Розбирання і збирання автомата (кулемета)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема 3. Розбирання і збирання автомата (кулемета)

Розбирання автомата (кулемета) може бути неповним і повним. Неповне розбирання – для чищення, змащування та огляду автомата (кулемета); повне – для чищення при сильному забрудненні автомата (кулемета), після того, як він був під дощем чи в снігу, і під час ремонту. Дуже часто розбирати автомат шкідливо, оскільки це прискорює зношування частин і механізмів. Розбирання і збирання автомата (кулемета) здійснюють на столі або чистій підкладці; частини і механізми складають за порядком розбирання. Потрібно з ними поводитись обережно, не класти одну частину на іншу і не застосовувати надмірних зусиль і різких ударів. Під час збирання автомата (кулемета) потрібно звірити номери на його частинах; у кожного автомата (кулемета) номер на ствольній коробці повинен відповідати номерам на газовій трубці, затворній рамі, затворі, кришці ствольної коробки та інших частинах. Навчання розбиранню і збиранню на бойових автоматах (кулеметах) дозволене лише у виняткових випадках і з дотриманням особливої обережності з частинами і механізмами.

  1. Порядок неповного розбирання автомата (кулемета):

  1. Від’єднайте магазин. Утримуючи автомат лівою рукою за шийку приклада або ців’я, правою рукою обхопіть магазин, натискаючи великим пальцем на защіпку, подайте нижню частину магазина вперед і від’єднайте його. Щоб перевірити, чи нема патрона в патроннику, опустіть перевідник донизу, поставте його в положення “АВ“ чи “ОД“; відведіть ручку затворної рами назад, огляньте патронник, відпустіть ручку затворної рами і спустіть курок із бойового взведення. Розбираючи автомат (кулемет) з нічним прицілом, після від’єднання магазина, від’єднайте нічний приціл  – відведіть ручку затискного пристрою вліво і назад, зсовуючи приціл назад, від’єднайте його від автомата (кулемета).

2. Вийміть пенал належності з гнізда приклада. Утопіть пальцем правої руки кришку гнізда так, щоб пенал під дією пружини вийшов. із гнізда; відкрийте пенал і вийміть із нього протирку, йоржик, викрутку та виколотку. В автомата з прикладом, що складається, пенал носять у кишені сумки для магазинів.

3. Від’єднайте шомпол. Відтягніть кінець шомпола від ствола так, щоб його головка вийшла з-під упора на основі мушки і вийміть його. Якщо шомпол туго виходить, дозволяють користуватися виколоткою, яку потрібно вставити в отвір головки шомпола, відтягнути від ствола кінець шомпола і вийняти його.

4. Від’єднайте від автомата дульне гальмокомпенсатор, від кулемета  – полу м’я гасник. Утопіть викруткою фік сатор дульного гальмакомпенсатора (полум’ягасника). Зверніть дульне гальмо-компенсатор (полум’ягасник) із різьбового виступу основи мушки (зі ствола), обертаючи його проти годинникової стрілки. Якщо дульне гальмо-компенсатор (полум’ягасник) надто туго обертається, то дозволено здійснювати його відвертання за допомогою виколотки (шомпола), вставленої у вікна гальма-компенсатора (щілини полум’ягасника).

5. Від’єднайте кришку ствольної коробки. Лівою рукою обхопіть шийку приклада, великим пальцем цієї руки натисніть на виступ направляючого стержня зворотного механізму, правою рукою припiдніміть вверх задню частину кришки ствольної коробки і від’єднайте кришку.

6. Від’єднайте зворотний механізм. Утримуючи автомат лівою рукою за шийку приклада, правою подайте вперед направляючий стержень зворотного механізму до виходу його п’ятки із повздовжнього паза ствольної коробки; припiдніміть задній кінець напрямного стержня і вийміть зворотний механізм із каналу затворної рами.

