Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Навчаємось за новим правописом: особливості розвитку мовної компетентності учнів і учениць
»
Взяти участь Всі події

Примусова праця у Третьому Рейху. Трагедія ув’язнених у німецьких концтаборах та їх доля

Всесвітня історія

Для кого: 11 Клас

17.01.2022

1086

95

0

Опис документу:

Сформувати уявлення про примусову працю в Третьому Рейху, організацію концентраційних таборів та трагедію перебування в’язнів у них; показати роль загальнолюдських цінностей в умовах постійних знущань та смерті.

Перегляд
матеріалу
Отримати код


ПЛАН ВІДКРИТОГО ЗАНЯТТЯ

З ВСЕСВІТНЬОЇ ІСТОРІЇ


Підготувала

Журид Світлана Олександрівна,

викладач суспільних дисциплін



Предмет Всесвітня історія

Тема заняття: Примусова праця у Третьому Рейху. Трагедія ув’язнених у німецьких концтаборах та їх доля

Тип заняття: повідомлення нових знань, формування (розвиток) умінь і навичок

Вид заняття: практичне заняття

Мета заняття: формування предметних та ключових компетентностей у студентів в процесі вивчення теми

Навчальні завдання:

  • сформувати уявлення про примусову працю в Третьому Рейху, організацію концентраційних таборів та трагедію перебування в’язнів у них;

  • розглянути питання про долю ув’язнених після звільнення концтаборів;

  • показати роль загальнолюдських цінностей в умовах постійних знущань та смерті.

Розвивальні завдання:

  • розвивати навички роботи в колективі та парах;

  • розвивати уміння сумлінно і кваліфіковано аналізувати та синтезувати, логічно мислити, робити висновки й узагальнення;

  • розвивати критичне мислення щодо інформації (на прикладі нацистської агітації);

  • формувати медійну та інформаційну грамотність;

  • розвивати практику участі в обговоренні заданої теми.

Виховні завдання:

  • на прикладі долі людей, які вижили в концентраційних таборах, спрямувати студентів до ґрунтовних роздумів над проблемами загальнолюдських цінностей та їх роль у житті людини.

Забезпечення заняття:

  • проектор, ноутбук;

  • мультимедійна презентація «Примусова праця у Третьому Рейху. Трагедія ув’язнених у німецьких концтаборах та їх доля»;

  • атласи «Новітня історія (1939 – 2011 рр.), 11 клас;

  • фрагменти відео.

Використані матеріали:

  1. «Я німецького Гітлера пережила. І кремлівського переживу» – в’язень концтабору Аушвіц. - Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=aWApjrGwq6o

  2. Auschwitz (Аушвиц). Инструкция по НЕприменению | Документальный проект. - Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=MJZPhYyqJBk

  3. Агитка нацистской Германии для русских. - Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=LS8V-h5BRkM

  4. Голокост «Танґо смерті». - Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=fWHE2h8xbH8

  5. День в історії. Перший в Німеччині концентраційний табір Дахау. - Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=Su3RPYYY1fI

  6. За його плечима три концтабори: Терезін, Аушвіц та Маутхаузен. - Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=hsyIJAOv_5I

  7. Історична правда з Вахтангом Кіпіані: Львівські концтабори за 09.04.15. - Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=QFoowUWKpKc

  8. Остарбайтер: історія втікача. - Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=4vWzoLt4oG0

  9. Під знаком ОST: страшні спогади остарбайтерів про перебування в Німеччині. - Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=RmS9LrvoHHk

  10. Проект ТСН «Тріумф людини. Мешканці України, які пройшли нацистські концтабори»: [Електронний ресурс] // ТСН.ua. - Режим доступу: https://tsn.ua/special-projects/internment/

  11. Спогади очевидців.- Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=eMM8dL5DWZQ



Література:

1. Полянський П. Всесвітня історія (рівень стандарту) [Електронний ресурс] : підруч. для 10 класу закл. загальн. середн. освіти / Павло Полянський. – К. : Грамота. 2018. – 256 с.: іл. – Режим доступу: https://pidruchnyk.com.ua/419-vsesvtnya-storya-polyanskiy-10-klas.html (с. 239-241)




