Режим дня і здоров'я підлітка

Опис документу:
Виховна година: Режим дня і здоров'я підлітка

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

У підлітковому віці необхідно звертати особливу увагу на режим дня. Він необхідний для того, щоб уникнути перенапруження нервової системи. Слід так спланувати день підлітка, щоб у нього був час на заняття, спорт і відпочинок. Нічний сон повинен бути не менше 8-9 год, він необхідний для відновлення працездатності.

Особистий час

Складати режим дня для підлітка необхідно з обліків часу на його особисті потреби. Кожна дитина має свої захоплення та інтереси, яким слід приділяти увагу. Дуже добре, коли дитина буде проводити багато часу на свіжому повітрі, наприклад, граючи у футбол, хокей, катаючись на роликових ковзанах. Подібні хобі відмінно знімають напругу і втому після школи, відволікають від повсякденних обов'язків і позитивно впливають на здоров'я дитини. Коли батьки вносять в режим дня особовий дозвілля підлітка, вони повинні точно знати, що він проведе цей час з користю, розвиваючи свою життєву позицію та переконання. Справа в тому, що якщо дитина ще не досить самостійна, то може потрапити під поганий вплив на вулиці і обзавестися поганими звичками. Проблему з цим одними заборонами вирішити не вдасться, тому варто завжди підтримувати з дитиною довірливі стосунки.

Сон

Медики рекомендують підліткам спати не менше дев'яти годин на добу, щоб організм міг повноцінно відпочити і відновитися. Дитину в такому віці складно змусити лягати спати в певний час, отже, необхідно постаратися створити для цього сприятливі умови. Бажано вечеряти мінімум за дві години до сну, і перед сном не дозволяти підлітку довго сидіти перед телевізором або комп'ютером. Коли дитина більшу частину свого часу проводить біля комп'ютера, цілком можливо, що у віртуальний світ вона іде від якихось проблем, що не можна ігнорувати. Увечері з підлітком можна поговорити по душах, обговорити його проблеми, дати пораду і поцілувати на ніч, оскільки не дивлячись на свою удавану грубість, кожна дитина чекає прояву ніжності з боку близьких людей.

Організм людини підпорядкований багатьом ритмічним змінам, має
певні спалахи й спади активності. Кожній людині треба вивчити свій
біологічний годинник і відповідно до нього планувати свою діяльність.
Особливо важливо дотримуватися життєвого ритму, правильного чергування праці і відпочинку, харчування ієну, фізичних навантажень і розслаблень.

Біоритми властиві кожній людині, вона успадковує їх від предків. Найголовніший біологічний ритм — це ритм сну та неспання.

 

Що таке сон?

Для працездатності людини виключно важливе значення має якість, кількість і регулярність снуНедосипання призводять до погіршення пам'яті, зниження здатності зосередитися, до негативного настрою і інших психічних розладів. Навпаки, регулярний, достатній і здоровий сон сприяє працездатності психіки. Нічого немає дивного в тому, що І.П. Павлов називав сон "рятівником" нервової системи, Шекспір—"бальзамом душі", аАрістотель—"слугою життя". Зміни сну і неспання відносяться до найбільш яскравих ознак добового ритму. За дуже великих навантаженнь люди можуть спати навіть під часу бігу. Відсутність сну або недостатній сонпротягом довгого часу може викликати хворобливі зміни, наприклад, захворювання серця, судин і навіть бути причиною смерті.

 

Для досягнення здорового сну необхідно дотримуватися певних правил:

-         приміщення повинно бути прохолодним, затемненим і добре провітреним;

-         вечеря легка і обов'язково за дві години до сну;

-  малі психічні навантаження (наприклад, перегляд перед сном детективів, конфлікти і т. ін.).

Що таке режим дня?

Режим дня створює умови для зміцнення здоров'я й підвищення працездатності. При правильному й суворому дотриманні режиму виробляється певний ритм життя всього організму. Це покращує його можливості й дозволяє найефективніше виконувати різні види робіт. Окрім того, виховується організованість, воля й дисциплінованість.