7. Від’єднайте затворну раму з затвором. Продовжуючи утримувати автомат лівою рукою, правою відведіть затворну раму назад до кінця, припiдніміть її разом із затвором і від’єднайте від ствольної коробки. 8. Від’єднайте затвор від затворної рами. Візьміть затворну раму в ліву руку затвором догори і правою рукою відведіть затвор назад, поверніть його так, щоб ведучий виступ затвора вийшов із фігурного вирізу затворної рами, і виведіть затвор вперед. Від’єднання кришки ствольної коробки Від’єднання від автомата дульного гальма-компенсатора.

9. Від’єднайте газову трубку зі ствольною накладкою. Утримуючи автомат лівою рукою, правою надягніть пенал приладдя прямокутним отвором за виступ замикача газової трубки, поверніть замикач від себе до вертикального положення і зніміть газову трубку з патрубка газової камери.

  1. Порядок збирання автомата (кулеме та) після неповного розбирання:

1. Приєднайте газову трубку зі ствольною накладкою. Утримуючи автомат лівою рукою, правою насуньте газову трубку переднім кінцем на патрубок газової камери: щільно притисніть задній кінець ствольної накладки до ствола і поверніть за допомогою пенала приладдя замикач на себе до входження його фіксатора у виїмку на колодці прицілу.

2. Приєднайте затвор до затворної рами. Візьміть затворну раму в ліву руку, а затвор – у праву і вставте його циліндричною частиною у канал рами, поверніть затвор так, щоб його ведучий виступ увійшов у фігурний виріз затворної рами і просуньте затвор вперед.

3. Приєднайте затворну раму з затвором до ствольної коробки. Візьміть затворну раму в праву руку так, щоб великий палець утримував затвор у передньому положенні. Лівою рукою обхопіть шийку приклада, правою введіть газовий поршень у порожнину колодки прицілу і просуньте затворну раму вперед настільки, щоб відгини ствольної коробки увійшли в пази затворної рами, легким зусиллям притисніть її до ствольної коробки і просуньте вперед.

4. Приєднайте зворотний механізм. Правою рукою введіть зворотний механізм у канал затворної рами; стискуючи зворотну пружину, подайте напрямний стержень вперед і, опустивши дещо донизу, введіть його п’яту в повздовжній паз ствольної коробки.

5. Приєднайте кришку ствольної коробки. Вставте кришку ствольної коробки переднім кінцем у напівкруглий виріз на колодці прицілу; натисніть на задній кінець кришки долонею правої руки вперед і донизу так, щоб виступ напрямного стержня зворотного механізму увійшов у отвір кришки ствольної коробки.

6. Спустіть курок із бойового взведення і поставте на запобіжник. Натисніть на спусковий гачок і підніміть перевідник вверх до кінця.

7. Приєднайте до автомата дульне гальмо-компенсатор, до кулемета – полум’ягасник. Наверніть дульне гальмо-компенсатор (полум’ягасник) на різьбовий виступ основи мушки (на ствол) до упору. Якщо паз дульного гальма-компенсатора (полум’ягасника) не співпав із фіксатором, потрібно відвернути дульне гальмо-компенсатор чи полум’ягасник (не більше одного оберту) до збігу пази з фіксатором.

8. Приєднайте шомпол.

9. Вкладіть пенал у гніздо приклада. Складіть у пенал протирку, йоржик, викрутку і виколотку та зачиніть його кришкою, вкладіть пенал дном у гніздо приклада й утопіть його так, щоб гніздо зачинилося кришкою. В автоматів із складним прикладом пенал вкладають у кишеню сумки для магазинів.

10. Приєднайте магазин до автомата (кулемета). Утримуючи автомат лівою рукою за шийку приклада чи ців’є, правою введіть у вікно ствольної коробки зачіп магазина і поверніть магазин на себе так, щоб защіпка зайшла за опорний виступ магазина. Під час збирання автомата (кулемета) з нічним прицілом після приєднання магазина приєднайте приціл НСПУ. Візьміть автомат за ців’є, змістіть паз затискного пристрою прицілу з планкою зброї, переконайтесь у тому, що ручка затискного пристрою знаходиться в задньому положенні, просуньте приціл вперед до упору і закріпіть його, повернувши ручку вперед до кінця.