Хід заняття

I. Мотиваційно-організаційний етап

У кожного із нас були такі часи, коли ми хворіли і відчували сильний фізичний біль, коли переживали кохання без взаємності, коли дізнавались про зраду друзів чи близьких людей. В такі хвилини багато хто із людей, вважають, що вони найбільш нещасні у світі, життя закінчилось, бо в ньому немає сенсу… Деякі люди намагаються вирішити проблему позбавивши себе життя… Переживаючи власну «трагедію», більшість не задумуються про те, що бувають трагедії і страждання набагато страшніші за їх особисті.

Сьогодні ми перегорнемо одну із самих страшних і трагічних сторінок історії. Тема нашого уроку «Примусова праця у Третьому Рейху. Трагедія ув’язнених у німецьких концтаборах та їх доля».

Оголошення теми, мети, завдань, плану заняття.


II. Актуалізація опорних знань

Завдання на розвиток хронологічної, інформаційної компетентності

Кроссенс «Друга світова війна»

  • Прочитайте кроссенс.

  • Проаналізуйте картосхеми, світлини, карикатуру та назвіть основні битви періоду Другої світової війни.

  • Що Ви пропонуєте записати у квадрат зі знаком питання?

1

2

Дорога життя

3

4

5

6

7

8

9

1-2. План «Барбаросса», напад Німеччини на СРСР, 22 червня 1941 р. 8 вересня 1941 р. початок блокади Ленінграда.

2-3. 8 вересня 1941 р. початок блокади Ленінграда 29 вересня 1941 р. в Бабиному Яру почалися масові розстріли, які тривали протягом двох років.

3-6. 29 вересня 1941 р. в Бабиному Яру почалися масові розстріли, які тривали протягом двох років 7 грудня 1941 р. напад Японії на Перл – Гарбор. Вступ у війну США.

6-9. 7 грудня 1941 р. напад Японії на Перл – Гарбор. Вступ у війну США –1 січня 1942 р. юридичне оформлення Антигітлерівської коаліції.

9-8. 1 січня 1942 р. юридичне оформлення Антигітлерівської коаліції – 17 липня 1942 р.- 2 лютого 1943 р. Сталінградська битва.

8-7. 17 липня 1942 р.- 2 лютого 1943 р. Сталінградська битва 5 липня - 23 серпня 1943 р. Курська битва.

7-4. 5 липня - 23 серпня 1943 р. Курська битва - 28 листопада – 1 грудня 1943 р. Тегеранська конференція.

4-5. Тегеранська конференціязавершення докорінного перелому в ході Другої світової війни.


Завдання на розвиток просторової компетентності

Робота з картою

Джерело 1.

  • Розгляньте історичну карту «Друга світова війна. Воєнні дії в Європі в 1941-1942 рр.».

  • Використовуючи карту, відновіть перебіг бойових дій Другої світової війни в 1941-1942 рр.

  • Назвіть і покажіть на карті землі окуповані нацистською Німеччиною та її союзниками на 1942 р.


Джерело 2.

  • Розгляньте історичну карту «Нацистський окупаційний режим».

  • Використовуючи карту, назвіть новий територіальний поділ в Східній Європі.



ІІІ. Етап удосконалення і застосування знань, формування умінь та навичок

1. Примусова праця у Третьому Рейху.

За допомогою комп’ютерної презентації викладач розкриває зміст примусової праці у нацистській Німеччині.

Завдання на розвиток інформаційної, аксеологічної компетентності

Робота з візуальними та текстовими джерелами

Студенти переглядають нацистські агітаційні плакати, фрагменти газетних статей з фотодокументами із закликами зголоситися на роботи в Німеччині. (Додаток 1)

Уважно розгляньте плакати та фотографії. Проаналізуйте зображення та написи:

  • Кого закликали їхати на працю до Німеччини? З якого віку?

