«Птахи, що зимують з нами» екологічна сторінка
Для дітей старшого дошкільного віку
Мета. Поглибити знання дітей про зимуючих птахів, їх зовнішній вигляд, особ - ливості поведінки, сприяти вмінню називати і розрізняти цих птахів, виявляючи схожість та відмінність між ними;розвивати пізнавальний інтерес, зв’язне мовле- ння, увагу, логічне мислення; сприяти вмінню імітувати образи зимуючих птахів, викликаючи у дітей активне співчуття до них; виховувати турботливе ставлення і цікавість до птахів, що зимують з нами.
Матеріали. Картинки із зображенням різних зимуючих птахів, годівнички, зерно, маски зимуючих птахів, загадки.
Хід заняття
Вихователь. Діти, яка зараз пора року? / Зима /. Із чого видно, що це зима? Так, вірно. Надворі дуже холодно, морозно, все покрито снігом. А чи знаєте ви , що зима для тварин та птахів – дуже важкий період. Як ви думаєте, чому це так?
Відповіді дітей: важко добувати їжу, бо комахи поховалися, рослини поскида- ли насіння і його прикрило снігом, на полях також немає поживи. Не піймати рибку чи жабку, бо позамерзали ставки і річки. А ще дуже холодно.
Вихователь. Правильно, діти. Саме це й спонукає птахів відлітати у вирій, тобто у теплі краї. Діти, а які птахи відлітають у вирій?
Відповіді дітей: качки, гуси, лебеді, лелеки, шпаки, ластівки, стрижі
Вихователь. Скажіть, будь ласка, чи всі птахи відлітають у теплі краї? А які ж птахи залишаються у нас зимувати?
Діти називають: горобці, синиці, сороки, ворони, галки, снігурі, дятли
Вихователь. Давайте зараз з вами розглянемо картинки із зображенням зимую- чих птахів, а ви їх впізнаєте, назвете і покажете.
Діти розглядають картинки і показують та називають зимуючих птахів.
Вихователь. А тепер, діти, я буду загадувати вам загадки, а ви відгадуєте їх та будете показувати на картинках цих птахів. Домовилися?
Дзьоб міцний і гарні крила, чорний хвіст, жилетка сіра. Чи присяде, чи летить: кар-кар-кар! – усе кричить. / Ворона /.
Маленький хлопчик у сірій свитинці по дворах стрибає, крихти збирає. /Горобець/
Скрекотуха білобока, звуть усі її … /Сорока/.
Не лікар, а дерева лікує. З дерева лунає звук: Хто там стукає: тук-тук? / Дятел /.
Уночі гуляє, а вдень спочиває. Має круглі очі, бачить серед ночі. / Сова /.
Жовті груди маю і за день комах з’їдаю, скільки важу я сама. / Синиця /.
Крізь зимові заметілі птахи до нас прилетіли. В них червоні гарні груди – ніби яблука усюди Хтось розвісив у дворі. Звуться пташки … / Снігурі /.
Не боїться хуртовини, мешкає він на ялині. Шишки дуже полюбляє. Взимку пташенят він має. – Кле ! – зі свистом він співає. / Шишкар /.
Тіло буре має, біло – сині крила має. Чубчик в неї для краси. Наслідує голоси. / Сойка /.
Вони бувають сизі й білі, воркують, в парку проживають. Вважають їх птахами миру. На щастя в небо випускають. / Голуби /.
Вихователь. Ви, діти, молодці! Правильно відгадали всі загадки про зимуючих птахів та показали їх на картинках. А чи знаєте ви, як можна допомагати взимку пташкам, що залишилися у нас зимувати?
Відповіді дітей
Вихователь. Правильно, діти, взимку для пташок потрібно розвішувати годівнич- ки, підгодовувати їх. Тоді скажіть, будь ласка, а що можна давати пташкам їсти?
Відповіді дітей.
Вихователь. Так, діти, пташкам можна давати їсти зерно, крихти хліба, насіння рослин, крупи, шматочки відвареного м’яса, несолоне сало, не смажене насіння соняшника. Тобто пташки мають їсти корисну їжу. А ось смажене насіння, ков- баса , різні сухарики з приправами для пташок – це дуже шкідлива їжа. Тому таку їжу пташкам класти в годівнички не потрібно. А ще скажіть, де краще підвішува - ти годівнички? Так, вірно. Годівнички потрібно підвішувати на балконах, у пар - ках, на високих кущах, на деревах на рівні росту людини. Але на дуже товстих гілках дерева вішати годівнички не потрібно, бо на таку гілку дуже легко потра – пити котам, які завжди готові поласувати пташками. А тепер скажіть, хто з вас дома розвішує годівнички для пташок та підгодовує їх?
Розповіді дітей про те, як вони піклуються про зимуючих пташок вдома.
Вихователь. Молодці, діти, видно, що ви любите пташок та піклуєтеся про них взимку, підгодовуєте їх. А давайте зараз ми з вами пограємося в таку цікаву гру, яка називається « Ми – пташки ». В цій грі ви перетворитеся на пташок, яких ви бажаєте імітувати. Для цього ви будете одягати відповідні маски птахів.
Діти за бажанням вибирають та одягають маски птахів.
Ми – сороки білобокі, тут скрекочем, там скрекочем, Всі новини знати хочем.
Ми ворони – чорні скроні, Біля хат літаєм, поживу шукаєм.
Ми маєм грудочки червоні, І чорні крильця в нас міцні. На крилах зиму ми приносим, І звуть нас просто – снігурі .
Я дятел – лісу санітар, Вірно людям я служу, їм дерева сторожу. Дзьоб міцний і гострий маю, шкідників ним добуваю.
Я – хоробрий молодець, називаюсь горобець! І зими я не боюся! Зимувати зостаюся.
Ми синички невеличкі. Поживитись – трудівнички. А тепер кругом зима – ні комашечки нема.
Вихователь. Діти, ви дуже гарно перевтілювалися у зимуючих пташок, імітували їхні повадки. А тепер підемо з вами до наших годівничок на майданчик та покла- демо їжу пташкам, які напевно нас уже чекають.

