів сучасний педагог може сформувати у дитини креативну компетентність, ми з’ясуємо під час нашої віртуальної подорожі, яка нам принесе і користь, і радість.

2. Зупинка «Острів Мудрості».

Учитель повинен створити психологічну атмосферу на отримання нової інформації, зацікавити учнів, розбудити почуття, спонукати використовувати отриману інформацію, тому наступна наша зупинка має назву «Острів Мудрості».

  1. Вправа «Амфора мудрості».

Для актуалізації я застосовую вправи.

Досить цікавою є вправа «Амфора мудрості».

Дуже часто ми розпочинаємо урок з мудрих висловів, притч. Дітям пропонуємо висловити враження, думки від почутого, а в кінці уроку узагальнюємо з позиції отриманого досвіду на уроці.

Можна розпочати урок з притчі «Час».

Ознайомлення з притчею. (Вчитель читає притчу.)

Час

Уявіть, що кожного дня ви в банку отримуєте 86 400 доларів. І витратити ці гроші можна тільки цього дня, переносити покупки ні в якому разі не можна. Що ви будете робити? Звичайно, витрачати гроші!

У кожного з вас є такий банк і він називається ЧАС. Щоранку ви отримуєте 86 400 секунд. Пізно вночі ви підраховуєте підсумки, не дивлячись ні на що!

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує рік, запитайте про це студента, який не склав вступні іспити до інституту.

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує місяць, запитайте про це жінку, котра чекає дитину.

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує тиждень, запитайте про це редактора щотижневої газети.

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує година, запитайте про це закоханих, які чекають на побачення.

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує хвилина, запитайте про це людину, яка запізнилась на потяг.

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує секунда, запитайте про це людину, яка дивом врятувалася від аварії.

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує мілісекунда, запитайте про це спортсмена, який отримав срібну медаль на Олімпійських іграх замість золотої.

Кожного дня ви отримуєте 86 400 секунд, і кожного вечора вони зникають. Даремно чи ні – все залежить тільки від вас.

І мені хочеться, щоб 2 700 секунд, які ми проведемо разом, минули недаремно й торкнулися ваших сердець. Успіхів вам!

Ми з вами є вчителями нових поглядів та ідей, працюємо із задоволенням, використовуючи інноваційні педагогічні технології, намагаємося, щоб навчання приносило не тільки користь, але і радість нашим учням.

2. Вправа «Ромашка вражень». Колеги, ви щойно прослухали притчу «Час». Які враження на вас справила ця притча? Запишіть свої почуття на пелюстках та склейте «Ромашку вражень». (Вчителі записують свої враження від прослуханого твору на пелюстках, озвучують відповіді та склеюють квітку.)

3. Зупинка « Острів Випробувань».

Наступна наша зупинка «Острів Випробувань».

Метод «Мозаїка».

  1. Кому належать предмети та явища?

1. Біле, яре пшоно. (Іллю Муромцю)

2. Праве око, і ліве вухо. (Солов’ю Розбійнику)

3. Лицар, позбавлений спадку. (Айвенго)

4. Вересковий трунок. (Піктам)

5. Пурпурові вітрила. (Грею)

6. Золотий годинник. (Джиму)

  1. Знайди помилку.

1. Билини поділяються на 2 цикли: Київський і Чернігівський.

2. Герої билин - звірі, птахи, рослини.

3. «Король Лір та його сини» - назва балади.

4. Робін Гуд отримав у винагороду мішок золота.

5. Редьярд Кіплінг автор балади «Вересковий трунок».

6. Фольклор - це короткий влучний вислів з повчальним кінцем.

  1. З якого це твору?

  1. «Я знаю – мухи гинуть в молоці,

Я знаю добру і лиху годину…» (Балада прикмет)

2. «Купи кращого там жеребчика,

Та постав у стайні на 3 місяці,

Та сипни пшона біло- ярого» (Балада про Іллю Муромця)

3. «Нам залишилося тільки повітря, щоб дихати, втім, і його не відібрали лише тому, що інакше ми не виконали б роботу, навалену на наші плечі…» (Айвенго)

4. «Глянули вниз і вгору

Батько старий і син:

Довкола — червоний верес,

Під ними — клекіт пучин.» (Вересковий трунок)

5. «Хлопець у десять років відчував, що мати ним не цікавиться, а батько-чужа людина» (Останній дюйм)

6. «Якщо спокійний ти перед юрбою,
Де зведено на тебе поговір,
Зневірений, залишився собою,
І зрозумів тягар чужих зневір…» (
Якщо… Редьярд Кіплінг)

  1. Так чи ні

  1. «Айвенго» - це повість?