  • На які проблеми звертали нацисти, закликаючи працювати в Німеччині?

  • Що тут зображено (сцена повсякденного життя, виконання робіт, окремих людей (жінок / чоловіків / дітей)?

  • Чи могла така робота / життя привабити?

  • З якою метою надруковано зображення? Де відбуваються події? Яке це має значення?

  • Які агітаційні засоби використані на цих фото?

  • З якою метою надруковані фотоколажі?

  • Чи є спекуляція на жіночому образі і чому?

  • Чи враховувався мовний аспект сприйняття?

  • Дайте характеристику зображених осіб? Чому склад учасників саме такий?

  • Яка ідея використана на агітаційному матеріалі?

  • В чому намагались переконати людей?


Завдання на розвиток інформаційної, аксеологічної компетентності

Робота з візуальними джерелами

Студенти переглядають фрагменти відео: «Агитка нацистской Германии для русских», «Під знаком ОST: страшні спогади остарбайтерів про перебування в Німеччині».

Уважно перегляньте відео:

  • Як ви вважаєте, чи дієвою була агітація?

  • Чи змогла б нацистська реклама переконати вас їхати до Німеччини у ті часи? Свою відповідь обґрунтуйте.



За допомогою комп’ютерної презентації викладач розкриває умови перебування остарбайтерів у Німеччині.

Завдання на розвиток інформаційної, логічної компетентності

Робота з документами

Студенти ознайомлюються з документами №1-5 щодо статусу остарбайтерів (Додаток 2).

Опрацюйте документи і дайте відповідь на запитання:

  • Чому остарбайтерам було заборонено ходити до магазинів? (документ №1)

  • Чому табірний розпорядок остарбайтерів не повинні бачити інші іноземні працівники? (документ №2)

  • Чому нацисти контролювали листування остарбайтерів? (документ №3)

  • Чи говориться в розпорядженні про добровільність праці в Німеччині? (документ №4)

  • Чому жінок більше серед примусових робітників? (документ №5)

  • Чому люди намагалисся втекти? (документ №5)


Спогади остарбайтерів – неоціненне джерело дослідження теми війни.

Завдання на розвиток інформаційної, логічної компетентності

Робота з візуальними джерелами

Студенти переглядають фрагменти відео: «Остарбайтер: історія втікача», «Спогади очевидців».

Уважно перегляньте відео:

  • Чому таке ставлення було до остарбайтерів?

  • Пригадайте, якою мала бути доля слов’ян в планах нацистської Німеччини?

  • Чи є серед ваших рідних, знайомих остарбайтери?


За допомогою комп’ютерної презентації викладач наводить дані щодо кількості перебування іноземних працівників у Німеччині.


2. Трагедія ув’язнених в німецьких концтаборах.

Найгірше було тим хто потрапляв у німецький концтабір.

За допомогою комп’ютерної презентації викладач розповідає про особливості концентраційних таборів у Німеччині.

Демонстрація відеозапису «День в історії. Перший в Німеччині концентраційний табір Дахау».

Завдання на розвиток інформаційної, логічної компетентності

Робота з візуальними джерелами

Перегляньте відео і дайте відповідь на запитання:

  • Чи можна виправдати злочини нацистів?

  • Які права людей були порушені?



Про жахіття німецьких таборів розповідають колишні в’язні.

Завдання на розвиток інформаційної, логічної компетентності

Робота з візуальними джерелами

Студенти переглядають фрагменти відео: «Я німецького Гітлера пережила. І кремлівського переживу» – в’язень концтабору Аушвіц», «За його плечима три концтабори: Терезін, Аушвіц та Маутхаузен».

Уважно перегляньте відео:

  • Як ви вважаєте, що допомогло колишнім в’язням вижити?




На території України також були концтабори.

Завдання на розвиток інформаційної, логічної компетентності

Робота з візуальними джерелами

Студенти переглядають фрагменти відео: «Історична правда з Вахтангом Кіпіані: Львівські концтабори за 09.04.15».

Уважно перегляньте відео:

  • З якою метою були організовані концентраційні табори у Львові?