  1. 5,45 мм бойові патрони. Загальні відомості про будову патронів.

Боєприпасами до стрілецької зброї є унітарні (які заряджають в один (латин. unitas – єдиний) прийом) патрони, тобто патрони, в яких куля, пороховий заряд і капсуль з’єднані в єдине ціле за допомогою гільзи.

Унітарні патрони дають змогу досягнути високої швидкострільності та усунення під час пострілу прориву порохових газів через казенну частину ствола. Основні бойові властивості, а особливо бойову ефективність стрілецької зброї визначають ствол зброї і патрон. Настильність траєкторії польоту кулі, убивча, пробивна і запалювальна дія по цілі повністю залежать від характеристик патрона. Патрон впливає на конструктивні особливості зброї та її габарити. Неправильно вибраний патрон може звести нанівець всі технічні переваги зброї.

Патрон – це основа. Прийняття на озброєння патрона – це військово-виробнича політика будь-якої держави на багато років уперед.

Зброю виготовляють під патрон, а не патрони – під зброю (у виняткових випадках створюють патрон і зброю разом – комплекс зброї). Тому до патронів висувають жорсткі вимоги, а саме:

вони повинні мати хороші балістичні показники (початкову швидкість, відповідну дальність і настильну траєкторію польоту кулі) та забезпечувати безвідмовність роботи зброї в будь-яких умовах;

вони повинні мати якомога меншу вагу (впливає на боєзапас і його транспортування) та габарити (зручність подачі патрона і розміри зброї), зберігаючи при цьому найкращі властивості зброї;

при тривалому зберіганні вони не повинні втрачати своїх балістичних властивостей та бути безпечними під час зберігання на складі, а також в обігу;

вони повинні бути простими за будовою, виготовлені з недефіцитних матеріалів (дешевизна виробництва патронів), забезпечувати збереження міцності кулі під час руху її в каналі ствола та під час польоту.

Зокрема, не повинно відбуватися мимовільне руйнування гільз.

• 5,45 мм патрони випускають із звичайними і трасуючими кулями. Основна частина трасуючої кулі пофарбована в зелений колір. Для імітації стрільби застосовують холості (без кулі) патрони, стрільбу якими ведуть із застосуванням спеціальної втулки. Звичайна куля призначена для ураження живої сили ворога, розміщеної відкрито і за перешкодами, які пробивають кулею. Трасуюча куля також призначена для ураження живої сили ворога. Зокрема, під час польоту кулі в повітрі її трасуючий склад, що горить, на відстанях стрільби до 800 м залишає світловий слід, який дає змогу здійснювати коректування вогню і цілевказівку. В оболонці трасуючої кулі в головній частині розміщене осердя, а в донній – шашка пресованого трасуючого складу. Під час пострілу полум’я від порохового заряду запалює трасуючий склад, який під час польоту кулі залишає слід, що світиться. Гільза призначена для з’єднання всіх частин набою, запобігання порохового заряду від зовнішнього впливу і для усунення прориву порохових газів у бік затвора. Вона має корпус для розміщення порохового заряду, дульце для закріплення кулі і дно. Ззовні біля дна гільзи зроблена кінцева проточка для зачепу викидача. У дні гільзи є гніздо для капсуля, ковадло і два затравлювальних отвори. Пороховий заряд надає кулі поступального руху. Він містить порох сферичного зернування. Капсуль призначений для запалювання порохового заряду. До його складу входять латунний ковпачок впресованого в нього ударного складу і фольгове кільце, яке прикриває ударний склад.

5,45 мм патрони запаковують у дерев’яні ящики. До ящика кладуть дві герметично зачинені металеві коробки по 1080 патронів у кожній; патрони в коробках запаковані в картонні пачки по 30 штук. Загалом у ящику вміщено 2160 патронів. На бічних стінках ящиків, у яких запаковані патрони з трасуючими кулями, нанесена зелена смуга. У кожному ящику є ніж для відкривання коробки.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!