  2. «Дари волхвів» - це вірш?

  3. «Пістрява стрічка» - це оповідання?

  4. «Чорнильне серце» - це новела?

  5. «Пурпурові вітрила» - це балада?

  6. «Золотий жук» - це повість?

  1. Поетична пара

Завдання: встановити відповідність:

Ф.Шиллер

В.Скотт

Дж.Олдрідж

Редьярд Кіплінг

О.Грін

Е.По

Конан Дойл

О.Генрі

К.Функе

«Дари волхвів»

«Якщо…»

«Пістрява стрічка»

«Золотий жук»

«Чорнильне серце»

«Останній дюйм»

«Рукавичка»

«Айвенго»

«Пурпурові вітрила»

  1. Бліцтурнір «Далі, далі, далі…»

    1. Ім’я батька Деві (Бен)

    2. Назва Бухти (Акуляча)

    3. Найнебезпечніша акула, її кличка (Кішка)

    4. Море, із якого запливали акули в бухту (Червоне)

    5. Вони виступали з води. Об них Бен ударився спиною (Рифи)

    6. На чому Деві тягнув батька до літака? (На рушнику)

    7. Єдина надія врятувати Деві (Літак)

    8. Скільки сантиметрів у дюймі? (2,54 см)

    9. Лікарі якої країни врятували Бена? (Єгіпту)

    10. Яке свято чекали герої новели «Дари волхвів» (Різдво)

    11. Те, чим пишався Джим (герой новели «Дари волхвів») (Годинник)

    12. Те, чим пишалась Делла (героїня новели «Дари волхвів») (Волосся)

    13. Назва яхти Грея (Секрет)

Метод «Проблемне питання».

У своїй роботі надаю велику увагу принципу проблемності навчання. Я будую діалоги: вчитель – учень, учень – учень.

На мою думку, проблемне питання можна розв’язати за допомогою свідомого засвоєння матеріалу. Як приклад я ставлю учням такі проблемні питання:

- Чи є прагнення робити добро іншому засобом здолання негараздів? (оповідання О. Генрі «Останній листок»).

Відповідь: «Добро, яке зробив Берман, це врятоване життя молодої дівчини, в першу чергу, і здійснення його заповітної мрії. Помираючи, художник знав, що виконав своє призначення на землі і життя він прожив недаремно.»

Як ви розумієте думки Бена перед зустріччю з сином: «Тут або все почнеться, або остаточно урветься і, можливо, назавжди…»

Чи можна назвати Дон Кіхота із роману Сервантеса «лицарем свого часу», який заслуговує не лише на осуд та насмішки, а й на співчуття та розуміння?

Заслухавши відповіді учнів, ми робимо висновок, що кожна людина починається з добра, яке здатне змінити цілий світ та врятувати не одне життя. Хоч ми і робимо в житті помилки, але потрібно їх усвідомлювати і намагатись виправити.

При цьому в дітей формуються такі цінності: повага до думки іншого, толерантність, тактовність.

Метод «Снігова куля» .

Досить ефективною вважаю вправу «Снігова куля» .

Для виконання вправи я даю вам слова (милосердя, совість, щастя). Ваше завдання: зі словами скласти речення, одразу до них поставити питання.

«Милосердя»

Знаходьте у своєму серці місце для милосердя!

Як ви вважаєте, чи може змінити милосердя однієї людини цілий світ?

«Совість»

Якщо людина має совість, то вона карбує розуміння вічних цінностей .

Чи можна лицемірство приховати за маскою совісті?

«Щастя»

Щастя – це небо в зорях та бездонні ріки .

Якого кольору щастя, можливо, самої веселки?

Подібні вправи сприяють використанню учнями накопиченого практичного досвіду, формуванню життєвого світогляду.

4.Зупинка «Острів Казковий».

«Острів Казковий» - наступна зупинка нашої уявної подорожі.

Метод «Навчання на протилежностях»

Завдяки методу «Навчання на протилежностях» на уроках зарубіжної літератури можна визначити:

- ким є певний персонаж;

- описати його зовнішній вигляд;

- спосіб життя;

- вчинки;

- характер;

- уподобання;

- поведінку;

- ставлення до нього інших;

- долю персонажа;

- алегоричний зміст образу.

Шановні вчителі, порівняйте, будь ласка, образи рідної доньки та падчерки із казки «Пані Метелиця».