Про жахіття, що відбувалися в Янівському таборі можна дізнатися з документів Нюрнберзького процесу.

Завдання на розвиток інформаційної, аксеологічної компетентності

Робота з документами

Студенти ознайомлюються з документом Нюрнберзького процесу, том третій, №6 (Додаток 3).

Демонстрація відеозапису «Танго смерти - оркестр концлагеря «Яновский».

У той час, коли одні люди придумували способи масового знищення людей із найменшими затратами, інші шукали способи рятувати життя.

Повідомлення студента про Оскара Шиндлера, який врятував більше 1200 євреїв.

Багато відомих людей пережили ув’язнення в німецьких концтаборах.



ІV. Підсумковий етап

  1. Заключне слово викладача.

  2. Оцінювання роботи студентів на занятті.

  3. Домашнє завдання:

  • з використанням сервісу LearningApps виконати інтерактивну вправу, за посиланям QR –коду.













Додатки





















Додаток 1







Додаток 2

Документ № 1

Циркуляр Німецького трудового фронту в Берліні від 14 вересня 1942 р. про заборону остарбайтерам виходити за межі табору, з’являтися в громадських місцях та здійснювати покупки в будь-яких магазинах Німеччини.

«Повторно звертаюсь з настійливим зауваженням щодо суворої заборони остарбайтерам робити покупки у будь-яких магазинах. Натомість останнім часом усі служби спостерігали, що чоловіки та жінки залишають табір без дозволу та без нагляду, щоб придбати собі додаткові продукти харчування та інші речі щоденного вжитку.

Власникам магазинів наказано в жодному разі не продавати товари остарбайтерам. Попри всі вказівки партійних та державних органів остарбайтери продовжують заходити у громадські заклади харчування та місця відпочинку (зоопарк, народні гуляння у Трептові та інше). Звертаюсь до керівників підприємств та їхніх заступників з вимогою не допускати таких випадків та неухильно дотримуватись розпоряджень вищих органів влади».


Документ № 2

Інструкції Німецького трудового фронту для керівників таборів для остарбайтерів 1942 р. про організацію нагляду й контролю за примусовими робітниками, їх побуту, харчування та дозвілля.

1. Загальне: Метою нагляду за остарбайтерами є підтримання продуктивності праці та бажання працювати. З одного боку це встановлення абсолютної дисципліни та виконання їх трудового обов’язку, з іншого боку не можна допускати розглядати їх як об’єкт експлуатації і не доводити до свавілля по відношенню до них.

2. Табірний розпорядок

Табірний розпорядок для остарбайтерів ще досі не в усіх таборах остарбайтерів поміщений на дошці оголошень (отримати можна в арбайтзамті). Це необхідно негайно виправити. Правила проживання та табірний розпорядок для інших груп іноземних робітників слід вилучити з таборів для остарбайтерів. З іншого боку, табірний розпорядок для остарбайтерів не повинен висіти на території табору, де проживають інші групи іноземців, зокрема, українці з генерал-губернаторства.

3. Поводження. Необхідно ще раз наголосити, що до остарбайтерів потрібно ставитися суворо, але безумовно справедливо. Побиття та інші тілесні покарання потрібно облишити. – Якщо дисциплінарних повноважень керівництва табору недостатньо, слід повідомляти поліцію, яка виконає всі необхідні покарання.

Для виховання та згуртування табірного колективу необхідно, щоб кожен остарбайтер все більше прагнув до індивідуальної відповідальності. Найдієвішим виховним методом є надання або ненадання права виходу за територію, причому кількість тих із них, кому забороняється залишати табір, потрібно утримувати в певних межах.

6. Харчування

Остарбайтери надзвичайно багато їдять. Доцільному та смачному приготуванню їжі слід відводити велике значення. Тому у положеннях про харчування остарбайтерів не слід дріб’язкувати з нормами, якщо, наприклад, місцеві можливості дозволяють додатково роздобути (нерозподілені) продукти. Так само в таборах для остарбайтерів необхідно проводити постійний контроль ваги продуктів, що поставляються. Точний контроль на кухні – це обов’язок. На дошці оголошень вивішувати німецькою, українською та російською мовами норми використання продуктів та меню. За зберігання картоплі, капусти, буряка в зимовий період потрібно потурбуватись особливо.


