Правознавство. Причинно-наслідковий зв'язок у кваліфікації складу злочину

Опис документу:
Стаття підготовлена для роботи за спецкурсом "Правознавство" і містить основні теоретичні дані щодо питання кримінально-правової кваліфікації злочинів; може бути використана для підготовки до олімпіад та турнірів з права.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

2

Причинно-наслідковий зв'язок у кваліфікації складу злочину

Причинно-наслідковий зв’язок є обов’язковим для матеріального складу злочину.

У таких скла­дах об’єктивна сторона одержує свій повний розвиток лише за умови настання зазначених наслідків і тільки з цього моменту злочин вважа­ється закінченим. У злочинах з матеріальним складом обов’язково треба встановлювати причинний зв’язок між самим діянням і суспіль­но небезпечними наслідками, що настали. Прикладом злочину з мате­ріальним складом є вбивство, яке вважається закінченим тільки з мо­менту смерті потерпілого (ст. 115 КК). Сам по собі факт пострілу в жертву з метою її вбивства не утворює складу закінченого злочину, оскільки не настав передбачений законом наслідок – смерть іншої людини. Такі дії повинні кваліфікуватися тільки як замах на вбивство (ст. 15 та ст. 115 КК).

Причинний зв’язок має місце тільки тоді, коли діяння виступає необхідною умовою, без якої неможливе настання наслідку (conditio sine qua non). З цього випливають такі найважливіші вимоги:

а) причина (діяння) у часі повинна передувати наслідку. Однак зовнішньої (часової) залежності у послідовному розвитку подій недо­статньо, адже відомо, що «після цього» не завжди означає «внаслідок цього» (post hoc non estpropter hoc)

Наприклад, під час інвентаризації у завідувача складу З. (який пропрацював чотири місяці на цій посаді) виявлено велику нестачу товарно-матеріальних цінностей, у зв’язку з чим було порушено кримінальну справу. Розслідуванням встановле­но, що нестача утворилася внаслідок розкрадання і недбалості з боку завідувача складу, що працював раніше, який при передачі З. товарно-матеріальних цінностей шляхом обману приховав нестачу. У такому разі причинний зв’язок між поведінкою З. і нестачею відсутній.

б)  причина (діяння) не тільки має передувати наслідку в часі, а і викликати його. Наприклад, якщо один із подружжя вирішив отруїти іншого і підсипав йому в їжу отрути, але другий із подружжя помер внаслідок того, що попав під грузовик, перебігаючи дорогу після сварки і першим із подружжя, то в такому випадку у нас відсутній скалад злочину – вбивство, а є лише замах на вбивство.

в) причинний зв’язок має місце лише у разі, коли діяння є головною, визначальною умовою (фактором) настання суспільно небезпечного наслідку. Це правило дуже важливо враховувати в ситуаціях, коли в причинний ряд втручаються різні додаткові сили, умови та фактори — дії інших осіб, різні процеси (патологічні, біологічні тощо), тобто мають місце декілька (безліч) чинників, що тією чи іншою мірою сприяють настанню суспільно небезпечних наслідків. Наприклад, у випадку, коли відбулася смерть під час операції, необхідна додаткова експертиза, щоб установити, що саме недбалість хірурга стала причиною смерті, оскільки смерть пацієнта могла настати тому, що ті ушкодження, які він мав, були несумісні з життям. В останньому випадку – у нас відсутній склад злочину, оскільки причина не є головною умовою настання наслідків.

г) діяння перебуває в причинному зв’язку з наслідком, якщо воно з неминучістю викликає його настання.

Отже, у випадку коли причина не передує наслідку або не викликає його, або діяння не є головною його умовою, або діяння не викликає наслідок з неминучістю, тоді є відсутнім причинно-наслідковий зв’язок, а, отже, і об’єктивна сторона в матеріальному складі злочину.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація інклюзивного середовища в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.