(Вчителі на основі матеріалу казки порівнюють образи рідної доньки та падчерки із казки «Пані Метелиця», роблять висновки.)

Прийом «Обери позицію».

На багатьох уроках використовую прийом «Обери позицію». Оберіть, будь ласка, і ви одну з позицій:

1. Хлопчик-Зірка заслуговує на співчуття через свою самозакоханість.

2. Хлопчик-Зірка заслуговує на осуд через свою самозакоханість .

Такі форми роботи допомагають самореалізуватися учням, висловити свою позицію.

Метод «Символ».

Пропоную до вашої уваги метод «Символ». Коли ми опрацьовуємо оповідання Джеймса Олдріджа «Останній дюйм», то знаходимо у ньому такі образи-символи:

Останній дюйм – останній, вирішальний крок у стосунках;

Акули – символ хижацтва.

Вітер – символ змін.

Пустеля – символ пустоти, відчуженості.

А в китайській народній казці «Пензлик Маляна» образи-символи тлумачимо так:

Пензлик є символом добра, справедливості.)

Сивобородий дідусь - це життєва мудрість, досвід.

Птах є символом волі

Драбина символізує прагнення піднестися над злом, подолати його.

Журавель – символ волі, Батьківщини, щастя, долі, домівки.

Дракон символізує владу.

Море – це символ життя.

Вправа «Символ» дає мені можливість зосередити увагу учнів на головному, створити цілісний образ, викарбувати у дитячій душі найкращі людські якості.

5.Зупинка «Підсумкова».

Для підведення підсумків на заняттях використовую різні прийоми. Отже, зупинка «Підсумкова» про це засвідчить.

Прийом «Сенкан».

За допомогою прийому «Сенкан» часто підсумовую на своїх уроках вивчений матеріал.

Пригадаємо його формулу:

1. Тема (іменник).

2. Опис (два прикметника).

3. Дія (три слова).

4. Ставлення (фраза – чотири слова).

5. Перефразування сутності( одне слово).

Зразок: 1. Міф.

2. Давній, таємничий.

3. Розповідає, описує, возвеличує.

4. Спадщина минулого велична, доречна.

5. Уявлення.

Будь ласка, складіть «Сенкан»:

1) Прометей (учасники зеленого сектору);

2) Геракл (учасники червоного сектору) .

Орієнтовна відповідь:

Сенкан «Прометей»

Прометей.

Вічний, незламний.

Пробуджує, страждає, надихає.

«Тираноборець щирий, обраний людьми…»

Вогонь.

Сенкан «Геракл»

Геракл.

Мужній, нездоланний.

Перемагає, працює, спонукає.

Виявляє хист до всього.

Сила.

«Сенкан» допомагає учням висловити складні ідеї, уявлення в кількох словах. Дуже вам вдячна, шановні колеги, за змістовні «Сенкани» до сьогоднішнього заняття.

Метод «Скринька запитань».

Оцінка роботи вчителя.

Шановні колеги! Я прошу вас оцінити роботу керівника майстер-класу, тому складіть кілька запитань, які б ви хотіли поставити вчителю-майстру, а також запишіть на стікерах побажання, зауваження, що найбільше сподобалось під час уявної подорожі. (Вчителі озвучують написане та наповнюють скриньку стікерами.)

IV. Заключне слово вчителя.

І на завершення я хочу запропонувати вам прослухати поетичні рядки Ліни Костенко, які я присвятила сьогоднішньому заняттю із вами:

Життя іде і все без коректур.
І час летить, не стишує галопу.
Давно нема маркізи Помпадур,
і ми живем уже після потопу.
Не знаю я, що буде після нас,
в які природа убереться шати.
Єдиний, хто не втомлюється, – час.
А ми живі, нам треба поспішати.
Зробити щось, лишити по собі,
а ми, нічого, – пройдемо, як тіні,
щоб тільки неба очі голубі
цю землю завжди бачили в цвітінні.
Щоб ці ліси не вимерли, як тур,
щоб ці слова не вичахли, як руди.
Життя іде і все без коректур,
і як напишеш, так уже і буде.
Але не бійся прикрого рядка.
Прозрінь не бійся, бо вони як ліки.
Не бійся правди, хоч яка гірка,
не бійся смутків, хоч вони як ріки.
Людині бійся душу ошукать,
бо в цьому схибиш – то уже навіки.

Дякую усім присутнім за підтримку, за активну роботу і бажаю вам творчих досягнень!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Нещодавно завантажили