Документ № 3

Витяг з Інструкції Німецького трудового фронту для керівників таборів для остарбайтерів 1942 р. про правила поштового листування остарбайтерів.

3. Поштовий зв’язок: Поштовий зв’язок для остарбайтерів є дозволеним в обидві сторони та повинен всіляко підтримуватись керівництвом табору в інтересах вербування, а також для підтримки загальних настроїв на Сході. Кожен остарбайтер має право писати двічі на місяць. При цьому розроблено різні зразки як писати, залежно від того, проживають родичі (одержувачі) в зоні цивільної чи в зоні військової адміністрації.

2. Поштові картки та листи повинні бути написано чітко й розбірливо, та займати максимально 4 сторінки. […]

В. Для поштового зв’язку з населеними пунктами в зоні військової адміністрації, тобто в тиловій прифронтовій зоні, дозволені тільки поштові картки зі зворотною відповіддю з надрукованими поштовими марками (внутрішні тарифи). Їх отримують начальники таборів на поштамтах.

Остарбайтер повинен тільки чітко й розбірливо латинськими літерами заповнити своє ім’я та прізвище як відправник, а також на сторінці для відповіді. На обох частинах картки ставиться штемпель табору, на якому видно точну назву табору та поштову адресу.

Начальники таборів відповідальні за те, щоб остарбайтери писали не частіше двох разів на місяць.

Листування по Німеччині дозволене. Його треба звести до мінімуму (по можливості тільки з членами родини). Цю пошту також слід здавати начальнику табору.


Документ №4

Розпорядження райхскомісара України Е. Коха для генералкомісарів з роз’ясненням особливостей вербування робочої сили для Райху за роками народження

20 березня 1943 року

Копія.

Райхскомісар України Рівне 20.03. 1943 р.

Відділ ІІ (Праці) 5472

Тільки для службового користування

Для генералкомісарів

Київ, Луцьк, Житомир, Миколаїв, Дніпропетровськ, Мелітополь

Відносно: Вербування до Райху за роками народження.

Кількість доставленої з січня 1943 року робочої сили для Райху є надзвичайно малою, що беручи до уваги вирішальне значення для війни цього заходу, необхідно здійснити зміни в обліку та вербовці робочої сили порівняно з минулим роком. Тому я наказую:

На основі моєї третьої постанови про виконання розпорядження міністерства окупованих східних територій про впровадження обов’язку праці в окупованих східних областях від 19.12. 1941 року у формулюванні 16.11.1942 року слід розуміти як негайне відбування трудового обов’язку всіма місцевими жителями років народження 1923 по 1925 обох статей. В оголошеннях та пропагандистських об’явах необхідно безумовно уникати представляти метою цих заходів лише вишукування робочої сили для Райху. Це необхідно викладати швидше як залучення (за п.1 постанови) до завдань, необхідних безпосередньо для відбудови економіки та міст, але також частково для роботи в Райху.

Оскільки до цього часу не маємо у моїх службових інстанціях вичерпної статистичної документації, необхідно шефам районів та старостам задокументувати, негайно зареєструвати працездатне населення, особливо років народження 1922-1925. Також скласти списки окремо чоловіків та жінок з більш точними назвами місцевостей і ці списки прискорено через гебіткомісара передати до бірж праці. Середня чисельність кожного року народження повинна становити 2 відсотка від загальної кількості населення. Таким чином число зобов’язаних до праці 1923-1925 років народження становитиме приблизно 6 відсотків населення. У випадку, коли статистичні повідомлення шефів районів та старост не відповідатимуть очікуваній кількості мобілізованого населення, необхідно включити сюди також стільки осіб 1922 року народження, щоб поставлений контингент для кожної місцевості становив приблизно 6 відсотків населення. Призив відбуватиметься строком на 2 роки.