Режим дня вважається правильним, якщо забезпечує достатньо часу для необхідних елементів життєдіяльності і протягом всього періоду неспання сприяє високій працездатності. Правильно організований режим дня створює бадьорий настрій, інтерес до навчальної і творчої діяльності, ігор, сприяє нормальному розвитку підлітка.

 

При побудові режиму дня необхідно передбачати наступні основні компоненти:

-         різні види діяльності, їх оптимальну протяжність,

-         раціональне чергування і регулярність;

-         відпочинок з максимальним перебуванням в умовах відкритого повітря;

-         регулярне харчування;

-         гігієнічно повноцінний сон.

Режимні моменти

Час у годинах

 

12-13 років

14-17 років

Пробудження

7.00

7.00

Ранкова гімнастика, водні процедури. Прибирання ліжка, ранковий туалет

7.00-7.30

7.00-7.30

Сніданок

7.30-7.50

7.30-7.50

Дорога до школи (прогулянка)

7.50-8.20

7.50-8.20

Навчальні заняття в школі

8.30-14.00

8.30-14.30

Дорога зі школи додому (прогулянка)

14.00-14.30

14.30-15.00

Обід

14.30-15.00

15.00-15.30

Перебування на повітрі, прогулянка

15.00-17.00

15.30-17.00

Приготування уроків

17.00-19.30

17.00-20.00

Вечеря і вільні заняття (читання, допомога родині, музика і т.д.)

19.30-21.00

20.00-21.30

Приготування до сну (провітрювання кімнати, вечірній туалет)

21.00-21.30

21.30-22.30

Сон

21.30-7.00

22.30-7.00

 

Дбай про здоров’я

Якщо дбатимеш про здоров’я, це сприятиме успішному навчанню і життя приноситиме тобі більше задоволення.

Відпочинок.

Через брак сну ти можеш виглядати змученим, відчувати апатію, збентеження і навіть впасти в депресію. Натомість добрий нічний відпочинок додасть тобі сил. Він сприятиме твоєму фізичному розвитку, покращуватиме діяльність мозку, підвищуватиме імунітет і позитивно впливатиме на твій емоційний стан. Лише трохи зусиль, а яка користь!

Порада. Намагайся щовечора лягати спати о тій самій годині.

Харчування.

Організм підлітка швидко розвивається. Наприклад, у віці від 10 до 17 років вага тіла хлопців збільшується вдвічі (якщо вони не хворі на ожиріння). З дівчатами відбувається щось подібне. Організм підлітка потребує багато енергії та якісного «будівельного матеріалу». Дбай про те, щоб ти отримував усі необхідні поживні речовини.

Порада. Не нехтуй сніданком. Добре «заправившись» перед уроками, ти зможеш краще зосереджуватись на навчанні, і твоя короткочасна пам’ять ліпше працюватиме.

Фізичні вправи.

Біблія визнає, що «тілесні вправи в деякій мірі корисні» (1 Тимофія 4:8Турконяк). Вони можуть укріпити твої м’язи й кістки, зробити тебе витривалішим, допоможуть контролювати вагу тіла, сприятимуть чіткішому мисленню, а також зміцнятимуть імунітет, зменшуватимуть стрес і підніматимуть настрій. Ну і звичайно ж, фізичні вправи, особливо ті, які ти любиш, приноситимуть тобі велике задоволення.

Підсумок. Завдяки доброму сну, збалансованому харчуванню і помірному фізичному навантаженню твій «мотор» буде в належному стані. А це у свою чергу добре позначиться на навчанні *.

Почни вже тепер! Регулярно, але помірковано займайся фізичними вправами. Протягом місяця аналізуй, коли ти лягаєш спати та як харчуєшся. Якщо потрібно, зроби зміни.

«Звичайна прогулянка додає мені бадьорості, навіть якщо до цього я почувався стомленим»

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
0
9
дн.
1
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!