На основі тексту цього розпорядження гебіткомісари повинні скласти оголошення про трудову повинність та початок вербування, в якому необхідно коротко викласти суть і мету цього заходу. Відразу після оголошення необхідно розпочати вербування в збірному пункті або таборі. Тут важливо забезпечити, щоб відправка підготовленої робочої сили в Райх відбувалася із вербовочних пунктів з необхідними речами та після проходження медичного огляду.

Будь-які попередні звільнення від мобілізації на роботу через бронювання або приналежність до певних соціальних груп вже не діють. Єдиним виключенням залишається лише завірена лікарем довідка про непрацездатність. Якщо у одиничному випадку ключові кадри дійсно потрібні, то їх мусить замінити для відправки в Німеччину другорядна робоча сила наступної старшої вікової групи.

На старост та гебіткомісарів покладається відповідальність за правильність і повноту складених списків. Необхідно організувати проведення вибіркового контролю робітників, які отримали звільнення від мобілізації.

Я очікую, що ви з особистим завзяттям візьметеся за вирішення цього найважливішого для війни завдання. Відповідно до мого розпорядження, щоб прийняти правила впровадження, щоб забезпечити швидке і плавне управління. Прошу доповісти в найкоротші терміни про успішне завершення та статистичні результати цього заходу.

Гебіткомісари негайно забезпечуються відповідними інструкціями.

Підпис Е. Кох

Документ №5

Доповідна записка старшого лейтенанта охоронної поліції Кюппера про супровід потягу з примусовими робітниками до Німеччини. 13.07.1943 р.

«16 червня 1943 року о 7.45 поїзд з цивільними робітниками номер 32119 рушив за вищеназваним маршрутом. Чисельність транспорту становила 2063 особи, з них близько 1400 жінок з дітьми, решта – чоловіки. Воєнізована охорона складалася з: 1 офіцер, керівник ешелону, 1 старший секретар поліції, 3 зондерфюрери, 3 майстри поліції охорони та 125 унтерофіцерів та рядового складу Вермахту, поліції а також 8 санітарів і додатково 2 українських лікарки. Рядовий склад розмістився у вагонах по 2 і більше чоловік, залежно від величини вагону. Решта утворили резерв, який розташовувався в останньому вагоні і мав доручення попереджати спроби втечі за будь-яких обставин.

Поблизу Козятина декілька українців та українок вже здійснили вдалу спробу втечі через люк вагону. Втікачів могло бути й більше, щоб запобігти цьому 4-х було розстріляно. […] 22.06.43 о 3.45 транспорт прибув до Байтіггайма і був переданий до місцевого розподільчого табору. Під час всієї подорожі, разом із 6 хворими, зникло 48 чоловіків та жінок»



Додаток 3

Документ №6

З документів Нюрнберзького процесу, том третій: «Комендант Янівського табору оберштурмфюрер Вільгауз заради спорту і заради розваги дружини і доньки систематично стріляв з автомата з балкону канцелярії табору в ув'язнених, які працювали в майстернях. Потім передавав автомат своїй дружині, і вона також стріляла. Іноді, щоб розважити свою дев'ятирічну доньку, Вільгауз змушував підкидати в повітря 2-4 - річних дітей і стріляв у них. Донька аплодувала і кричала: «Тато, ще, тато, ще!», і він стріляв».

Оркестр грав «Танго смерті». Начальник табору любив музику. Він любив слухати оркестр під час розстрілів. Вальс Штрауса. Йому було кумедно спостерігати, як ніяково падали на землю люди під безтурботні звуки його грайливих мелодій. Для повішених - танго. Ну а під час катувань щось енергійне, наприклад, фокстрот. А ввечері оркестр грає під його вікнами. Щось величне, може, Бетховена. Грає годину, другий. Це вже катування для музикантів. Дерев'яніють руки скрипалів, тоненькими струмочками струмує кров з поранених губ трубачів ... ».





































Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.